Formulka „poručíme větru, dešti“, známá z dob minulého režimu, dnes nutí k pousmání. Vynálezci z Kanady a USA nicméně ukazují, že větru tak trochu poručit jde. Vyrobili totiž vírový stroj, který tornádo vyrábí na počkání a navíc z něj potom získává elektřinu.
Stačí teplo a turbína
Múzou pro vynálezce byly vzdušné víry, které unášejí pouštní písek nebo roztáčejí listí v ulicích a fungují na obdobném principu jako tornádo. Studený vzduch má menší tlak a díky tomu doslova nasává přízemní teplý vzduch i se vším, co unese, třeba s pískem.
Proč tedy těmto samovolným proudům nepostavit do cesty turbínu a generátor? Stoupající vzduch se ani nemusí namáhat s roztáčením víru, turbína ho k tomu dokáže sama popostrčit. A voilà, umělé tornádo je na světě.
O něco lepší větrník
Někdo by mohl namítnout, že je to něco jako klasická větrná elektrárna, jenom překlopená na bok. Vírový stroj má ale stabilnější a větší výkon. Vtip je v tom, že vzduch vstupující do stroje lopatky turbíny natlačí vzhůru a roztočí jej do tornáda. Jak teplý vzduch stoupá, turbína dole okamžitě nasává další, další a další.
Na vodě i na souši
Vše dokáže fungovat samovolně, je k tomu třeba pouze dostatečný teplotní rozdíl. O ten se postará přirozený rozdíl mezi teplotou na povrchu země a vzduchem třeba jen o dva metry výše.
A protože půda večer chladne jen pozvolna, funguje elektrárna ještě několik hodin po západu slunce. Není-li zem dost teplá, lze využít kovové desky, které slunce snadno rozpálí, zbytkové teplo z továren a domů nebo teplou vodu tropických moří. Sečteno podtrženo, máme recept na velmi levnou a dostupnou elektřinu.
Zkrocení zlého živlu
Není ale taková vize příliš zběsilá a nebezpečná vzhledem k tomu, jak nepředvídatelná pravá tornáda pro lidi jsou? V případě této elektrárny prý není důvod k obavám.
Aby bylo přírodní tornádo životaschopné, potřebuje mnohem více specifických podmínek, například určitou vlhkost vzduchu. Elektrárna je navíc vybavena klapkami, které v případě potřeby proud vzduchu zastaví a s tím skončí i umělé tornádo.