Skip to content

Tmou ke štíhlé linii

Mnohé ženy i mnozí muži v honbě za štíhlou linií vystřiženou jak ze žurnálu drží nejrůznější diety, někteří si jídlo zcela odpírají, aktivnější lidé pak cvičí o sto šest. Kilogramy však mnohdy zůstávají na svém místě.

Svou úlohu zde hraje nemálo faktorů, od genetiky až po kulturní vlivy, ale některé z nich jsou zcela netušené.

02
Pravda, temná místnost může na někoho působit děsivě

Vědci z londýnského institutu pro výzkum rakoviny přišli s nečekaným zjištěním. Pokud člověk spí v místnosti, kam proudí příliš mnoho světla, mnohem snadněji přibírá na své hmotnosti. Šetření ještě čeká na další ověření, nicméně rozhodně by se mohlo jednat o zajímavou souvislost.

03
Pokud člověk spí v místnosti, kam proudí příliš mnoho světla, mnohem snadněji přibírá na své hmotnosti.

Britové mají své tvrzení podložené velmi silným vzorkem, který čítal 113 tisíc žen. Během dlouhodobého výzkumu byla sledována jejich hmotnost a také to, jak vypadaly jejich ložnice. A skutečně, čím ženy spaly ve světlejší místnosti, tím více přibíraly na váze.

Výzkumníci se nejdříve žen zeptali, jak vnímají prostor, kde usínají s přihlédnutím k tomu, zda je podle nich ložnice světlá či tmavá. Na škále si mohly vybrat z různých hodnot. Například z možnosti, že místnost je dostatečně světlá, aby viděly na její druhý konec, z možnosti, že dohlédnou na svoje ruce nebo z varianty, že nevidí vůbec nic.

04
„Nemáme ještě dostatek důkazů, abychom mohli stoprocentně říci, že světlejší pokoj nutně vede ke změně hmotnosti,“ nechali se slyšet výzkumníci

Odpovědi byly poté srovnány s indexem hmotnosti a s obvodem pasu dotazovaných žen. Tímto způsobem badatelé došli k závěru, že vyšší hmotnost byla pozorována u žen spících ve světlejších místnostech. „V této velké skupině se jednoznačně projevil vztah mezi množstvím světla a tělesnou váhou,“ konstatoval jeden z autorů studie Anthony Swerdlow.

Na to, aby se z daného výzkumu udělaly jasné a konkrétní závěry, je však ještě brzy. „Nemáme ještě dostatek důkazů, abychom mohli stoprocentně říci, že světlejší pokoj nutně vede ke změně hmotnosti,“ prohlásil Swerdlow. Podle něj je tedy ještě brzy vydávat v tomto ohledu jakákoliv zdravotní doporučení.

Foto: hdwallsource.com desktopwallpaper.hd.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Objevy
Zobrazit více …