Domů     Titanic versus Wonder of the Seas: Může plovoucí luxus potkat stejný osud?
Titanic versus Wonder of the Seas: Může plovoucí luxus potkat stejný osud?

Konverzaci pasažérů Titanicu přehluší zvláštní zvuk. „To byl kohout!“ křičí jeden z mužů a na tváři se mu rozprostírá vyděšený škleb. Pochází z Walesu, kde věří, že kokrhání věští zkázu a smrt.

Báchorky mají výjimečně pravdu, ocelový kolos půjde pět dní po vyplutí ke dnu a vezme s sebou na 1 500 lidí!

Zaoceánské parníky patří mezi nejluxusnější dopravní prostředky. Titul největšího plavidla všech dob si chvíli užívá také Titanic Pomyslnou štafetu začátkem roku 2022 přebere Wonder of the Seas (Zázrak moří).

Jak moc se od sebe oba mořští obři liší? Vydejte se s EPOCHOU na paluby majestátních parníků!

Rychlý jako blesk

Příběh Titanicu začíná v Belfastu, tamní dělníci startují se stavbou koncem března 1909. Úmorná dřina trvá dva roky, poté je obří loď spuštěna na vodu. Délkou o několik centimetrů překonává dosavadního rekordmana a své dvojče, parník Olympic.

Nový vládce moří měří 269,9 metru. Úctyhodná čísla se týkají také další parametrů, šířku konstruktéři zastavují na cifře 28 metrů! Společnost White Star Line poukazuje na rychlost, parník může plout až 24 uzlů (tedy 44 km/h).

Plavidlo, jehož váha se pohybuje kolem 46 000 tun, disponuje 29 parními kotli. Ty mají jediný úkol – uvést stroj do pohybu. Achillovou patou celého projektu jsou záchranné čluny.

Celková kapacita Titanicu činí 2 500 pasažérů, o jejich pohodlí se stará 900 členů posádky. Když loď ztroskotá, pomoci se dočká pouze jedna třetina šťastlivců. Na parníku bychom napočítali 20 záchranných člunů, každý z nich pobere jen 150 lidí!

Lodě Olympic a Titanic brázdily moře před první světovou válku, Titanic byl o pár metrů větší než jeho starší sourozenec.(Zdroj: Robert Welch/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Lodě Olympic a Titanic brázdily moře před první světovou válku, Titanic byl o pár metrů větší než jeho starší sourozenec.(Zdroj: Robert Welch/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)

Třídní rozdíly

Jak je to s vybavením Titanicu? Majitelé parníku barvitě líčí, co výletníky na palubě čeká. Na svou dobu je loď moderně vybavená, minimálně pro ty, co si to mohou dovolit. Lístky se prodávají do třech různých tříd.

Zatímco v té první na vás čeká soukromá kajuta a večeře o deseti chodech s rozličnými laskominami, třetí poskytuje slamník se slabou dekou. I na nejnuznější ale čeká překvapení v podobě pomeranče, který je servírován jako dezert.

Na Titanicu najdeme parčík pro psy nebo operační sál. Výletníci mohou během plavby využít knihovnu či holičství. Mezi oblíbené patří kavárna Le Café Parisien, kde servírují lahodnou kávu.

Movitější zákazníci jako miliardář John Astor IV (1864–191) či novinář William T. Stead (1849–1912) mají k dispozici turecké lázně, bazén nebo hřiště na squash. Několik hodin před osudnou srážkou nechává kapitán Edward J. Smith (1850–1912) sloužit bohoslužbu.

Katastrofě nezabrání a parník se na prahu půlnoci tříští o ledovou kru. Náraz vnímá každý jinak, prominenti cítí drcnutí, topiči padají z postelí. Okamžitě začíná evakuace, protože voda vniká do lodi.

Všudypřítomný chaos zničí jeden z člunů, na další plavidla nasedne pouze 706 lidí. Ostatní čeká mrazivé peklo.

Hrůzný pohled

Lidé končí ve vodě, jejíž teplota je dva stupně pod nulou. V oceánu vydrží maximálně deset minut. Po dvou hodinách končí pod hladinou také Titanic. Zprávy o jeho potopení zachytí parník Carpathia a spěchá na místo.

Zachrání pasažéry člunů, dalších 1 500 osob takové štěstí nemá. Zajímavé je, jak o celém neštěstí informuje tisk. Američtí novináři čekají na připlutí Carpathie a píší o stovkách mrtvých.

Britové, kteří nemají ponětí, co se stalo, tvrdí, že všichni přežili. Na vině velkého počtu obětí je nedostatek záchranných člunů. Někteří přeživší ze třetí třídy také vypráví, že nedostali instrukce, co mají v ohrožení dělat.

Ani netuší, kde jsou únikové cesty. Katastrofa nakonec zapříčiní zlepšení v oblasti zaoceánských parníků. Je aktualizováno a upraveno několik nařízení. Mezi novinky patří nutnost cvičení opuštění lodě, to se v případě Titaniku neděje.

Nenápadný ledovec, který stojí za jednou z největších námořních tragédií.(Zdroj: Steward z lodě Princ Adalbert/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Nenápadný ledovec, který stojí za jednou z největších námořních tragédií.(Zdroj: Steward z lodě Princ Adalbert/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)

Mořský zázrak

Čeká podobný osud na Wonder of the Seas? S největší pravděpodobností ne! Kolos vážící 230 000 tun aktuálně kotví ve Francii. Od dubna 2019 na něm pracují dělníci v docích Saint-Nazaire. Nebýt koronavirové pandemie, už dávno by brázdil světové vody.

Kvůli tomu vypluje až na jaře 2022. Firma Royal Caribbean má ve své flotile několik bývalých rekordmanů. S novým přírůstkem ale vynáší pomyslný trumf. Loď plující pod bahamskou vlajkou je dlouhá 362 metrů.

Na šířku naměříme 64 metrů, což je o 4 metry více než má Václavské náměstí! Pokud naplní veškerou kapacitu, plavidlo bude domovem pro 6 988 cestujících, jejichž potřeby plní 2 394 členů posádky.

Přestože zaoceánská loď Titanic překonává skoro ve všem, jednu disciplínu parník uhájí. Wonder of the Seas má maximálku na 23 uzlech, a tak by čtyř komínovému plavidlu nestačila.

Wonder of the Seas má k dispozici velký počet záchranných člunů.(Zdroj: Ken Nomura/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 4.0)
Wonder of the Seas má k dispozici velký počet záchranných člunů.(Zdroj: Ken Nomura/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 4.0)

Ráj na vodě

Pokud by nějaký přeživší vstoupil na palubu nové největší lodi světa, nestačil by se divit. Loď je rozdělena na několik čtvrtí, které návštěvníkům poskytují vše, na co si vzpomenou.

Na zádi najdeme obří vodní amfiteátr, o několik metrů dál můžete zajít na pizzu nebo karaoke. Pro teenagery nechybí ani kavárna Starbucks. Personál samozřejmě myslí i na děti, a tak jedna z čtvrtí je speciálně pro ně.

Bezpečnost na moderních lodích patří mezi nejdůležitější prvky. Royal Caribbean dokonce obdrží výjimku ze zákona, protože podle regulí může být v jednom záchranném člunu pouze 150 lidí. Firma vyvine dvoupatrovou novinku, do níž se vejde na 370 pasažérů!

Wonder of the Seas jich má 18, a tak dokáže zachránit drtivou většinu cestujících. Myslí i na posádku, na starší Oasis of the Seas najdeme záchranné vory. Ty jsou uložené v barelech a po dopadnutí na hladinu se rozevřou.

Lidé se do nich dostávají za pomoci oranžové skluzavky. Ta je terčem kritiky, protože při nacvičování odnese několik zaměstnanců zraněnými kotníky. Díky ní ale nikdo nemusí zůstat napospas…

Foto: wikimedia.commons tituka: (Zdroj: Francis Godolphin, Osbourne Stuart/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
lifestyle
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,