Domů     Titanic versus Wonder of the Seas: Může plovoucí luxus potkat stejný osud?
Titanic versus Wonder of the Seas: Může plovoucí luxus potkat stejný osud?

Konverzaci pasažérů Titanicu přehluší zvláštní zvuk. „To byl kohout!“ křičí jeden z mužů a na tváři se mu rozprostírá vyděšený škleb. Pochází z Walesu, kde věří, že kokrhání věští zkázu a smrt.

Báchorky mají výjimečně pravdu, ocelový kolos půjde pět dní po vyplutí ke dnu a vezme s sebou na 1 500 lidí!

Zaoceánské parníky patří mezi nejluxusnější dopravní prostředky. Titul největšího plavidla všech dob si chvíli užívá také Titanic Pomyslnou štafetu začátkem roku 2022 přebere Wonder of the Seas (Zázrak moří).

Jak moc se od sebe oba mořští obři liší? Vydejte se s EPOCHOU na paluby majestátních parníků!

Rychlý jako blesk

Příběh Titanicu začíná v Belfastu, tamní dělníci startují se stavbou koncem března 1909. Úmorná dřina trvá dva roky, poté je obří loď spuštěna na vodu. Délkou o několik centimetrů překonává dosavadního rekordmana a své dvojče, parník Olympic.

Nový vládce moří měří 269,9 metru. Úctyhodná čísla se týkají také další parametrů, šířku konstruktéři zastavují na cifře 28 metrů! Společnost White Star Line poukazuje na rychlost, parník může plout až 24 uzlů (tedy 44 km/h).

Plavidlo, jehož váha se pohybuje kolem 46 000 tun, disponuje 29 parními kotli. Ty mají jediný úkol – uvést stroj do pohybu. Achillovou patou celého projektu jsou záchranné čluny.

Celková kapacita Titanicu činí 2 500 pasažérů, o jejich pohodlí se stará 900 členů posádky. Když loď ztroskotá, pomoci se dočká pouze jedna třetina šťastlivců. Na parníku bychom napočítali 20 záchranných člunů, každý z nich pobere jen 150 lidí!

Lodě Olympic a Titanic brázdily moře před první světovou válku, Titanic byl o pár metrů větší než jeho starší sourozenec.(Zdroj: Robert Welch/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Lodě Olympic a Titanic brázdily moře před první světovou válku, Titanic byl o pár metrů větší než jeho starší sourozenec.(Zdroj: Robert Welch/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)

Třídní rozdíly

Jak je to s vybavením Titanicu? Majitelé parníku barvitě líčí, co výletníky na palubě čeká. Na svou dobu je loď moderně vybavená, minimálně pro ty, co si to mohou dovolit. Lístky se prodávají do třech různých tříd.

Zatímco v té první na vás čeká soukromá kajuta a večeře o deseti chodech s rozličnými laskominami, třetí poskytuje slamník se slabou dekou. I na nejnuznější ale čeká překvapení v podobě pomeranče, který je servírován jako dezert.

Na Titanicu najdeme parčík pro psy nebo operační sál. Výletníci mohou během plavby využít knihovnu či holičství. Mezi oblíbené patří kavárna Le Café Parisien, kde servírují lahodnou kávu.

Movitější zákazníci jako miliardář John Astor IV (1864–191) či novinář William T. Stead (1849–1912) mají k dispozici turecké lázně, bazén nebo hřiště na squash. Několik hodin před osudnou srážkou nechává kapitán Edward J. Smith (1850–1912) sloužit bohoslužbu.

Katastrofě nezabrání a parník se na prahu půlnoci tříští o ledovou kru. Náraz vnímá každý jinak, prominenti cítí drcnutí, topiči padají z postelí. Okamžitě začíná evakuace, protože voda vniká do lodi.

Všudypřítomný chaos zničí jeden z člunů, na další plavidla nasedne pouze 706 lidí. Ostatní čeká mrazivé peklo.

Hrůzný pohled

Lidé končí ve vodě, jejíž teplota je dva stupně pod nulou. V oceánu vydrží maximálně deset minut. Po dvou hodinách končí pod hladinou také Titanic. Zprávy o jeho potopení zachytí parník Carpathia a spěchá na místo.

Zachrání pasažéry člunů, dalších 1 500 osob takové štěstí nemá. Zajímavé je, jak o celém neštěstí informuje tisk. Američtí novináři čekají na připlutí Carpathie a píší o stovkách mrtvých.

Britové, kteří nemají ponětí, co se stalo, tvrdí, že všichni přežili. Na vině velkého počtu obětí je nedostatek záchranných člunů. Někteří přeživší ze třetí třídy také vypráví, že nedostali instrukce, co mají v ohrožení dělat.

Ani netuší, kde jsou únikové cesty. Katastrofa nakonec zapříčiní zlepšení v oblasti zaoceánských parníků. Je aktualizováno a upraveno několik nařízení. Mezi novinky patří nutnost cvičení opuštění lodě, to se v případě Titaniku neděje.

Nenápadný ledovec, který stojí za jednou z největších námořních tragédií.(Zdroj: Steward z lodě Princ Adalbert/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Nenápadný ledovec, který stojí za jednou z největších námořních tragédií.(Zdroj: Steward z lodě Princ Adalbert/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)

Mořský zázrak

Čeká podobný osud na Wonder of the Seas? S největší pravděpodobností ne! Kolos vážící 230 000 tun aktuálně kotví ve Francii. Od dubna 2019 na něm pracují dělníci v docích Saint-Nazaire. Nebýt koronavirové pandemie, už dávno by brázdil světové vody.

Kvůli tomu vypluje až na jaře 2022. Firma Royal Caribbean má ve své flotile několik bývalých rekordmanů. S novým přírůstkem ale vynáší pomyslný trumf. Loď plující pod bahamskou vlajkou je dlouhá 362 metrů.

Na šířku naměříme 64 metrů, což je o 4 metry více než má Václavské náměstí! Pokud naplní veškerou kapacitu, plavidlo bude domovem pro 6 988 cestujících, jejichž potřeby plní 2 394 členů posádky.

Přestože zaoceánská loď Titanic překonává skoro ve všem, jednu disciplínu parník uhájí. Wonder of the Seas má maximálku na 23 uzlech, a tak by čtyř komínovému plavidlu nestačila.

Wonder of the Seas má k dispozici velký počet záchranných člunů.(Zdroj: Ken Nomura/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 4.0)
Wonder of the Seas má k dispozici velký počet záchranných člunů.(Zdroj: Ken Nomura/ wikimedia.commons.org/ CC BY-SA 4.0)

Ráj na vodě

Pokud by nějaký přeživší vstoupil na palubu nové největší lodi světa, nestačil by se divit. Loď je rozdělena na několik čtvrtí, které návštěvníkům poskytují vše, na co si vzpomenou.

Na zádi najdeme obří vodní amfiteátr, o několik metrů dál můžete zajít na pizzu nebo karaoke. Pro teenagery nechybí ani kavárna Starbucks. Personál samozřejmě myslí i na děti, a tak jedna z čtvrtí je speciálně pro ně.

Bezpečnost na moderních lodích patří mezi nejdůležitější prvky. Royal Caribbean dokonce obdrží výjimku ze zákona, protože podle regulí může být v jednom záchranném člunu pouze 150 lidí. Firma vyvine dvoupatrovou novinku, do níž se vejde na 370 pasažérů!

Wonder of the Seas jich má 18, a tak dokáže zachránit drtivou většinu cestujících. Myslí i na posádku, na starší Oasis of the Seas najdeme záchranné vory. Ty jsou uložené v barelech a po dopadnutí na hladinu se rozevřou.

Lidé se do nich dostávají za pomoci oranžové skluzavky. Ta je terčem kritiky, protože při nacvičování odnese několik zaměstnanců zraněnými kotníky. Díky ní ale nikdo nemusí zůstat napospas…

Foto: wikimedia.commons tituka: (Zdroj: Francis Godolphin, Osbourne Stuart/ wikimedia.commons.org/ volné dílo)
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
záhady a tajemství
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz