Skip to content

Timbuktu: Kam se poděla sláva takzvané Atlantidy Afriky?

Město v písku, zlaté město nebo africké Eldorado – tak se říká Timbuktu, jež leží v jižní Sahaře. Největší záhadou tohoto místa bylo dlouho to, jak skutečně vypadá a odkud se bere ono bohatství, o němž až do 19.

století panovaly v Evropě legendy.

Timbuktu nalezneme 15 kilometrů severně od řeky Nigeru, leží tedy v dnešním státě Mali. Největší pozornost začalo Timbuktu u Evropanů vzbuzovat ve 14. století. Co Evropany nejvíce lákalo? Pořekadlo „Za vším hledej peníze“ platí i zde. Místní obyvatelé, z nichž čtvrtinu měli tvořit nejvzdělanější učenci z celého islámského světa, se měli takříkajíc topit ve zlatě, kterého tu prý bylo tolik, že jím i pokrývali střechy!

Mansa Músa jako „král králů“, který stojí za úspěchem africké metropole. Foto: Wikipedia, Henry Davis, volné dílo.

Zavražděn kočovníky

Mělo jít o nepočítaně zlatých desek a zlatých tyčí – některé měly vážit i přes tisíc liber. Žít zde mělo početné vojsko, čítající 3000 jezdců, vzdělaní lékaři, soudci, kněží a další učenci. Není divu, že evropští dobrodruzi bažili po tom, aby tuto nádheru spatřili na vlastní oči.

Jenže v tom byl háček – Timbuktu bylo nemuslimům zapovězené a jeho poloha byla tajná. Kdo se sem chtěl vypravit, riskoval vlastní život. Však cenu nejvyšší při snaze o jeho objevení mnozí zaplatili. Mezi nimi byl i skotský cestovatel Gordon Laing (1794–1826), který sice jako první Timbuktu spatřil, ale svědectví o něm do Evropy přinést nezvládl, protože ho na zpáteční cestě zavraždili kočovníci.

A. Gordon Laing jako skotský dobrodruh a objevitel, který jako první Evropan proniká do Timbuktu. Foto: Wikipedia, Samuel Freeman, Public Domain.

Zklamání v Timbuktu

Zásadní zlom přichází v dubnu roku 1828, kdy jako první přináší svědectví do Evropy Francouz René Caillié (1799–1838). Jeho cesta do Timbuktu byla více než spletitá. Musel se vydávat za Egypťana, kterého v dětství unesli Napoleonovi vojáci.

Musel si dokonale osvojit jazyk i muslimské návyky. Ale nakonec se mu to podařilo a v legendárním městě zlata ho čekalo… zklamání. Namísto zlatých střech viděl jen nuzné příbytky z vepřovic čili primitivních cihel z nepálené hlíny.

Zatímco legendy o bohatém Timbuktu kolovaly v Evropě už koncem středověku, reálné svědectví o něm se podařilo přinést až v polovině 19. století! Tou dobou již Timbuktu skutečně nebylo tak honosné, jak se čekalo.

Ale především díky rukopisům, které zde byly pečlivě uschovány (některé byly dokonce zahrabány v poušti), se ukázalo, že o pouhé legendy nešlo.

Přepisy starých textů se staly cennou studnicí informací o Timbuktu. Foto: Wikipedia, UNESCO World Heritage Site, CC BY-SA 3.0 igo

Architektonické skvosty

Jeden z listů dokonce napsal sám Mansa Músa (1280–1337), bohatý panovník, s nímž se zprávy o Timbuktu po staletí pojily. Právě on na Timbuktu v roce 1324 upozornil, když vypravil okázalou karavanu, čítající na 60 000 lidí a vezoucí na 60 tun zlata, které prý Músa při cestě málem rozdával na potkání!

Právě on se rozhodl po této pouti proměnit Timbuktu v centrum islámské vzdělanosti. A on také stojí za prvními architektonickými skvosty, které zde vznikly. Jmenujme třeba mešitu Sankoré, palác Mudugu nebo budovu univerzity s pyramidou, stojící na základech staré mešity z roku 989.

Město těžilo nejen ze svého věhlasu v islámském světě, ale také ze své výhodné polohy. Obchodníci a karavany sem proudili jak ze severu, tak z jihu. Sláva města začala pomalu upadat od 15. století, kdy karavanní stezky začala vytlačovat námořní doprava.

To však nic nemění na tom, že díky tomuto Evropanům zakázanému městu se i my můžeme těšit z děl starořeckých filozofů, které zdejší učenci přeložili a pečlivě uchovali.

Foto: Wikipedia Úvodní foto: Wikipedia, M. a N. Hanhart, Public Domain Autor: Jan Šedivý
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sestřičko, vrať se
skutecnepribehy.cz

Sestřičko, vrať se

Moje sestra se vdávala...
Nevysvětlitelné Ruské záhady: Město mrtvých a mikročip
enigmaplus.cz

Nevysvětlitelné Ruské záhady:...

Kousek od odlehlé vesnice Dargavs leží středověké...
Stojí za partnerskou krizí peníze?
nasehvezdy.cz

Stojí za partnerskou krizí...

O herečce Janě...
Zvířecí „lékaři“ odhalí nemoci dříve než laboratorní testy
21stoleti.cz

Zvířecí „lékaři“ odhalí nemoci...

Nevábně zavánějící trus by dobrovolně nikdo neočichával....
Kynuté buchty jako od babičky
tisicereceptu.cz

Kynuté buchty jako od babičky

Nadýchané a voňavé buchty jsou...
Pelikán se stal Fénixem
iluxus.cz

Pelikán se stal Fénixem

Nejde o biologii ani mytologii, ale...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Petra Černocká: Staré kousky v bytě mají své kouzlo
panidomu.cz

Petra Černocká: Staré kousky v...

I se šesti křížky stále krásná žena....
Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Krásná, záhadná, smutná
nasehvezdy.cz

Krásná, záhadná, smutná

Mnohé její hity...
Kdo zatnul sekeru do zvonice?
enigmaplus.cz

Kdo zatnul sekeru do zvonice?

V obci Bílý Újezd, na spojnici mezi...
Tajnosti hradu Karlštejna – Co nevíte o našem nejznámějším hradu?
epochalnisvet.cz

Tajnosti hradu Karlštejna –...

Jeden z nejvýznamnějších českých hradů – Karlštejn...