Skip to content

Timbuktu: Kam se poděla sláva takzvané Atlantidy Afriky?

Město v písku, zlaté město nebo africké Eldorado – tak se říká Timbuktu, jež leží v jižní Sahaře. Největší záhadou tohoto místa bylo dlouho to, jak skutečně vypadá a odkud se bere ono bohatství, o němž až do 19.

století panovaly v Evropě legendy.

Timbuktu nalezneme 15 kilometrů severně od řeky Nigeru, leží tedy v dnešním státě Mali. Největší pozornost začalo Timbuktu u Evropanů vzbuzovat ve 14. století. Co Evropany nejvíce lákalo? Pořekadlo „Za vším hledej peníze“ platí i zde. Místní obyvatelé, z nichž čtvrtinu měli tvořit nejvzdělanější učenci z celého islámského světa, se měli takříkajíc topit ve zlatě, kterého tu prý bylo tolik, že jím i pokrývali střechy!

Mansa Músa jako „král králů“, který stojí za úspěchem africké metropole. Foto: Wikipedia, Henry Davis, volné dílo.

Zavražděn kočovníky

Mělo jít o nepočítaně zlatých desek a zlatých tyčí – některé měly vážit i přes tisíc liber. Žít zde mělo početné vojsko, čítající 3000 jezdců, vzdělaní lékaři, soudci, kněží a další učenci. Není divu, že evropští dobrodruzi bažili po tom, aby tuto nádheru spatřili na vlastní oči.

Jenže v tom byl háček – Timbuktu bylo nemuslimům zapovězené a jeho poloha byla tajná. Kdo se sem chtěl vypravit, riskoval vlastní život. Však cenu nejvyšší při snaze o jeho objevení mnozí zaplatili. Mezi nimi byl i skotský cestovatel Gordon Laing (1794–1826), který sice jako první Timbuktu spatřil, ale svědectví o něm do Evropy přinést nezvládl, protože ho na zpáteční cestě zavraždili kočovníci.

A. Gordon Laing jako skotský dobrodruh a objevitel, který jako první Evropan proniká do Timbuktu. Foto: Wikipedia, Samuel Freeman, Public Domain.

Zklamání v Timbuktu

Zásadní zlom přichází v dubnu roku 1828, kdy jako první přináší svědectví do Evropy Francouz René Caillié (1799–1838). Jeho cesta do Timbuktu byla více než spletitá. Musel se vydávat za Egypťana, kterého v dětství unesli Napoleonovi vojáci.

Musel si dokonale osvojit jazyk i muslimské návyky. Ale nakonec se mu to podařilo a v legendárním městě zlata ho čekalo… zklamání. Namísto zlatých střech viděl jen nuzné příbytky z vepřovic čili primitivních cihel z nepálené hlíny.

Zatímco legendy o bohatém Timbuktu kolovaly v Evropě už koncem středověku, reálné svědectví o něm se podařilo přinést až v polovině 19. století! Tou dobou již Timbuktu skutečně nebylo tak honosné, jak se čekalo.

Ale především díky rukopisům, které zde byly pečlivě uschovány (některé byly dokonce zahrabány v poušti), se ukázalo, že o pouhé legendy nešlo.

Přepisy starých textů se staly cennou studnicí informací o Timbuktu. Foto: Wikipedia, UNESCO World Heritage Site, CC BY-SA 3.0 igo

Architektonické skvosty

Jeden z listů dokonce napsal sám Mansa Músa (1280–1337), bohatý panovník, s nímž se zprávy o Timbuktu po staletí pojily. Právě on na Timbuktu v roce 1324 upozornil, když vypravil okázalou karavanu, čítající na 60 000 lidí a vezoucí na 60 tun zlata, které prý Músa při cestě málem rozdával na potkání!

Právě on se rozhodl po této pouti proměnit Timbuktu v centrum islámské vzdělanosti. A on také stojí za prvními architektonickými skvosty, které zde vznikly. Jmenujme třeba mešitu Sankoré, palác Mudugu nebo budovu univerzity s pyramidou, stojící na základech staré mešity z roku 989.

Město těžilo nejen ze svého věhlasu v islámském světě, ale také ze své výhodné polohy. Obchodníci a karavany sem proudili jak ze severu, tak z jihu. Sláva města začala pomalu upadat od 15. století, kdy karavanní stezky začala vytlačovat námořní doprava.

To však nic nemění na tom, že díky tomuto Evropanům zakázanému městu se i my můžeme těšit z děl starořeckých filozofů, které zdejší učenci přeložili a pečlivě uchovali.

Foto: Wikipedia Úvodní foto: Wikipedia, M. a N. Hanhart, Public Domain Autor: Jan Šedivý
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krvavý dárek od duchovního
enigmaplus.cz

Krvavý dárek od duchovního

Přístavní město na pobřeží Tyrhénského moře...
Jaká bude budoucnost luxusních udržitelných materiálů u aut?
21stoleti.cz

Jaká bude budoucnost luxusních...

Auta a lidstvo se mění v čase a místě. A ještě...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
U naší branky zvonil muž z jiné doby
skutecnepribehy.cz

U naší branky zvonil muž z...

Mám pro strach uděláno,...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Je život na Zemi v područí severojižního magnetismu?
enigmaplus.cz

Je život na Zemi v područí...

Severojižní mystérie naší zeměkoule je údajně jedním...