Domů     Tichá smrt z rukou ošetřovatele: Řádění nemocničního bratra šokovalo svět
Tichá smrt z rukou ošetřovatele: Řádění nemocničního bratra šokovalo svět
15.12.2023

Nikde nikdo. Jsou tu sami. Jen on a muž v bezvědomí. To půjde. Stejně snadno jako tolikrát předtím. Nabere do injekce smrtící látku. Nakloní se nad přístroje, které drží pacienta při životě. „Co to děláte?“ ozve se za ním hlas vyděšeného kolegy. Vypadá takhle jeho konec?

Na břehu Severního moře v Dolním Sasku leží německé přístavní město Wilhelmshaven. Většinou neplní přední stránky novin ani hlavní televizní relace. Změní se to až začátkem 21. století.

Tehdy se totiž nejen řadoví Němci, ale i lidé po celém světě dozvědí, že právě tady se v roce 1976 narodil Niels Högel. Obtloustlý tichý muž, který si postupně vydobude přízvisko, na které může být jen stěží pyšný. Jedná se o nejhoršího sériového vraha v poválečné historii jeho země.

Jak už to tak bývá, Niels nevykazoval žádné odchylky od zcela normálního chování. Alespo%n ne na první pohled. FOTO: Getty Images
Jak už to tak bývá, Niels nevykazoval žádné odchylky od zcela normálního chování. Alespo%n ne na první pohled. FOTO: Getty Images

Bude z něj fotbalista?

Jako dítě školou povinné se nijak neliší od svých vrstevníků. Známky má minimálně obstojné a po vyučování se s dalšími kluky nejraději honí za fotbalovým balonem. Jeho matka se živí jako právní asistentka, ale on se vydá ve šlépějích svého otce a babičky.

Oba pracují v nemocnici na pozici zdravotní sestry, respektive zdravotního bratra. Jako čerstvý třicátník absolvuje Niels podobné školení jako oni. I on chce pomáhat nemocným lidem. Minimálně to tak vypadá.

To už mě chytili?

Od roku 1999 pracuje na kardiochirurgické jednotce intenzivní péče v severoněmeckém Oldenburgu. Vzhledem ke své fyzické konstituci musí mít v rukou slušnou sílu, a i proto kolegové jeho zápal oceňují.

Na tvářích jim však postupně přibývají další a další vrásky. Aniž by si to totiž dokázali nějak rozumně vysvětlit, znatelně narůstá počet lidí, kteří pobyt na jejich klinice nepřežijí.

V srpnu 2001 kvůli tomu uspořádají rozsáhlou konferenci, kde se chtějí poradit, co s tím mohou udělat. Účastní se jí i Niels. Raději se moc neprojevuje. Má neodbytný pocit, že se ve skutečnosti jedná pouze o zástěrku s cílem dostat se mu na kobylku.

Lékař raději rezignuje

Nic takového se nestane. Psychicky zdeptaný Högel stráví následující tři týdny na nemocenské. Za těchto 21 dní zemřou v Oldenburgu pouze dva pacienti, tedy mnohonásobně méně, než se v poslední době stalo smutným zvykem.

Odpovědné osoby si začínají dávat jednotlivé indicie dohromady. Jejich pochybnosti se však prozatím odrazí pouze v tom, že Nielse přesunou na anesteziologické oddělení. Ošetřující lékaři z něj nadále nemají dobrý pocit.

Tím spíš, že počet úmrtí začne opět razantně narůstat. Jeden z nich kvůli tomu musí rezignovat. Vypadá to, že větev co nevidět praskne i pod Högelem.

Jeho revírem byla nemocnice, jeho tempo bylo vražedné. Vždycky když tam Niels nebyl, úmrtí najednou nápadně ubylo. FOTO: pxfuel
Jeho revírem byla nemocnice, jeho tempo bylo vražedné. Vždycky když tam Niels nebyl, úmrtí najednou nápadně ubylo. FOTO: pxfuel

Práci si vždycky najde

On ale rozhodně není hloupý a zavčas mu to dojde. Sám se proto rozhodne z Oldenburgu odejít. V kapse si nese posudek, podle něhož se jedná o bezproblémového, pilného, ochotného a spolehlivého zdravotního bratra.

O podobnou pozici není mezi zdravotníky převeliký zájem, takže Niels brzy najde další možnost uplatnění. Nemusí se ani stěhovat příliš daleko. Jeho novým zaměstnavatelem se v prosinci 2002 stane klinika v Delmenhorstu, ležícím rovněž v Dolním Sasku.

Také zde začnou zanedlouho ve velkém umírat lidé, kteří by před sebou měli mít ještě mnoho let života.

Zrůda otcem dítěte

Osudnou se převážně postarším pacientům stávají překotné srdeční arytmie nebo fatální pokles krevního tlaku. Čím dál víc Högelových kolegů má o viníkovi nezvyklé situace jasno. Pokud to je jen trochu možné, postupně se od něj distancují.

Navenek to přitom může vypadat, že Niels prožívá jedno z nejhezčích období svého života. V roce 2004 se ožení a stane se otcem malé holčičky.

Porod dítěte se neobejde bez komplikací, ale „zkušeného zdravotníka“ nejvíce ze všeho trápí, že nemůže být přímo u toho. Posedlost účastnit se podobně vyhrocených situací dostoupá vrcholu.

Ampule je nechají v klidu

Nadřízeným vydrží nevšímavost k podezřelým okolnostem o něco déle než přímým spolupracovníkům. Nijak zvlášť s nimi nepohne ani objev čtyř prázdných ampulí kontroverzního a velice silného léku Gilurytmal, jenž nemá na daném oddělení co dělat.

Můžeme se pouze dohadovat, jak dlouhá by série podobných přehmatů nakonec byla, kdyby nenastala událost z 22. června 2005. Tehdy Högela přistihnou na jednotce intenzivní péče právě ve chvíli, kdy úmyslně manipuluje s injekčním zařízením jednoho pacienta – aplikuje mu do něj právě Gilurytmal.

„Vražedná zbraň“ mohla být odhalena mnohem dříve, kdyby byli kolegové z nemocnice více všímaví. FOTO: pxfuel

Ještě děsivější čísla

Než se vedení delmenhorstské nemocnice konečně rozhoupe, podaří se Nielsovi zavraždit minimálně ještě jednoho bezmocného člověka. Opět to jsou až níže postavení zaměstnanci kliniky, kteří to nevydrží a nezávisle na sobě se začnou obracet na policii.

Kriminalisté se rozhodnou okamžitě jednat. Původní podezření byla už tak velice závažná. Realita je mnohem horší. Vyšetřování prokáže, že za dobu Högelova nového pracovního poměru se počet úmrtí minimálně zdvojnásobil.

A co víc, celkem 73 procent z nich se mezi lety 2003 a 2005 odehrálo v době, kdy měl službu nebo byl prokazatelně v areálu nemocnice přítomný.

Napoprvé jen pět let

Kauza, která dříve nebo později obletí celý svět, tím však svým způsobem teprve začíná.

Zmíněný – téměř zázrakem nedokonaný – pokus o vraždu z poloviny roku 2005 potrestá oldenburský zemský soud v prosinci 2003 pěti lety odnětí svobody a stejně dlouhým zákazem pracovat ve zdravotnictví.

Z dnešního pohledu se jedná o postih nepochopitelně mírný, ale nemá být všem dnům konec.

Niels se na lavici obžalovaných znovu posadí v červnu 2008. Tentokrát odsud odchází s „poukázkou“ na dalších sedm a půl roku za katrem a jistotou, že ke své profesi už se nikdy nevrátí.

Vrah byl nakonec odhalen a s ním i jeho motiv, který pro mnoho lidí zůstává nepochopitelný. FOTO: Getty Images
Vrah byl nakonec odhalen a s ním i jeho motiv, který pro mnoho lidí zůstává nepochopitelný. FOTO: Getty Images

Zpopelnění mají smůlu

Stále jsme však svým způsobem teprve na začátku. Než se kriminalistům podaří nashromáždit dostatečné množství důkazů, léta plynou.

Situaci jim mimo jiné komplikuje nutnost exhumace desítek, možná dokonce stovek pohřbených těl a jejich následné prozkoumání patology a dalšími odborníky. Nehledě na to, že minimálně stovka Högelových potenciálních obětí byla po smrti zpopelněna.

Skutečná příčina jejich smrti proto dost možná nikdy nebude odhalena. Pozůstalým houfně zbývají pouze oči pro pláč.

Tři stovky mrtvol

Zavalitý muž, který nedokázal odolat pokušení rozhodovat o životě a smrti bezbranných lidí a má tohle všechno na svědomí, mezitím navštěvuje různá soudní líčení znovu a znovu. Už v září 2014 se přizná k celkem 30 mordům.

Podle jeho vlastních slov ho více než cokoli jiného naplňoval pocit vlastní důležitosti, nezřídka i počátečního obdivu jeho kolegů. Celkový počet jeho obětí se prozatím oficiálně zastavil na čísle 85, ale téměř určitě jich bylo výrazně více.

Obvinění nebo obžalobě koneckonců zabiják čelil nebo stále čelí v minimálně 332 případech. Dosud poslední verdikt potvrdí soudy 11. září 2020. Je jím další doživotí.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Svět zločinu
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Svět zločinu
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Svět zločinu
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
záhady a tajemství
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Magická alchymistická zrcadla: Skutečně existovala?
Anglický alchymista, astrolog a matematik John Dee (1527-1608) bezesporu náleží mezi tajuplné postavy.  Mimo jiné prý vlastnil několik velice zvláštních zrcadel…   Černé zrcadlo v Britském muzeu Jedno z Deeových zrcadel dnes najdeme v Britském muzeu v Londýně. Tento artefakt, přezdívaný „kouřové zrcadlo“, je považován za původní aztécký předmět, který Dee používal k okultním praktikám. […]
reklama
historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
Lukrécie Borgia: Krásná, chytrá a nešťastná…
Nádherné lokny vlasů jí padají až pod hýždě, alabastrová pleť nemá vadu a dokonalé poprsí ruší snění všech mužů, kteří se s ní setkají. Na koho upře své velké, oříškové oči, ten se v nich utopí. Lukrécie (1480–1519) platí za nejkrásnější ženu své doby. Mluví se o ní jako perle renesance… a také jako o […]
Měl francouzský král Ludvík XIV. nafukovací střeva?
Kromě krásných žen patří mezi vášně francouzského krále také vybrané jídlo. To, co spořádal on, by se vám ale jenom tak sníst nepodařilo. Byla by to náročná porce i pro dospělého. Chcete pozvání k němu na hostinu? Tak vítejte, před množstvím jídla na stole u Ludvíka XIV. (1638–1715) vám bude přecházet zrak. Polévky jsou v menu hned […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz