Faraon Thutmose II. usedá na trůn. Egyptské říši bude vládnout pouhých 13 let. Jde ale o dostatečně dlouhou dobu na to, aby dal průchod svým krvavým vášním.
Někteří odborníci ovšem předpokládají, že velkou část královských rozhodnutí má na svědomí jeho manželka a zároveň nevlastní sestra Hatšepsut (asi 1507–1458 př. n. l.)…
Neuvěřitelná muka
„Kradls v chrámu? To nevíš, že okrádáš stát a svého vládce?“ křičí vezír na hříšníka, kterého mu přivedli spoutaného. „Zabijte ho,“ obrátí se na stráž. Smrt bude tentokrát skutečná „lahůdka“.
Velmi oblíbeným trestem pro neposlušné poddané je v éře Thutmose II. (vláda asi 1493–1479 př. n. l.) napichování na kůl.
Provinilec je „sražen k zemi a pak umístěn na vrchol dřeva“, popisuje celou proceduru dekret Nauri, sepsaný později v době vlády Sethiho I. (vláda asi 1290–1279 př. n. l.).
Hrot proniká zády
Podrobně mučivou smrt líčí i egyptoložka Joyce Tyldesleyová: „Muž je v poloze tváří dolů, takže paže a nohy mu volně visí k zemi. Hrot kůlu proniká ven zády.“ Faraon chystá odsouzeným neuvěřitelné utrpení.
„Kdo ukradne jakékoli zboží, bude po právu k zemi sražen a na kůl nabodnut, a to přímo před chrámem, ve kterém kradl,“ dodává současný americký egyptolog David Lorton.
Mnozí lidé si tak raději rozmyslí, zda se budou skutečně obohacovat na úkor ostatních…