Pokud spatříme asteroid směřující k nezadržitelné kolizi se Zemí, co s ním vlastně můžeme udělat? Jedna z nových misí ESA je součástí mezinárodního hledání odpovědi právě na tuto – poměrně důležitou – otázku.
Březen letošního roku se stal začátkem předběžné práce na misi ESA AIM (Asteroid Impact Mission). Jejím záměrem je demonstrovat technologie pro budoucí výpravy ke vzdálenějším světům.
Půjde přitom o první misi ESA, která bude testovat techniky planetární obrany. Sonda AIM bude vypuštěna do vesmíru v říjnu 2020, přičemž se vydá k binárnímu asteroidu:
tedy dvojici asteroidů Didymos, která se dostane do vzdálenosti pouhých jedenácti miliónů kilometrů od Země v roce 2022. Hlavní těleso o průměru 800 m je doprovázeno menším měsícem o průměru 170 m, které se neformálně nazývá „Didymoon“.
Sonda AIM je evropským podílem většího programu AIDA (Asteroid Impact & Deflection Assessment). Koncem roku 2022 dorazí k binárnímu systému sonda DART (Double Asteroid Redirection Test), která následně rychlostí zhruba 6 km/s narazí do měsíce asteroidu.
„Náraz sondy DART do Didymoonu bude AIM velmi bedlivě sledovat,“ vysvětluje Ian Carnelli, který misi v ESA řídí. „Bude přitom sbírat detailní data před dopadem a po něm; zvláště pak jeho vliv na strukturu tělesa stejně jako na oběžnou dráhu. Tedy na její změnu způsobenou dopadem projektilu DART.“
ESA tak získá výchozí data pro plánování budoucích strategií planetární obrany.
Mise by měla vytvořit představu o tom, jakou skutečnou sílu budeme potřebovat pro změnu dráhy jakéhokoliv přilétavšího asteroidu a jakou techniku použít, až se objeví skutečná hrozba, Zemi nyní potencionálně ohrožuje zhruba 500 planetek, které by za asi 100 let mohly do naší planety narazit. Pravděpodobnost takového střetu je však velmi malá, v některých případech jedna ku milionu.