Domů     Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
Těstoviny: Jídlo tisíce tváří!
24.7.2024

Dáte si kolínka, nebo špagety? Anebo máme v nabídce pokračovat? Stačí se i u nás pořádně podívat v obchodě do regálu s těstovinami, a bude vám z toho přecházet zrak! Proč vůbec existuje tolik druhů? Protože každý z nich má svůj vlastní příběh!

Napočítali bychom přes 350 druhů těstovin, dvakrát tolik rozmanitých tvarů a nakonec více než 1000 různých názvů. Většina je spojena s Itálií, která je právem těstovinou velmocí, jejich historie tu však nezačíná!

Různé verze těstovin vyrábějí už staří Římané a Řekové, Číňané či Arabové. A jejich cesta je někdy docela zapeklitá…

Lasagne se jmenují podle nočníku. Foto: Hansuan_Fabregas / Pixabay.
Lasagne se jmenují podle nočníku. Foto: Hansuan_Fabregas / Pixabay.

LASAGNE: Pochoutka z nočníku

Který druh těstovin je ze všech nejstarší? Horkým kandidátem jsou lasagne, které se rodí už ve starověku. Napovídá i jejich jméno, které není odvozené z italštiny jako u většiny ostatních. Pochází z řeckého slova lasana, což znamená nočník!

Slovo si půjčí Římané a začnou tak nazývat kotlík či hrnec – právě takový, ve kterém se připravuje těsto!

Řekové i Římané však dělají jiné lasagne, než známe dnes, a především do nich nedávají omáčku z rajčat (ta jsou až do 18. století považována za jedovatá).

Kuchařská kniha Apicius ze 4. století radí mezi pláty těsta naskládat vepřový bůček či prsa z pěnice a zalít vínem!

Ještě dříve než v Itálii se podobný pokrm zvaný loseyns podává také na dvoře anglického krále Richarda II. (1367-1400). Dnes jsou však ty nejtypičtěji lasagne z italského města Bologna, plněné mletým masem, rajčaty a bešamelovou omáčkou.

Makaróny mohou být rovné, stočené, dlouhé i krátké. Foto: SliceOfChic / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Makaróny mohou být rovné, stočené, dlouhé i krátké. Foto: SliceOfChic / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

MAKARÓNY: Pocta mrtvým

Mykénský vládce Eurystheus už stepuje se svým vojskem před branami Athén a budoucnost slavného města visí na vlásku. Má prý jedinou šanci na záchranu:

„Obětovat dceru vznešeného otce!“ Za svůj lid se nabídne Makaria, jedna z dcer Hérakla, který byl po celý svůj život

Eurystheovým nepřítelem. A díky své smrti se stane hrdinkou!

Co má ale příběh od řeckého dramatika Eurípida (asi 480 až 400 př. n. l.) společného s těstovinami? Jako makaria totiž začnou staří Řekové nazývat pokrm z ječmene, který je podáván na pohřbech na památku zesnulých. A právě z ječné makarie se postupně vyvinou i makaróny!

Jeden z prvních receptů na těstoviny s dírou uprostřed, které se krájí na kousky (mohou ale i zůstat dlouhé jako špagety), pochází z Anglie, z knihy The Forme of Cury sepsané kuchaři Richarda II. Přidává se k nim rozpuštěné máslo a strouhaný sýr.

Vypadají jako provázky, proto jim Italové dali jméno spaghetti. Foto: RitaE / Pixabay.
Vypadají jako provázky, proto jim Italové dali jméno spaghetti. Foto: RitaE / Pixabay.

ŠPAGETY: Na stromě nevyrostly!

Teď rychle na Sicílii, do 8. až 10. století, kdy ostrov dobývají Arabové. A právě ti sem nejspíš přivezou i těstoviny.

Sicilští kuchaři si je velmi oblíbí, upravují je podle svého a hlavně je natahují a natahují, až vzniknou jakési těstovinové provazy, což se italsky řekne „spago“. A pokud je provaz malý, tedy jen provázek, tak je to „spageto“!

O prvních provázkových těstovinách na Sicílii (mnohem delších, než jsou ty dnešní) se zmiňuje již geograf Al-Idrísí (1100-1165), přímo jméno špagety se pak objevuje v roce 1874.

Až do doby, kdy se Sicílie stane součásti Itálie (1860), jsou však jen regionálním pokrmem, než se začnou šířit do celého světa. Brzy si je oblíbí v Americe, naopak moc známé dlouho nejsou ve Velké Británii.

I proto tolik lidí ještě v roce 1957 skočí na aprílový žert televize BBC, že špagety rostou ve Švýcarsku na stromě špagetovníku.

Tortellini jsou pupíkem bohyně Venuše. Foto: Congerdesign / Pixabay.
Tortellini jsou pupíkem bohyně Venuše. Foto: Congerdesign / Pixabay.

TORTELLINI: Jak vypadá nahá Venuše?

Hostinský z Castelfranco Emilia, italského městečka mezi Boloňou a Modenou, nevěří vlastním očím. Jako hosti k němu zavítají římští bohové Venuše s Jupiterem! Po dlouhé cestě jsou unaveni, proto pojí, popijí, a ubytují se na jednom z pokojů.

Hostinskému to nedá a vzácnou návštěvu přijde špehovat klíčovou dírkou. Zahlédne pouze Venušin odhalený pupík, inspiruje ho však natolik, že hned běží do kuchyně a vytvoří jakýsi knedlíček podobného tvaru!

Legend o vzniku tortellin je více, jiný je spojuje spíš s typickým zdobným prvkem města Modena, který má připomínat tvar želvího těla. Jméno pak vychází z italského „tortello“, což je malý dortík či koláček, protože ani v těstovinách tentokrát nechybí náplň.

Jeden z prvních receptů je z roku 1570 od kuchaře Bartolomea Scappi (1500-1577) a obsahuje směs vepřového masa.

Farfalle dostaly jméno podle tvaru motýlích křídel. Foto: Liveon001 © Travis K. Witt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.
Farfalle dostaly jméno podle tvaru motýlích křídel. Foto: Liveon001 © Travis K. Witt / Creative Commons / CC BY-SA 3.0.

FARFALLE: Motýli ze zbytků

Mnoho lidí jim říká mašle, jméno farfalle však odkazuje k něčemu jinému – farfalla je italsky motýl!

Zrodí v 16. století, v regionech Emilia-Romagna a Lombardie, nejspíš díky šetrnosti místních hospodyněk. Vypráví se, že když jim zbydou kousky těsta z výroby plněných těstovin cappelletti, chtějí je spotřebovat a nakrájí je na malé obdélníčky.

Když je uprostřed zmáčknou prsty, vzniknou menší strichetti („stichèr“ znamená v místním dialektu utáhnout).

Až pozdější tvary, které již mají zubaté okraje, dostanou jméno podle motýlů. Farfalle někdy (jako i jiné těstoviny) najdeme v balení ve třech barvách. Přírodní, červené s rajčaty a zelené se špenátem symbolizují italskou vlajku.

Fusili znamenají „vřeteno“. Jméno ale může souviset i s puškou. Foto: Сибирка / Pixabay.
Fusili znamenají „vřeteno“. Jméno ale může souviset i s puškou. Foto: Сибирка / Pixabay.

FUSILI: Na co to namotáme?

Nacházíme se ve Florencii, na dvoře vévody Cosima I. Medicejského (1519-1574), a jeden z kuchařů právě připravuje těstoviny. Zrovna se sem připlete jeho malý syn, když kousek nudle upadne na podlahu. Chlapec ji sebere a omotá okolo pletací jehlice.

Co vznikne, už tušíme – oblíbená „vřetena“, která skvěle absorbují omáčky či zálivky!

A odkud je jméno fusili? Může odkazovat k pušce, která má uvnitř spirálovou hlaveň (fucile), anebo k malým vřetenům (fuso), na něž se fusili natáčejí při výrobě. Kdo nevěří příběhu o upadlé nudli, za tvůrce může považovat muslimy ze Sicílie. Ti jim říkají busiata, protože je namotávají na rákos zvaný bus.

Penne mají připomínat hrot psacího pera. Foto: Сибирка / Pixabay.
Penne mají připomínat hrot psacího pera. Foto: Сибирка / Pixabay.

PENNE: Zlatá pera

Rovně nakrájené těstoviny znají všichni. Co takhle vést řez šikmo, aby lépe nasávaly omáčku a vypadaly moderněji? Jenže když se dlouhé rourky stříhají ručně nůžkami, je to zdlouhavé a vznikají nevzhledné zuby. A stroj zase těstoviny rozmačká….

Dokud italský výrobce Giovanni Battista Capurro (1883-1958) nevymyslí takový, který to zvládá na jedničku. Patentuje ho 11. března 1865, což se považuje za datum narození těstovin zvaných penne!

I původ jména je jasný, šikmé řezy mají připomínat hroty plnících per (penna). Původní penne mají zlatou barvu, protože se do nich míchá i trocha šafránu. Dnes už jde jen o pšenici a vodu.

Foto: 1, 3, 4, 5, 6: Pixabay 2, 5: Creative Commons úvodní: beemde / Pixabay
Související články
Zajímavosti
Jak vznikla jména technických značek? Hořící kniha a modrý zub!
Který telefon připomíná ovoce? Jak to vyřešit, když je vaše vysněné jméno už zabrané? A proč se někdy hodí hledat inspiraci v dávné historii? Poznejte s námi další zajímavé příběhy vzniku značek, které zná dnes celý svět. Nepřátelé spojte se! Značka: BLUETOOTH Vznik: 1997 Jak připojíme sluchátka k mobilu, klávesnici k počítači nebo telefon k […]
Zajímavosti
Guarana: Zdroj energie z amazonské džungle
Indiáni z Amazonie odedávna používali tuto štíhlou liánu k povzbuzení, léčbě bolestí nebo křečí. Semena obsahující vysoké množství kofeinu i další látky se dnes užívají hlavně jako přísada do energetických nápojů a doplňků stravy. Reklamy slibují mnohé zajímavé účinky, ale v čem skutečně může guarana pomoci? Pokud byste se vydali pro rostlinu paulinii nápojnou neboli […]
Zajímavosti
10 věcí, které jste nevěděli o královně Alžbětě II.
Vždy v dokonale sladěném pastelovém kostýmku, s nezbytnou kabelkou a sršící grácií. Fascinující ženu s celým jménem Elizabeth Alexandra Mary Windsor známe zkrátka jako královnu Alžbětu II. Kdy potkala osudovou lásku, co dělala, když jí nudil oficiální rozhovor, i jakou poťouchlost jí udělal vnuk Harry? I když bylo královně 96 let, zdálo se, že oplývá aurou […]
Zajímavosti
SOPKY: Věděli jste, že…
Na světě je více než 1500 aktivních sopek. že sopky v České republice jsou staré až 65 milionů let, a že souostroví Havaj tvoří 5 sopek? A jaké další zajímavosti o sopkách tu pro vás máme? – magma je tekutá hmota s teplotou od 600 do 1200 ° C, která se pohybuje v oblasti zemského […]
reklama
lifestyle
Ischemická porucha srdeční: Srdce stůně, ale bolet to vždy nemusí
Běžným příznakem ischemické choroby srdeční (ICHS) je angina pectoris. Postižený pociťuje pálení, řezání a tlak za hrudní kostí. Při úplném ucpání koronární tepny dojde asi po 20 minutách k odumření srdečního svalu v daném místě. Při poškození více než 40 % srdeční tkáně nemůže srdce dále pracovat. Rozvine se život ohrožující infarkt myokardu a může […]
Doba pařanská: Jak to všechno začalo? Katodovou trubicí…
Tradičně se hrávala se sirkami, ale použít můžete v podstatě cokoliv. Principem hry nim, která pochází pravděpodobně z Číny, je odebírání 1 až 3 věcí ze 3 hromádek o počtu 3+4+5. Kdo bere poslední, vyhraje. A bude to právě hra nim, která se stane jakýmsi pradědečkem dnešního „gamingu“. Americký matematik Raymond Moos Redheffer (1921–2005) postaví […]
Videohry po česku: Pamatujete si ještě 8bity?
„Proboha, třída plná kávovarů,“ povzdechne si útrpně partička sedmáků, když po prázdninách nakouknou do nové počítačové učebny. Škola hrdě pořídila nechvalně proslulé počítače IQ 151. Monitor? Není třeba. Hrdě je napojí k černobílým televizím Tesla.   A CDéčka nebo flasky? Ty mají ještě pěkných pár let čas. Zatím stačí magnetofon. Šla by i mechanika na […]
Vynález století? Instantní nudle!
Kalkulačka? Selfie tyč? Výčet vynálezů 20. století ze Země vycházejícího slunce by nemusel brát konce. Sami Japonci ale mají o tom nejdůležitějším z nich jasno: V průzkumech za něj označí jednoznačně instantní nudle. Není se co divit, vždyť se jich na celém světě prodá na 98 miliard porcí ročně!   Jeho jméno je Go Pek-Hok, […]
zajímavosti
Extrasmysly, které nám příroda nedala
Fakt, že stojíme na vrcholu pomyslného žebříčku evoluce, ještě neznamená, že nám příroda dala vždy to nejlepší, co vytvořila. O řadě smyslových schopností, kterými obdařila vývojově jednodušší tvory, se nám může jenom zdát. Nedokážeme toho hodně. Nevidíme polarizované světlo a nemáme senzory pro infračervené záření, ačkoliv jsou pro řadu druhů hmyzu nebo hadů běžné. A […]
Slavní fandové: Hitler miluje mayovky, Hitchcock erotiku
Elvis Presley je velkým fandou britské skupiny. Jejich nahrávky zná zpaměti a často z nich cituje. Ne, nejsou to Beatles. Jsou to Monty Python. Legendy britského humoru. Jsou sice slavní a mají spoustu fandů a obdivovatelů, ale i oni sami jsou často fandy a nadšenými obdivovateli. A do některých byste to, čemu fandí, rozhodně neřekli. Elvis, […]
Blesk v číslech: Na planetě udeří stokrát za vteřinu!
Co je typické pro měsíc srpen? Hodně slunce, teplo, ale také bouřky a blesky! Obdivujete v takovou chvíli úžasnou sílu přírody, nebo raději zalezete pod peřinu? Máme pro vás ty nejzajímavější údaje o magickém jevu, ze kterého jde strach! 50 milionů voltů Bouřlivé napětí Bouřka se ohlásí hrozivým bouřkovým mrakem, ve kterém jsou kladně a […]
Bhola: Tragický rekordman má na svědomí až půl milionu obětí
Celé vesnice se hroutí jako malé papírové modely, zmítající se lidská těla žene proud vody a bahna do dálky. Vlny bičují pobřeží a vítr unáší vše, co nemá pevné základy. Z mapy můžeme škrtat jednu malou aglomeraci za druhou, počty obětí jak na lidských, tak zvířecích, se nikdy nepodaří spolehlivě spočítat. Jisté ale je, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz