V roce 1933 se v Hobartské zoo v Tasmánii schyluje k tragédii. Umírá oficiálně poslední exemplář vakovlka tasmánského. Je ale skutečně definitivně pryč?
Ještě desítky let se snaží vědci dokázat, že tzv. tasmánský tygr někde v přírodě stále žije. Marně. V roce 1986 je vakovlk definitivně prohlášen za vymřelého.
Jenže spekulace o tom, že ve skutečnosti v odlehlých koutech Austrálie přežívá, pokračují až dodnes a neuplyne rok, aby se neobjevila neověřená zpráva, že tasmánského tygra někdo spatřil. Jde pokaždé jen o záměnu za jiné zvíře? Nebo jsme snahy o nalezení tasmánského tygra vzdali předčasně?
Svědků jsou desítky
Vakovlka měly spatřit desítky svědků. Většinou jde o řidiče automobilů, kterým legendární šelma přeběhla prý přes cestu.
Jedna z nejzajímavějších zpráv pochází z roku 1973. Tehdy svět obletěl záběr údajného tasmánského tygra, které pořídil neznámý svědek na jihu Austrálie. Jen o pár let později bylo nahlášeno pozorování dokonce hned osmi exemplářů.
Naděje umírá poslední
Australan Michael Moss, který po vakovlkovi již dvacet let pátrá, je přesvědčen, že tento velký masožravý vačnatec se stále vyskytuje ve volné přírodě jihovýchodního australského regionu Victorie.
Dokládá to prý jeho pozorování i množství pořízených záznamů. „Mám důvěryhodný záznam, na kterém pes přebíhá výběh v blízkosti Wilsons Promontory,“ uvedl loni v létě badatel. Je to jen honba za snem, nebo je stále ještě naděje?