Skip to content

Tambora: Děsivý výbuch plný otázek

Erupci indonéského vulkánu před více než 200 lety následuje nezvykle studená doba, která ovlivní životy milionů lidí na severní polokouli. Na základě výzkumů prováděných v posledních letech však vědci zjistí, že Tambora není prvním ani jediným viníkem klimatických změn v období, které se do dějin zapíše jako „rok bez léta“.

První varování o blížící se katastrofě vyšle stratovulkán Tambora, tyčící se k nebi na severu indonéského ostrova Sumbawa, už roku 1812, kdy vypustí obrovský černý mrak. Teprve 5. dubna 1815 se však o slovo přihlásí pořádně – probudí se k životu a začne hlasitě burácet.

O pět dní později pak dojde k erupci asi 20krát silnější než výbuch Vesuvu v roce 79. Do ovzduší vyvrhne na 150 km3 tekoucí lávy, sopečného popela a dalších vulkanických produktů, uvolněná energie odpovídá 170 000 atomových pum svržených na Hirošimu.

Smrtonosný popel

V okruhu několika desítek kilometrů potká strašlivou smrt na 10 000 lidí, dalších téměř 100 000 zahyne během následujících měsíců. Sumbawu a okolní ostrovy pokryje silná vrstva popela, která zahubí téměř všechnu faunu a zničí veškerou vegetaci, včetně zemědělských plodin.

Sopečný materiál společně s plyny vystoupá až do stratosféry a postupně se začne rozšiřovat nad velkou částí severní polokoule. Teploty v zimních měsících se toho roku příliš neliší od teplot předchozích let, na jaře roku následujícího se však nezačne oteplovat.

Erupce Tambory rozpoutá živoucí peklo, před kterým se nepodaří uniknout tisícům lidí. (Foto: Jialiang Gao / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

Prchá každý, kdo může

Sníh padá ještě v květnu, pak ho vystřídají silné deště a skromnou úrodu nakonec poničí bouřky a kroupy. Řadu zemí ochromí hladomor, ke kterému se později přidá i epidemie tyfu a cholery – už tak vysoká úmrtnost se zvýší přibližně na dvojnásobek.

V Severní Americe v létě zamrzají jezera i řeky, tisíce farmářů s rodinami se stahují do centrální části světadílu. Až donedávna se odborníci domnívají, že je erupce Tambory jedinou příčinou dlouhodobého ochlazení a dalších ničivých následků.

Výbušná neznámá

Zemi sice skutečně značně ochladí, protože do ovzduší vypustí aerosoly kyseliny sírové, které brání přístupu slunečních paprsků, výrazný teplotní pokles však začne už o několik let dříve. Na základě analýzy více než 200 let starých vzorků ledu z Arktidy a Antarktidy vědci zjistí, že roku 1808 muselo dojít k masivní sopečné erupci.

Stopy kyseliny sírové v ledu naznačují, že byla asi z poloviny tak silná jako erupce Tambory – do ovzduší uvolnila přibližně 100 milionů tun sirných plynů, tedy množství, které na několik let ochlazení bohatě stačí.

blank
Léto 1816 ve většině Evropy připomíná spíše vlezlou zimu. (Foto: Giorgiogp2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

Důkazy nad zlato

V té době však žádný výbuch není lidskou rukou zaznamenán, což celé události přidává na záhadnosti. Částečně ubrat ji má až v létě roku 2014 dvojice doktorů Alvaro Guevara-Murua a Caroline Williamsová z Bristolské univerzity.

V zápisech kolumbijského vědce Francisca Josého de Caldase (1768–1816) narazí na zmínky o atmosférických jevech v Bogotě. Počasí podle něj bylo neobvykle chladné a od prosince 1808 dokonce pozoroval průhledný mrak, blokující sluneční svit, viditelný po celé zemi – podle všeho mělo jít právě o aerosol kyseliny sírové.

Ztraceno v čase

Jeho zdrojem byla pravděpodobně sopka ležící někde na jižní polokouli, konkrétně v tropickém pásu, který se táhne od Kolumbie a Peru přes Tichý oceán až k Indonésii. Počátkem 19. století bychom v něm našli jen hrstku evropských osad, jejichž obyvatelé by záznam o erupci mohli pořídit, a v tamních domorodých kmenech se informace předávají pouze ústně, tudíž se netěší příliš vysoké životnosti.

blank
Sopečný prach z Tambory do žluta zbarví i řadu krajinomaleb slavného Williama Turnera (1775–1851). (Foto: DeFacto / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Foto: Titulka (Foto: enriquelopezgarre / Pixabay) Zdroj foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Přízraky na zámku Červená Řečice: Scházejí se jednou ročně při černé mši?
enigmaplus.cz

Přízraky na zámku Červená Řečice:...

Vznik zámku Červená Řečice měl podobnou...
Tall el-Hammam: Údajné místo děsivého setkání Země s asteroidem?
enigmaplus.cz

Tall el-Hammam: Údajné místo...

Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být...
Tataráček z červené řepy
tisicereceptu.cz

Tataráček z červené řepy

Jídelníček skvěle odlehčíme například řepným...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Jak bezpečně rozpoznat lháře?
epochalnisvet.cz

Jak bezpečně rozpoznat lháře?

Zřejmě každý z nás v životě někdy zalhal...
Hlídá Gottův odkaz a vydělává na něm
nasehvezdy.cz

Hlídá Gottův odkaz a vydělává...

Podzim byl ve znamení...
Moje kamarádka mi našla lásku
skutecnepribehy.cz

Moje kamarádka mi našla lásku

Nevadí těch pár let věkového...
Putování za kamennými kříži Českého ráje a Podkrkonoší
epochanacestach.cz

Putování za kamennými kříži...

Prastaré monolity ve tvaru...
Manželství je pro ni vězením?
nasehvezdy.cz

Manželství je pro ni vězením?

Hvězda seriálu Ulice...
Pálení žáhy vyžaduje změnu jídelníčku
panidomu.cz

Pálení žáhy vyžaduje změnu...

Opakované pálení žáhy ukazuje na onemocnění žaludku, při...
Starověké praktiky kojení v Andách
21stoleti.cz

Starověké praktiky kojení v...

Podle výzkumného projektu na archeologickém...
Nissan odhaluje svou vizi budoucnosti
iluxus.cz

Nissan odhaluje svou vizi...

Společnost Nissan Motor Co., Ltd. dnes...