Domů     Tambora: Děsivý výbuch plný otázek
Tambora: Děsivý výbuch plný otázek
5.7.2021

Erupci indonéského vulkánu před více než 200 lety následuje nezvykle studená doba, která ovlivní životy milionů lidí na severní polokouli.

Na základě výzkumů prováděných v posledních letech však vědci zjistí, že Tambora není prvním ani jediným viníkem klimatických změn v období, které se do dějin zapíše jako „rok bez léta“.

První varování o blížící se katastrofě vyšle stratovulkán Tambora, tyčící se k nebi na severu indonéského ostrova Sumbawa, už roku 1812, kdy vypustí obrovský černý mrak.

Teprve 5. dubna 1815 se však o slovo přihlásí pořádně – probudí se k životu a začne hlasitě burácet.

O pět dní později pak dojde k erupci asi 20krát silnější než výbuch Vesuvu v roce 79. Do ovzduší vyvrhne na 150 km3 tekoucí lávy, sopečného popela a dalších vulkanických produktů, uvolněná energie odpovídá 170 000 atomových pum svržených na Hirošimu.

Smrtonosný popel

V okruhu několika desítek kilometrů potká strašlivou smrt na 10 000 lidí, dalších téměř 100 000 zahyne během následujících měsíců.

Sumbawu a okolní ostrovy pokryje silná vrstva popela, která zahubí téměř všechnu faunu a zničí veškerou vegetaci, včetně zemědělských plodin.

Sopečný materiál společně s plyny vystoupá až do stratosféry a postupně se začne rozšiřovat nad velkou částí severní polokoule.

Teploty v zimních měsících se toho roku příliš neliší od teplot předchozích let, na jaře roku následujícího se však nezačne oteplovat.

Erupce Tambory rozpoutá živoucí peklo, před kterým se nepodaří uniknout tisícům lidí. (Foto: Jialiang Gao / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Erupce Tambory rozpoutá živoucí peklo, před kterým se nepodaří uniknout tisícům lidí. (Foto: Jialiang Gao / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

Prchá každý, kdo může

Sníh padá ještě v květnu, pak ho vystřídají silné deště a skromnou úrodu nakonec poničí bouřky a kroupy. Řadu zemí ochromí hladomor, ke kterému se později přidá i epidemie tyfu a cholery – už tak vysoká úmrtnost se zvýší přibližně na dvojnásobek.

V Severní Americe v létě zamrzají jezera i řeky, tisíce farmářů s rodinami se stahují do centrální části světadílu. Až donedávna se odborníci domnívají, že je erupce Tambory jedinou příčinou dlouhodobého ochlazení a dalších ničivých následků.

Výbušná neznámá

Zemi sice skutečně značně ochladí, protože do ovzduší vypustí aerosoly kyseliny sírové, které brání přístupu slunečních paprsků, výrazný teplotní pokles však začne už o několik let dříve.

Na základě analýzy více než 200 let starých vzorků ledu z Arktidy a Antarktidy vědci zjistí, že roku 1808 muselo dojít k masivní sopečné erupci.

Stopy kyseliny sírové v ledu naznačují, že byla asi z poloviny tak silná jako erupce Tambory – do ovzduší uvolnila přibližně 100 milionů tun sirných plynů, tedy množství, které na několik let ochlazení bohatě stačí.

Léto 1816 ve většině Evropy připomíná spíše vlezlou zimu. (Foto: Giorgiogp2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)
Léto 1816 ve většině Evropy připomíná spíše vlezlou zimu. (Foto: Giorgiogp2 / Creative Commons / CC BY-SA 3.0)

Důkazy nad zlato

V té době však žádný výbuch není lidskou rukou zaznamenán, což celé události přidává na záhadnosti. Částečně ubrat ji má až v létě roku 2014 dvojice doktorů Alvaro Guevara-Murua a Caroline Williamsová z Bristolské univerzity.

V zápisech kolumbijského vědce Francisca Josého de Caldase (1768–1816) narazí na zmínky o atmosférických jevech v Bogotě.

Počasí podle něj bylo neobvykle chladné a od prosince 1808 dokonce pozoroval průhledný mrak, blokující sluneční svit, viditelný po celé zemi – podle všeho mělo jít právě o aerosol kyseliny sírové.

Ztraceno v čase

Jeho zdrojem byla pravděpodobně sopka ležící někde na jižní polokouli, konkrétně v tropickém pásu, který se táhne od Kolumbie a Peru přes Tichý oceán až k Indonésii.

Počátkem 19. století bychom v něm našli jen hrstku evropských osad, jejichž obyvatelé by záznam o erupci mohli pořídit, a v tamních domorodých kmenech se informace předávají pouze ústně, tudíž se netěší příliš vysoké životnosti.

Sopečný prach z Tambory do žluta zbarví i řadu krajinomaleb slavného Williama Turnera (1775–1851). (Foto: DeFacto / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Sopečný prach z Tambory do žluta zbarví i řadu krajinomaleb slavného Williama Turnera (1775–1851). (Foto: DeFacto / Creative Commons / CC BY-SA 4.0)
Foto: Titulka (Foto: enriquelopezgarre / Pixabay) Zdroj foto: commons.wikimedia.org, pixabay.com
reklama
Související články
Věda a technika
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Věda a technika
5 Překvapivě dobrých rodičů v živočišné říši
Když se řekne matka, většina lidí si vybaví krásnou sympatickou ženu, která se usmívá na své malé děťátko. Jistě je to představa správná, avšak nejen mezi lidmi se najdou dobré a obětavé mámy… 1. Slíďáci Slíďáci, nebo též vlčí pavouci, by na žebříčku popularity mezi lidmi asi nestáli příliš vysoko. Jedná se o velmi početnou […]
Věda a technika
Učit se, jíst i vraždit: Co všechno dokážeme ve spánku?
Když spíme, většinou jen ležíme v posteli a oddáváme se snění. Není to ale ztráta času, když by se při tom dala stihnout i řada jiných věcí? Na noc se naše tělo samozřejmě nevypíná, pouze přejde do režimu spánku. Svaly jsou odpojeny, buňky se soustředí na regeneraci, mozek omezí kontakt se světem a třídí staré […]
Věda a technika
Vyrobil vynálezce Josef Božek první českou protézu?
Krvavá řež je 27. srpna 1813 u Drážďan v plném proudu. Řecký kníže Alexandros Ypsilanti bojuje v protinapoleonské koalici jako lev. Stačí ale jeden výbuch a z jeho pravé ruky je pahýl. Válečný invalida si nestýská. Nemůže bojovat? Baví tedy společnost, kamkoli přijde. A zanedlouho funkční pravačkou opět pozvedne sklenku oblíbeného vína… „Osvojíte-li si hodinářské […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Jeskyně tajemné vědmy: Nejstarší turistická atrakce v Anglii
Pavel Beneš Předpověděla požár Londýna, auta i konec světa. Vypadala prý tak, jak si představujete klasickou čarodějnici a v Anglii je slavnější než Sybila. Kdo vlastně věštkyně známá jako Matka Shiptonová byla a co opravdu řekla, sice není známo, není to však překážkou k tomu, aby se nestala legendou. Kdejaký věštec se ohání jejím věštbami […]
Vážně to byl Hiram Bingham, kdo objevil Machu Picchu? A co Vilcabambu?
Zapomenuté, pohlcené pralesem po pádu slavné incké říše. Vážně o Machu Picchu nikdo nevěděl? Hiram Bingham zvědavě stoupá do prudkého svahu za 11letým kečuánským chlapcem Pablitem Alvarezem…   Místní o památce nad jejich hlavami celou dobu vědí, jen nemají důvod ani způsob, jak to vytrubovat do světa. Je 24. července 1911 a Hiram se stává […]
reklama
historie
Síla páry: Od Heronovy koule až po lokomotivu
S párou si lidé pohrávali už ve starověku. Řecký matematik Heron Alexandrijský (asi 10–75 n. l.) jako první sestrojil mechanismus, který využíval její sílu. Nazve ho Aeolipile, čili Míč boha větrů Aiola. Funguje na principu, kdy je do koule přiváděna horká pára a tryskami usměrněná vychází ven. Díky působení zákona hybnosti se taková koule roztočí. […]
Tichý souhlas s hákovým křížem: 3 slavné osobnosti s nacistickým škraloupem
Na stole leží několik popsaných papírů, kousek vedle tužka a kalamář s inkoustem. Luxusně vypadající lampička osvětluje zbytek pokoje a na jednom z konferenčních stolků trůní fotka Henryho Forda. Takovou ozdobu by v Hitlerově pracovně čekal málokdo, i když… Zrůdná ideologie opanuje Německo v roce 1933, kdy se Adolf Hitler (1889-1945) ujímá kancléřského úřadu. Některým […]
Čistota v minulosti: Ludvík XIV. se myl v pálence
Hygiena v minulosti netvořila vždy samozřejmou součást každodenních rituálů. Některé národy a civilizace si na ni potrpěly už ve starověku, jiné nikoliv. Jak tomu bylo třeba ve středověku? Skvělou ukázkou starověké hygieny je i palác v Knossu. V letech 2000–1200 př. n. l. v něm nechybí důmyslný systém na odvod vody z královniny koupelny a přístavku. V něm stojí zařízení podobné […]
Bitva u Sedanu: Z francouzské porážky se raduje celá Evropa
Nad pevností Sedan se třepotá bílý prapor. Píše se 1. září 1870 a Francie se právě vzdává německé armádě. Její porážka změní politickou mapu kontinentální Evropy. Od této chvíle už nehraje prim země galského kohouta a do popředí se naopak dere sílící Prusko… S příchodem nového dne, 1. září ve čtyři hodiny ráno, se začíná u […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
epochanacestach.cz
Vilémovický tis: Svědek tisícileté historie stále roste
Tis obecný nebo také tis červený je už od středověku významný strom. Má totiž kvalitní, tvrdé a přitom pružné dřevo, takže si ho oblíbili nejrůznější řemeslníci v čele s výrobci luků. A tak tisy mizely z krajiny a narazit dnes na opravdu hodně starý tis je vzácnost. Ovšem někdy takové štěstí přece jen máme. Zámek ve Vilémovicích na
Šest prstů? Celkem běžná věc!
epochalnisvet.cz
Šest prstů? Celkem běžná věc!
Napočítat na prstech ruky do dvanácti? Ukázat někomu hned čtyři vztyčené prostředníčky současně? Zavázat si jednou rukou tkaničky u bot? Žádný problém pro ty, kterým příroda nadělila prsty navíc. &
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
enigmaplus.cz
Pekelné údolí: Skutečně stavěl místní most samotný čert?
Nedaleko majestátní zříceniny hradu Chojnik na polské straně Krkonoš najdeme místo zvané Pekelné údolí. Dnes již nikdo přesně neví, který z jeho pánů chtěl kdysi postavit kamenný most, spojující hrad
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jeho děti se s ní nebaví
nasehvezdy.cz
Jeho děti se s ní nebaví
S překvapivým přiznáním přišla zpěvačka Dara Rolins (50)! Ačkoli s bývalým fotbalistou Pavlem Nedvědem (51) randí už více než dva roky, ještě nepoznala jeho děti. Ivana s Pavlem už jsou dospělí a 
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
21stoleti.cz
Umělá inteligence by mohla rozpoznávat vysoké riziko rakoviny plic u nekuřáků 
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat neku
Finty pro pěkné obočí
panidomu.cz
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
enigmaplus.cz
Zpátky do minulosti: Jak to bylo s poltergeisty
Paranormální jev, ve kterém se v lidských příbytcích zdánlivě samovolně pohybují, rozbíjejí se či dokonce vybuchují předměty. Selhává elektronika, svědci slyší zvláštní neidentifikovatelné zvuky, jako
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
skutecnepribehy.cz
Vyprosila jsem si na panence Marii zázrak zázraků
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
iluxus.cz
Kristián Hynek otevřel showroom Zahálka pro nejnáročnější cyklisty
Kristiána Hynka není třeba milovníkům horské cyklistiky dlouze představovat. Vicemistr světa v maratonu na horských kolech vyměnil závodní kariéru za nespočet aktivit v cyklo branži. Jak sám říká, jde
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
21stoleti.cz
Bioinženýství přeměňuje odpad na látky s vyšší hodnotou, třeba bioplasty
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nov