Domů     Vladimír Vand: Tak trochu zapomenutý český vědec, jehož život byl velkým dobrodružstvím
Vladimír Vand: Tak trochu zapomenutý český vědec, jehož život byl velkým dobrodružstvím
16.5.2019

Ne všichni naši významní vědci se dočkali pozornosti, jaké by zasluhovali. Příkladem může být významný český fyzik Vladimír Vand, který je doma kvůli své emigraci poněkud opomíjen.

Zabýval se například proměnnými hvězdami, ale i celou řadou dalších matematických a fyzikálních otázek. Jeho život i kariéra byly jedno velké dobrodružství.

Vladimír Vand přišel na svět dne 6. února 1911 v ukrajinském městě Sumy poblíž ruské hranice. Jeho otec sem byl vyslán pracovně jako inženýr strojírenské firmy Škoda. Vycestovala s ním celá rodina.

Ke konci první světové války bydleli Vandovi v Berdičevě. Město se dostalo do bolševického obležení a půda zde byla velmi horká. Dům, ve kterém Vandovi bydleli, byl dokonce zasažen granátem a malý Vladimír málem přišel o život. Vandovi se rozhodli pro návrat do Čech.

Vladimír Vand se svými rodiči Rudolfem a Jindřiškou těsně před odchodem do emigrace (1938).
Vladimír Vand se svými rodiči Rudolfem a Jindřiškou těsně před odchodem do emigrace (1938).

Život Vladimíra Vanda byl plný velkých přesunů. Další následoval v roce 1922, kdy jeho otec získal práci v Belgii. Jako v předchozím případě i tentokrát tam s ním zamířila celá rodina. Po třech letech se opět vrátili do Prahy.

Vladimír Vand začal navštěvovat smíchovskou reálku. Uměl v té době lépe francouzsky než česky, přesto nebyl od hodin francouzštiny osvobozen.

V roce 1930 se mu podařilo úspěšně odmaturovat a poté se věnoval studiu fyziky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, o sedm let později dosáhl doktorátu.

Již během studií na UK vstoupil do České astronomické společnosti (ČAS). Ve svých dvaceti letech vydal svůj první článek v časopise Říše hvězd. Své úsilí věnoval zvláště pozorování a studiu proměnných hvězd.

V roce 1934 dokonce vydal Malý atlas proměnných hvězd, který byl ve své době hojně využíván. Sám atlas popsal takto: „Na 16 mapkách je asi 22 proměnných hvězd. Mapky jsou užitečné při pozorování pouhým okem nebo divadelním kukátkem.”

Přednášel na setkání astronomů a dále přispíval do již zmiňovaného časopisu. Namátkou výběr názvů jeho článků: Minulost prvků ve vesmíru, Teorie vývoje povrchových jevů na Měsíci či Světlo nočního nebe.

Vladimír Vand se svým strýcem Jaroslavem Křížkem v prosinci 1945.
Vladimír Vand se svým strýcem Jaroslavem Křížkem v prosinci 1945.

Nastoupil také do Spektroskopického ústavu, kde se seznámil s pozdějším tvůrcem prvního československého počítače SaPo Antonínem Svobodou (1907–1980), se kterým se věnovali akustickému zaměřování letadel při jejich tehdejších nízkých rychlostech a prognóze jejich budoucí polohy.

Jejich spolupráce pokračovala i poté, co Vand dokončil studia a musel nastoupit základní vojenskou službu v Litoměřicích. Spolu se Svobodou pracovali na návrhu originálního zaměřovače pro protiletadlové dělostřelectvo.

Krátce po zahájení německé okupace se ministerstvo obrany snažilo zachránit největší odborníky. Byli mezi nimi i Svoboda a Vand – tvůrci zaměřovače. Odjeli do Francie, kde se stali ministerskými poradci tamější vlády.

I zde pokračovali ve vývinu vojenské techniky, zanedlouho je však dostihla válka a byli nuceni prchnout do Anglie. Sem se Vand už dostal sám. Cestou přišel o všechny doklady i výkresovou dokumentaci zaměřovače a musel začít zase od píky. Stal se členem Královské astronomické společnosti v Londýně.

Vandova práce inspirovala i Francise Cricka.
Vandova práce inspirovala i Francise Cricka.

Po skončení války se nakrátko vrátil do Československa. Měl však pochybnosti o politickém vývoji země, a tak se rozhodl setrvat v Anglii, kde se v roce 1947 oženil s Angličankou Eileen Molly Laveryovou. Ani v Anglii mu však nebylo souzeno zapustit kořeny.

V roce 1953 odešel za oceán do fyzikálního oddělení Pensylvánské státní univerzity ve State College. O rok později se stal docentem a v roce 1961 profesorem krystalografie.

Kromě již zmíněných proměnných hvězd a zaměřovačů se Vand zabýval také počítači. Patří mezi průkopníky počítačových technik a výpočetních metod.

V roce 1947 sestavil šest metrů dlouhý mechanický počítač obsahující kolem milionu ocelových kuliček určených k přenosu dat. Jednalo se o jednoúčelový stroj sloužící k počítání struktury krystalů, jež je samo o sobě značně pracné a vyžaduje spoustu času.

Podle jeho tvrzení zvládl stroj výpočet, který by člověku zabral rok, za několik dní. Ač tyto mechanické počítače představovaly ve vývoji výpočetní techniky slepou větev, své objevy přinesly. Například pomohly odhalit strukturu několika organických molekul.

Pensylvánie se stala novým Vandovým domovem, možná i proto, že v mnohém je podobná české krajině.
Pensylvánie se stala novým Vandovým domovem, možná i proto, že v mnohém je podobná české krajině.

Postupy, se kterými Vand pracoval a výsledky jeho práce, inspirovali mnohé další vědce. Jedním z nich byl bezesporu Francis Crick (1916–2004), kterého zaujalo, že Vand k analýze molekul využívá difrakce rentgenového záření.

Crick získal spoluprací s Vandem cenné zkušenosti v oblasti šroubovicových molekul.

Společně s Jamesem Watsonem (*1928) se jim následně podařilo objevit strukturu DNA. Správně odhadli, že molekula DNA má tvar dvoušroubovice, za což v roce 1962 dostali Nobelovu cenu za medicínu.

Foto: pv magazine USA, Matematický ústav Akademie věd, SALK Institute
Související články
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz