Skip to content

Tajuplný Sandy Island: Ostrov, který zmizel!

Mezi námořnické záhady patří i přízračné ostrovy, které se objevují a zase mizí, což motá hlavu námořníkům, vědcům a záhadologům. Jedním takovým je i Sandy Island, kus pevniny v Korálovém moři, který se nedaří prozkoumat.

Tajemný Sandy Island, který se má nacházet v Korálovém moři mezi Austrálií a Novou Kaledonií je záhadou už celá staletí. V roce 1774 ho do mapy údajně zakresluje slavný australský mořeplavec a objevitel James Cook (1728–1779). V roce 1876 se v oblasti pohybuje velrybářská loď Velocity, která ostrov také spatří a oznamuje jeho polohu. V mapách, které krátce na to vychází, proto Sandy Island najdeme. Ať už jde o atlas z roku 1897 nebo o mapu britské admirality z roku 1908.

Ostrov měl do map zakreslit objevitel James Cook.

Průzkumná loď nic nenašla

Ostrov prý zaznamenaly i dnešní satelity. „Ten ostrov je na Google Earth i dalších mapách – ve skutečnosti však neexistuje. Je to skutečně bizarní,“ prohlásila australská badatelka Maria Seton. V roce 2012 zjišťuje posádka lodi RV Southern Surveyor, že je místo, na které ukazují satelitní snímky i námořní mapy, prázdné. Nemohli prostě jen omylem doplout na špatné místo?

Záměr nebo chyba?

Teorií vysvětlujících celou záhadu je hned několik. Jedna hovoří o tom, že ostrov si vymyslel nějaký tvůrce map, aby nachytal případné zloděje, kteří budou jeho mapu nelegálně kopírovat.  Australský historik Shaun Higgins ovšem věří, že ostrov je výsledkem omylu. Byl prý špatně zanesen do map zmíněnou posádkou lodi Velocity. Jenže jak je možné, že se ostrov nachází i na některých satelitních snímcích? Jde snad opět o chybu?

Ostrov se objevil i na některých satelitních obrázcích.

Potopil se do hlubin?

Někteří záhadologové hovoří o tom, že ostrov na tom místě dříve skutečně mohl být, z nějakého důvodu, například kvůli zemětřesení, se ale propadl do moře. Jenže mapování mořského dna na daném místě ukázalo velkou hloubku. Sandy Island má mít navíc podle dochovaných informací asi 24 kilometrů na délku. A to už je opravdu velký kus země na to, aby jen tak zmizel pod mořem. Nemohou mít tedy nakonec pravdu konspirátoři, kteří jsou přesvědčení, že ostrov existuje a že zřejmě slouží jako tajná základna některé z velmocí, která se snaží o jeho utajení?

Foto: amuse-images.vice.com, http://cdn.newsapi.com.au, http://maritime-connector.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …