Domů     Tajné archivy Vatikánu: Co všechno mělo zůstat ukryto?
Tajné archivy Vatikánu: Co všechno mělo zůstat ukryto?

Dokumenty obestřené tajemstvím. Tisíce historických svazků a spisů, které se pečlivě udržují a hlídají. Některé se zveřejnily, další zůstaly pečlivě skryty. Jaké písemnosti ještě nebyly odhaleny? Tají církev některé informace před veřejností?

Předpokládá se, že jediný člověk, který může kdykoliv vstoupit do archivu, je sám papež. Do tajného prostoru sice nahlíží každý rok kolem dvou stovek vědců, jejich návštěvy jsou ale omezeny přísnými pravidly.

Pro ty vyvolené, kteří se dostanou dovnitř, platí zákaz zkoumání materiálů nacházejících se v přísně střežených oddílech archivu. Mohou mít sebou pouze tužku a papír, k pročítání mají pouze tři texty denně. Na vše dohlíží dva kněží a dva strážci.

Vatikánské archivy zpřístupnil až v roce 1881 papež Lev XIII.
Vatikánské archivy zpřístupnil až v roce 1881 papež Lev XIII.

Přístupné informace o 2. světové válce

Archiv vznikl v roce 1612, kdy ještě býval součástí vatikánské knihovny. K osamostatnění došlo v roce 1630. Dlouhou dobu se do něj ale nikdo z řad veřejnosti nemohl dostat. To se změnilo za papeže Lva XIII. (1810 – 1903), který archiv v roce 1881 zpřístupnil.

Od té doby se dokumenty postupně uvolňují. Dnes se dá nahlédnout do listin, které se datují do února 1939. Současný papež František ale slíbil, že otevře další kapitolu lidských dějin, konkrétně období 2. světové války.

Co všechno se v archivech skrývá?

Dlouhé desítky let se vynořovaly spekulace o tom, co lze v archivech vlastně najít. Alespoň malý závoj tajemství poodkryla výstava v roce 2012 konající se na počest 400. jubilea založení tajného archivu.

Vatikán zpřístupnil kolem 100 dokumentů, které mohli návštěvníci spatřit v římském Kapitolu. O které písemnosti se jedná?

Kacířští templáři

Templáři neboli Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu patřili k jednomu z nejmocnějších křesťanských řádů středověku. Přesto je král Filip IV. (1286 – 1314) obvinil z kacířství, především kvůli jejich vzrůstající moci a bohatství.

V archivu se nachází 60 metrů dlouhý pergamen, který odhaluje podrobnosti z celého procesu. Je na něm zapsáno 231 výslechů templářských rytířů obviněných z kacířství.

Spisy o procesech s kacíři jsou v archivech uloženy.
Spisy o procesech s kacíři jsou v archivech uloženy.

Co ukrývala tajná skrýš v židli

Jeden z nejpropracovanějších dopisů psaný na pergamenu poslal anglický král Jindřich VIII. Tudor (1491 – 1547) papeži Klementu VII. (1478 – 1534). V listu žádá o zrušení sňatku s Kateřinou Aragonskou.

Papež žádost odmítl a podnítil tak vznik Anglikánské církve. Dokument byl objeven v roce 1926, byl ukrytý v jedné ze židlí Vatikánského archivu.

Poslední slova před popravou

Dopis věnovaný papeži Sixtovi V. (1521 – 1590) napsala skotská královna Marie Stuartovna (1542 – 1587) v listopadu 1586. Panovnice ve psaní vyznává věrnost katolické církvi a obhajuje se proti lžím, které o ní roznášejí její nepřátelé.

Text vznikl v době, kdy královna čekala na svou popravu, když byla shledána vinnou za plánování vraždy své příbuzné, Alžběty I. (1533 – 1603).

Marie Stuartovna byla obviněna z plánování vraždy Alžběty I.
Marie Stuartovna byla obviněna z plánování vraždy Alžběty I.

A přece se točí!

O slavném procesu s Galileem Galileim (1564 – 1642) pojednává jedna ze sekcí depozitáře. Jeho teorie o tom, že Země obíhá kolem Slunce, se v té době zdála být velice troufalá, jelikož přímo odporovala tehdejším církevním dogmatům.

Galileo po soudním procesu strávil zbytek života v domácím vězení. V roce 1992 římská katolická církev pouze formálně uznala, že se stala „chyba“.

Nepotvrzené dokumenty

Pravda o Ježíšovi

Existuje ale také velké množství konspiračních teorií, které tvrdí, že se v archivech nachází pečlivě střežené dokumenty. Asi nejvíce dohadů se točí kolem samotného Ježíše Krista.

Údajně se zde vyskytuje korespondence mezi Svatým Pavlem a císařem Nerem týkající se Ježíšovy existence i jeho biologických potomků, které zplodil se svou manželkou Máří Magdalénou.

V archivech jsou údajně schované dokumenty, které popisují život Ježíše Krista.
V archivech jsou údajně schované dokumenty, které popisují život Ježíše Krista.

Zmizelá evangelia

Mezi základní spisy Nového zákona patří čtyři evangelia: Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Dle některých teorií ale existuje kolem 30 evangelií, které církev vyřadila kvůli informacím, které nezapadaly do tehdejší křesťanské nauky.

Stal se snad celý biblický příběh obětí manipulace? Evangelia měl napsat samotný Ježíš, Máří Magdaléna, Jidáš nebo Svatý Petr.

Přijde konec světa?

Když se v roce 1917 ukázala třem dětem v portugalské Fátimě Panna Marie a vyjevila svá tři proroctví, svět to považoval za zázrak. Jedna z věšteb však stále zůstává záhadou. Týká se předpovědi o třetí světové válce a o konci světa.

V depozitáři se ale údajně nachází ručně psaný dokument dívkou z Fátimy,  Lúciou dos Santos (1907 – 2005), který má výrok potvrzovat.

Kde se skrývají ostatky mimozemšťana

Některé konspirační teorie hovoří také o důkazu mimozemského života, který církev pečlivě skrývá. V archivu se má nacházet 3500 let starý papyrus, popisující flotilu létajících lodí nad Egyptem.

Kolují dokonce zvěsti, že má Vatikán ukrývat ostatky mimozemšťana. Z tohoto důvodu prý v minulosti vznikla nad tajnými archivy astronomická observatoř.

V podzemí se podle některých teoretiků ukrývají i ostatky mimozemšťana.
V podzemí se podle některých teoretiků ukrývají i ostatky mimozemšťana.

Poznal Napoleon a Hitler neznámou technologii?

Další tajná část knihovny má obsahovat dokumenty o vojenské technologii, která pochází od mimozemské civilizace. Přestože důkazy chybí, je až s podivem, že Napoleon i Hitler obsadili Vatikán a používali na svou dobu velice pokročilou technologii.

Napoleon porážel své soupeře vyspělým dělostřelectvem a německý technologický pokrok se také neuvěřitelně zrychlil. Záhadou zůstává, proč se oba vůdci vydali z Vatikánu přímo do Egypta.

Existuje stroj času?

Toto zařízení zvané chronovizor měl postavit italský mnich Pellegrino Ernetti s cílem zaznamenat Ježíšovo ukřižování. Důkazy o stroji samozřejmě chybí.

Měl ale fungovat na principu přijímání, dekódování a reprodukce elektromagnetického záření, jež v historické události zbylo. Zůstane pravda o těchto tajemstvích navždy skryta?

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
reklama
historie
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml