Domů     Tajné archivy Vatikánu: Co všechno mělo zůstat ukryto?
Tajné archivy Vatikánu: Co všechno mělo zůstat ukryto?

Dokumenty obestřené tajemstvím. Tisíce historických svazků a spisů, které se pečlivě udržují a hlídají. Některé se zveřejnily, další zůstaly pečlivě skryty. Jaké písemnosti ještě nebyly odhaleny? Tají církev některé informace před veřejností?

Předpokládá se, že jediný člověk, který může kdykoliv vstoupit do archivu, je sám papež. Do tajného prostoru sice nahlíží každý rok kolem dvou stovek vědců, jejich návštěvy jsou ale omezeny přísnými pravidly.

Pro ty vyvolené, kteří se dostanou dovnitř, platí zákaz zkoumání materiálů nacházejících se v přísně střežených oddílech archivu. Mohou mít sebou pouze tužku a papír, k pročítání mají pouze tři texty denně. Na vše dohlíží dva kněží a dva strážci.

Vatikánské archivy zpřístupnil až v roce 1881 papež Lev XIII.
Vatikánské archivy zpřístupnil až v roce 1881 papež Lev XIII.

Přístupné informace o 2. světové válce

Archiv vznikl v roce 1612, kdy ještě býval součástí vatikánské knihovny. K osamostatnění došlo v roce 1630. Dlouhou dobu se do něj ale nikdo z řad veřejnosti nemohl dostat. To se změnilo za papeže Lva XIII. (1810 – 1903), který archiv v roce 1881 zpřístupnil.

Od té doby se dokumenty postupně uvolňují. Dnes se dá nahlédnout do listin, které se datují do února 1939. Současný papež František ale slíbil, že otevře další kapitolu lidských dějin, konkrétně období 2. světové války.

Co všechno se v archivech skrývá?

Dlouhé desítky let se vynořovaly spekulace o tom, co lze v archivech vlastně najít. Alespoň malý závoj tajemství poodkryla výstava v roce 2012 konající se na počest 400. jubilea založení tajného archivu.

Vatikán zpřístupnil kolem 100 dokumentů, které mohli návštěvníci spatřit v římském Kapitolu. O které písemnosti se jedná?

Kacířští templáři

Templáři neboli Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu patřili k jednomu z nejmocnějších křesťanských řádů středověku. Přesto je král Filip IV. (1286 – 1314) obvinil z kacířství, především kvůli jejich vzrůstající moci a bohatství.

V archivu se nachází 60 metrů dlouhý pergamen, který odhaluje podrobnosti z celého procesu. Je na něm zapsáno 231 výslechů templářských rytířů obviněných z kacířství.

Spisy o procesech s kacíři jsou v archivech uloženy.
Spisy o procesech s kacíři jsou v archivech uloženy.

Co ukrývala tajná skrýš v židli

Jeden z nejpropracovanějších dopisů psaný na pergamenu poslal anglický král Jindřich VIII. Tudor (1491 – 1547) papeži Klementu VII. (1478 – 1534). V listu žádá o zrušení sňatku s Kateřinou Aragonskou.

Papež žádost odmítl a podnítil tak vznik Anglikánské církve. Dokument byl objeven v roce 1926, byl ukrytý v jedné ze židlí Vatikánského archivu.

Poslední slova před popravou

Dopis věnovaný papeži Sixtovi V. (1521 – 1590) napsala skotská královna Marie Stuartovna (1542 – 1587) v listopadu 1586. Panovnice ve psaní vyznává věrnost katolické církvi a obhajuje se proti lžím, které o ní roznášejí její nepřátelé.

Text vznikl v době, kdy královna čekala na svou popravu, když byla shledána vinnou za plánování vraždy své příbuzné, Alžběty I. (1533 – 1603).

Marie Stuartovna byla obviněna z plánování vraždy Alžběty I.
Marie Stuartovna byla obviněna z plánování vraždy Alžběty I.

A přece se točí!

O slavném procesu s Galileem Galileim (1564 – 1642) pojednává jedna ze sekcí depozitáře. Jeho teorie o tom, že Země obíhá kolem Slunce, se v té době zdála být velice troufalá, jelikož přímo odporovala tehdejším církevním dogmatům.

Galileo po soudním procesu strávil zbytek života v domácím vězení. V roce 1992 římská katolická církev pouze formálně uznala, že se stala „chyba“.

Nepotvrzené dokumenty

Pravda o Ježíšovi

Existuje ale také velké množství konspiračních teorií, které tvrdí, že se v archivech nachází pečlivě střežené dokumenty. Asi nejvíce dohadů se točí kolem samotného Ježíše Krista.

Údajně se zde vyskytuje korespondence mezi Svatým Pavlem a císařem Nerem týkající se Ježíšovy existence i jeho biologických potomků, které zplodil se svou manželkou Máří Magdalénou.

V archivech jsou údajně schované dokumenty, které popisují život Ježíše Krista.
V archivech jsou údajně schované dokumenty, které popisují život Ježíše Krista.

Zmizelá evangelia

Mezi základní spisy Nového zákona patří čtyři evangelia: Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Dle některých teorií ale existuje kolem 30 evangelií, které církev vyřadila kvůli informacím, které nezapadaly do tehdejší křesťanské nauky.

Stal se snad celý biblický příběh obětí manipulace? Evangelia měl napsat samotný Ježíš, Máří Magdaléna, Jidáš nebo Svatý Petr.

Přijde konec světa?

Když se v roce 1917 ukázala třem dětem v portugalské Fátimě Panna Marie a vyjevila svá tři proroctví, svět to považoval za zázrak. Jedna z věšteb však stále zůstává záhadou. Týká se předpovědi o třetí světové válce a o konci světa.

V depozitáři se ale údajně nachází ručně psaný dokument dívkou z Fátimy,  Lúciou dos Santos (1907 – 2005), který má výrok potvrzovat.

Kde se skrývají ostatky mimozemšťana

Některé konspirační teorie hovoří také o důkazu mimozemského života, který církev pečlivě skrývá. V archivu se má nacházet 3500 let starý papyrus, popisující flotilu létajících lodí nad Egyptem.

Kolují dokonce zvěsti, že má Vatikán ukrývat ostatky mimozemšťana. Z tohoto důvodu prý v minulosti vznikla nad tajnými archivy astronomická observatoř.

V podzemí se podle některých teoretiků ukrývají i ostatky mimozemšťana.
V podzemí se podle některých teoretiků ukrývají i ostatky mimozemšťana.

Poznal Napoleon a Hitler neznámou technologii?

Další tajná část knihovny má obsahovat dokumenty o vojenské technologii, která pochází od mimozemské civilizace. Přestože důkazy chybí, je až s podivem, že Napoleon i Hitler obsadili Vatikán a používali na svou dobu velice pokročilou technologii.

Napoleon porážel své soupeře vyspělým dělostřelectvem a německý technologický pokrok se také neuvěřitelně zrychlil. Záhadou zůstává, proč se oba vůdci vydali z Vatikánu přímo do Egypta.

Existuje stroj času?

Toto zařízení zvané chronovizor měl postavit italský mnich Pellegrino Ernetti s cílem zaznamenat Ježíšovo ukřižování. Důkazy o stroji samozřejmě chybí.

Měl ale fungovat na principu přijímání, dekódování a reprodukce elektromagnetického záření, jež v historické události zbylo. Zůstane pravda o těchto tajemstvích navždy skryta?

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Záhady a tajemství
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Záhady a tajemství
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
reklama
svět zločinu
Zpěvák Chris Brown: Skutečně ho terapie napravila?
Energický a úspěšný R&B zpěvák Chris Brown se do paměti těch, jimž jeho hudební styl nic moc neříká, vryje něčím zcela jiným. Čelí obvinění ze zmlácení své tehdejší partnerky, barbadoské zpěvačky Rihanny. Její fotografie plné modřin obletí svět. Málokdo ale tuší, že historie násilí, psaná samotným Chrisem Brownem (*1989), je mnohem delší. A možná že […]
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
svět zločinu
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
Sharon Tateová: Krásná herečka zavražděná Mansonovou rodinou
Svým půvabem okouzluje mladičká Sharon Tateová své okolí už od dětství. Roličky v reklamách a televizních seriálech na sebe nenechají dlouho čekat a ve druhé polovině 60. let už je Sharon hollywoodskou hvězdou. Tím spíš, že po jejím boku stojí jeden z tehdy nejvýznačnějších režisérů, Roman Polanski (*1933). Ticho nad Městem andělů Svatba obdivovaného režiséra a […]
Vraťte medaile. Máte pozitivní test!
Dobře znají ten pocit, když jim vestoje tleská celý stadion nebo když jim hostesky navlékají žlutý trikot. Jenže poznali i obrácenou tvář vrcholového sportu. Dny, kdy z titulních stran novin celého světa křičelo velkými titulky jejich jméno. A u něj ještě výraznější text: Dopingový hříšník… Sprintérská rivalita mu zničila život Dlouhá léta bojují o trůn nejrychlejšího […]
Jiří Kajínek: Muž v zeleném tílku, symbol kontroverze a mediální hvězda
Pravděpodobně jde o nejznámějšího českého vězně všech dob. Jiří Kajínek vstupuje do bran věznice Mírov jako ostřílený recidivista, vždyť už si prošel věznicemi v Českých Budějovicích i ve Valdicích. Na Mírově měl ovšem zůstat na doživotí. V roce 1998 je totiž odsouzen na doživotí za spáchání dvojnásobné nájemné vraždy a za pokus o spáchání vraždy. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
enigmaplus.cz
Dodnes neobjasněné záhady: Dávné artefakty i vzkaz o konci světa
Zajímavým objektem, o kterém si mnozí mysleli, že pochází z doby, kdy na Zemi ještě žili dinosauři, je takzvané Londýnské kladivo. Tento artefakt byl nalezen ve 30. letech 20. století v USA, konkrétně
Kuskus s avokádem
tisicereceptu.cz
Kuskus s avokádem
Voňavé dobroty z Maroka, Tuniska, Turecka i z Bulharska. Mezi oblíbené pokrmy patří i kuskus na různé způsoby. Ingredience na 4 porce 300 g kuskusu 350 ml vroucího kuřecího vývaru 2 avokáda 1
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
iluxus.cz
Studio archicraft představuje luxusní sídlo Arden Road. Nachází se v prestižní čtvrti Los Angeles
Rezidence Arden Road, nejnovější počin holešovického studia archicraft, přináší unikátní pohled do světa prominentního bydlení. Projekt zasazený do vyhlášené rezidenční čtvrti Pasadena představuje dům
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
epochanacestach.cz
Dobrodružství v podzemí – Historický cínový důl Jeroným
Trochu stranou turistických tras leží atraktivní památka, která připomíná slavné dějiny dolování nerostných surovin a drahých kovů ve Slavkovském lese. Štoly, kamenné síně i podzemní jezírka dotvářejí tajuplnou atmosféru cínového dolu, při níž můžete obdivovat zručnost a píli našich předků. Oblast Slavkovského lesa leží v západních Čechách přibližně mezi městy Kynšperk nad Ohří, Karlovy Vary
Smažená zmrzlina
nejsemsama.cz
Smažená zmrzlina
Příprava je trochu složitá, ale tato delikatesa ohromí každou návštěvu. Ingredience na 4 porce: Piškotový plát: ● 6 vajec „M“ ● 160 g krupicového cukru ● 80 ml rostlinného oleje ● 160 g hladké mouky ● zmrzlina (vanilková) Vanilková omáčka: ● 1 l smetany ● 100 g cukru ● 8 žloutků ● 2 vanilkové lusky Na ozdobu: ● vejce na obalení ● plátky mandlí na obalení ● rostlinný olej ke
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
21stoleti.cz
Z čeho se skládá kosmické záření? Napoví přelomová metoda českého fyzika
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
epochalnisvet.cz
Gaius Appuleius Diocles: Nejbohatší sportovec v dějinách
Kam se na něj hrabou všichni ti zazobaní basketbalisté, fotbalisté, hokejisté či golfisté. Oproti římskému vozatajovi to jsou jen chudí příbuzní. Gaius Appuleius Diocles si už v době starověku vydělá za svou kariéru tolik, že ho dosud nikdo nepřekonal a stále je hodnocen jako nejbohatší sportovec historie.   Jedním z center zábavy je ve starém
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
historyplus.cz
Spikli se proti Václavovi III. vlastní poddaní?
Muž se zakrváceným nožem prchá od místa, kde byl právě ubodán král Václav III. Stráže mají jasno, a dotyčného na místě zabijí. Zahodili tak ale příležitost dozvědět se, proč se domnělý pachatel vlastně činu dopustil…   Celé město již spí, jen krčma se otřásá v základech. „Na zdraví krále!“ zvolá pijan, a než si obsah
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
nasehvezdy.cz
Spory o dům Václavu Upírovi Krejčí vzaly zdraví!
Konec manželství herce Václava Upíra Krejčí (68) a jeho manželky Kateřiny nebyl vůbec poklidný. Dodnes se táhnou spory o majetkové vyrovnání. Nemohou se dohodnout zejména na luxusním domě v pražských
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
skutecnepribehy.cz
Jak se (ne)povedly naše zásnuby
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
panidomu.cz
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže