Skip to content
reklama

Tajné archivy Vatikánu: Co všechno mělo zůstat ukryto?

Dokumenty obestřené tajemstvím. Tisíce historických svazků a spisů, které se pečlivě udržují a hlídají. Některé se zveřejnily, další zůstaly pečlivě skryty. Jaké písemnosti ještě nebyly odhaleny? Tají církev některé informace před veřejností?

Předpokládá se, že jediný člověk, který může kdykoliv vstoupit do archivu, je sám papež. Do tajného prostoru sice nahlíží každý rok kolem dvou stovek vědců, jejich návštěvy jsou ale omezeny přísnými pravidly.

Pro ty vyvolené, kteří se dostanou dovnitř, platí zákaz zkoumání materiálů nacházejících se v přísně střežených oddílech archivu. Mohou mít sebou pouze tužku a papír, k pročítání mají pouze tři texty denně.

Na vše dohlíží dva kněží a dva strážci.

Vatikánské archivy zpřístupnil až v roce 1881 papež Lev XIII.

Přístupné informace o 2. světové válce

Archiv vznikl v roce 1612, kdy ještě býval součástí vatikánské knihovny. K osamostatnění došlo v roce 1630. Dlouhou dobu se do něj ale nikdo z řad veřejnosti nemohl dostat. To se změnilo za papeže Lva XIII.

(1810 – 1903), který archiv v roce 1881 zpřístupnil. Od té doby se dokumenty postupně uvolňují. Dnes se dá nahlédnout do listin, které se datují do února 1939. Současný papež František ale slíbil, že otevře další kapitolu lidských dějin, konkrétně období 2.

světové války.

Co všechno se v archivech skrývá?

Dlouhé desítky let se vynořovaly spekulace o tom, co lze v archivech vlastně najít. Alespoň malý závoj tajemství poodkryla výstava v roce 2012 konající se na počest 400. jubilea založení tajného archivu.

Vatikán zpřístupnil kolem 100 dokumentů, které mohli návštěvníci spatřit v římském Kapitolu. O které písemnosti se jedná?

Kacířští templáři

Templáři neboli Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu patřili k jednomu z nejmocnějších křesťanských řádů středověku. Přesto je král Filip IV. (1286 – 1314) obvinil z kacířství, především kvůli jejich vzrůstající moci a bohatství.

V archivu se nachází 60 metrů dlouhý pergamen, který odhaluje podrobnosti z celého procesu. Je na něm zapsáno 231 výslechů templářských rytířů obviněných z kacířství.

blank
Spisy o procesech s kacíři jsou v archivech uloženy.

Co ukrývala tajná skrýš v židli

Jeden z nejpropracovanějších dopisů psaný na pergamenu poslal anglický král Jindřich VIII. Tudor (1491 – 1547) papeži Klementu VII. (1478 – 1534). V listu žádá o zrušení sňatku s Kateřinou Aragonskou.

Papež žádost odmítl a podnítil tak vznik Anglikánské církve. Dokument byl objeven v roce 1926, byl ukrytý v jedné ze židlí Vatikánského archivu.

Poslední slova před popravou

Dopis věnovaný papeži Sixtovi V. (1521 – 1590) napsala skotská královna Marie Stuartovna (1542 – 1587) v listopadu 1586. Panovnice ve psaní vyznává věrnost katolické církvi a obhajuje se proti lžím, které o ní roznášejí její nepřátelé.

Text vznikl v době, kdy královna čekala na svou popravu, když byla shledána vinnou za plánování vraždy své příbuzné, Alžběty I. (1533 – 1603).

blank
Marie Stuartovna byla obviněna z plánování vraždy Alžběty I.

A přece se točí!

O slavném procesu s Galileem Galileim (1564 – 1642) pojednává jedna ze sekcí depozitáře. Jeho teorie o tom, že Země obíhá kolem Slunce, se v té době zdála být velice troufalá, jelikož přímo odporovala tehdejším církevním dogmatům.

Galileo po soudním procesu strávil zbytek života v domácím vězení. V roce 1992 římská katolická církev pouze formálně uznala, že se stala „chyba“.

Nepotvrzené dokumenty

Pravda o Ježíšovi

Existuje ale také velké množství konspiračních teorií, které tvrdí, že se v archivech nachází pečlivě střežené dokumenty. Asi nejvíce dohadů se točí kolem samotného Ježíše Krista. Údajně se zde vyskytuje korespondence mezi Svatým Pavlem a císařem Nerem týkající se Ježíšovy existence i jeho biologických potomků, které zplodil se svou manželkou Máří Magdalénou.

blank
V archivech jsou údajně schované dokumenty, které popisují život Ježíše Krista.

Zmizelá evangelia

Mezi základní spisy Nového zákona patří čtyři evangelia: Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Dle některých teorií ale existuje kolem 30 evangelií, které církev vyřadila kvůli informacím, které nezapadaly do tehdejší křesťanské nauky.

Stal se snad celý biblický příběh obětí manipulace? Evangelia měl napsat samotný Ježíš, Máří Magdaléna, Jidáš nebo Svatý Petr.

Přijde konec světa?

Když se v roce 1917 ukázala třem dětem v portugalské Fátimě Panna Marie a vyjevila svá tři proroctví, svět to považoval za zázrak. Jedna z věšteb však stále zůstává záhadou. Týká se předpovědi o třetí světové válce a o konci světa.

V depozitáři se ale údajně nachází ručně psaný dokument dívkou z Fátimy, Lúciou dos Santos (1907 – 2005), který má výrok potvrzovat.

Kde se skrývají ostatky mimozemšťana

Některé konspirační teorie hovoří také o důkazu mimozemského života, který církev pečlivě skrývá. V archivu se má nacházet 3500 let starý papyrus, popisující flotilu létajících lodí nad Egyptem. Kolují dokonce zvěsti, že má Vatikán ukrývat ostatky mimozemšťana.

Z tohoto důvodu prý v minulosti vznikla nad tajnými archivy astronomická observatoř.

blank
V podzemí se podle některých teoretiků ukrývají i ostatky mimozemšťana.

Poznal Napoleon a Hitler neznámou technologii?

Další tajná část knihovny má obsahovat dokumenty o vojenské technologii, která pochází od mimozemské civilizace. Přestože důkazy chybí, je až s podivem, že Napoleon i Hitler obsadili Vatikán a používali na svou dobu velice pokročilou technologii.

Napoleon porážel své soupeře vyspělým dělostřelectvem a německý technologický pokrok se také neuvěřitelně zrychlil. Záhadou zůstává, proč se oba vůdci vydali z Vatikánu přímo do Egypta.

Existuje stroj času?

Toto zařízení zvané chronovizor měl postavit italský mnich Pellegrino Ernetti s cílem zaznamenat Ježíšovo ukřižování. Důkazy o stroji samozřejmě chybí. Měl ale fungovat na principu přijímání, dekódování a reprodukce elektromagnetického záření, jež v historické události zbylo.

Zůstane pravda o těchto tajemstvích navždy skryta?

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz

Zemské jádro se zastavilo a poté...

Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz

Děs z postsovětských hlubin:...

Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od...
Ten, co stojí v čele padlých: Lucifer
enigmaplus.cz

Ten, co stojí v čele...

Důkazem toho, že vzepřít se autoritě se nevyplácí,...
Lanovkou na Sněžku
epochanacestach.cz

Lanovkou na Sněžku

Při návštěvě Krkonoš nesmíte...
Kvůli mně se muž vzdal svého snu
skutecnepribehy.cz

Kvůli mně se muž vzdal...

Opravdová láska dokáže hory přenášet. Byli jsme...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Prorok Charles Wesley: Byl konec světa na dosah?
enigmaplus.cz

Prorok Charles Wesley: Byl...

V dubnu 1749 stane před oltářem na první pohled...
Opustí Kajnarová manžela, protože s ní nechce další děti?
nasehvezdy.cz

Opustí Kajnarová manžela,...

ZUZANA KAJNAROVÁ (40) se...
Když kameny čistí vodu
panidomu.cz

Když kameny čistí vodu

Že se drahé kameny a polodrahokamy používají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha