Skip to content

Tajemství stvoření: Pochází život z mezihvězdného prostoru?

Francouzští vědci ve spolupráci se svými německými kolegy zřejmě přinesli nové důkazy o tom, že život na Zemi pochází z vesmíru. Pod jejich rukama vznikla umělá kometa v podmínkách, jako panují ve vesmíru.

Po pár dnech pak s překvapením zjistili, že se na ní objevily organické látky.

Podle badatelských týmů je zapotřebí ještě dalších výzkumů, aby se tyto odhady potvrdily, nicméně nynější poznání naznačuje, že první molekulární struktury života se vytvořily v mezihvězdném a kometovém prostoru ještě předtím, než se prostřednictvím padajících meteoritů a komet dostaly na povrch Země.

V dávných dobách byla Země velmi bouřlivým místem.

Vědci s experimentem začali v souvislosti s misí Evropské vesmírné agentury, která už v roce 2004 vyslala do vesmíru sondu Rosetta, která zkoumala složení komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko.

Sonda Rosetta, modul Philae a kometa Čurjumov-Gerasimenko

Cílem experimentu francouzských a německých odborníků je snaha do jisté míry předjímat výsledky mise. Vědci proto vytvořili v pařížských laboratořích malinkou kometu při teplotě kolem minus 200 stupňů Celsia a samozřejmě ve vakuu.

Modul Philae měl při dosednutí na kometu problémy, přesto se jednalo o jednu z neúspěšnějších misí nejen v evropské, ale i světové historii.

Na její povrch byl umístěn fluorid hořečnatý, voda, čpavek a metanol, a to vše bylo ozářeno ultrafialovým zářením, aby kosmické podmínky byly co nejpřirozenější.

Jádro komety se skládá především z vodního ledu, tuhého oxidu uhličitého, oxidu uhelnatého, dalších zmrzlých plynů a prachu.

Po deseti dnech se na povrchu minikomety vytvořilo několik mikrogramů umělých organických látek. Pomocí nejmodernější techniky výzkumníci identifikovali na 26 druhů aminokyselin, z nichž jedna obsahuje složení, které je základem pro peptidové nukleové kyseliny (PNA), tedy předchůdce deoxyribonukleové kyseliny (DNA), která je nositelkou genetické informace prakticky všech organismů.

Foto: cloudinary, Universe Today, ESA
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články