Skip to content

Nová strategie medvědích matek: Prodlužují si mateřskou

Medvěd bývá mnohdy nespravedlivě vykreslován jako krvelačná šelma. Ve skutečnosti jde o plachého tvora s rozvinutým vysokým stupněm inteligence.

To dokazuje i nová a do značné míry i nečekaná strategie, kterou používají medvědice, aby ochránily svá mláďata.

Řídce obydlená švédská krajina poskytuje medvědům slušné možnosti přežití.

Ve Skandinávii žije asi 2 500 medvědů. Ve Švédsku je povolen jejich odstřel, avšak medvědí rodinky, tedy samice s mláďaty, jsou chráněny zákonem.

Počet hnědých medvědů po celém světě je odhadován na 200 000 jedinců.

Ne, že by si medvědi přečetli místní zákony, avšak zkušenost jim řekla, že lovci medvědice a jejich malé potomky nechávají na pokoji. Proto se péče některých samic o mláďata prodloužila z 18 na 36 měsíců.

Samice medvěda má utajenou březost, kdy se časné zárodečné stadium nevyvíjí. Mláďata se rodí po 6-8 měsíční březosti při zimním spánku.

K tomuto závěru došli po dvaadvacetiletém výzkumu norští badatelé. “Člověk se stal evoluční sílou v životě medvědů,” podotkl jeden z výzkumníků Jon Swenson.

V zajetí se medvědi mohou dožít až 40 let.

Data ukázala, že mezi lety 2005 až 2015 stoupl počet medvědic, které si svou “mateřskou dovolenou” prodloužily, ze sedmi procent na 36 procent. Delší doba péče o mladé sice poskytuje méně reprodukčních možností, na druhé straně ale zvyšuje šanci na přežití odchovaných medvíďat.

Foto: Phys, whereswallynow, reddit, Fine Art America
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články