Domů     Tajemství slavného skladatele: Zkomponovala část Bachova díla jeho druhá manželka?
Tajemství slavného skladatele: Zkomponovala část Bachova díla jeho druhá manželka?

Brk namočený v inkoustu skřípe po papíru. Anna Magdalena Bachová zachycuje noty diktované manželem. Sem tam kompozici trochu poupraví. Ráda by zapisovala i svoji hudbu. Jenže ženu skladatelku dobové konvence nepovolují…  

Když se v červenci roku 1720 německý hudební skladatel Johann Sebastian Bach (1685–1750) vrací po dvouměsíční cestě z Karlových Varů, kam doprovázel knížete Leopolda z Anhaltu-Köthenu (1694–1728), u něhož pracuje jako kapelník a varhaník, na léčebný pobyt, manželku Johannu Barbaru (1684–1720) už doma nezastihne.

Dozvídá se, že když byl pryč, onemocněla a zemřela. V červnu 1721 se součástí dvora knížete Leopolda stává zpěvačka Anna Magdalena Wilckeová (1701–1760).  Její vynikající hlas všichni ocení.

Dostává po Bachovi druhý nejvyšší plat, což je tehdy výsadou pouze mužů.

Skladatel jí neodolá a už 3. prosince 1721 si ji odvede k oltáři.  I když s první ženou prožil spokojené roky, s Annou Magdalenou se jeho štěstí násobí. „U Bachů se komunikovalo prostřednictvím hudby a vzdělaná Anna Magdalena měla v tomto dialogu co sdělit, což také dělala, potvrzuje jejich dokonalý partnerský soulad současná švýcarská profesorka hudby Christine Fischerová.  

Anna Magdalena Bachová se řadí k vynikajícím zpěvačkám. Možná je i zdatnou skladatelkou.
Anna Magdalena Bachová se řadí k vynikajícím zpěvačkám. Možná je i zdatnou skladatelkou.

Žádá o pomoc 

Manželé rádi pořádají hudební večírky. Společně hrají a improvizují. Pokračují v nich i poté, co v roce 1723 Bach změní působiště a stává se ředitelem kůru ve škole sv. Tomáše v Lipsku. Rodina se samozřejmě stěhuje s ním.

Johann čile skládá, Anna Magdalena ho všestranně podporuje. S plynoucími roky ale jeho zrak slábne. Od dětství je krátkozraký a na stará kolena se k tomu zřejmě přidá ještě oční zákal. „Už na ten papír špatně vidím.

Mohla bys tu skladbu zapsat? žádá stále častěji svoji ženu a nikdy neodmítne. Naslouchá Johannově diktátu a notu za notou pečlivě a věrně zapisuje do linek osnovy.

I když je sama výbornou hudebnicí a melodie jí vibrují v hlavě, na skládání si nechá zajít chuť.  Nebo je pravda trochu jiná? Možná, že ano… 

U Bachů se často muziciíruje. Část synů se vydá na hudební dráhu.
U Bachů se často muziciíruje. Část synů se vydá na hudební dráhu.

Pochybnosti o autorství  

Současný muzikolog a někdejší dirigent Darwinova symfonického orchestru Martin Jarvis z Univerzity Charlese Darwina v Austrálii přichází v roce 2006 s nečekaným závěrem. Některá ze slavných děl nesloužil Bach, ale jeho druhá choť Anna Magdalena!

Za svoje slova sklidí vlnu ostré kritiky, a proto další roky věnuje podrobnému studiu Bachova díla a jeho rukopisů. Znovu opráší svoji teorii do světa v roce 2014, a to v knize Napsáno paní Bachovou.

Obsahuje řadu důkazů a vysvětluje, kdy se ho poprvé zmocnily pochybnosti o Bachově autorství některých skladeb. Tato otázka mu prý začala vrtat hlavou už jako studentovi londýnské Královské akademie, když začal hrát Bachovy suity pro violoncello:

„Vždycky jsem si kladl otázku, kdo by mohl být jejich autorem, neboť se výrazně liší od jiných mistrových děl.“ 

Kdo zkomponoval sonátu? Odborníci se přou.
Kdo zkomponoval sonátu? Odborníci se přou.

Nenápadná poznámka  

 „V roce 2001 jsem rozložil kompozice skladeb pro cello a nalezl jsem 18 důvodů, proč je nenapsal Bach,“ tvrdí. Při výzkumu narazí na dva rukopisy Bachových skladeb. Jsou sepsány rukopisem, který odpovídá stylu jeho druhé ženy.

Je na nich ale uveden rok 1713. „Když si uvědomíte, že jsem našel rukopisy s datováním o sedm let dříve, než se měla s Bachem setkat, měli byste se ptát, o co tu jde,“ míní Jarvis.

Ke skálopevnému přesvědčení, že autorkou řady děl je opravdu Annu Magdalena ho s konečnou platností přesvědčí poznámka na titulní straně Bachových suit pro cello: Ecrite par Madame Bachen, Son Epose (napsáno paní Bachovou, jeho chotí).“  Psaná je stejným rukopisem jako noty z roku 1713.  „Moji bývalí učitelé hudby vycházeli z toho, že Anna Magdalena Bachová kompozice svého manžela jenom přepisovala načisto.

A to je dodnes převládající mínění odborníků, bez ohledu na fakt, že neexistuje žádný originál kompozic napsaný mistrovou rukou,“ tvrdí Jarvis. Je známo, že Bach nedokázal noty kvůli špatnému zraku sám zaznamenávat. Proto mu zápisy provádí Anna Magdalena.

Nikdo si ale nepoložil otázku, jestli byla pouhou písařkou, nebo do věci vnášela i svoji vlastní invenci. Jarvis si myslí, že ano. Domnívá se dokonce, že autorem suit je ona sama! 

Johann Sebastian Bach k stáru nerad píše a zaznamenávání not svěřuje svojí manželce.
Johann Sebastian Bach k stáru nerad píše a zaznamenávání not svěřuje svojí manželce.
Kdo složil variace? 
Kdo složil variace? 

Jako argument uvádí, že suity jsou psané lehkou rukou, dynamickým rukopisem jako kdyby zaznamenávala hudbu ze svého nitra. Předpokládá, že pokud by skladatelova žena jenom zapisovala podle diktátu, stránky by působily těžkopádněji.

Způsob zápisu prý nevykazuje rysy, jako by šlo o pouhý záznam myšlenek někoho jiného. Jarvis navíc poznamenává, že svá nejgeniálnější díla Bach píše až po sňatku s Annou Magdalenou.

Na pomoc si v argumentaci bere i svoji bývalou studentku Heidi Harralsonovou, dnes muzikoložku zabývající se pravostí dokumentů, která mu během výzkumu pomáhala. Podle ní Anna stvořila některé skladby připisované Bachovi.

Mluví třeba o cyklu klavírních skladeb, slavných Goldbergových variacích: „Myslím, že jejich autorkou je Anna Magdalena. Důkazy jasně ukazují na Bachovu manželku,“ říká Heidi.  

Nedostatek důkazů 

Dají se ale taková tvrzení považovat za věrohodná? Odborníci se staví proti. Podle nich pro ně neexistuje dostatek důkazů. Například americký hudební kritik Alex Ross naráží na poznámku na suitách pro cello s tím, že napsat neznamená totéž jako zkomponovat.

Zároveň ovšem dodává, že některá díla jsou podepsána oběma manželi, což je trochu nezvyklé.

Neobstojí ani argument týkající se rukopisů datovaných rokem 1713. Oba umělci se mohli setkat už toho roku, ale mohlo jít i o pozdější opis not načisto opatřený datem vzniku skladby.

Profesorka Fischerová ale připouští, že Jarvis může mít pravdu.  Sama mluví o nezřetelné hranici mezi hudební improvizací a komponováním, ze které podle ní „logicky vyplývá, že prvotřídní hudebnice jako ona (Anna Magdalena) mohla i komponovat.“

Foto: wikipedia.org, christopher-j.net
Související články
Historie
Kronikář Přibík Pulkava: Skrýval se za ním sám císař Karel IV.?
Autor Kroniky české, arcibiskupský písař, správce školy. O jeho osobnosti toho mnoho nevíme. Snad proto kolem něj vznikaly různé dohady. O co vlastně jde? Pojďme se na jeho Přibíka Pulkavu a jeho dílo podívat. Tajemství zahaluje Příbíka Pulkavu z Radenína (†asi 1378/1380), který v Kronice české, podle některých pramenů nazývané také Kronika nejjasnějšího knížete Karla, krále českého […]
Historie
Stavitel plaského kláštera Santini-Aichel: Úspěšný lobbista, který šifroval dlužní úpisy
V roce 1707 vezme stavitel Santini-Aichel velkou zakázku pro cisterciácký klášter Plasy na Plzeňsku. Celý jeho návrh kameníci nakonec nepostaví, ale i to, co se podaří zrealizovat, budí úžas. Troufne si na netradiční řešení zdejšího barokního konventu. Neodradí ho nestabilní podloží. Pro jeho zpevnění nechá Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723) zapíchnout do země 5000 dubových klád, na které […]
Historie
Fenomén Trabant: Malý, levný, lidový symbol socialistického světa
Trabant se stal víc než jen automobilem; byl to symbol éry, touhy a každodenního života v socialistickém bloku. Tento minimalistický vůz, na který se čekalo i deset let, představoval pro mnohé splněný sen o vlastním autě. Přes své technické nedostatky se zapsal do srdcí milionů a jeho kultovní status přetrvává dodnes. Ponořte se s námi […]
Historie
Okřídlení jezdci přinášejí smrt: Takhle jedou husaři!
Takhle jedou dámy, takhle jedou páni, takhle jedou husaři! Kdo by si nechtěl s dětmi užít oblíbenou hru. Ale pak přijde ona záludná otázka, které se leckdo bojí: A kdo to je ten husar? Vysvětlit to může být husarský kousek. Linie švédských mušketýrů se lehce zachvěje. Z písečných dun naproti nim vyjíždí obrovská masa jezdců. Je jich […]
reklama
věda a technika
Fascinující svět hlubokomořských příkopů: Život v nejhlubších místech oceánu
Oceány pokrývají více než 70 % naší planety, a přesto je jejich hlubokomořské dno jedním z nejméně prozkoumaných míst na Zemi. Pod hladinou se skrývají záhadné a monumentální hlubokomořské příkopy, které představují nejhlubší body oceánu. Jsou to místa extrémních tlaků, mrazivých teplot a naprosté tmy, přesto jsou domovem fascinujících a jedinečných forem života. Prozkoumejte s […]
Miniaturní zázraky a chytrá řešení: Budoucnost je kompaktní a propojená
V době, kdy se snažíme maximalizovat efektivitu a minimalizovat naši uhlíkovou stopu, se na trhu objevují produkty, které jsou nejen kompaktní, ale i plné chytrých řešení. Od nejlehčí pumpičky na světě, přes čističky vzduchu využívající přírodní materiály, až po revoluční chytré prsteny, které monitorují naše zdraví s neuvěřitelnou přesností. Budoucnost je zde a je menší, […]
Ježura australská: Bodlinatý požírač mravenců s bleskurychlým jazykem
Podívejte se do světa ježury australské, fascinujícího tvora s lepkavým jazykem a tělem, které je zároveň zbraní. Prozkoumejte legendy a báje, spojené s tímto ikonickým zvířetem, kterému domorodci přezdívají „bodlinatý požírač mravenců“. Ježura australská (Tachyglossus aculeatus) je jedním ze čtyř žijících druhů australských ježur. Poprvé byla popsána roku 1792 anglickým botanikem a zoologem Georgem Shawem […]
Tren a las Nubes: Cesta do oblak, kde se tají dech
Představte si železnici, která se vine vysoko v Andách, kde se oblaky dotýkají vrcholů hor a vzduch je řídký a chladný. Tren a las Nubes, neboli Vlak do oblak, je jednou z nejúžasnějších a zároveň nejadrenalinovějších železničních tratí na světě. Připravte se na cestu plnou nezapomenutelných výhledů a úžasných technických řešení, kde se vám dech […]
reklama
věda a technika
Slavné nadzvukové stroje: Vzestup a pád Concordu a Tu-144
Sny o rychlé civilní letecké dopravě se v 70. letech minulého století zdály být na dosah ruky. Ikony jako britsko-francouzský Concorde a sovětský Tupolev Tu-144 brázdily oblohu nadzvukovou rychlostí, zkracovaly cestovní časy a slibovaly novou éru cestování. Jaká byla jejich sláva a tragický osud? Pojďme se podívat na příběhy těchto legendárních strojů, které navždy změnily […]
Zapomenuté znalosti starověkého Egypta: Měli Egypťané elektřinu a létající stroje?
Starověký Egypt byl civilizací, která udivuje svými pokročilými znalostmi v mnoha oblastech, od architektury a matematiky až po lékařství. Jejich pochopení světa se opíralo o koncept harmonie a rovnováhy, ma’at, který je vedl k neustálému zdokonalování a inovacím. Nicméně, některé teorie jdou ještě dál a spekulují o existenci „zapomenutých znalostí“, které by daleko přesahovaly naše […]
Samota za polárním kruhem a v divočině: Život na okraji civilizace
Většina z nás si nedokáže představit život bez neustálého kontaktu s lidmi, přesto existují povolání, která vyžadují absolutní samotu, často v extrémních podmínkách. Připravte se na mrazivé příběhy z antarktických stanic, drsného Yellowstonu a odlehlých základen, kde se lidská odolnost testuje na samou hranici. Jak vypadá svět, když jste v něm úplně sami? Kuriózní povolání […]
Sloni, surikaty a psi: Nečekané spánkové rituály suchozemských zvířat
Spí sloni jen dvě hodiny denně, a to většinou vestoje? Drží se mořské vydry za tlapky, aby se ve spánku neztratily? A víte, že kočky prospí skoro dvě třetiny dne, aby se připravily na lov? I když se nám to možná zdá zvláštní, spánek suchozemských zvířat je plný fascinujících rituálů a adaptací, které jsou výsledkem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz