Domů     Tajemství Rommelova pokladu: Kde se nyní nachází?
Tajemství Rommelova pokladu: Kde se nyní nachází?
20.4.2017

Zdaleka ne všechny příběhy ztracených pokladů se odehrávají v době korzárů a objevování nových světů. I během nejničivějšího konfliktu v dějinách není výjimkou, že na dně moře končí zlatý náklad. Nacisté totiž ukradnou, na co přijdou.

Nejznámějším lupičem je Hermann Göring (1893 – 1946), který se netají ambicí stát se nejbohatším mužem Evropy.

Ovšem, pozadu za ním nezůstávají ani příslušníci nechvalně proslulých jednotek SS, Gestapa, ba i německé armády. V roce 1943 začíná být pro nacistické Německo situace vážná.

Ty tam jsou okamžiky, kdy wehrmacht téměř s písní na rtech pochoduje Francií, Balkánem nebo Ukrajinou. Nacisté zatím stačí dostat na frak u Stalingradu, jsou vytlačeni z Afriky a do Itálie začínají pronikat americká a britská vojska.

V září roku 1943 se Spojenci vyloďují u Salerna. To leží jen kousek od jednoho z nejdůležitějších italských měst Neapole. Nacistické jednotky se tedy chystají k evakuaci. Námořní základna v Castellammare di Stabia v Neapolském zálivu tak je v plné permanenci.

16. září zde z automobilů vystupuje šestice mužů. Čtyři vysocí důstojníci wehrmachtu, jeden důstojník německého námořnictva a jeden příslušník Gestapa.

Všichni si to namíří k pětatřicetimetrovému torpédovému kutru. Posádka člunu mužům vychází vstříc.

Jeden z důstojníků wehrmachtu, podplukovník Ludwig Dahl, který bojoval pod vedením polního maršála Erwina Rommela v Africe, si vyžádá velitele posádky člunu. Je jím bocman Peter Flegl.

„Jste připraveni vyplout?“ zeptá se Dahl. „Ano,“ odpoví Flegl, „ale jsme jen čtyři. Zbytek posádky je v přístavu nebo ve městě.“ To ovšem oné zvláštní šestici nijak nevadí. Do debaty se zapojí důstojník námořnictva: „Na nic se neohlížejte, Flegle.

Čekat se na ně nebude. Právě jste byli podřízeni podplukovníku Dahlovi.

Pojedete s ním ve zvláštním pověření na Korsiku, kde se přidáte ke zvláštnímu konvoji mířícímu do janovského přístavu.“ Flegl přikývne a zvědavě koukne na náklad, který šest mužů přiváží s sebou.

Tím nákladem je několik velkých beden, dohromady vážících více než 10 tun. Posádka lodi je pak s ohromným úsilím přenese na svůj člun.

Poté gestapák požádá Dahla, aby podepsal převzetí onoho tajemného nákladu. Podplukovník souhlasí, ale žádá překontrolování obsahu. Zřejmě má s Gestapem své zkušenosti.

Muž v klobouku a typickém koženém kabátě sice prská, ale nakonec souhlasí a postupně všechny bedny otevře. Námořníkům i důstojníkům pak málem vypadnou oči z důlků! První bedna totiž obsahuje zlaté mince, svícny či nádobí. To samé skrývají i další tři bedny.

V páté jsou naskládány stříbrné a platinové pruty a v poslední drahokamy. Zkrátka doslova pohádkové bohatství! Kde se však tento poklad vzal? Inu, nacisté si jej naloupili. V německé armádě je běžným zvykem, že má zvláštní jednotky, tzv.

divisionschutzkommanda (DSK). Členové těchto jednotek nejsou žádní bojovníci, nýbrž znalci umění a klenotů, stejně tak jako kasaři, kteří dokážou otevřít jakýkoliv sejf. Stručně řečeno – komando zlodějů. Těmito jednotkami disponuje i Rommelův Afrikakorps.

Ten je v afrických pouštích zprvu úspěšný a ovládá velké prostory Alžírska, Libye i Tuniska. Toho samozřejmě využívá DSK, které se sobě vlastní důkladností pročesává místní muzea, galerie, ale i domy bohatých lidí.

A velká část této kořisti teď pluje pod vlajkou s hákovým křížem na lodi, kterou ovládá Peter Flegl. Německá vojska jsou v té době ve velké defenzívě. Prostor nad Středomořím téměř plně ovládají britští a američtí letci.

Nálety na Němci držená území jsou na denním pořádku, stejně tak jako na jakoukoliv loď plující pod nacistickou vlajkou. A tak se ani námořníci už nediví, když za úsvitu 17. září spatří Korsiku zahalenou dýmem. Co v tuto chvíli dělat? Podplukovník Dahl má jasno.

Nechá si zavolat námořníky a řekne jim: „Jste svědky, že po ohrožení nepřátelským útokem musím provést alternativní rozkaz a hodit bedny s nákladem přes palubu.“ Flegl zvedá oči k obloze a spatří, jak se americké letouny vracejí na své základny.

Loď tedy klidně může připlout ke korsickým břehům a alespoň nouzově zakotvit. „Něco tu nehraje,“ pomyslí si. Vše mu dojde ve chvíli, kdy Dahl k bednám na provazech přiváže bójky. Tak při svém návratu bude vědět, kde poklad hledat.

Jenže Ludwig Dahl se ke Korsice už nikdy nevrátí. Nejen proto, že spojenecké bombardování se stává impulsem pro povstání na tomto ostrově, který během dvou dní ovládnou Francouzi.

Při svém návratu zpět do Itálie je kompletní posádka lodi uvězněna a obviněna ze spiknutí proti Říši a z krádeže. Těžko říci, jaký má podplukovník Dahl plán, ale ať už je jakýkoliv, nevyjde. Gestapo ho mučí a vojenský soud jej poté odsuzuje k smrti.

Rozsudek je vykonán v nedalekém kamenolomu. Flegl a jeho námořníci jsou obvinění kupodivu zproštěni. Flegl je poté převelen k pěchotě na východní frontu. Odtud se vrací, ale dlouho o sobě nedává vědět.

Až v roce 1948 požádá francouzské okupační úřady (poválečné Německo okupovaly čtyři mocnosti:

USA, Velká Británie, Francie a SSSR) se žádostí o vízum na ostrov Korsika. Jenže netuší, že spojencům padly do rukou německé archivy, kde nechybí hlášení o Dahlově nepodařené akci. Francouzské orgány si tak Flegla předvolají a vyslýchají ho.

Snaží se sice chvíli kličkovat a vodit Francouze za nos, nicméně pak přizná, že se potopení šesti beden se zlatem a jinými cennostmi účastnil.

Po válce funguje v Německu řada spolků a organizací, které přeživším nacistům pomáhají. Tyto sítě zasahují až do nejvyšších politických míst zejména do Křesťansko-demokratické strany. I za pomoci těchto struktur se bývalým gestapákům podaří Flegla zastrašit.

Takže při hledání u Korsiky Francouze raději vodí z místa na místo a pak jim jednoduše zmizí.

Zpráva o tzv. Rommelově pokladu se rychle rozšíří. Zajímají se o něj státní tajné služby, gangsteři i mafie. Okolí Korsiky však hlídá francouzská armáda, která jakýkoliv podezřelý pohyb monitoruje.

Počátkem 50. let se uskuteční výzkumná expedice, ta však dopadlne neúspěšně, a dvě lodi se při ní dokonce potápějí.

V roce 1954 se na scéně znovu objevuje Peter Flegl. V tom roce navštěvuje jednoho marseillského advokáta, kterému slibuje 15 % nálezného, když zorganizuje pro něj a jeho německé přátele ilegální výpravu na Korsiku. Odkud se tito „přátelé“ rekrutují, je jasné.

Jedná se o nacisty. Francouzský advokát není proti, ale požaduje, aby se oni „přátelé“ akce neúčastnili a ani z ní neměli podíl. Oba muži mezi sebou udržují sporadický kontakt do roku 1957, kdy advokát za poněkud záhadných okolností umírá.

Hledání tajemného pokladu se stává osudné více lidem. V roce 1961 je na Korsice zřízena potápěčská škola. Během toho období se uskuteční několik výzkumů, ale zajímavé je, že škola vlastně nikdy nemá žádné studenty. Majitel školy je nakonec nalezen mrtvý. Smrtící zbraní se stala jeho vlastní harpuna…

Poklad dosud nikdo zřejmě nenašel. O tom, že existuje a není chimérou, není sporu, nacisté toho během války nakradli dost a dost. Je však možné, že poklad neleží u Korsiky, ale u některého z jiných ostrovů ve Středozemí.

Vše je známo pouze z Fleglových výpovědí Gestapu a toho, co vyprávěl po válce. Klidně si mohl vymýšlet. Ale jeho stopa v dějinách nadobro mizí. Stejně tak jako nenávratně zmizelo zlato nejen z této lodi, ale i mnoha stovek jiných plavidel.

Ale lidskou fantazii stejně dráždí představa oněch milionů ležících kdesi ladem…

Foto: Fella, Pinterst, Vogue
Související články
Historie
Mahátmá Gándhí uměl tkát a hlásal politiku nenásilí
„Nenávist je možné porazit láskou,“ hlásá Ind Móhandás Karamčand Gándhí. Poté, co roku 1891 vystuduje v Londýně práva, vrací se do své indické vlasti. Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) Přijímá nabídku práce u muslimského obchodníka Dady Abdullaha, který má své zájmy v jihoafrické Pretorii. Gándhí stráví po jeho boku na černém kontinentu více než 20 let. […]
Historie
Za silvestrovskou legraci u Čapků padlo trestní oznámení
V pátek 31. prosince 1926 probíhá ve vinohradské vile u Čapků oslava. Úderem půlnoci přicházejí tři králové s posměšnou básničkou. Jejím autorem je sám hostitel, spisovatel Karel Čapek (1890–1938). Legrace ale bohužel moc povedeně nevyzní a má nepříjemnou dohru I když akce připadla na pátek a TGM bývá pravidelným účastníkem pátečnických intelektuálních setkání v tehdejší pražské […]
Historie
Slavný soudce Ti měl reálnou předlohu
Kdo má rád detektivky autora Roberta van Gulika o čínském soudci Ti, určitě ho bude zajímat, zda opravdu žila osoba takového jména. Postava čínského státníka a soudce nenií žádným výmyslem a má opravdu svoji reálnou předlohu. Nizozemský orientalista Robert van Gulik (1910–1967) prožije dětství v Asii a mistrně ovládne čínštinu i japonštinu. Později v tamních […]
Historie
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě […]
reklama
záhady a tajemství
Tragédie nad Sočou: Příběh pádu legendárních Alexandrovců
Vánoční den roku 2016 se stal dnem, který na věky zaznamená historie. Vzdušná katastrofa nad ruským mořem si vyžádala životy všech 92 lidí na palubě, včetně slavného pěveckého souboru Alexandrovců. Záhadný pád doprovázely spekulace o příčinách a záchranné akce, které vyžadovaly úsilí tisíců. Přestože se soubor ocitl na pokraji zániku, jedna osudová událost změnila průběh […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nejznámější brněnská legenda: Skutečně město sužoval děsivý drak?
Legendy a pověsti si lidé vyprávějí odpradávna. Díky nim tak můžeme objevovat mimo jiné i historii měst a seznamovat se se zajímavými příběhy. Podobně na tom jsou také oblíbené brněnské pověsti. Brno jich má skutečně celou řádku a mnohé z nich jsou nesmírně zajímavé… V ulicích města najdeme například rovněž poměrně velké množství domovních znamení, […]
Kdo zavraždil krásnou letušku? Neznámý ruský vrah „řezník“
Televizní seriály se točí v každé zemi a diváci dobře znají jejich hvězdy. V Rusku mezi takové patří Konstantin Kordo-Sysojev (*1971), který podobně jako v populárním krimiseriálu Litějnyj často ztvárňuje policisty a detektivy. Znají ho i filmoví diváci třeba ze snímku Rasputin s Gérardem Depardieuem nebo z vesmírného trikového trháku Saljut-7. Na jaře roku 2016 […]
reklama
svět zločinu
Sériový vrah zabil při přestřelce policistu
Lékaři dělají možné i nemožné, aby mladého policistu vrátili do života. Poté, co je dopraven do „špitálu“, hodinu se snaží o jeho resuscitaci. Jejich nasazení ale nevede ke kýženému výsledku. Muž zákona umírá. V nemocnici přitom vydechne naposledy i jeho vrah. Mohl to být úplně obyčejný kluk. Jeden z mnoha. Problém je, že Roman Postl […]
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu. […]
Zpěvák Bertrand Cantat: Drama lásky a nenávisti
Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.   „Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků […]
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
iluxus.cz
SHA expanduje na americký kontinent se svou druhou destinací: SHA Mexiko
Průkopnická wellness klinika otevřela pobočku v mexickém Karibiku a učinila tak první krok v rámci svého ambiciózního plánu globální expanze SHA na každý kontinent. Tato iniciativa začíná otevřením SH
Po stopách šlechticů – Česká republika
nejsemsama.cz
Po stopách šlechticů – Česká republika
Toužíte se vydat po stopách starých šlechtických rodů, které vás vtáhnou do časů plných elegance a noblesy? Naplánujte si výlet na místa, která vám připomenou ty nejkrásnější historické romány. S Auerspergy na pohádkový zámek Zámek ve Žlebech na Kutnohorsku si oblíbili filmaři. Novogotická architektura s věžičkami naplňuje představu o dokonalé pohádce už na první pohled. Stávající romantickou tvář zámku podle anglických předloh vtiskli v
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
21stoleti.cz
Družice odhalí největší producenty metanu, kteří přispávají ke globálnímu oteplování planety
Metan je plyn, který silně absorbuje infračervené zářeni, a proto se řadí mezi významné skleníkové plyny, jež zvyšují teplotu zemské atmosféry. Skupina nadšenců se rozhodla sestrojit družici MethaneSA
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
epochalnisvet.cz
Příběhy slavných v knize, která pomáhá
Na knižním veletrhu Svět knihy 2024 proběhla autogramiáda knihy, která je svým způsobem výjimečná. Kromě toho, že obsahuje na dvacet rozhovorů na dané téma s populárními osobnostmi našeho uměleckého života, přináší i radost těm, kteří si ji opravdu zaslouží. „Kniha by nevznikla, kdyby nevznikl pořad Hovory W, a kdyby za námi nestál náš generální partner, jehož
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
historyplus.cz
Masakr u Lipan: Ukončila husitské války podlá zrada?
„Utíkají!“ vykřiknou nadšeně radikální kališníci při pohledu na koaliční vojáky, kteří se ve zmatku snaží ustoupit. Táboritům ani sirotkům nedojde, že by mohlo jít o léčku. Vyrazí z pevné vozové hradby, kterou zbudovali u Lipan, a rozhodnou tak o své porážce! Vinou vleklých husitských válek se České království ocitlo na pokraji zkázy. Země vyčerpaná dlouholetým
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
panidomu.cz
Kateřina Macháčková: Táta tu se mnou pořád někde je
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
nasehvezdy.cz
Marešovi tajně pracují na druhém miminku?
Zamilované období prožívají v posledních týdnech moderátor Leoš Mareš (48) s manželkou Monikou Marešovou (43). Jedna zamilovaná fotografie střídá druhou a vzájemná romantika je až nakažlivá. Mnoho l
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
enigmaplus.cz
Plutova brána: Chceš projít do podsvětí? Nejdřív zemři!
Mýty nelhaly! Za časů antického Řecka a starověkého Říma lidé věří, že existuje podsvětí, místo, kam po smrti odcházejí hříšníci.   [gallery ids="141116,141115,141117"]   Pánem
Vysočina hravá i tajemná
epochanacestach.cz
Vysočina hravá i tajemná
Chutná po chřestu, šustí papírem a mystika jí také nechybí… Taková je Vysočina, pomyslná křižovatka rozbíhající se k branám Čech nebo Moravy. Má všechno, co by měla správná dovolenková destinace mít. Například ideální podmínky pro turistiku nebo adrenalin. Papírová krása Třebíčsko, to není jen architektura, ale také betlémy, z nichž nejstarší se pojí s polovinou
Zlá čarodějka mě měla v moci
skutecnepribehy.cz
Zlá čarodějka mě měla v moci
Chodila jsem jako tělo bez duše a nic si nepamatovala. Dodnes jsem přesvědčená, že se do mě vtělila jedna zlá čarodějka, aby se mi pomstila. Moje kamarádka Lucka byla docela normální holka. Vždycky měla slabost pro knihy plné magie, čar a kouzel, což bylo v našem věku docela normální. Lucce to ale vydrželo i v dospělosti. Ráda se obklopovala kouzelnými
Závitky s ledovým salátem
tisicereceptu.cz
Závitky s ledovým salátem
Tortillové závitky jsou nejlepší, když je naplníte čerstvým a křupavým ledovým salátem. Suroviny 1 kuřecí prsíčko 1 menší hlava ledového salátu 6 cherry rajčátek 3 lžíce zakysané smetany 1 l