Měsíc je jediná známá přirozená družice Země, což je obecně známý fakt. Měsíc však skrývá mnohá tajemství, přičemž velká část jich zaručeně nebyla zatím ještě ani objevena.
Měsíc obíhá ve vesmíru okolo Země po mírně eliptické dráze ve vzdálenosti asi 384 tisíc kilometrů. Každý rok se od Země asi o 4 centimetry vzdálí.
Přesnou vzdálenost Měsíce dokážou vědci změřit pomoci laserových odražečů, které na povrchu zanechali astronauti z mise Apolla.
Ze Země na Měsíc
Ze Země se vyšle laserový paprsek, který se odrazí od odražeče, a vrátí se zpět na Zemi. Rychlost světla známe, takže stačí jen změřit dobu mezi odesláním a návratem paprsku a dostaneme vzdálenost.
Další zajímavostí například je, že Měsíc je 400krát menší než Slunce, ale je také 400krát blíže k Zemi než Slunce.
Ale ani v porovnání se Zemí není Měsíc žádný „obr“, jeho průměr činí 3 476 kilometrů a s hmotností se to má následovně – váha Země se pohybuje kolem 600 bilionů tun. V porovnání se Zemí je Měsíc až 80krát lehčí.
Jaká má nej?
Nejvyšší hora Měsíce měří 11 500 metrů. Největší měsíční kráter, který je viditelný ze Země, se nazývá Bailey, jehož rozloha je 26 000 čtverečních mil.
Měsíc se okolo své osy otočí za stejnou dobu, za jakou oběhne okolo Země, což znamená, že je nakloněný stále stejnou stranou. Tzv. odvrácenou stranu Měsíce ze Země tedy nebude nikdy možné spatřit.