Narodí se do slavných a vznešených rodů. Už od mala jim u nohou leží celý svět, mají vše, na co si vzpomenou, a možná i mnohem víc.
Stejně jako každý obyčejný „smrtelník“, i oni však mají svou třináctou komnatu, kterou chtějí před zvědavci nechat pečlivě uzamčenou. Ne vždy je jim přáno…
Během let jsou obdivovaní a uznávaní. Jejich temné stránce by však dozajista nikdo netleskal. Zatímco na veřejnosti musí držet své choutky na uzdě, za zavřenými dveřmi si mohou dělat, co se jim zlíbí. A všichni do jednoho této výsady skutečně využívají.
Chlapec, který nechce vyrůst
Kdo: Car Petr III. (1728–1762)
Tajemství: Dětinská a zlomyslná povaha
Karel Petr Ulrich Holštýnsko-Gottorpský, známější spíše jako car Petr III., je ukázkovým příkladem toho, že zůstat věčným dítětem se nevyplácí. Chlapec a budoucí ruský car vyrůstá pod taktovkou lajdáckého služebnictva a nekompromisních učitelů.
Když neposlechne příkazy vychovatelů, je mlácen jezdeckým bičíkem nebo postává před vraty kielského zámku v bláznovské čepici. Jeho největší vášní se stane hra s vojáčky, s kterými neváhá strávit klidně i celý den.
V 25 letech v zápalu bojů popraví krysu „za velezradu“, ničí mu totiž kulisy. Jakmile něco není po jeho, dělá naschvály nebo trucuje.
Na pohřbu své tety, carevny Alžběty (1709–1762), neustále mění způsob chůze, kdy se chvíli pohybuje šnečí rychlostí, aby po chvíli prudce zrychlil. Sluhové, kteří mu nesou vlečku, tak padají jako domino.
Své manželce, budoucí Kateřině II. Veliké (1729–1796) vyhrožuje ostříháním vlasů a uvězněním.
Křehký Casanova
Kdo: Korunní princ Rudolf (1858–1889)
Tajemství: Závislost na morfiu i pohlavní choroby
Stejně jako v případě Petra III., i s rakousko-uherským korunním princem Rudolfem se dětství příliš nemazlí – oba rodiče si žijí vlastním životem.
Princezna Sissi (1837–1898) si na syna vzpomene až v době, kdy je z něj plaché a koktavé dítě, ustrašené z příliš tvrdé výchovy. Všechny démony léčí v dospělosti především alkoholem a nezřízeným sexuálním životem.
Možná i proto se u něj po čase projeví syfilida, která jeho křehké schránce vůbec nepřidá. V březnu roku 1887 poprvé okusí morfium, jehož omamné moci propadá. Začíná zanedbávat své povinnosti, nic ho nebaví, nemá žádnou motivaci.
Když už nemůže ten tlak vydržet, rozhodne se svůj život ukončit kulkou z pistole.
Chvástoun milující přepych
Kdo: Císař Vilém II. (1859–1941)
Tajemství: Chorobná závislost na obdivu
Malý Vilém přichází na svět za velmi dramatických okolností, což se odrazí na jeho vzhledu. Zjevné fyzické nedostatky tak celý život mávají s jeho psychikou. Možná proto se snaží to, co nemá, kompenzovat přímo koňskou dávkou ješitnosti.
To se projeví v 1. světové válce i během celého období, kdy vládne coby poslední německý císař. Jediný, o koho se zajímá, je on sám. Když jednou obdrží skotský kroj, neváhá se v něm vyfotit, a snímky rozesílat.
Oblečení je jeho slabostí, ve které se do sytosti předvádí. Po nástupu na pruský trůn vlastní 300 uniforem! Touží být tím nejmocnějším vládcem celého světa. Jeho dvůr proto musí překypovat luxusem a dostatečným počtem zaměstnanců. V roce 1902 má 2320 sloužících!