Domů     Tajemství městských erbů: Proč mají Pardubice ve znaku přepůleného koně?
Tajemství městských erbů: Proč mají Pardubice ve znaku přepůleného koně?

Ješek z Pardubic se roku 1158 účastnil tažení císaře Fridricha Barbarossy na Milán. Po dlouhém obléhání se rozhodl s několika českými pány vniknout do města. Útok je úspěšný, nic netušící obyvatelé jsou překvapeni.

Když ale družina prchá s kořistí, situace se zvrtne. Milánští měšťané spustili poplach.

Ješek všechny pobízí, aby opustili město, sám zůstává poslední. Už je v městské bráně, když za jeho zády padá železná mříž dolů. Kůň je na dvě poloviny. Statečný bojovník ale nechce nechat svého oblíbence milánským, vždyť mu tolik let věrně sloužil!

S vypětím sil ho odtáhne do vojenského ležení. Bojovníci dobře věděli, jak důležitý je kůň, ale taková odvaha a oddanost zvířeti nebyla obvyklá.

Proč mají Pardubičtí ve znaku přeseknutého koně? Ješek z Pardubic pobízí všechny, aby opustili město tak dlouho, aže sám zůstane v bráně a zvíře přetne mříž.
Proč mají Pardubičtí ve znaku přeseknutého koně? Ješek z Pardubic pobízí všechny, aby opustili město tak dlouho, aže sám zůstane v bráně a zvíře přetne mříž.

Rakovník: Sebevražda se šťastným koncem

Město se roku 1588 vykoupilo z poddanství křivoklátské vrchnosti a stálo to rovných 3566 kop míšeňských grošů. V té době už užívalo znak. Jak se ale do něj dostal rak? Jedna chudá mlynářka už nedokázala snášet bídu, kterou trpěla ona i její rodina.

Rozhodla se otrávit sebe i své děti. Sbírá proto raky, kterými se okolní potoky doslova hemží. Tehdy se mylně věřilo, že raci jsou jedovatí. Uvařila je a naservírovala.

Když ale celá rodina zasedla k večeři, všichni najednou zjišťují, že klepetnatci jsou ohromnou pochoutkou. Všechno snědí, na miskách nenechají vůbec nic. Příznaky otravy se ale nedostavují ani druhý den! Raci se od té doby stali součástí jídelníčku i erbu města.

Radnice v Rakovníku, na které nechybí městský erb s rakem, který se stal oblíbenou pochoutkou.
Radnice v Rakovníku, na které nechybí městský erb s rakem, který se stal oblíbenou pochoutkou.

Česká Třebová: Ztracenou pečeť našel kohout

Městský písař jednoho dne ztratil pečetidlo. Nezbylo mu, než to oznámit na radnici. „Jak se to mohlo stát?“ obořil se na něj zle rychtář s konšely. Skromný písař zmateně krčí rameny. Je pečlivý a netuší, jak je možné, že pečeť zmizela.

Vždyť přece všechno prohledal! „Krutý trest za takovou nedbalost tě nemine. Nenajdeš-li pečeť, budeš popraven“, vyřknou konečný verdikt. Písař odchází domů se slzami v očích.

Když ale jde jeho žena nazítří vysypávat odpadky, všimne si, že jejich kohout hrabe mezi odpadky na smetišti. Najednou se něco zaleskne poblíž jeho pařátu. Žena se shýbne. „Ztracené pečetidlo!“, vykřikne radostí a běží ho odevzdat.

Od té doby má město v erbu kohouta s hlavou písaře, kterému nechybělo mnoho, aby o ni přišel.

Česká Třebová se pyšní erbem s kohoutem. Prý na paměť toho, že našel ztracenou městskou pečeť.
Česká Třebová se pyšní erbem s kohoutem. Prý na paměť toho, že našel ztracenou městskou pečeť.

Frenštát pod Radhoštěm: Husy nebo holubice?

Obyvatelé města na úpatí Beskyd mají v erbu svatého Martina, který je patronem zdejšího kostela. Podle legendy to byl římský voják (asi 316 – 397 n. l.), později misionář a biskup ve francouzském Tours. Jak se k němu dostaly husy?

Ze skromnosti prý nechtěl přijmout biskupskou hodnost, a tak se ukryl v husinci. Ale husy, které například ve starém Římě byly využívány jako hlídači, ho svým křikem prozradily. Z toho prý vzniklo pořekadlo, že na sv. Martina husa nejlépe zpívá. Křesťané sv.

Martina nejčastěji vyobrazují, jak se dělí s žebrákem o plášť. Někdy bývaly husy ve frenštátském znaku považovány za holubice. Proč, to ale nikdo netuší.

Obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm mají v městském znaku svatého Martina i s husami.
Obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm mají v městském znaku svatého Martina i s husami.

Hostinné: Město střeží dva obři

Od roku 1756 najdeme v městském znaku dva obry. Jak se tam dostali, o tom vypráví hned několik pověstí. V dávných dobách prý byly Krkonoše osídleny divokými kmeny a vyskytovali se zde i dva obři. Od nich dostaly hory i své německé jméno Riesengebirge.

Riesen znamená totiž v překladu obry. Druhá pověst se ovšem značně liší. V okolních hustých lesích se kromě dravé zvěře údajně skrývala i spousta lapků. Obyvatelé Hostinného proto vybrali dva silné a nebojácné ze svého středu.

Byl to pekař a řezník, kteří pomáhali všem pocestným a zachránili nejeden lidský život. Podle třetí pověsti naopak obři městu škodili, proto měšťané postavili vysokou zeď a na škůdce připravili lest.

Ve věži nad vstupní bránou uvařili kotel horké kaše, kterou na oba obry vyklopili. Tím je oslepili a potom utloukli palicemi.

Dva obři prý pomohli městu Hostinné. Jak, o tom existují hned tři legendy.
Dva obři prý pomohli městu Hostinné. Jak, o tom existují hned tři legendy.

Sokolov: Ptáci smutného rytíře

Rytíř Šebestián, který žil na horní Ohři, se v době křižáckých výprav účastnil bojů s Turky. Když se po mnoha letech vrací na svoji tvrz, nachází jenom spáleniště a zarostlý hrob své ženy a dítěte. Srdce se mu svírá nad tou zkázou. Pomodlí se za ně a odchází.

Nechce žít v místě, které mu připomíná jejich smrt. Na soutoku řek Ohře a Svatavy si proto v lesích vybuduje chýši. Žije tam prostě, jí hlavně ryby, zvěř a včelí med. Jeho úkryt ale nezůstane utajen.

Rytíř je šikovný ranhojič, a lidé z okolí ho proto žádají o pomoc. Navíc loketští hradní páni sem často zajíždějí na lov se cvičenými sokoly. Kolem jeho chýše proto postupně vznikla osada, kde se cvičili sokoli k lovu. Dostala jméno po dravcích a obraz ptáka přešel i do městského znaku.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Historie
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Historie
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
reklama
věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v