Domů     Tajemství městských erbů: Proč mají Pardubice ve znaku přepůleného koně?
Tajemství městských erbů: Proč mají Pardubice ve znaku přepůleného koně?

Ješek z Pardubic se roku 1158 účastnil tažení císaře Fridricha Barbarossy na Milán. Po dlouhém obléhání se rozhodl s několika českými pány vniknout do města. Útok je úspěšný, nic netušící obyvatelé jsou překvapeni.

Když ale družina prchá s kořistí, situace se zvrtne. Milánští měšťané spustili poplach.

Ješek všechny pobízí, aby opustili město, sám zůstává poslední. Už je v městské bráně, když za jeho zády padá železná mříž dolů. Kůň je na dvě poloviny. Statečný bojovník ale nechce nechat svého oblíbence milánským, vždyť mu tolik let věrně sloužil!

S vypětím sil ho odtáhne do vojenského ležení. Bojovníci dobře věděli, jak důležitý je kůň, ale taková odvaha a oddanost zvířeti nebyla obvyklá.

Proč mají Pardubičtí ve znaku přeseknutého koně? Ješek z Pardubic pobízí všechny, aby opustili město tak dlouho, aže sám zůstane v bráně a zvíře přetne mříž.
Proč mají Pardubičtí ve znaku přeseknutého koně? Ješek z Pardubic pobízí všechny, aby opustili město tak dlouho, aže sám zůstane v bráně a zvíře přetne mříž.

Rakovník: Sebevražda se šťastným koncem

Město se roku 1588 vykoupilo z poddanství křivoklátské vrchnosti a stálo to rovných 3566 kop míšeňských grošů. V té době už užívalo znak. Jak se ale do něj dostal rak? Jedna chudá mlynářka už nedokázala snášet bídu, kterou trpěla ona i její rodina.

Rozhodla se otrávit sebe i své děti. Sbírá proto raky, kterými se okolní potoky doslova hemží. Tehdy se mylně věřilo, že raci jsou jedovatí. Uvařila je a naservírovala.

Když ale celá rodina zasedla k večeři, všichni najednou zjišťují, že klepetnatci jsou ohromnou pochoutkou. Všechno snědí, na miskách nenechají vůbec nic. Příznaky otravy se ale nedostavují ani druhý den! Raci se od té doby stali součástí jídelníčku i erbu města.

Radnice v Rakovníku, na které nechybí městský erb s rakem, který se stal oblíbenou pochoutkou.
Radnice v Rakovníku, na které nechybí městský erb s rakem, který se stal oblíbenou pochoutkou.

Česká Třebová: Ztracenou pečeť našel kohout

Městský písař jednoho dne ztratil pečetidlo. Nezbylo mu, než to oznámit na radnici. „Jak se to mohlo stát?“ obořil se na něj zle rychtář s konšely. Skromný písař zmateně krčí rameny. Je pečlivý a netuší, jak je možné, že pečeť zmizela.

Vždyť přece všechno prohledal! „Krutý trest za takovou nedbalost tě nemine. Nenajdeš-li pečeť, budeš popraven“, vyřknou konečný verdikt. Písař odchází domů se slzami v očích.

Když ale jde jeho žena nazítří vysypávat odpadky, všimne si, že jejich kohout hrabe mezi odpadky na smetišti. Najednou se něco zaleskne poblíž jeho pařátu. Žena se shýbne. „Ztracené pečetidlo!“, vykřikne radostí a běží ho odevzdat.

Od té doby má město v erbu kohouta s hlavou písaře, kterému nechybělo mnoho, aby o ni přišel.

Česká Třebová se pyšní erbem s kohoutem. Prý na paměť toho, že našel ztracenou městskou pečeť.
Česká Třebová se pyšní erbem s kohoutem. Prý na paměť toho, že našel ztracenou městskou pečeť.

Frenštát pod Radhoštěm: Husy nebo holubice?

Obyvatelé města na úpatí Beskyd mají v erbu svatého Martina, který je patronem zdejšího kostela. Podle legendy to byl římský voják (asi 316 – 397 n. l.), později misionář a biskup ve francouzském Tours. Jak se k němu dostaly husy?

Ze skromnosti prý nechtěl přijmout biskupskou hodnost, a tak se ukryl v husinci. Ale husy, které například ve starém Římě byly využívány jako hlídači, ho svým křikem prozradily. Z toho prý vzniklo pořekadlo, že na sv. Martina husa nejlépe zpívá. Křesťané sv.

Martina nejčastěji vyobrazují, jak se dělí s žebrákem o plášť. Někdy bývaly husy ve frenštátském znaku považovány za holubice. Proč, to ale nikdo netuší.

Obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm mají v městském znaku svatého Martina i s husami.
Obyvatelé Frenštátu pod Radhoštěm mají v městském znaku svatého Martina i s husami.

Hostinné: Město střeží dva obři

Od roku 1756 najdeme v městském znaku dva obry. Jak se tam dostali, o tom vypráví hned několik pověstí. V dávných dobách prý byly Krkonoše osídleny divokými kmeny a vyskytovali se zde i dva obři. Od nich dostaly hory i své německé jméno Riesengebirge.

Riesen znamená totiž v překladu obry. Druhá pověst se ovšem značně liší. V okolních hustých lesích se kromě dravé zvěře údajně skrývala i spousta lapků. Obyvatelé Hostinného proto vybrali dva silné a nebojácné ze svého středu.

Byl to pekař a řezník, kteří pomáhali všem pocestným a zachránili nejeden lidský život. Podle třetí pověsti naopak obři městu škodili, proto měšťané postavili vysokou zeď a na škůdce připravili lest.

Ve věži nad vstupní bránou uvařili kotel horké kaše, kterou na oba obry vyklopili. Tím je oslepili a potom utloukli palicemi.

Dva obři prý pomohli městu Hostinné. Jak, o tom existují hned tři legendy.
Dva obři prý pomohli městu Hostinné. Jak, o tom existují hned tři legendy.

Sokolov: Ptáci smutného rytíře

Rytíř Šebestián, který žil na horní Ohři, se v době křižáckých výprav účastnil bojů s Turky. Když se po mnoha letech vrací na svoji tvrz, nachází jenom spáleniště a zarostlý hrob své ženy a dítěte. Srdce se mu svírá nad tou zkázou. Pomodlí se za ně a odchází.

Nechce žít v místě, které mu připomíná jejich smrt. Na soutoku řek Ohře a Svatavy si proto v lesích vybuduje chýši. Žije tam prostě, jí hlavně ryby, zvěř a včelí med. Jeho úkryt ale nezůstane utajen.

Rytíř je šikovný ranhojič, a lidé z okolí ho proto žádají o pomoc. Navíc loketští hradní páni sem často zajíždějí na lov se cvičenými sokoly. Kolem jeho chýše proto postupně vznikla osada, kde se cvičili sokoli k lovu. Dostala jméno po dravcích a obraz ptáka přešel i do městského znaku.

Foto: wikipedia.org
reklama
Související články
Historie
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku […]
Historie
Václav II.: Z poručníkova vězení rovnou na vrchol
Hluboká, konec srpna 1290. Všechny tvrze a pevnosti na jihu Čech otevírají své brány. Patří nebezpečným Vítkovcům, a proto na ně táhne králův bratr se zvláštní zbraní. Jeho rukojmím je nejmocnější z Vítkovců Záviš z Falkenštejna. Všude jim proto raději otevřou. Zajatcův bratr ale odmítá odevzdat hrad, takže jeho věznitel připravuje kruté divadlo. Urozený pán […]
Historie
Na papežský stolec údajně usedla žena
V 11. století dojde k jednomu z největších skandálů v historii papežů. Nebo to alespoň tvrdí legendy. O ženě, která měla zastat funkci hlavy církve, se hovoří jako o „papežce Johance“. Papežkou měla být krásná dívka anglického původu, nazývaná Giovanna – Jana nebo Johanka.  Ta se zamilovala do benediktinského mnicha, a aby mu byla stále […]
Historie
Bill Clinton: Orální sex podle Bible prý nepovažuje za nevěru
V létě roku 1995 přichází do Bílého domu neplacená stážistka, čerstvá absolventka psychologie na Lewis & Clark College. Holka krev a mlíko, baculatá bruneta Monika Lewinská (*1973). Někdy v listopadu se jí podaří upoutat pozornost prezidenta Billa Clintona. Začne s ním flirtovat. Nenápadně mu ukáže spodní prádlo a připojí poznámku, že se jí moc líbí. […]
reklama
záhady a tajemství
Skotská záhada: Na prastarých kamenech je znázorněno neznámé zvíře
V předkřesťanských dobách obývali dnešní Skotsko, tehdy jedno z nejodlehlejších a nejizolovanějších míst Evropy, Piktové. Ti po sobě zanechali kamenné stély, na které zachycovali vše, co pro ně mělo nějaký význam, a to včetně zvířete, jehož identita je pro vědce dodnes záhadou… O Piktech se soudí, že byli z části keltským etnikem, které obývalo sever Británie už na […]
Posmrtný život se odehrává před smrtí
Téměř 80 procent lidí věří v nějakou formu posmrtného života. Většinou na základě zážitků těch, kteří přežili klinickou smrt. Přiživuje je řada esoterických a duchařských knih i pochybných webových stránek. Ty však často neříkají celou pravdu nebo zamlčují to, co se do obrazu úžasného posmrtného života nehodí. Věda už má navíc pro tzv. prožitky blízké […]
Zázrak v Zeitounu: Pannu Marii vyhlížely statisíce lidí
Něco takového svět v uplynulých dvou tisíci letech křesťanské historie nezažil. V káhirské čtvrti Zeitoun v Egyptě se po tři roky zjevovala Panna Marie. Zázrak se odehrával přímo na rušné ulici opakovaně několik let, a to před zraky tisíců a tisíců lidí. Údajně jej zachytili fotografové i kamery, komentovali ho politici. Církev byla zdrženlivá, vědecká […]
Skalní hádanka uprostřed pouště: Stojí za ní příroda, ufoni nebo naši předci?
Kraji vládne večerní ticho, na obloze se však jasně rozzáří světlo, které se neustále přibližuje. Futuristicky vyhlížející stroj přistává na písčité půdě. Dveře létajícího talíře se otevírají, vyběhne podsaditý mužíček, zamíří zbraní na nedaleký kámen a vypálí. Když zjistí, co způsobil, bere nohy na ramena! Nejde o film, ale o jednu z konspiračních teorií vzniku kamene […]
reklama
lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od