Představte si hranici naší Sluneční soustavy, místo plné záhadných, ledových objektů, kde čas plyne jinak a kde se skrývá klíč k pochopení naší galaktické historie. Kuiperův pás, rozlehlá oblast za oběžnou dráhou Neptunu, je takovým místem.
Až donedávna opomíjený, nyní se stává cílem intenzivního výzkumu, který odhaluje neuvěřitelnou rozmanitost a možná i stopy dosud neobjevených planet.
Ponořte se s námi do ledového světa Pluta a dalších trpasličích planet a zjistěte, co všechno se skrývá v této mrazivé, vzdálené oblasti.
Zkoumání vesmíru probíhá už tisíce let, ovšem až poslední staletí nám umožnila skutečně zásadní posuny v tom, co o něm víme. Výjimku v tomto směru netvoří ani tajuplné objekty, známé jako černé díry.
Historie jejich výzkumu sahá do roku 1783. Anglický učenec a astronom Jon Michell (1724–1793) tehdy přišel s návrhem, že by ve vesmíru mohl existovat objekt tak velký, že by ani světlo neuniklo.
Jeho myšlenky sice měly určitou odezvu, ale zásadní posun přinesly až teorie legendárního vědce Alberta Einsteina (1879–1955).
Na základě jeho teorie, pracující mimo jiné s tím, že gravitace ovlivňuje také čas, se někteří vědci pustili do nového zkoumání potenciální existence černých děr. A výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Století výzkumu
Dalším klíčovým jménem ve výzkumu černých děr byl německý fyzik a astronom Karl Schwarzchild (1873–1916).
Ten za pomoci Einsteinovy teorie relativity vypočítal na sklonku svého života poloměr koule, kde by byla celá hmota koule stlačena do malého prostoru hmoty, díky čemuž by světlo nemohlo uniknout.
Hranice, kdy už světlo nedokáže uniknout, pak byla nazvána horizontem událostí. Později se k černým děrám vraceli další a další vědci.
Byla vypracována teorie, že by mohly přirozeně vznikat zhroucením velmi hmotných hvězd, což měl v roce 1967 teoreticky potvrdit další známý fyzik Stephen Hawking (1942–2018).
V roce 1971 identifikoval americký astronom Tom Bolton (1943–2021) dvojhvězdu Cygnus X-1 jako černou díru a předložil k tomu první skutečné důkazy, že nejde jen o teorii.

Přelomový objev
Od roku 2000 postupně vycházelo najevo, že černé díry jsou ve vesmíru častější, než si myslíme. Postupně jich byla objevena celá řada, některé pak i přímo v naší galaxii Mléčná dráha. Podle vědců je jedna obří černá díra dokonce přímo v jejím středu.
Zásadní posun pak přišel v roce 2019. Vědci z mezinárodního projektu Event Horizon Telescope totiž zveřejnili historicky první snímek černé díry, respektive snímek z jejího okolí.
Objekt se nachází ve středu miliardy kilometrů vzdálené galaxie Messier 87 a je skutečně nepředstavitelně gigantický – má údajně hmotnost asi 6,5 miliardy Sluncí.
„Historie vědy se odteď rozdělí na dvě části – dobu před touto fotografií, a dobu po ní,“ řekli vědci k objevu s tím, že se tímto definitivně podařilo přeměnit matematický koncept na něco, co lze otestovat a změřit.
Kuiperův pás – okraj, který stále odhaluje své tajemství
Kuiperův pás představuje fascinující, ale stále z velké části neprobádanou oblast naší Sluneční soustavy.
Od objevu prvních objektů až po spekulace o Deváté planetě, tento ledový okraj nám neustále připomíná, jak málo toho o našem kosmickém domově víme.
Každá nová sonda, každý nový teleskop nám otevírá okno do minulosti Sluneční soustavy a pomáhá nám lépe pochopit, jak se formovala a jak se bude vyvíjet.
Tajemství Kuiperova pásu jsou sice mrazivá, ale zároveň nesmírně lákavá, a kdo ví, jaké další překvapení nám tento vzdálený kout vesmíru ještě přinese.