Domů     Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
28.11.2023

Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou.

Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu.

Majonézy často nahradí olivový olej nebo dokonce sladké omáčky. V některých restauracích jde o takový vývoj, že může být carpaccio mírně tepelně upravené.

Carpaccio: U Harryho není k hnutí

Benátská hraběnka Mocenigo má kvůli specifickým potížím s trávením od lékaře zakázané tepelně upravené potraviny. Masa se však nehodlá vzdát. Jenže, kdo by chtěl obědvat tatarák takřka každý den?

Hraběnka nový pokrm Giuseppea Ciprianiho (?–1980) vychvaluje, kde může. Brzy se carpaccio zabydlí na jídelníčku jejích přátel a expanduje do okolních měst i do světa. V Harryho baru, jak se podnik podle Giuseppeho společníka jmenuje, brzy není k hnutí.

Na nové jídlo sem, do slepé uličky Calle Vallaresso, proudí zástupy lidí přímo z nedalekého Náměstí Svatého Marka.

Kdykoliv jsou v Benátkách, nevynechají tenhle podnik taková jména, jako jsou Ernest Hemingway (1899–1961), Charlie Chaplin (1889–1977), Orson Welles (1915–1985) či Woody Allen (*1935).

V maličké restauraci vyhlášené za národní památku, kam si můžete při návštěvě Benátek skočit i vy, sedávali jedni z nejbohatších mužů své doby – Philippe de Rothschild (1902–1988) a Aristoteles Onassis (1906–1975).

Podle žádného z nich ale plátky syrového hovězího šéfkuchař nepojmenuje. Tím „vyvoleným“ se stane italský malíř Vittore Carpaccio (asi 1465–1526). Roku 1950, kdy Giuseppe pokrm prvně připraví, je ve městě zrovna jeho výstava.

A cihlově červená a béžově bílá, mistrovy oblíbené barvy, připomínají šéfkuchaři právě jeho novinku.

Školní svačiny v anglosaských zemích dnes v podstatě neznají nic jiného, než různé druhy sendvičů... Foto: Pixabay
Školní svačiny v anglosaských zemích dnes v podstatě neznají nic jiného, než různé druhy sendvičů… Foto: Pixabay

Sendvič: Nenoste mi sem pořád to jídlo!

Britský státník John Montagu (1718 –1792), 4. hrabě ze Sandwiche, se probírá hromadou papírů k vyřízení. Dnes bychom o něm řekli, že je workoholik. Služebná postává opodál s talířem jídla.

Šanci, že by si její pán snědl v klidu večeři u jídelního stolu, už vzdala před několika týdny. „Tohle ne, jak si myslíte, že to tu mám sníst?“ ohradí se hrabě a rozhodí rukama, aby si všimla, kolik má práce. Kuchař o chvíli později jen krčí rameny.

Na tohle se nemusel vyučit. Nakonec hraběti seskládá večeři ze dvou plátků chleba, mezi které vkládá další náplň. Tu různě variuje – a pán svírající nový pokrm jednoduše v ruce pracuje dál – a konečně je s jeho výkonem spokojen.

V anglosaském světě zaslechnete populární příběh o tom, že je John Montagu náruživý karbaník a u karetní partie chce i jíst, aby se nezdržoval. Realita je nudnější – za vznikem sendviče je pracovní vytíženost. A co se do sendviče obvykle dává?

Chléb, podle anglosaského modelu toustový, můžete či nemusíte namazat máslem či pokapat olejem. Mezi dva plátky patří obvykle zelenina, sýr, ale i maso, vejce a různé omáčky či hořčice nebo kečup.

Pozor si dávejte na dovolené v Itálii, v odlehlejších částech na vás při objednání sendviče budou hledět s nepochopením. Říká se mu tady tramezzino.

Pizza Margherita. Dobrou chuť! Foto: stu_spivack / CC BY-SA 2.0
Pizza Margherita. Dobrou chuť! Foto: stu_spivack / CC BY-SA 2.0

Pizza Margherita: Zakousněte se do státní vlajky

Dne 21. dubna 1868 má důvody k oslavě celá Itálie. Král Umberto I. Dobrý (1844–1900) si právě bere za manželku svou sestřenici, savojskou princeznu Markétu (1851–1926). Na trůn usedá pod honosnějším jménem Margherita Maria Teresa Giovanna.

Netřeba velkých dohadů, po kom se slavná pizza jmenuje. Ovšem k jejímu zrodu chybí ještě pár let. Až v roce 1889 spatří světlo světa pizza přesně podle italského vlasteneckého gusta. Na Margheritě najdeme rajčata, bazalku a sýr. Tedy kombinaci červené – zelené a bílé, stejně, jako na státní vlajce.

Po královně je toho ale pojmenováno mnohem víc.

Čtyři roky před slavnou pizzou zdolá parta horolezců štít v pohoří Brenta a pojmenují ho Cima Margherita tedy Margherit vrchol, roku 1906 pak pro změnu královnin synovec, úspěšný horolezec Luigi Amedeo di Savoia-Aosta (1873–1933) dobude nejvyšší ze štítů Mount Stanley.

Hora leží na hranicích mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo a 5109metrový vrchol od té chvíli nese také královny jméno. V horách se činí i její výsost osobně. 18. srpna 1893 dorazí na v Evropě nejvýše položenou horskou chatu.

Dodnes ji najdete na vrcholu Punta Gnifetti ve výšce 4 554 metrů a jmenuje se Capanna Regina Margherita, v překladu Chata královny Margherity.

Foto: Pixabay a CC
Související články
Lifestyle
Proč spisovatel Milan Kundera zanevřel na svoji domovinu?
Poválečné budovatelské nadšení z jeho tvorby postupně vyprchává. Milan Kundera jako mladík koketuje s hudbou. Aby ne, když jeho otcem je klavírista a rektor Janáčkovy akademie múzických umění Ludvík Kundera. Nakonec se ale Milan Kundera (1929‒2023) rozhodne studovat literární vědu a estetiku, kterou vzápětí vymění za režii a scenáristiku na FAMU. Souběžně s tím, jak se na katedře […]
Lifestyle
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské […]
Lifestyle
Rybí prsty: Odkud se vzala zlatavá pochoutka?
Rychlé, chutné, křupavé. Rybí prsty sice jako první uvede na trh americká společnost, ale je to nefalšovaný britský vynález, často považovaný za jeden ze symbolů Spojeného království. Není to však výdobytek moderní doby, první zmínky o tomto pokrmu jsou staré 124 let. Proč a jak vlastně vznikly? Termín rybí prsty (fish fingers) je poprvé zmíněn […]
Lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
reklama
věda a technika
Soukromé bunkry: Betonové bezpečí pod vlastním domem
Nad vybavením některých luxusních sídel zůstává občas obyčejným smrtelníkům rozum stát. A co teprve kdybychom nahlédli hluboko pod některé z nich. Trend budování vlastních bunkrů ale v poslední době už není jen výsadou těch nejbohatších. Mnoho lidí se shodne, že současná doba je nejistá, a to v různých ohledech. Stoupá mezinárodní napětí, které občas hrozí vyústit v ozbrojený konflikt. […]
Když se Tambora zlobí: Nejhorší katastrofa novodobých dějin zruší léto
Jindy by radostně skotačili ve vodě, jenže teď sedí doma a nevěřícně koukají ven. Sluneční paprsky vystřídá sníh a příjemný vánek pořádná fujavice. Léto si všichni představovali úplně jinak, jenže tentokrát pohodové počasí vůbec nedorazí! Evropu zaměstnává navrátivší císař Napoleon (1769-1821), v odlehlém koutě světa se mezitím probouzí k životu stratovulkán Tambora. Začátkem dubna 1815 o sobě […]
A co když to spadne? Boříme mýty o létání!
Užíváte si cestování letadlem? Anebo se celou dobu modlíte, aby to nespadlo a abyste byli co nejdříve na zemi? Možná se jen bojíte zakořeněných mýtů. Pojďme si vyjasnit, jak je to doopravdy! Každý den přepraví letadla z bodu A do bodu B zhruba 6 milionů osob. V jakýkoliv okamžik je asi 500 000 lidí zrovna […]
Alarm: Spolehlivý hlídač našeho domova
Zloděj se už plíží zahradou, ale stále se nemůže odhodlat k činu. Na štítě domu totiž poblikává kontrolka alarmu. Dokáže nezvaný návštěvník překonat moderní elektronické zabezpečení, nebo se nechá odradit a zkusí raději štěstí jinde? Od vynálezu zámku s klíčem se zabezpečení našich domovů vyvíjelo v souladu s objevováním nových technologií i zrodem nových bezpečnostních hrozeb. S využíváním elektřiny přišlo […]
historie
Cesta Přemysla Otakara I. k dědičnému trůnu nebyla jednoduchá
Hodně se zasadí o to, že je roku 1211 Fridrich Štaufský zvolen římským králem. Přemysl Otakar I. nic neponechává náhodě. Věří, že podpora přinese vytoužené ovoce, a tak se také stane. Fridrich mu 26. září v Basileji předá Zlatou bulu. Opatří ji pečetí sicilského království a podle ní listina dostane svoje jméno.  Z počátku nevypadá budoucnost Přemysla […]
Válečná loď Mars skrývá 220 000 stříbrných mincí
Na výrobu 107 děl na palubě použijí Švédové kov z roztavených kostelních zvonů.  Loď Mars, pojmenovaná podle římského boha války, je jedním z prvních třístěžňových plavidel v Evropě. Kromě nákladu zbraní ale její podpalubí skrývá i pořádnou nálož stříbra. Pravděpodobně nejmodernější evropská bitevní loď své doby se stává pýchou švédského krále Erika XIV. Vasy (1533–1577). Když Erik […]
Ve jménu krysy! V chrámu Karni Mata velebí hlodavce ovocem i speciální kaší
Skupinka turistů přichází k budově s růžovou fasádou. Těší se na další porci indické historie, ale jen co přijdou blíž, začne několik žen hlasitě pištět a obrací své kroky opačným směrem. „To je krysa!“ vyhrkne ze sebe turistka. To ještě netuší, že v útrobách chrámu jich rejdí několik tisíc. Deratizátorů se však bát nemusí. Indie jako by byla […]
Legendárního běžce Emila Zátopka zastavili komunisté
Emil Zátopek si běh na 42,2 kilometru střihne v roce 1952 v premiéře. Cílovou pásku protrhne jako první. Je vyčerpaný, ale na rozdíl od svého legendárního předchůdce neumírá. S nelehkým osudem kluka z chudé rodiny se Emil Zátopek (1922‒2000) nesmíří. V 16 letech se z rodné Kopřivnice odchází vyučit do Baťových obuvnických závodů ve Zlíně. Drsné podmínky Emila zocelí. V roce […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
epochanacestach.cz
Tábor: Hravé město s hrdou tváří
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h