Domů     Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
28.11.2023

Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou.

Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu.

Majonézy často nahradí olivový olej nebo dokonce sladké omáčky. V některých restauracích jde o takový vývoj, že může být carpaccio mírně tepelně upravené.

Carpaccio: U Harryho není k hnutí

Benátská hraběnka Mocenigo má kvůli specifickým potížím s trávením od lékaře zakázané tepelně upravené potraviny. Masa se však nehodlá vzdát. Jenže, kdo by chtěl obědvat tatarák takřka každý den?

Hraběnka nový pokrm Giuseppea Ciprianiho (?–1980) vychvaluje, kde může. Brzy se carpaccio zabydlí na jídelníčku jejích přátel a expanduje do okolních měst i do světa. V Harryho baru, jak se podnik podle Giuseppeho společníka jmenuje, brzy není k hnutí.

Na nové jídlo sem, do slepé uličky Calle Vallaresso, proudí zástupy lidí přímo z nedalekého Náměstí Svatého Marka.

Kdykoliv jsou v Benátkách, nevynechají tenhle podnik taková jména, jako jsou Ernest Hemingway (1899–1961), Charlie Chaplin (1889–1977), Orson Welles (1915–1985) či Woody Allen (*1935).

V maličké restauraci vyhlášené za národní památku, kam si můžete při návštěvě Benátek skočit i vy, sedávali jedni z nejbohatších mužů své doby – Philippe de Rothschild (1902–1988) a Aristoteles Onassis (1906–1975).

Podle žádného z nich ale plátky syrového hovězího šéfkuchař nepojmenuje. Tím „vyvoleným“ se stane italský malíř Vittore Carpaccio (asi 1465–1526). Roku 1950, kdy Giuseppe pokrm prvně připraví, je ve městě zrovna jeho výstava.

A cihlově červená a béžově bílá, mistrovy oblíbené barvy, připomínají šéfkuchaři právě jeho novinku.

Školní svačiny v anglosaských zemích dnes v podstatě neznají nic jiného, než různé druhy sendvičů... Foto: Pixabay
Školní svačiny v anglosaských zemích dnes v podstatě neznají nic jiného, než různé druhy sendvičů… Foto: Pixabay

Sendvič: Nenoste mi sem pořád to jídlo!

Britský státník John Montagu (1718 –1792), 4. hrabě ze Sandwiche, se probírá hromadou papírů k vyřízení. Dnes bychom o něm řekli, že je workoholik. Služebná postává opodál s talířem jídla.

Šanci, že by si její pán snědl v klidu večeři u jídelního stolu, už vzdala před několika týdny. „Tohle ne, jak si myslíte, že to tu mám sníst?“ ohradí se hrabě a rozhodí rukama, aby si všimla, kolik má práce. Kuchař o chvíli později jen krčí rameny.

Na tohle se nemusel vyučit. Nakonec hraběti seskládá večeři ze dvou plátků chleba, mezi které vkládá další náplň. Tu různě variuje – a pán svírající nový pokrm jednoduše v ruce pracuje dál – a konečně je s jeho výkonem spokojen.

V anglosaském světě zaslechnete populární příběh o tom, že je John Montagu náruživý karbaník a u karetní partie chce i jíst, aby se nezdržoval. Realita je nudnější – za vznikem sendviče je pracovní vytíženost. A co se do sendviče obvykle dává?

Chléb, podle anglosaského modelu toustový, můžete či nemusíte namazat máslem či pokapat olejem. Mezi dva plátky patří obvykle zelenina, sýr, ale i maso, vejce a různé omáčky či hořčice nebo kečup.

Pozor si dávejte na dovolené v Itálii, v odlehlejších částech na vás při objednání sendviče budou hledět s nepochopením. Říká se mu tady tramezzino.

Pizza Margherita. Dobrou chuť! Foto: stu_spivack / CC BY-SA 2.0
Pizza Margherita. Dobrou chuť! Foto: stu_spivack / CC BY-SA 2.0

Pizza Margherita: Zakousněte se do státní vlajky

Dne 21. dubna 1868 má důvody k oslavě celá Itálie. Král Umberto I. Dobrý (1844–1900) si právě bere za manželku svou sestřenici, savojskou princeznu Markétu (1851–1926). Na trůn usedá pod honosnějším jménem Margherita Maria Teresa Giovanna.

Netřeba velkých dohadů, po kom se slavná pizza jmenuje. Ovšem k jejímu zrodu chybí ještě pár let. Až v roce 1889 spatří světlo světa pizza přesně podle italského vlasteneckého gusta. Na Margheritě najdeme rajčata, bazalku a sýr. Tedy kombinaci červené – zelené a bílé, stejně, jako na státní vlajce.

Po královně je toho ale pojmenováno mnohem víc.

Čtyři roky před slavnou pizzou zdolá parta horolezců štít v pohoří Brenta a pojmenují ho Cima Margherita tedy Margherit vrchol, roku 1906 pak pro změnu královnin synovec, úspěšný horolezec Luigi Amedeo di Savoia-Aosta (1873–1933) dobude nejvyšší ze štítů Mount Stanley.

Hora leží na hranicích mezi Ugandou a Demokratickou republikou Kongo a 5109metrový vrchol od té chvíli nese také královny jméno. V horách se činí i její výsost osobně. 18. srpna 1893 dorazí na v Evropě nejvýše položenou horskou chatu.

Dodnes ji najdete na vrcholu Punta Gnifetti ve výšce 4 554 metrů a jmenuje se Capanna Regina Margherita, v překladu Chata královny Margherity.

Foto: Pixabay a CC
Související články
Lifestyle
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Lifestyle
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Lifestyle
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
Lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř