Největší rukopisnou knihu na světě, Ďáblovu bibli, podle legendy sepsal mnich, žijící v klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Kvůli svým hříchům měl být zaživa zazděn, proto slíbil, že za jednu noc napíše knihu, ve které budou všechny vědomosti světa.
Svoji duši zaprodá ďáblovi. Ten si klade jednu podmínku: „V knize musím být zobrazen!“ To se opravdu stane a jeho portrét měří zhruba půl metru. Jenže o půlnoci údajně pochopí, že svoje dílo dokončit nestihne a zbytek za něj dopíše sám ďábel. Kdo je skutečným autorem tohoto výjimečného díla, je ale dodnes hádankou.
Široký okruh témat
Podle badatelů knihu napsal jeden muž, ale že by to zvládl za jedinou noc, to je naprostý nesmysl. Odhadem by mu trvalo zhruba 30 let. Pokud opravdu byl jediným, zřejmě se rozhodl zachytit veškeré dobové vědění.
Kniha má skutečně záběr od Kosmovy kroniky přes latinský opis Bible, po kalendárium a nejrůznější traktáty až po nekrolog se jmény 1635 zemřelých, a dokonce i zaklínadla. Jistě je, k sepsání Ďáblovy bible, Codexu gigas, došlo ve 13. století.
Kniha vyniká svými obřími rozměry 920 x 505 x 220 milimetrů i velkou hmotností 75 kilogramů. Na výrobu pergamenu pro ni zabili 160 oslů.
Výpůjčka na výstavu
Původně v sobě ukrývala celkem 320 listů, měla tedy 640 stran. Ovšem v průběhu staletí bylo osm listů vyříznuto a odstraněno. Důvod je neznámý.
Poslední záznam v kodexu končí rokem 1229. Roku 1594 se kniha stala součástí umělecké sbírky císaře Rudolfa II. (1552–1612). V roce 1648, na konci třicetileté války, vtrhli do Prahy Švédové a vzácný rukopis se stal jejich kořistí.
Dnes ho proto najdeme v Královské knihovně ve Stockholmu. Do Čech je kniha zapůjčena od září 2007 do března 2008 pro výstavu v pražském Klementinu.