S mírnou nadsázkou by stačilo otevřít okno, vyklonit se a sledovat, co se děje nedaleko. Dvouhodinová bitva rozhoduje o osudu českého národa na stovky let. Letohrádek vyvázne, ale ani jeho osud neušetří.
Příběh stavby, která trůní uprostřed stejnojmenné obory, potahuje háv tajemství. Zároveň se nevyhne nelichotivým kapitolám, protože z letohrádku Hvězda se na čas dokonce stává skladiště!
Dílo Ferdinandů
Nejdříve císař Ferdinand I. (1503–1564) založí ve 30. letech 16. století oboru, poté v roce 1555 pověří svého mladšího syna Ferdinanda II. Tyrolského (1529–1595) stavbou sídla.
Údajně chce potomka zaměstnat, aby přišel na jiné myšlenky, protože se bezhlavě zamiluje do neurozené Filipíny Welserové (1527–1580). Vévoda se úkolu zhostí s vervou a letohrádek vzniká na základě jeho návrhu.
Sám se totiž zajímá o filozofii a alchymii, a tak stavba vyrůstá na půdorysu šesticípé hvězdy. Ornament později dává sídlu také jméno.
Ferdinand dokonce položí základní kámen, následné práce svěří do rukou Giovannimu Lucchesemu (1510–1581) a Giovannimu M. Aostallimu (1500–1567). Realizace trvá pouhé tři roky, poté panorama obohatí třípatrová budova, v níž má všechno svůj význam.
Síla Šalamounovy hvězdy
Ferdinand dbá na symboliku, a tak už jen samotná Šalomounova hvězda odkazuje na soulad dvou protikladných sil. Podlahy pro změnu tvoří všemožné mozaiky, na stropech se míhají antičtí bohové. Klade důraz na symetrii, která vydrží do první rekonstrukce.
Výška budovy se totiž rovná délce jedné strany trojúhelníku z půdorysu. Do toho patra odkazují na čtyři živly, kupříkladu druhé podlaží je zasvěcené ohni. Místnosti, jež jsou ve středu letohrádku, stavitelé vybaví podlahou se symbolem hvězdy.
Lidé se shodují, že pokud si na ornament stoupnou, obestoupí je divný pocit. Jiní přispěchají s tvrzením o řetízku, jež třímají v ruce a který se zničehonic roztočí!
Tajemnostem nahrávají povídačky, které hovoří o pohanských obřadech – ty se měly konat právě na místě, kde letohrádek Hvězda stojí. Mezi další báchorky řadíme i tu o Kameni mudrců. Ferdinand má do symboliky zakomponovat recept na jeho výrobu.
Bitva z první řady
Na druhou stranu stavba, jež slouží jako lovecký zámeček, přihlíží historickým událostem, kousek od ní probíhá v roce 1620 bitva na Bílé hoře. Letohrádku šrámy nezpůsobí, to zařídí další staletí.
Když se moci chopí Josef II. (1741–1790) odepíše Hvězdu jako nepotřebnou a věnuje ji armádě. Dělostřelci dárek využívají jako skladiště střelného prachu, a tak někdejší pýcha postupně chátrá.
Vojáci odtáhnou až v roce 1874. Po vzniku Československa končí objekt v rukou státu, ale rekonstrukce se dočká až v 50. letech 20. století. Historici trpce poznamenají, že po všech přestavbách je ze štíhlé elegantní dívky korpulentní dáma. V prostorách se usídlí muzea, které v letohrádku působí dodnes.