Svým spolubojovníkům bere dech. Srdnatě se bije za jejich zájmy, přitom by mohl jenom nečinně přihlížet nebo ještě lépe potichu zmizet, protože kde zuří válka, obchod nekvete. Postupně v nich sílí jistota. Cizince Sáma si zvolí za svého panovníka. Kdo jiný by je měl vést?
Z všudypřítomných Avarů mají kmeny západních Slovanů už husí kůži. Usídlili se ve středu Evropy a teď , v 6. století, trpí pod jejich útlakem.
Urostlí avarští muži přepadávají jejich obydlí, bezostyšně jim kradou jejich manželky, a ještě se jim okatě vysmívají. Slované se většinou nezmohou na odpor. Jenom skřípou zuby a tiše trpí. Sjednotit rozdrobené kmeny a vytáhnout proti společnému nepříteli.
Jak snadno se to řekne, ale o to hůř udělá. Jako blesk z temnot se ale najednou objevuje Sámo († asi 659). Právě on dokáže nemožné. Z roztříštěných kmenů vytváří celek a sám se staví do jeho čela.
V boji už společně Avarům ukážou, kdo se stane ve středoevropské kotlině na příští staletí pánem…
Zvolí si cizáka
Odkud Sámo vlastně přichází? Jak je možné, že si Slované zničehonic zvolí za svého krále (nejde o krále v pozdější smyslu slova, ale o vůdce – pozn. red.) přivandrovalého cizáka?
„Francký kupec, pocházel z kraje senonského, vzal s sebou četné kupce a odebral se s nimi mezi Slovany jménem Venedy, aby s nimi obchodoval,“ líčí jistý Frank Fredegar ve své dobové kronice v 7. století.
Nebýt jeho, netušíme o Sámovi vůbec nic a v českých dějinách zůstane prázdné místo. Fredegar kupci ani nevěnuje moc pozornosti. O vůdci Slovanů se zmiňuje ve dvou kapitolách spíše okrajově a konstatuje, že bojoval s jeho soukmenovci Franky.
Podléhá vábení drahokamů
Západní Slované, označovaní jako Venedové, už na počátku 7. století patří ke zdatným zemědělcům i obchodníkům. Pěstují obilí, mezi jejich oblíbené obchodní artikly patří například med nebo včelí vosk, ale také zvířata, především koně či zvířecí kožešiny.
Už tehdy se zde pozvolna rodí i kšeftování s otroky, kteří se stanou žádaným zbožím v dobách Velké Moravy. Navíc se našem území skrývají nerostné zdroje včetně granát, minerálů, který se pyšní mnohé raně středověké šperky.
Franckého kupce Sáma k nám jako magnet přitahují právě obchodní zájmy, což poznamenává i sám Fredegar. Nechal se snad lapit na lesk drahých kamenů? S franckými obchodními karavanami k nám přijíždí v letech 623–624.
Utlačovatelů mají po krk
V době příchodu kupců začínají mít Slované dotěrných Avarů plné zuby. „Hunové (tedy Avaři, jde o turecko-mongolské kmeny – pozn. red.) každoročně přicházeli ke Slovanům přezimovat, na lůžka si brávali manželky Slovanů i jejich dcery.
Vedle jiných projevů útlaku jim Slované odváděli poplatky,“ poznamenává Fredegar. Avaři si chtějí výboji u Slovanů zajistit dostatek jídla hlavně v zimních obdobích roku.
Slovanští muži nejdříve dokonce bojují v avarských řadách coby jejich útočící předvoj, ale brzy už nechtějí být nevinnými oběťmi ve válkách drancování svých vesnic mají dost. Nechtějí se dál podvolovat.
Podle letopisce se už ve 20. letech 7. století „začali bouřit proti Avarům a jejich vládci kaganovi (titul král králů, přibližně na úrovní císaře – pozn. red.).“
Šlo o královského diplomata?
Situace se vyhrocuje už ve chvíli, kdy se Sámo ocitá na našem území. Jestli se ale naši předkové vzbouřili už před jeho příchodem, nebo až ve chvíli, kdy se tu zjevil, to bohužel kronika neprozrazuje.
Jisté je, že „když Venedové zaútočili vojensky proti Hunům, kupec Sámo vytáhl s nimi ve vojsku a tam se ukázal v boji s Huny tak prospěšným, že to bylo až hodno podivu, a nesmírné množství z nich bylo mečem Venedů pobito,“ líčí průběh bojů Fredegar.
Sámovu chrabrost v boji s nepřáteli Slované ocení. Současní historici si ale myslí, že nešlo o jediný důvod, proč se stal jejich vůdcem.
Dějepisci Michal Lutovský a Naďa Profantová vyslovují teorii, že Sámo možná ve skutečnosti nebyl jenom obyčejným kupcem, ale diplomatem vyslaným franckým králem Dagobertem I. (asi 603–639), který nechtěl, aby Avaři pronikli dále a ohrozili jeho národ.
Jenže chybí jakékoliv důkazy, které by hypotézu potvrdily. Spíše jde o snahu vysvětlit, proč si Slované vybrali do svého čela záhadného cizince, a nikoliv někoho ze svého středu. Sámo možná přijíždí na naše území z Dagobertova pověření.