Domů     Tajemné město Derinkuyu: Jak se žije 85 metrů pod zemí?
Tajemné město Derinkuyu: Jak se žije 85 metrů pod zemí?
5.6.2024

Kam pořád mizí ty slepice? Když majitel domu v turecké provincii Nevşehir v roce 1963 provádí renovační práce, neobejde se to beze ztrát. Den co den napočítá na dvorku o několik kusů drůbeže méně! Ztracené slepice se nikdy nevrátí. Jako by se propadly do země…

Jednoho dne na to muž konečně přijde. Zvědavé slípky vždy vlezou do štěrbiny v polozbořené zdi! Vezme tedy krumpáč… a objeví tajemný průchod. Ten vede do dalších a dalších a nakonec až do obrovského komplexu místností a chodeb!

Pořád to ale není všechno. Když se do práce pustí archeologové, zjistí, že celý labyrint se opakuje v několika patrech po sebou. Jejich počet se uvádí mezi 5 a 18, protože nejsou vybudované v rovině, přičemž ta nejhlubší se nacházejí až 85 metrů pod zemí!

Úkryt tu našlo až 20 000 lidí. Foto: Foto: jan.stefka / / Creative Common CC BY-NC-SA 2.0.
Úkryt tu našlo až 20 000 lidí. Foto: Foto: jan.stefka / / Creative Common CC BY-NC-SA 2.0.

Nic tu nechybí

Zas tak šokující nález to však není. Celá oblast, která dříve spadala pod historické území Kappadokie, je tvořená sopečnou horninou zvanou tuf, která se velmi dobře tvaruje.

Vzniknou tu díky tomu nejen působivé sklaní útvary na povrchu, ale také možná 200 podzemních měst. To právě objevené, pojmenované podle okresu Derinkuyu, však nejen svou rozlohou, ale i komplexností a promyšleností prozatím všechny překonává!

Najdou se tu obytné i společenské místnosti, dílny, sýpky, vinné sklípky, stáje a chlívy pro zvířata, obchody, kaple i školy. Aby se lidé tak hluboko pod zemí neudusili, o přísun vzduchu se stará asi 50 větracích šachet zabudovaných do zdí domů. Pitnou vodu zajišťuje 55 metrů hluboká studna.

Sopečná hornina v Kappadokii se velmi dobře tvaruje. Na po povrchu i pod ním. Foto: Hans / Pixabay.
Sopečná hornina v Kappadokii se velmi dobře tvaruje. Na po povrchu i pod ním. Foto: Hans / Pixabay.

Schovejte se!

Co je však v každém obydlí nejdůležitější? Pořádné dveře! V případě Derinkuyu jsou to těžké kulaté balvany, které střeží nejen hlavní vstupy, ale oddělují od sebe i různé části a jednotlivá podlaží.

To vše naznačuje, že dávní stavitelé nevybudují tento podzemní svět jen tak pro nic za nic. Jde o nedobytnou skrýš před nepřítelem! Kappadokie leží na frekventované trase nájezdníků a nebezpečí je tu po celá staletí na denním pořádku.

A kdo se tu schovával jako první? „Pro stáda zvířat byly vyhloubeny vstupní cesty, ale lidé sestupovali po žebříku…,“ píše o lidech z Kappadokie žijících v podzemí už řecký historik Xenofón (asi 428-354 př. n. l.), ovšem Derinkuyu vzniklo ještě mnohem dříve.

Základy města jsou dle nálezů nejčastěji připisovány Chetitům, kteří sem přijdou okolo roku 1200 př. n. l.

Některé průchody jsou zapečetěné velkým kamenem, který se dá odvalit jen zevnitř. Foto: Tania & Artur / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.
Některé průchody jsou zapečetěné velkým kamenem, který se dá odvalit jen zevnitř. Foto: Tania & Artur / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0.

Opuštěné a skoro zapomenuté

Na počátku město není velké, dokud se tu v 8. stol. př. n. l. nezabydlí zdatní stavitelé Frýgové. Ti se chopí svých železných nástrojů a vytesají rozsáhlou podzemní síť.

Skutečně mamutích rozměrů dosáhne komplex za Byzantské říše, kdy už chodby a místnosti tvoří celkový prostor o rozloze až 445 km2. V době arabsko-byzantské války (780-1180) se tu naskládá až 20 000 lidí!

Posledními obyvateli jsou ještě ve 20. století kapadočtí Řekové, kteří město nazývají Elengubu. V roce 1923 jsou však všichni neturečtí obyvatelé vyhoštěni a obří prostory zůstanou prázdné.

Příchozí Turci se usadí v prázdných domech na povrchu a různých skrytých vchodů si nevšímají. Do Derinkuyu jich vede asi 600, a kdyby jeden z nich před 61 lety neobjevily čilé slepice, možná by se na úchvatný podzemní svět zapomnělo!

Které ho překoná?

Derinkuyu je označováno jako největší podzemní město na světě. O titul málem přijde v roce 2013 když je při rekonstrukci města Nevşehir objeven 7 km dlouhý systém tunelů. Propojují město, které je prý oproti Derinkuyu o třetinu větší!

Všechna média píšou o senzačním objevu, nakonec to tak horké není. Podzemní město Nevşehir se nerozkládá ve více patrech a není přímo v podzemí, ale ve skále. Ani není zcela nově objevené, řada místností po celou dobu sloužila jako sklady.

Na konci loňského roku však hlásí archeologové objev dalšího „největšího podzemního města“, v okrese Sarayönü u města Konya! Bude historie přepsána tentokrát? Jisté je to, že odkrývání tureckých zakopaných světů zdaleka nekončí…

Foto: úvodní foto: Lost in Anywhere / Creative Commons / CC BY-NC 2.0. 1, 3: Cretaive Commons 2: Pixabay
Související články
Záhady a tajemství
Mystika drahých kamenů: Jejich magičnost lidé cítili odjakživa
Tajemný třpyt drahokamů okouzloval člověka odedávna. Nemalou měrou k tomu přispěla i velmi stará víra v magickou, uzdravující, obšťastňující a osvěcující moc drahých kamenů. Pro svoji výjimečnost a vzácnost bývaly symbolem bohatství a moci. Síla drahých kamenů byla využívána v léčitelství a magii kultur celého světa. Starověká tradice se přenesla také do středověkého myšlení. Zatímco u starověkých autorů se […]
Záhady a tajemství
Saint Germain: Nesmrtelný génius nebo jen geniální kecal?
Opravdu se osobně znal s Ježíšem i Kleopatrou? Byl to cestovatel v čase? Nebo je nesmrtelný? Anebo je to jen geniální podvodník? Pokud existuje člověk, který je ztělesněným tajemstvím, pak je to bezpochyby dobrodruh, který se do historie zapíše jako Hrabě Saint Germain. Vynoří se z neznáma Jeho skutečné jméno dones nikdo nezná. Stejně tak […]
Záhady a tajemství
Ivan Luťanský: Stále neodhalené tajemství smrti okouzlujícího darebáka
Svým vzhledem byl jako stvořený pro role krásných princů z pohádek. Než však mohl přejít k charakterním rolím mužů středního věku, z jeviště, stříbrného plátna i televizních obrazovek se navždy ztratil.   Na základní škole žáka Ivana Luťanského příliš nebaví učení, ale zkoušky divadelního kroužku, kam dochází od svých jedenácti let, nikdy nevynechá. Také dbá na fyzickou přípravu […]
Záhady a tajemství
Bulharská svatyně Beglik Tash: Posvátné centrum pozitivní energie?
Svatyně Beglik Tash je archeologická lokalita, nacházející se v Bulharsku. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, reliéfy a neolitickými menhiry. Beglik Tash se nachází na úpatí hory Strandža, v blízkosti přírodní rezervace Ropotamo. Najdeme ji asi 40 kilometrů od Burgasu a pět kilometrů od známého letoviska Primorsko, v blízkosti bývalé rezidence Perla, což bylo […]
reklama
věda a technika
Katastrofa se šťastným koncem: Posádka Apolla 13 téměř zmrzne!
Rutinně zkontroluje displeje. V houstonském řídícím centru to tentokrát nehučí jako v úlu, naopak nálada je poklidně ospalá. Inženýr v pravidelných intervalech navazuje spojení s astronauty a zdá se, že vše proběhne hladce. Noční můra udeří až za pár hodin. Posádku ve složení Jim Lovell (*1928), John Swigert (1931-1982) a Fred Haise (*1933) čeká náročná mise, mají totiž dosednout […]
Vítejte na Měsíci v roce 2075!
Nad Mořem klidu po 350 hodinách zapadá Slunce. Nasedněte do vodíkového transportéru a po dálnici ze zpevněného regolitu se vraťte do příbytku. Uvnitř můžete sundat skafandr, z okna zamávat svítící zeměkouli a jít spát… Jsme na Měsíci a píše se rok 2075. Uplynulo více než 50 let od chvíle, kdy lidstvo poprvé stanulo na jiném […]
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
záhady a tajemství
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
 Miss Tourism World Czech Republic 2024! Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží!
epochanacestach.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024! Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží!
Business & Missology Fashion Event! Tuto jedinečnou událost pořádá Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov, dne 27. 6. 2024. Můžete se těšit nejen na zajímavý program, ale také módní přehlídku s nejkrásnějšími misskami světa, které přicházejí z Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Mezi nimi bude také česká modelka Karolína Gorylová, která se stala
Botanici z Masarykovy univerzity zdokumentovali v Brně 1 492 planých druhů rostlin
epochalnisvet.cz
Botanici z Masarykovy univerzity zdokumentovali v Brně 1 492 planých druhů rostlin
Z nejnovější studie, která zmapovala výskyt planých rostlin na území Brna, vyplývá, že ve městě se vyskytuje 1 492 druhů planých nebo samovolně zplanělých rostlin, z nichž 255 patří mezi ohrožené druhy. Tým botaniků z Masarykovy univerzity pod vedením Zdeňky Lososové na studii pracoval více než 10 let a rozšíření druhů zdokumentoval na jednotlivých mapách.
Aby si nohy pořád nestěžovaly…
panidomu.cz
Aby si nohy pořád nestěžovaly…
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to?
Star Island: Kdo zemře tragicky, vstane jako přízrak!
enigmaplus.cz
Star Island: Kdo zemře tragicky, vstane jako přízrak!
Star Island, ležící v Atlantském oceánu 10 kilometrů od amerického státu New Hampshire, byl osídlen kolem roku 1600 přistěhovaleckými rybáři. Od té doby toho o něm koluje mnoho – zejména historky o pi
4 slavní filozofové ve zbrani: Bojoval Descartes na Bílé hoře?
historyplus.cz
4 slavní filozofové ve zbrani: Bojoval Descartes na Bílé hoře?
Na zasněžených pláních se povalují stovky mrtvých. Již několikátý den se Athéňané snaží zdolat odpor nepřátel, bohužel marně. Musejí se stáhnout. „Pomozte mu,“ naléhá Sokrates, podpírající jednoho ze zraněných vojáků. Přes zamrzlou řeku pak šlape bos a bojuje, co mu síly stačí! Chybí málo a je vyznamenán za statečnost. Medaili mu ale nakonec „vyfoukne“ jeho
U Blažků doma teď idylka věru nehrozí
nasehvezdy.cz
U Blažků doma teď idylka věru nehrozí
Starosti má herec Filip Blažek (50) s manželkou Jolanou (44). Ta nedávno ostře zkritizovala poprsí herečky Veroniky Arichtevy (38), která podle ní po porodu nemá v dekoltu nic výstavního, čímž si vysl
Nejstarší víno v tekuté podobě objeveno ve 2000 let staré římské hrobce
21stoleti.cz
Nejstarší víno v tekuté podobě objeveno ve 2000 let staré římské hrobce
Doposud bylo za nejstarší víno v tekuté podobě považováno to objevené v římské hrobce při vykopávkách poblíž německého města Špýr. Nalezeno bylo v roce 1867 a datováno do roku 325. Nyní bylo ve španěl
Pestrobarevné a voňavé gelové svíčky
nejsemsama.cz
Pestrobarevné a voňavé gelové svíčky
Gelové svíčky vypadají vždy úchvatně. Můžete si je jednoduše vyrobit sami doma a vyzdobit si je podle vlastního vkusu, nálady a fantazie. Budou skvělou volbou i jako originální dárek pro vaše blízké. A . Potřebovat budete buď sadu na výrobu gelových svíček (seženete ji v hobby obchodech nebo některých papírnictvích), nebo si koupíte jednotlivě gel na výrobu svíček, barvivo na
Domácí lasagne se špenátem a ricottou
tisicereceptu.cz
Domácí lasagne se špenátem a ricottou
Suroviny 12 plátů lasagní 600 g špenátu 250 g ricotty 1 stroužek česneku 1 lžíce oliv. oleje sůl pepř Na omáčku 850 ml mléka 50 g másla 50 g hladké mouky 50 g parmazánu špetka mušká
Doma jako v salonu. Nechte se hýčkat novým Braun Skin i-expert
iluxus.cz
Doma jako v salonu. Nechte se hýčkat novým Braun Skin i-expert
Představte si, že byste mohli mít hladkou pokožku bez námahy s návštěvami kosmetických salonů. Braun přináší revoluci v péči o tělo s Braun Skin i-expert, prvním IPL systémem na světě, který se učí a
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
rezidenceonline.cz
Stínicí prvky zvyšují uživatelský komfort
Jsou nejen praktickým doplňkem, který chrání před slunečním zářením, teplem a nežádoucími pohledy, ale podílejí se rovněž na estetických kvalitách interiéru: dotvářejí totiž celkový vzhled a výslednou atmosféru obytného prostoru. Vnitřní i vnější stínicí prvky zvyšují soukromí a zároveň dodávají interiéru styl a eleganci. K jejich dalším přednostem patří zvýšení akustické a tepelné izolace místností,
Nejšťastnější mladá paní na celém světě
skutecnepribehy.cz
Nejšťastnější mladá paní na celém světě
Zamilovala jsem se do kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. Jenomže tu byl problém − měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Celé roky jsem snila, ale zbytečně. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí mužové zpravidla neradi slyší.