Domů     Tajemné ingredience: Proč dávné stavby vydržely tak dlouho?
Tajemné ingredience: Proč dávné stavby vydržely tak dlouho?

Dávní stavitelé to nemají jednoduché. Musejí spoléhat pouze na svůj rozum a dovednosti. Přesto dokážou přijít s materiály, které překvapují i moderní odborníky.

Někdy bezvýsledně experimentují a zkoušejí třeba pivo, olej, zvířecí tuk či krev, ale jindy sáhnou po ingrediencích, které skvěle fungují!

Starověké monumenty stojí tisíce let bez větších změn, zatímco některé moderní budovy stěží vydrží pár desetiletí. A někdy ani to ne. V čem tkví tajemství trvanlivosti dávných staveb, které budovali naši předkové bez použití moderních technologií a výpočtů?

Většina kultur dělala totéž. Přidala do svých materiálů některé ingredience přírodního původu.

Kůra stromu zvaného jiote pomohla mayským stavbám odolat vlivu času i počasí. (Foto: Ryan Sholin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Kůra stromu zvaného jiote pomohla mayským stavbám odolat vlivu času i počasí. (Foto: Ryan Sholin / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)

Ohromující síla stromů

V případě mayské civilizace, jejichž chrámy ční v džungli jako mlčenliví svědkové plynoucího času, šlo o vápenné pojivo, obsahující výtažek ze dvou stromů, považovaných za endemické druhy na území dnešního Yucatánu, Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly.

Jde o stromy Havardia albicans, nazývaný chukum, a Bursera simaruba, zvaný jiote. Jejich kůra při ponoření do vody uvolňuje látku bohatou na polysacharidy.

Pokud se přimíchá do malty, dodává jí mimořádné vlastnosti, které umožňují stavbám odolávat nepříznivým podmínkám, jako jsou třeba chemikálie v dešťové vodě.

Podle odborníků se Mayům podařilo vyrobit materiál s podobnými vlastnostmi, jako má například schránka mořských měkkýšů.

Odborníci v odhaleném tajemství mayských stavitelů vidí naději pro záchranu některých historických budov, u kterých není možné použití současných materiálů.

Kopule starověkého Pantheonu v Římě nemá výztuže a dodnes připomíná kvalitu římského betonu.(Foto: Jens Junge / Pixabay)
Kopule starověkého Pantheonu v Římě nemá výztuže a dodnes připomíná kvalitu římského betonu.(Foto: Jens Junge / Pixabay)

Konec dohadů

Tajemství proslulého římského betonu odolávalo odhalení po celá staletí.

Vědci jeho skvělé vlastnosti dlouho připisují dvěma složkám, a sice pucolánu, což je směs sopečného popela, a hašenému vápnu, které podle nich mohly vytvořit po smísení s vodou díky chemickým reakcím beton s neobyčejnými vlastnostmi.

Teprve nedávno se ukázalo, že je to trochu jinak. Na počátku letošního roku obletěla svět zpráva, že američtí experti konečně přišli na to, jak se věci mají.

A sice, že Římané přidávali do směsi už pálené vápno, což je vysoce reaktivní žíravý prášek, nikoliv o něco méně reaktivní vápno hašené, jak se původně myslelo, a dělali to za extrémně vysokých teplot.

Po smísení páleného vápna s pucolánem a vodou se vytvořily sloučeniny, které by jinak nevznikly.

Ve starořímském betonu lze najít vápenné hrudky, které dávají betonu samoléčebné schopnosti, protože pokud se v něm časem vytvoří trhliny, je to většinou právě v místě, kde se nacházejí tyto vápenné klasty.

Jakmile se sem dostane voda, reaguje s vápnem za vzniku roztoku, který slepí trhlinu dohromady a zabrání jejímu dalšímu šíření. Vědecký tým nyní pracuje na komercionalizaci tohoto betonu jako ekologičtější varianty moderních materiálů.

Dnešní podobu získá Velká čínská zeď během dynastie Ming a z této doby se v maltě zachovaly stopy rýžové pasty.(Foto: Jakub Hałun / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)
Dnešní podobu získá Velká čínská zeď během dynastie Ming a z této doby se v maltě zachovaly stopy rýžové pasty.(Foto: Jakub Hałun / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 3.0)

Rýže nejen k jídlu

Stavby starověké Číny pro změnu drží pohromadě malta, do které je přimíchána lepkavá rýžová pasta. Malta je silnější a odolnější než čistě vápenná malta a vědci toto složení nazývají jednou z největších technických inovací své doby.

Číňané ji používají k výstavbě důležitých budov, jako jsou hrobky, městské hradby nebo pagody, dokonce jsou její stopy nalezeny i ve velké Čínské zdi v materiálech, používaných při opravách této stavby během dynastie Ming (1368-1644).

Za legendární sílu malty je prý zodpovědná „tajná složka“, ve které výzkumníci identifikovali amylopektin, komplexní sacharid, nacházející se právě v rýži a jiných škrobových potravinách.

A pokud se podíváme na opačný konec světa, pak není bez zajímavosti, že Inkové v dobách největší slávy své říše používají do malty lůj a kukuřičný škrob.

Foto: commons.wikimedia.org, Pixabay Titulka (Foto: Daniel Schwen / commons.wikimedia.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
reklama
záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
reklama
zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.