Domů     Tajemné medúzy: Prozradí nám recept na nesmrtelnost?
Tajemné medúzy: Prozradí nám recept na nesmrtelnost?
1.8.2023

Na první pohled jsou to kousky obyčejného rosolu, i proto se jim v angličtině říká „želé ryby“ (jellyfish). Ale pozor, medúzy žádné ryby nejsou! Jméno po nestvůře z řeckých bájí, která má namísto vlasů klubko hadů a zabíjí pohledem, jim sedí rozhodně lépe!

Američtí paleontologové, zkoumající v roce 2007 vzorky z naleziště u Utahu, nevěří vlastním očím. Ve vrstvách usazenin z kambria neboli starších prvohor (před 488 – 542 mil.

let), kdy celý západ USA pokrýval oceán, objeví jasný otisk chapadel a zvonovitého těla. Nezpochybnitelný důkaz toho, že medúzy jsou nejspíš vůbec nejstaršími složitými organismy na Zemi!

Podle některých odhadů brázdily moře už před 750 miliony let, což je o celou půlmiliardu let dříve, než se po planetě rozběhnou první dinosauři!

V moři i u Karlova mostu

Nenápadné bezobratlé živočichy patřící ke kmeni žahavců dnes najdeme ve všech světových oceánech. Nejvíce se to jimi hemží v teplých pobřežních vodách, některé si ale hoví klidně i v několikakilometrové hloubce.

A podmínkou není ani mořská voda – existují i drobné medúzky sladkovodní, které najdeme i u nás. Vůbec poprvé jsou zaznamenány v roce 1930 ve Vltavě, údajně přímo pod Karlovým mostem!

Dnes je najdeme především v zatopených lomech a přehradních nádržích, vyhlášená je třeba bývalá pískovna u obce Konětopy na Mělnicku.

Medúzám se však daří všude! Nevadí jim tzv. mrtvá místa v moři, kde je jen málo kyslíku a hodně znečistění, zvládají teplé proudy, intenzivní rybolov i překyselenou vodu.

Zatímco jejich příbuzní koráli či žahavci v podobných podmínkám umírají, medúzy si vesele plavou dál.

Medúzy byly na Zemi o 500 milionů let dříve než dinosauři! Foto: Andrea294 / Pixabay.
Medúzy byly na Zemi o 500 milionů let dříve než dinosauři! Foto: Andrea294 / Pixabay.

Větší než velryby?

Na celém světě bychom napočítali několik tisíc druhů medúz rozmanitých velikostí, od milimetrů až po desítky metrů.

Suverénně největší jsou talířovky obrovské – rekordní exemplář je nalezen v roce 1870 u břehů Massachusetts, s tělem o průměru 2,3 metrů a 37 metrů dlouhými chapadly. De facto tak medúza může být delší než největší živočich na Zemi plejtvák obrovský!

K nejmenším naopak patří rody Staurocladia a Eleutheria, s 0,5 mm dlouhým tělem a chapadélky

dosahujícími sotva několika milimetrů.

Většinou jsou medúzy čiré, některé ale září jasnými odstíny růžové, žluté, modré či fialové a zhruba polovina druhů má i schopnost bioluminiscence. Světélkování jim pomáhá přilákat kořist, anebo naopak zmást predátory.

V mořích plavou tisíce druhů medúz. Některé nenápadné a průsvitné, jiné zářící všemi barvami. Foto: ArtTower /Pixabay.
V mořích plavou tisíce druhů medúz. Některé nenápadné a průsvitné, jiné zářící všemi barvami. Foto: ArtTower /Pixabay.

Mozek schází!

Na co asi medúza myslí, když si to míří vodou neznámo kam? Moc iluzí si nedělejte, nemá totiž žádný mozek!

Medúzám chybí i další základní orgány, včetně srdce nebo plic – namísto dýchání si jen přes tenkou pokožku vpouštějí do těla kyslík z vody. Nechybí však nervový systém s receptory, které vnímají světlo, vibrace či chemikálie ve vodě.

Některé druhy, například čtyřhranky, dokonce mají i oči, a to rovnou 12 párů. Poskytují jim výhled v barvách, celých 360° kolem sebe.

Celkově jsou však medúzy velmi primitivními živočichy a 98 % jejich těla tvoří jen voda. Když je tedy moře vyplaví na břeh, během pár hodin se doslova vypaří…

Až 200 kg váží nejmohutnější medúzy Nemopilema nomurai. Soustředí se hlavně mezi Čínou a Japonskem a Asiaté z nich vyrábějí třeba zmrzlinu. Foto: Totti / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.
Až 200 kg váží nejmohutnější medúzy Nemopilema nomurai. Soustředí se hlavně mezi Čínou a Japonskem a Asiaté z nich vyrábějí třeba zmrzlinu. Foto: Totti / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Ústa a konečník v jednom

Přes absenci mozku nechybí medúze jisté reflexy, třeba že plave k potravě nebo pryč od nebezpečí. Už samotný plavecký styl stojí za povšimnutí – svalovinou na spodní straně zvonovitého těla doslova odhání vodu opačným směrem, než chce plavat.

Takto si to mastí rychlostí v průměru 70 m/h za kořistí, kterou poté zachytí a zabije pomocí jedovatých chapadel.

Medúzy jsou typickými masožravci, s chutí posvačí korýše, drobné ryby či jiné medúzy. A jakým otvorem potrava do medúzy zmizí? V většinou tím stejným, kterým ji po chvíli vyloučí v podobě exkrementů!

Jinými slovy ústa medúzy fungují zároveň i jako řitní otvor. Existují však i takové druhy, které si při každém jídle vytvoří na těle řitní otvor zcela nový.

Medúzy druhu Chrysaora fuscescens neboli tichomořské kopřivy vám dokážou pěkně znepříjemnit koupání v moři. Nebezpečné však nejsou. Foto: by jimg944 / Creative Commons / CC BY 2.0.
Medúzy druhu Chrysaora fuscescens neboli tichomořské kopřivy vám dokážou pěkně znepříjemnit koupání v moři. Nebezpečné však nejsou. Foto: by jimg944 / Creative Commons / CC BY 2.0.

Kam se hrabou žraloci!

Silné medúzí zbraně se ve skutečnosti jmenují nematocyty. Jde o žahavé buňky na ostnech chapadel, ze kterých jsou v případě útoku vyvržena vlákna plná toxinů. Medúzy je nepoužívají jen tak pro zábavu, jen když potřebují chytit kořist anebo v sebeobraně.

I když mají nematocyty všechny medúzy, množství jedu se u různých druhů liší. Nejjedovatější jsou čtyřhranky, schopné jedním žahnutím zabít dospělého člověka během několika minut!

A nejen to, každá z těchto medúz obsahuje tolik jedu, že by to zabilo 60 lidí najednou!

Žahavé buňky si svou jedovatost zachovají i v případě, že byla medúza vyvržena na břeh a vyschla, a to klidně i po několik měsíců. Není se čemu divit, že medúzy mají na svědomí více lidských životů než žraloci!

Asi polovina druhů medúz má díky speciálním proteinům světélkující schopnosti. Foto: Lilimihailova / Pixabay.
Asi polovina druhů medúz má díky speciálním proteinům světélkující schopnosti. Foto: Lilimihailova / Pixabay.

Když medúza potká druhou…

Medúzy jsou povahou samotářky. Skupinky průhledných kámošek zahlédnete spíš jen v situacích, kdy všechny plavou k jednomu zdroji potravy a tak trochu je unáší stejný vodní proud.

Ovšem úplně pořád zase samy nejsou – co když se medúza zamiluje a chce se sblížit s jinou, opačného pohlaví? Takový pár medúz v tom okamžiku předvede dokonalý námluvní tanec!

Samec použije svá chapadla k tomu, aby zachytil samici a přitáhl si ji k sobě blíž. Opatrně jí předá své spermie, než se dvojice zase oddělí.

Samice pak naklade do vody tisíce vajíček, ze kterých se vytvoří larvy zvané planula. Z larvy vznikne polyp přilepený na dně, připomínající mořskou sasanku, z nějž za několik měsíců či let konečně vyroste medúza.

U některých druhů je to přeci jen rychlejší – buď se rozmnožují dělením (rozpadnou se na dvě poloviny), anebo některé fáze přeskočí a z vajíček se hned líhnou medúzí miminka.

Proč jsou zrovna čtyřhranky tak prudce jedovaté? Vědci po tom intenzivně pátrají. Foto: gautsch / CC BY-SA 2.0.
Proč jsou zrovna čtyřhranky tak prudce jedovaté? Vědci po tom intenzivně pátrají. Foto: gautsch / CC BY-SA 2.0.

Jediná žije věčně!

Život medúzy je někdy velmi krátký a trvá jen pár hodin. Některé druhy však žijí několik měsíců, některé několik let a jeden dokonce věčně!

Jedná se o medúzou Turritopsis dohrnii, vyskytující se v Karibiku či mořích okolo Japonka, která je dost možná jediným nesmrtelným živočichem na světě! Jak to dělá, že se stále vyhýbá svému skonu?

Pokaždé, když zestárne, vrátí se do stádia polypu – a celý životní cyklus se tak opakuje znovu a znovu!

Pokračovat to může klidně donekonečna, pokud tedy medúzu nesežere někdo z jejích predátorů. Tento zázračný proces se jmenuje buněčná transdiferenciace. Buňky se zkrátka v určitém stádiu promění v jiné.

Pro lidi je to samozřejmě fascinující – nemohli bychom se někdy takovou „obyčejnou“ proměnu podle medúz naučit také?

Foto: úvodní foto: EddieKphoto / Pixabay 1, 3, 4: Pixabay 2, 5, 6: Creative Commons
Související články
Věda a technika
Kladivo a pírko na Měsíci: Jak Apollo 15 potvrdilo Galileiho teorii
V roce 1971 provedli astronauti Apolla 15 jednoduchý, ale revoluční experiment. Na povrchu Měsíce pustili současně geologické kladivo a sokolí pírko. Výsledek? Oba předměty dopadly ve stejný okamžik, čímž potvrdily Galileiho teorii z 16. století. Proč byl tento pokus tak důležitý a co nám říká o gravitaci? Lidé se snaží zkoumat zákonitosti fungování vesmíru už […]
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
reklama
historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz