Domů     Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
21.6.2024

Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.

Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před očima. U Jiřího Schelingera i jeho o rok mladšího bratra Milana se to podařilo napůl.

Po matce Miloslavě sice žádné sklony ke květinářství nezdědili, zato otec Josef, koncertní kytarista, je oba ovlivnil zásadně.

Vzestup od školních let

Jiří Schelinger svou první kapelu založil už na základní škole v pražských Nuslích. Jmenovala se Nothing But Nothing, Jiří v ní hrál na kytaru a snažil se vyrovnat svému vzoru – Brianu Jonesovi z The Rolling Stones.

Skupina nikdy zvlášť neprorazila, ale o nadějného kytaristu byl zájem, a tak zakrátko už Jiří Schelinger vbíhal na pódium jako člen známější sestavy Smaragd a ještě o něco později v řadách bluesmanů z The Happy Five. Nabíral zkušenosti, začal už také zpívat a stále snil o ještě větší šanci.

Noční procházka po Bratislavě skončila bláznivou sázkou s tragickým koncem. Zdroj foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0
Noční procházka po Bratislavě skončila bláznivou sázkou s tragickým koncem. Zdroj foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0

Šíp málem spadl ze židle

Ta šance přišla v roce 1971. Při vystoupení v pražské kavárně Valdek ho slyšel zpívat tehdejší kapelník a baskytarista skupiny Faraon Karel Šíp.

„Málem jsem spadl ze židle a okamžitě mi bylo jasné, jaký je to talent,“ vzpomínal později kapelník. A protože tehdejší Jiřího kapela odjížděla bez něj na turné a Faraon měl volné místo, slovo dalo slovo a Jiří měl nové angažmá. A cestu ke slávě otevřenou.

Nemoc stvořila dokonalý hlas

Cesty k úspěchu tehdy vedly někdy i zvláštními směry. Faraon to vzal přes Bulharsko, kam odjel na čtyřměsíční turné po plážových barech. Pro někoho možná podřadná štace, pro Jiřího Schelingera důležitý mezník.

Právě u moře kapela nazkoušela píseň Holubí dům, kterou po návratu nahrála a Jiří Schelinger se náhle vyšvihl na vrchol popularity. Přispěl k tomu i jeho osobitý hlas.

O nenapodobitelný chraplák se nemusel nijak snažit, vypěstoval si ho už v dětství po dlouhotrvajícím období zánětů nosohltanu, během nichž jen sípal. Teď ho proměnil ve svůj hlavní trumf.

Jak získat pěveckou hvězdu

Trumfem pro skupinu Faraon byl ale jen krátkou dobu. Karlu Šípovi ho totiž zanedlouho poněkud nevybíravým způsobem přetáhl František Ringo Čech, jehož skupina byla v té době přece jen ještě o úroveň výš.

Karel Šíp se se Schelingerovým náhlým odchodem vlastně nikdy úplně nevyrovnal. Skupina se rozpadla, on sám prodal vybavení a od té doby už v žádné kapele nehrál.

Náhradník za rockovou legendu

Zato hvězda Jiřího Schelingera stoupala ještě strměji. Holubí dům byl jen začátek. Posluchači si nadšeně podupávali u hitů jako Jsem prý blázen jen, Hrr na ně a dalších.

Zahrál si v komedii Trhák, s kapelou se stal předskokanem britské skupiny Smokie a slavná kapela Black Sabbath prý vážně uvažovala o tom, že by ho pozvala, aby nahradil rockovou legendu Ozzyho Osbourna.

V tu chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že se zářivá kariéra rockové hvězdy chýlí k tragickému konci.

Nabídka, která se neodmítá

Na začátku dubna 1981 patřil Jiří Schelinger k nejžádanějším umělcům v republice, a tak nebylo nijak překvapivé, když se ohlásila návštěva ze Slovenska.

Hned dva produkční ho přišli přemluvit, aby vystoupil v populárním Televizním klubu mladých, natáčeném v Bratislavě. Měl tam sám bez doprovodu kapely zazpívat svůj největší hit – Holubí dům.

Málokterý pořad měl tehdy takovou sledovanost, a tak tuhle nabídku snad ani nešlo odmítnout.

Cesta na Slovensko bez doprovodu

Do Bratislavy Jiří přesto neměl vyrazit sám. Doprovázet ho měla manželka Jitka. Jenže těsně před odjezdem dostala chřipku. Jiří Schelinger jí obstaral zásobu nedostatkových vitaminů a vydal se autem na Slovensko.

Nemohl tušit, že jede vstříc smrti a že jeho auto sehraje v nadcházející tragédii velkou roli. Kdyby tenkrát Jitka jela s ním, možná by žil a zpíval dodnes.

Soupeření o krásnou dívku

Natáčení proběhlo bez potíží a Jiří Schelinger honem nasedl do auta, aby se vrátil k nemocné manželce. Jenže nenastartoval. A protože v servisu si nevěděli rady, nezbylo než v Bratislavě zůstat přes noc.

Koneckonců v luxusním hotelu Devín to nemusí být tak špatné. A večeře ve vyhlášené restauraci U Františkánů bude určitě zrovna také dokonalá. Tam si ke zpěvákovi přisedla jedna z jeho věrných fanynek.

Měla s sebou přítele, a to zřejmě v kombinaci s přísunem alkoholu a marihuany vyvolalo u obou mladíků trochu fanfarónství. Od té chvíle už je ale další průběh večera pouhou spekulací.

Po smrti Jiřího Schelingera se vynořily také spekulace, zda nemohlo jít o sebevraždu. Zdroj foto: David Sedlecký / CC BY-SA 3.0
Po smrti Jiřího Schelingera se vynořily také spekulace, zda nemohlo jít o sebevraždu. Zdroj foto: David Sedlecký / CC BY-SA 3.0

Noční procházka se Skokanem

Nikdo si tak nemůže být jist, zda následnou opileckou procházku noční Bratislavou absolvovali sami, nebo zda se k nim opravdu přidal neznámý muž, možná dokonce dva.

Nejčastěji se hovoří o zaměstnanci místního Slovnaftu Marianu Husákovi, známému pod přezdívkou Skokan do Dunaje. Nikdo by se nemohl divit, kdyby to byl právě on, kdo navrhl bláznivou sázku.

Kdo dokáže z mostu skočit do ledové dubnové řeky, získá přízeň jediné dámy v oné noční společnosti.

Do Vltavy stejně jako do Dunaje

A Jiří Schelinger se nenechal dlouho přemlouvat.

„Jirka měl ten večer veselou, bezstarostnou náladu a prohlásil, že u nich v Praze se skáče z mostu do Vltavy, takže proč ne tady v Bratislavě do Dunaje…,“ vzpomínala později dívka, která byla té noci v partě na mostě.

Schelinger jí jen strčil do ruky svou tašku a pak se stejně jako Husák bezhlavě vrhl do temné hlubiny. Jenže Skokan do Dunaje měl přece jen víc zkušeností. Dokázal vyplout na hladinu a chytit se bójky. Zpěvák takové štěstí neměl, voda se za ním zavřela.

Jiřího přátelé rychle zalarmovali tehdejší Veřejnou bezpečnost, tam se ale nikdo neměl příliš k činu, a tak se promeškalo mnoho cenného času. Jeho tělo vyplavila voda až po několika týdnech. Jiří Schelinger opustil pódia i nahrávací studia v pouhých třiceti letech.

Foto: viz popisky, úvodní foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Kouzelný Lykúrgův pohár: Sloužily ve starém Římě nanotechnologie k odhalení jedu?
Jednou září smaragdovou zelení, podruhé rudě žhnoucí červení. Přitom nádoba vypadá jako úplně obyčejné sklo, jenom zdobené propracovanými reliéfy. To je ale omyl. Kouzlo římských sklářů odhalí vědci až na sklonku 20. století.   O nanotechnologiích jistě ještě hodně uslyšíme. Je v nich ukryta budoucnost mnoha oborů, na tom se dnes vědci shodují. Překvapivé je, že zřejmě […]
Záhady a tajemství
Ovládali Vikingové předchůdce GPS navigace?
Pravděpodobně jste se ve škole v hodinách dějepisu učili o středověkém řádění dobyvačných Vikingů. V průběhu 9. a 10. století si podmaní část britských ostrovů, zabydlí se v Grónsku i na Islandu. Tím ale jejich nájezdy nekončí. Přibližně na přelomu 10. a 11. století vedeni Leifem Erikssonem (asi 970–asi 1020) doplují až současnému kanadskému Newfoundlandu. Jak […]
Záhady a tajemství
Přinesly českému králi Václavovi II. hvězdy smůlu?
Čeští králové se v minulosti při svém státnickém rozhodování hodně řídili podle hvězd. Ty jim však nebyly vždy jenom příznivě nakloněny. Svoje by o tom mohl dopodrobna vyprávět třeba český král Václav I.   Zatímco korunovaci prvního českého krále Vratislava II. (po r. 1031–1092) nebo podpis Zlaté buly sicilské podle hvězd 26. září 1212 si bylo […]
Záhady a tajemství
3 travičky, které píší dějiny: Měla Kateřina Medicejská jedovou komnatu?
Směs bahna a močůvky pod okny pařížských domů nabírá rudý nádech lidské krve. Bartolomějská noc z 23. na 24. srpna 1572 je v plném proudu. Podle všeho iniciuje řádění francouzská královna Kateřina Medicejská (1519–1589). Nechvalně se tak zapíše do historie.   Ostatně, na dvoře ji za života manžela nikdo příliš nemusí, je nižšího původu a […]
reklama
záhady a tajemství
Karel IV. neudělal bez konzultace s astrology ani ránu
Nejvážněji ze všech panovníků českého středověku bere poselství hvězd český král a římský císař Karel IV. Jeho dvorní lékař a zároveň i astrolog v jedné osobě má spoustu práce. Ať už je třeba udělat cokoliv, hvězdy tomu musí být vždy správně nakloněny. „Je možno bez nadsázky říci, že astrologie byla spolutvůrcem jeho životních úspěchů, protože při […]
Výbuch, který zpustošil Sibiř. Způsobil ho meteorit?
Ono se řekne pustý a prázdný vesmír. Je sice pravda, že na jeden krychlový metr kosmického prostoru čistě statisticky připadá jeden atom vodíku, jenže jsou okamžiky, kdy provoz ve vesmíru pořádně zhoustne. Kolize dvou těles sice mohou být zajímavým divadlem, avšak pouze za předpokladu, že se jich sami neúčastníme. V dlouhé historii naší planety se […]
Zničil alexandrijskou knihovnu Gaius Julius Caesar?
Patří mezi největší vzdělávací instituce starověku, s hlavní budovou o rozměrech fotbalového hřiště. Alexandrijská knihovna má shromažďovat kolem 700 000 rukopisných svitků. Ale jaký byl důvod jejího zániku, který je připisován ničivému požáru?! Nad střechami sněhobílých paláců se vznáší šedivý dým. Dusivý kouř se do Alexandrie valí z nedalekého přístavu. Mezitím se v ulicích města šikují formace římských legionářů. […]
Býčí skála: Je to skutečně místo rituální vraždy?
Skupina speleologů prochází temnými chodbami jeskyně. Nikdo jiný tu není – místo není veřejnosti přístupné. Je to vzácné archeologické naleziště a hlavně místo, kde ve velkém hnízdí netopýři. Po vlhkých stěnách se míhají světla baterek, slyšet je jen občasné kapání vody. A pak se ozve strašlivý řev! „Někdo je tu s námi?“ Muži se zastaví a […]
reklama
věda a technika
Průmyslová výstava ve Veltrusích roku 1754: Stánkaři museli vystačit se svojí výmluvností
Zámecký park ve středočeských Veltrusích je plný stánků. Výrobci a účastníci výstavy v jedné osobě se u stolů se svým zbožím naparují jako kohouti. Za chvíli prý má dorazit panovnice a všichni na ni chtějí udělat ten nejlepší dojem. Evropou se v 18. století začíná šířit průmyslová revoluce. Manufaktury rostou jako houby po dešti a noví podnikatelé […]
První průmyslová výstava v Čechách: Seriózní expozice, nebo pouhý bazar?
V některých pramenech se píše, že se první průmyslová výstava na světě konala v roce 1754 v Čechách. Určitě vám vrtá hlavou otázka, jestli výstavě, která tehdy proběhla v parku veltruského zámku, můžeme opravdu připsat světové prvenství. Jak to tedy je? Účelem průmyslových veletrhů, které se v Evropě ve 2. polovině 18. století začínají pořádat, je hlavně získat odbyt […]
Struktura DNA aneb o symbolu života
25. duben 1953 se zapsal do historie jako den, kdy byl veřejně oznámen objev struktury DNA. Deoxyribonukleová kyselina, jak zní její celý název, je bez nadsázky považována za základní stavební kámen všech živých organismů. Každý jednotlivý organismus má svou vlastní DNA řadu, ve které jsou zapsány veškeré informace o něm. Nikdo a nic na světě […]
USS Scorpion: Oběť ruského útoku?
Co se to v roce 1968 děje v hlubinách světových oceánů? Byla studená válka opravdu jen studená? Během jediného roku totiž dochází ke čtyřem z největších havárií ponorek, přičemž dvě z jsou jaderné. Jednou z nich je americká ponorka Scorpion. V souvislosti s teorií, že za potopení sovětské ponorky K–129 může srážka s americkou ponorkou, se objeví tvrzení, že […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz