Domů     Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
21.6.2024

Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.

Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před očima. U Jiřího Schelingera i jeho o rok mladšího bratra Milana se to podařilo napůl.

Po matce Miloslavě sice žádné sklony ke květinářství nezdědili, zato otec Josef, koncertní kytarista, je oba ovlivnil zásadně.

Vzestup od školních let

Jiří Schelinger svou první kapelu založil už na základní škole v pražských Nuslích. Jmenovala se Nothing But Nothing, Jiří v ní hrál na kytaru a snažil se vyrovnat svému vzoru – Brianu Jonesovi z The Rolling Stones.

Skupina nikdy zvlášť neprorazila, ale o nadějného kytaristu byl zájem, a tak zakrátko už Jiří Schelinger vbíhal na pódium jako člen známější sestavy Smaragd a ještě o něco později v řadách bluesmanů z The Happy Five. Nabíral zkušenosti, začal už také zpívat a stále snil o ještě větší šanci.

Noční procházka po Bratislavě skončila bláznivou sázkou s tragickým koncem. Zdroj foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0
Noční procházka po Bratislavě skončila bláznivou sázkou s tragickým koncem. Zdroj foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0

Šíp málem spadl ze židle

Ta šance přišla v roce 1971. Při vystoupení v pražské kavárně Valdek ho slyšel zpívat tehdejší kapelník a baskytarista skupiny Faraon Karel Šíp.

„Málem jsem spadl ze židle a okamžitě mi bylo jasné, jaký je to talent,“ vzpomínal později kapelník. A protože tehdejší Jiřího kapela odjížděla bez něj na turné a Faraon měl volné místo, slovo dalo slovo a Jiří měl nové angažmá. A cestu ke slávě otevřenou.

Nemoc stvořila dokonalý hlas

Cesty k úspěchu tehdy vedly někdy i zvláštními směry. Faraon to vzal přes Bulharsko, kam odjel na čtyřměsíční turné po plážových barech. Pro někoho možná podřadná štace, pro Jiřího Schelingera důležitý mezník.

Právě u moře kapela nazkoušela píseň Holubí dům, kterou po návratu nahrála a Jiří Schelinger se náhle vyšvihl na vrchol popularity. Přispěl k tomu i jeho osobitý hlas.

O nenapodobitelný chraplák se nemusel nijak snažit, vypěstoval si ho už v dětství po dlouhotrvajícím období zánětů nosohltanu, během nichž jen sípal. Teď ho proměnil ve svůj hlavní trumf.

Jak získat pěveckou hvězdu

Trumfem pro skupinu Faraon byl ale jen krátkou dobu. Karlu Šípovi ho totiž zanedlouho poněkud nevybíravým způsobem přetáhl František Ringo Čech, jehož skupina byla v té době přece jen ještě o úroveň výš.

Karel Šíp se se Schelingerovým náhlým odchodem vlastně nikdy úplně nevyrovnal. Skupina se rozpadla, on sám prodal vybavení a od té doby už v žádné kapele nehrál.

Náhradník za rockovou legendu

Zato hvězda Jiřího Schelingera stoupala ještě strměji. Holubí dům byl jen začátek. Posluchači si nadšeně podupávali u hitů jako Jsem prý blázen jen, Hrr na ně a dalších.

Zahrál si v komedii Trhák, s kapelou se stal předskokanem britské skupiny Smokie a slavná kapela Black Sabbath prý vážně uvažovala o tom, že by ho pozvala, aby nahradil rockovou legendu Ozzyho Osbourna.

V tu chvíli nic nenasvědčovalo tomu, že se zářivá kariéra rockové hvězdy chýlí k tragickému konci.

Nabídka, která se neodmítá

Na začátku dubna 1981 patřil Jiří Schelinger k nejžádanějším umělcům v republice, a tak nebylo nijak překvapivé, když se ohlásila návštěva ze Slovenska.

Hned dva produkční ho přišli přemluvit, aby vystoupil v populárním Televizním klubu mladých, natáčeném v Bratislavě. Měl tam sám bez doprovodu kapely zazpívat svůj největší hit – Holubí dům.

Málokterý pořad měl tehdy takovou sledovanost, a tak tuhle nabídku snad ani nešlo odmítnout.

Cesta na Slovensko bez doprovodu

Do Bratislavy Jiří přesto neměl vyrazit sám. Doprovázet ho měla manželka Jitka. Jenže těsně před odjezdem dostala chřipku. Jiří Schelinger jí obstaral zásobu nedostatkových vitaminů a vydal se autem na Slovensko.

Nemohl tušit, že jede vstříc smrti a že jeho auto sehraje v nadcházející tragédii velkou roli. Kdyby tenkrát Jitka jela s ním, možná by žil a zpíval dodnes.

Soupeření o krásnou dívku

Natáčení proběhlo bez potíží a Jiří Schelinger honem nasedl do auta, aby se vrátil k nemocné manželce. Jenže nenastartoval. A protože v servisu si nevěděli rady, nezbylo než v Bratislavě zůstat přes noc.

Koneckonců v luxusním hotelu Devín to nemusí být tak špatné. A večeře ve vyhlášené restauraci U Františkánů bude určitě zrovna také dokonalá. Tam si ke zpěvákovi přisedla jedna z jeho věrných fanynek.

Měla s sebou přítele, a to zřejmě v kombinaci s přísunem alkoholu a marihuany vyvolalo u obou mladíků trochu fanfarónství. Od té chvíle už je ale další průběh večera pouhou spekulací.

Po smrti Jiřího Schelingera se vynořily také spekulace, zda nemohlo jít o sebevraždu. Zdroj foto: David Sedlecký / CC BY-SA 3.0
Po smrti Jiřího Schelingera se vynořily také spekulace, zda nemohlo jít o sebevraždu. Zdroj foto: David Sedlecký / CC BY-SA 3.0

Noční procházka se Skokanem

Nikdo si tak nemůže být jist, zda následnou opileckou procházku noční Bratislavou absolvovali sami, nebo zda se k nim opravdu přidal neznámý muž, možná dokonce dva.

Nejčastěji se hovoří o zaměstnanci místního Slovnaftu Marianu Husákovi, známému pod přezdívkou Skokan do Dunaje. Nikdo by se nemohl divit, kdyby to byl právě on, kdo navrhl bláznivou sázku.

Kdo dokáže z mostu skočit do ledové dubnové řeky, získá přízeň jediné dámy v oné noční společnosti.

Do Vltavy stejně jako do Dunaje

A Jiří Schelinger se nenechal dlouho přemlouvat.

„Jirka měl ten večer veselou, bezstarostnou náladu a prohlásil, že u nich v Praze se skáče z mostu do Vltavy, takže proč ne tady v Bratislavě do Dunaje…,“ vzpomínala později dívka, která byla té noci v partě na mostě.

Schelinger jí jen strčil do ruky svou tašku a pak se stejně jako Husák bezhlavě vrhl do temné hlubiny. Jenže Skokan do Dunaje měl přece jen víc zkušeností. Dokázal vyplout na hladinu a chytit se bójky. Zpěvák takové štěstí neměl, voda se za ním zavřela.

Jiřího přátelé rychle zalarmovali tehdejší Veřejnou bezpečnost, tam se ale nikdo neměl příliš k činu, a tak se promeškalo mnoho cenného času. Jeho tělo vyplavila voda až po několika týdnech. Jiří Schelinger opustil pódia i nahrávací studia v pouhých třiceti letech.

Foto: viz popisky, úvodní foto: soukromý archiv Milana Schelingera / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Kdo rozluští tajemné znaky z Kréty?
Král Mínós uznale pokyvuje hlavou. Stavitel Daidalos mu právě předložil návrh labyrintu, ve kterém se ztratí každý smrtelník. Ten se má časem stát domovem Mínótaura, bestie s býčí hlavou a lidským tělem…   Ostatně, jde o králova levobočka – královna Pásifaé se coby pomstu bohů za to, že jej král neobětoval, poblázní do posvátného bílého […]
Záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Záhady a tajemství
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Záhady a tajemství
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
reklama
lifestyle
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera […]
Kobe Bryant: Tragický konec legendy na palubě helikoptéry
Dne 26. ledna 2020 svět ztratil nejen basketbalovou ikonu, ale i milovaného otce. Smrt Kobeho Bryanta a jeho dcery Gianny při pádu privátního vrtulníku Sikorsky S-76 otřásla fanoušky po celém světě. Jak tragédie postihla nejen sportovní svět, ale i miliony lidí, kteří obdivovali Kobeovu kariéru a lásku k jeho dceři.           […]
Bezpečně na jízdním kole!
Češi jsou národem rekreačních cyklistů. Pravidelně se ve volném čase věnuje jízdě na kole až 36 % obyvatel, zatímco jako dopravní prostředek k jízdě do práce, školy či obchodu ho využívá jen 4–8 % lidí. Častěji se u nás cyklistice věnují muži než ženy, i tak jde o nejoblíbenější sport, který Češi aktivně provozují. Jaká rizika […]
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká […]
zajímavosti
Jak dlouho žije šváb bez hlavy a další rekordy ze světa zvířat.
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 5 km je vzdálenost, na kterou žralok bílý ucítí ve vodě krev. 40 000 000 tolik bakterií budete držet, když vezmete do ruky 1 gram půdy. 500 kg je váha, které […]
Knoflík: Ozdoba i úkryt pro kontraband
Našim dávným předkům slouží dlouho hlavně jako ozdoba. Jednu dobu jsou knoflíky tak v módě, že jejich užívání musí zkrotit zákon. Během staletí se zalíbí pašerákům, politikům, sběratelům i budoucím nevěstám. A víte, kde byste měli hledat „hlavní město knoflíků“? Zapnout do dírky nebo provléct poutkem a je hotovo, o nic jiného přece nejde. Knoflíky […]
Kolik uzvedne nosorožík a další rekordy ze světa zvířat
Svět zvířat je plný rekordů a neuvěřitelných výkonů, i když to třeba na první pohled není vidět. Tady je pár čísel, která vyrazí dech. 13 bilionů tolik sarančat tvořilo hejno, které v roce 1874 napadlo americké státy Iowa Minnesota, Kansas a Texas. Jejich celková váha činila téměř 30 milionů tun. 750 000 000 tun tolik […]
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
nasehvezdy.cz
Velké odhalení? Kate Middleton se prý léčí v USA!
Princezna z Walesu Kate Middleton  (42) podle spekulací čas od času podstupuje tajnou léčbu ve Spojených státech, konkrétně má létat do Houstonu. Alespoň takové informace kolují na sociálních sítíc
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
enigmaplus.cz
Zlověstná bažina: Bloudili u Klimšova bahna mrtví svatebčané?
Starý kolomazník kráčí za soumraku mokřadem. V alkoholovém opojení ho napadne zvolat: „Hej, vy propadlí muzikanti, kdy vy mi zahrajete?“ V tu chvíli se z hlubin země ozve hudba. Vystrašený muž pus
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
nejsemsama.cz
Jak jsem ve starém domě vymyslela hororový příběh
Věřila jsem, že to bude ideální prostředí pro psaní. Takové strašidelné doupě se jen tak nevidí! Jenže v noci se ta barabizna probudila k životu a já byla strachy bez sebe. Opřela jsem se vší silou do dveří a vzala za kliku. Při prvním kroku jsem klopýtla přes práh a při pádu do temného prostoru se mi na tvář přilepila
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
tisicereceptu.cz
Pikantní kuřecí křidélka podle herečky Scarlett Johansson
Kuřecí křidélka jsou jednoduchá a chutná, to ví i tato krásná americká herečka. Vyzkoušejte třeba lehce pikantní marinádu s medem. Její chuť si zamilujete i vy. Potřebujete 0,5 kg kuřecích kříde
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
historyplus.cz
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země! Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225
Světem obchází epidemie vzteku
21stoleti.cz
Světem obchází epidemie vzteku
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě
Správná péče o vlasy se vyplatí
panidomu.cz
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete
Stromy dávaly rodičům sílu
skutecnepribehy.cz
Stromy dávaly rodičům sílu
Rodiče ten kousek lesíku milovali. Ze stromů získávali sílu bojovat se svými zdravotními neduhy. Po jejich smrti les posmutněl. Maminka s tatínkem ten malý kousek přírody milovali a rádi vysedávali na svém oblíbeném místě pod modřínem. Vídala jsem je tam takto den co den. Drželi se vzájemně za ruce, měli zavřené oči a jen tak tiše seděli a odpočívali.