Domů     Tágo, koule a stůl: Poslední partie až před popravou!
Tágo, koule a stůl: Poslední partie až před popravou!
27.11.2024

Služebné nemají daleko k mdlobám a přihlížející dav provolává na kata stále více nadávek. Vždyť Marii Stuartovnu zvládne popravit až napotřetí! Když zvedne její hlavu, zůstane mu v ruce jen paruka.

Hlavu poté zabalí do plátna strženého bez špetky úcty z věci, kterou Marie milovala nejvíc: Kulečníkového stolu.

Pokud byste se chtěli projít chladnými zdmi hradu Fotheringhay v hrabství Northamptonshire, musíme vás zklamat. Ve 30. letech 17. století je rozebrán na stavební materiál a do dnešních dnů z něj zbývá jen pro Anglii typickou sytě zelenou trávou porostlý kopec.

Právě tady však tráví dlouhé dny svého věznění královna Skotů Marie Stuartovna (1542–1587). A zde bude také 8. února 1587 na příkaz anglické královny Alžběty I. (1533–1603) popravena. Jak stráví poslední chvíle svého života?

Od brzkého rána píše dopisy přátelům, loučí se s dvorními dámami – a samozřejmě nevynechá ani partii kulečníku! Ostatně, říká se, že se své době v něm nemá Marie konkurenci. Není se co divit, na trénink má času až moc…

Ludvík vs. Marie: Bod pro Francii

Starověká Čína, Indie nebo Egypt? Ale možná také Německo se svou kulečníku podobnou hrou Balkespiel nebo Anglie s pall-mall, což je předchůdce kroketu. Najít pradávné kořeny dnešního kulečníku se zdá už nemožné.

Víme ale, že se „prakulečník“ hraje venku a patří k němu i různé branky a další pomůcky. Ostatně, nějakou dobu zůstanou i na stolech. Ty se objeví v 16. století a přesunou hru konečně pod střechu.

17. února 1578 píše Marie Stuartovna až úzkostně přesný dokument o tom, do které místnosti má být její kulečníkový stůl postaven. V Anglii někdy zaslechnete, že právě jí vděčí svět za krytý kulečník i jeho rozkvět.

Pokud se ale na totéž zeptáte ve Francii, dozvíte se, že už roku 1469 si plátnem potažený kulečníkový stůl nechá do paláce nastěhovat Ludvík XI. (1423–1483). Také máte ve všech těch francouzských Ludvících zmatek?

Tak na toho s číslovkou XI. narazíte i v Chrámu Matky Boží v Paříži od Victora Huga (1802–1885).

Dnešní hráči by se podivili. A to býval stůl i mnohem větší.
Dnešní hráči by se podivili. A to býval stůl i mnohem větší.

Na elegantní tágo zapomeňte

Stačí jediný pohled a je jasné, že tehdejší kulečník ten dnešní připomíná jen zčásti. Koule vyráběné ze slonoviny musí hráči prostřelovat nízkými brankami z pružné kostice. Nechybí ani drobná figurka krále.

Pokud si s tágem v ruce věříte, na francouzském dvoře by to moc platné nebylo. Dlouhé elegantní tágo je otázkou budoucnosti, zatím připomíná spíše palici. Modernímu pojetí se hra začne blížit až s koncem 16. století.

Společenská smetánka zdobená kučeravými parukami uznale tleská. Právě dohrály poslední tóny další ze skladeb francouzského krále Ludvíka XIII. (1601–1643). Svůj volný čas dělí mezi hudbu a milované sokolnictví.

Krom toho zakládá v Paříži první botanickou zahradu. Marii Stuartovnu by u kulečníkového stolu zřejmě nepokořil, přesto je to právě on, kdo založí vůbec první evropský kulečníkový salon – tak fenomenální, že přežije až dodnes.

Ať žije Král Slunce… a kulečníku!

„Dnes opravdu výtečné, výsosti, výtečné!“ usmívá se státník Michel Chamillart (1652–1721) a na uznání královského talentu ještě několikrát tleskne. Král Slunce Ludvík XIV. (1638–1715) je spokojen. Tři výhry po sobě! Navíc nad Chamillartem!

Ludvík XIV. se ve své době těší pověsti nejlepšího hráče kulečníku na světě. Optikou dnešní doby a se špetkou znalostí historického hráčského zákulisí je však potřeba dodat, že nejlepším hráčem je ve skutečnosti Chamillart.

Jediný, kdo ho dokáže víckrát v řadě porazit, je panovník. A to pouze proto, že ho jeho moudrý ministr coby dobrý politik zkrátka nechá…

Stůl na každém rohu

Kdo vnese do kulečníku první standard pro stoly? Pořádkumilovní Němci. Stanoví, že šířka stolu má být polovinou jeho délky.

Píše se rok 1674, v Praze umírá zřejmě nejvýznamnější z českých barokních malířů Karel Škréta (1610–1674) a ve francouzském Lyonu Étien Loison formuluje první oficiální pravidla kulečníku. „Jde o zábavu prospěšnou jak pro mysl, tak tělo,“ nechá se slyšet.

V Anglii se kulečník stává jednou z nejoblíbenějších kratochvílí šlechty, ve Francii na něj roku 1727 narazíte v podstatě v každé pařížské kavárně – a v 19. století si ho můžete zahrát v kdejakém hostinci i v Čechách.

A takto se hraje v 80. letech 19. století
A takto se hraje v 80. letech 19. století

Triumf královny Viktorie

Na trůnu vydrží předlouhých 63 let a 7 měsíců a jméno po ní získá celá historická etapa Spojeného království. Ano, i královna Viktorie (1819–1901) miluje kulečník. Roku 1887 se pro Viktoriinu jubilejní výstavu chystá i kulečníkové překvapení:

Stůl, jehož výrobu dostanou na starost Thomas a James Ormeovi. Profesionálové tělem i duší vytvoří kousek, který svými výjevy oslavuje královninu vládu a hlavně, který se roku 2009 prodá za 1,6 milionu dolarů, což představuje zhruba částku 32 000 000 korun. To z něj dělá nejdražší kulečníkový stůl světa.

A co nejdražší kulečníkový stůl vyrobený v současnosti? Bude to zřejmě Sinfonia stojící v přepočtu 10 800 000 korun. Vznikne z bubingy, což je dřevo původem ze západní tropické Afriky, které vyniká svou tvrdostí a odolností.

Ne nadarmo se mu přezdívá africký palisandr. Vyrobeno je jen 268 kusů. Že by to chtělo ještě tip na neméně luxusní tágo? Tím nejdražším soudobým je jako z fantasy ságy vystřižené McDermott Intimidator vykládané 24karátovým zlatem.

Nechybí na něm ani obsidián a náročné rytiny. A cena? V přepočtu 3 375 000 korun.

Zdroje informací: Emanuel Züngel. Kulečník: snadno pochopitelný návod ku hře, její pravidla i taje mistrovské hry. Praha, Everton, Clive (1986). The History of Snooker and Billiards. Haywards Heath: Partridge Press. pp. 8–11. ISBN 1-85225-013-5, Alciatore, David G. ("Doctor Dave") (August 2004). The Illustrated Principles of Pool and Billiards. New York: Sterling Publishing. ISBN 1-4027-1428-9.
Foto 1-3: CC volné dílo
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
lifestyle
Vladimir Vysocký: Ruský Hamlet pije jako Dán
Po Gagarinovi je bezpochyby druhým nejslavnějším Rusem minulého století. Kultovní bard, herec a básník, který na prknech divadla na Tagance vytvoří roli Hamleta způsobem, na který Rusko dodnes nezapomnělo. Vladimir Semjonovič Vysocký (1938–1980) se objeví ve 30 filmech, napíše přes 800 básní a písní. Je fenoménem, kterému sice ruský režim brání publikovat, a dokonce i […]
Literatura, psací stroj, nápad a flaška: Proč umělci tak často sahali po alkoholu?
Čtenáři je zbožňují způsobem, jaký dnes znají jen hvězdy pop music. Ovlivní dějiny literatury. A uchlastají se k smrti. Protože po flašce sahají stejně často jako po čistém listu papíru. Většinou věří tomu, že jim alkohol pomáhá a na jeho vlnách připlouvají nápady. Lékaři však tvrdí: „Domněnka, že alkohol poskytuje spisovatelům rozlet, je jen iluze. […]
Dentální nit: Od kdy ji používáme?
Touha mít čistý chrup je instinktivní záležitost. Už archeologické nálezy dokazují, že se naši dávní předkové zbavují nečistot mezi zuby pomocí tenkých špičatých větviček i dalších nástrojů. Dnes máme větší komfort: k odstranění jídla a plaku z obtížně dostupných míst používáme dentální nit. A tu svou mají i opice! O tom, že bez dentální nitě […]
Ingredience budoucnosti? Mravenci umí nahradit chuť masa!
Talíř plný mravenců. Nepříliš lákavá představa, která evokuje leda tak nepodařený piknik. Jenže s rostoucí potřebou udržitelného rozvoje, hledáním nových surovin i nových chutí je tohle možná naše budoucnost. Takže dobrou chuť. Pojídání hmyzu není ve světě ničím neobvyklým. V současné době jej konzumují minimálně dvě miliardy lidí a jde o běžnou součást jídelníčku v mnoha koutech světa. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz