Domů     Tágo, koule a stůl: Poslední partie až před popravou!
Tágo, koule a stůl: Poslední partie až před popravou!
27.11.2024

Služebné nemají daleko k mdlobám a přihlížející dav provolává na kata stále více nadávek. Vždyť Marii Stuartovnu zvládne popravit až napotřetí! Když zvedne její hlavu, zůstane mu v ruce jen paruka.

Hlavu poté zabalí do plátna strženého bez špetky úcty z věci, kterou Marie milovala nejvíc: Kulečníkového stolu.

Pokud byste se chtěli projít chladnými zdmi hradu Fotheringhay v hrabství Northamptonshire, musíme vás zklamat. Ve 30. letech 17. století je rozebrán na stavební materiál a do dnešních dnů z něj zbývá jen pro Anglii typickou sytě zelenou trávou porostlý kopec.

Právě tady však tráví dlouhé dny svého věznění královna Skotů Marie Stuartovna (1542–1587). A zde bude také 8. února 1587 na příkaz anglické královny Alžběty I. (1533–1603) popravena. Jak stráví poslední chvíle svého života?

Od brzkého rána píše dopisy přátelům, loučí se s dvorními dámami – a samozřejmě nevynechá ani partii kulečníku! Ostatně, říká se, že se své době v něm nemá Marie konkurenci. Není se co divit, na trénink má času až moc…

Ludvík vs. Marie: Bod pro Francii

Starověká Čína, Indie nebo Egypt? Ale možná také Německo se svou kulečníku podobnou hrou Balkespiel nebo Anglie s pall-mall, což je předchůdce kroketu. Najít pradávné kořeny dnešního kulečníku se zdá už nemožné.

Víme ale, že se „prakulečník“ hraje venku a patří k němu i různé branky a další pomůcky. Ostatně, nějakou dobu zůstanou i na stolech. Ty se objeví v 16. století a přesunou hru konečně pod střechu.

17. února 1578 píše Marie Stuartovna až úzkostně přesný dokument o tom, do které místnosti má být její kulečníkový stůl postaven. V Anglii někdy zaslechnete, že právě jí vděčí svět za krytý kulečník i jeho rozkvět.

Pokud se ale na totéž zeptáte ve Francii, dozvíte se, že už roku 1469 si plátnem potažený kulečníkový stůl nechá do paláce nastěhovat Ludvík XI. (1423–1483). Také máte ve všech těch francouzských Ludvících zmatek?

Tak na toho s číslovkou XI. narazíte i v Chrámu Matky Boží v Paříži od Victora Huga (1802–1885).

Dnešní hráči by se podivili. A to býval stůl i mnohem větší.
Dnešní hráči by se podivili. A to býval stůl i mnohem větší.

Na elegantní tágo zapomeňte

Stačí jediný pohled a je jasné, že tehdejší kulečník ten dnešní připomíná jen zčásti. Koule vyráběné ze slonoviny musí hráči prostřelovat nízkými brankami z pružné kostice. Nechybí ani drobná figurka krále.

Pokud si s tágem v ruce věříte, na francouzském dvoře by to moc platné nebylo. Dlouhé elegantní tágo je otázkou budoucnosti, zatím připomíná spíše palici. Modernímu pojetí se hra začne blížit až s koncem 16. století.

Společenská smetánka zdobená kučeravými parukami uznale tleská. Právě dohrály poslední tóny další ze skladeb francouzského krále Ludvíka XIII. (1601–1643). Svůj volný čas dělí mezi hudbu a milované sokolnictví.

Krom toho zakládá v Paříži první botanickou zahradu. Marii Stuartovnu by u kulečníkového stolu zřejmě nepokořil, přesto je to právě on, kdo založí vůbec první evropský kulečníkový salon – tak fenomenální, že přežije až dodnes.

Ať žije Král Slunce… a kulečníku!

„Dnes opravdu výtečné, výsosti, výtečné!“ usmívá se státník Michel Chamillart (1652–1721) a na uznání královského talentu ještě několikrát tleskne. Král Slunce Ludvík XIV. (1638–1715) je spokojen. Tři výhry po sobě! Navíc nad Chamillartem!

Ludvík XIV. se ve své době těší pověsti nejlepšího hráče kulečníku na světě. Optikou dnešní doby a se špetkou znalostí historického hráčského zákulisí je však potřeba dodat, že nejlepším hráčem je ve skutečnosti Chamillart.

Jediný, kdo ho dokáže víckrát v řadě porazit, je panovník. A to pouze proto, že ho jeho moudrý ministr coby dobrý politik zkrátka nechá…

Stůl na každém rohu

Kdo vnese do kulečníku první standard pro stoly? Pořádkumilovní Němci. Stanoví, že šířka stolu má být polovinou jeho délky.

Píše se rok 1674, v Praze umírá zřejmě nejvýznamnější z českých barokních malířů Karel Škréta (1610–1674) a ve francouzském Lyonu Étien Loison formuluje první oficiální pravidla kulečníku. „Jde o zábavu prospěšnou jak pro mysl, tak tělo,“ nechá se slyšet.

V Anglii se kulečník stává jednou z nejoblíbenějších kratochvílí šlechty, ve Francii na něj roku 1727 narazíte v podstatě v každé pařížské kavárně – a v 19. století si ho můžete zahrát v kdejakém hostinci i v Čechách.

A takto se hraje v 80. letech 19. století
A takto se hraje v 80. letech 19. století

Triumf královny Viktorie

Na trůnu vydrží předlouhých 63 let a 7 měsíců a jméno po ní získá celá historická etapa Spojeného království. Ano, i královna Viktorie (1819–1901) miluje kulečník. Roku 1887 se pro Viktoriinu jubilejní výstavu chystá i kulečníkové překvapení:

Stůl, jehož výrobu dostanou na starost Thomas a James Ormeovi. Profesionálové tělem i duší vytvoří kousek, který svými výjevy oslavuje královninu vládu a hlavně, který se roku 2009 prodá za 1,6 milionu dolarů, což představuje zhruba částku 32 000 000 korun. To z něj dělá nejdražší kulečníkový stůl světa.

A co nejdražší kulečníkový stůl vyrobený v současnosti? Bude to zřejmě Sinfonia stojící v přepočtu 10 800 000 korun. Vznikne z bubingy, což je dřevo původem ze západní tropické Afriky, které vyniká svou tvrdostí a odolností.

Ne nadarmo se mu přezdívá africký palisandr. Vyrobeno je jen 268 kusů. Že by to chtělo ještě tip na neméně luxusní tágo? Tím nejdražším soudobým je jako z fantasy ságy vystřižené McDermott Intimidator vykládané 24karátovým zlatem.

Nechybí na něm ani obsidián a náročné rytiny. A cena? V přepočtu 3 375 000 korun.

Zdroje informací: Emanuel Züngel. Kulečník: snadno pochopitelný návod ku hře, její pravidla i taje mistrovské hry. Praha, Everton, Clive (1986). The History of Snooker and Billiards. Haywards Heath: Partridge Press. pp. 8–11. ISBN 1-85225-013-5, Alciatore, David G. ("Doctor Dave") (August 2004). The Illustrated Principles of Pool and Billiards. New York: Sterling Publishing. ISBN 1-4027-1428-9.
Foto 1-3: CC volné dílo
Související články
Historie
Proč americká špionáž angažovala českého radistu Hradeckého?
Češi patřili vždy k elitním špionům. Jeden z nich měl dostat šanci zapsat se zajímavým činem do dějin. Na jeho jméno už se ale zapomněla. Pojďme si jeho osud připomenout. Americký diplomat a právník Allen Dulles (1893–1969) se v roce 1942 „stal šéfem americké tajné služby OSS (Office of Strategic Services) v Evropě se sídlem ve švýcarském […]
Historie
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl, […]
Historie
Nepolapitelná špionka vraždila nacisty silou pěti mužů
Žena v roli špionky se v historii mnohokrát osvědčila. Jednou z těch slavných je Nancy Wakeová. Prokáže neuvěřitelnou odvahu. Ačkoliv jí mnohokrát jde o krk, s německými nacisty nemá slitování. Australanka Nancy Wakeová (1912–2011), žijící od roku 1932 v Paříži, se po obsazení Francie v létě 1940 společně se svým manželem Henrim Fioccou (1898–1943), zapojuje do odboje. Už v listopadu 1942 po […]
Historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
reklama
historie
Tágo, koule a stůl: Poslední partie až před popravou!
Služebné nemají daleko k mdlobám a přihlížející dav provolává na kata stále více nadávek. Vždyť Marii Stuartovnu zvládne popravit až napotřetí! Když zvedne její hlavu, zůstane mu v ruce jen paruka. Hlavu poté zabalí do plátna strženého bez špetky úcty z věci, kterou Marie milovala nejvíc: Kulečníkového stolu.   Pokud byste se chtěli projít chladnými […]
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz