Skip to content
reklama

Symbol amerických Vánoc: Pomohl Santa Claus vyhrát unionistům válku?

„24. prosince 1864. Obvykle byl velmi rušný den spojený s přípravami na Vánoce, a to nejenom pro vlastní tabuli, ale chystaly se i dárky pro sluhy. Jak se nyní vše změnilo… Nemám ani co dát své osmileté dceři Sadai do ponožky, která visí tak lákavě přichystaná pro Santa Clause,“ líčí ve svém deníku Dolly Burgeová, vdova po vojákovi Thomasi Burgeovi.

V USA zuří od dubna 1861 občanská válka Severu s Jihem. Na jedné straně Unie, tedy severní státy v čele s americkým prezidentem Abrahamem Lincolnem (1809–1865), na druhé jižanská Konfederace reprezentovaná Jeffersonem Davisem (1808–1889). Ačkoli unionisté vítězí 3. července 1863 v bitvě u pensylvánského Gettysburgu, válka zatím ještě není definitivně rozhodnuta. Na obou stranách umírají vojáci a opuštěné ženy na ně čekají ve svých domovech.

S blížícími se Vánocemi je stesk po míru a domově ještě silnější. Takové momenty velmi silně působí i na Thomase Nastyho (1840–1902), amerického ilustrátora na volné noze. Je radikálním členem republikánské strany, unionistou sympatizujícím s Lincolnem a se svými kresbami se v létě roku 1862 uchytí nastálo v redakci týdeníku Harper´s Weekly.

Titulní strana novin Harper´s weekly, kde verbuje Santa Claus do boje.

Nadílkou dětem bez tatínka

Politický karikaturista se umí obdivuhodně trefit do nálady a myšlenek obyčejných Američanů během války. Na to, jaká je nálada ve společnosti myslí i v adventních dnech roku 1862. Tehdy načrtává kresbu modlící se manželky, která stojí u okna a dívá se na noční oblohu.

Očividně je nešťastná z toho, že její manžel bojuje kdesi na frontě. Na jedné stěně v místnosti visí manželův obraz. V pokojíku je navíc postýlka, kde klidně spí jejich dvě malé děti. Vpravo je další obrázek.

Tentokrát zachycuje jejího manžela, sedícího o samotě s puškou u táboráku. Nechybí ale ještě jedna velmi důležitá postava. V levém horním rohu leze do komína domu Santa Claus. Vousatý dědeček s čepičkou, který přinese dětem nadílku.

blank
Santa Claus ve vánočním čase nechybí ani na skautském časopisu.

Dědeček rozdává ponožky

Pocity žen a mužů, které odloučila válka, Nast vystihne naprosto dokonale. „Ty jsi přijel domů?“ vrhne se žena kolem krku svému muži, vojákovi, který na Vánoce dostal dovolenku. Následuje objetí a gejzír polibků.

Celá rodina je nadšená. Právě takovou scénu znázorňuje další z kreseb, kterými karikaturista štědře zásobuje svůj domovský týdeník na přelomu let 1862/1863. „Nesmím zapomenout ovšem ani na vojáky, kteří umírají za naše ideály,“ přemítá v teskné předvánoční náladě.

Bere do ruky tužku a v hlavně už se mu rodí nápad na další kresbu. 3. ledna 1863 pak vychází na titulce časopisu Harper´s Weekly Santa Claus, který zavítal mezi unionistické vojáky. Aby nikdo nepochyboval o tom, že stojí na jejich straně, obleče se do oděvu z americké vlajky.

Rozdává jim teplé ponožky.

blank
Usměvavý dědeček s vousy zaplňuje vánoční pohlednice.

Zvedá chuť vojáků k boji

„Je to náš nejlepší verbíř,“ pronese o figurce Santa Clause dokonce s uznáním sám prezident Lincoln. Jednou svojí otištěnou kresbou totiž Nast dokáže mnohem víc než politici s pomocí tisíce slov. Zvedne chuť unionistických vojáků vstupovat do armády a dál bojovat za svoji věc.

Karikatura navíc nepostrádá ironii, protože kromě ponožek nabízí Santa Claus obdarovaným dokonce i loutku jižanského prezidenta Davise. Je tedy jasné, kdo má být v téhle válce vítězem….Americký svět obletí první podoba Santa Clause jako vousatého starého muže přijíždějícího na saních tažených soby.

Obrázek, který se v upravené podobě používá dodnes.

blank
I sám americký prezident Abraham Lincoln ocení zásluhy vánoční figurky.

Zřejmě nejpůsobivější Nastyho vánoční ilustrace se ale objeví v roce 1864. Prezident USA Abraham Lincoln zde stojí ve dveřích sálu. Rebelující jižany zve, aby vešli z mrazivé noci dovnitř, kde se právě servíruje štědrovečerní unionistické jídlo.

Symbolizuje tak snahu znovu propojit obě znepřátelené strany. Nast dokonale ovládá umění propagandy a umí využít působivosti vánočních symbolů. Svým dílem tak možná přispěje i k vítězství unionistů.

Foto: wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Královny starověkého Egypta: 10 zajímavých faktů o dceři slavné Kleopatry
epochalnisvet.cz

Královny starověkého Egypta: 10...

Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta....
Cesta k moři nás málem rozvedla
skutecnepribehy.cz

Cesta k moři nás málem...

Když jsem si Martina brala, už jsem...
Paranormální jevy v archivech CIA
enigmaplus.cz

Paranormální jevy v...

Po odtajnění archivů CIA vychází najevo, že se...
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...
Královny starověkého Egypta: 10 zajímavých faktů o dceři slavné Kleopatry
21stoleti.cz

Královny starověkého Egypta: 10...

Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta....
Digestoř vyčistí vzduch
panidomu.cz

Digestoř vyčistí vzduch

Dnes už se staly nepostradatelnou součástí...
Filadelfský experiment: Obětovala vláda při snaze o dosažení neviditelnost námořníky?
enigmaplus.cz

Filadelfský experiment: Obětovala...

Druhá světová válka je v plném proudu a...
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Léto se blíží: Těšte se na vodu i kulturní vyžití
epochanacestach.cz

Léto se blíží: Těšte se na...

Sluneční paprsky pomalu ale jistě lákají...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha