Domů     Švýcarská garda: Vděčil jí papež Klement VII. za svůj život?
Švýcarská garda: Vděčil jí papež Klement VII. za svůj život?

„Bojím se o svoje bezpečí,“ strachuje se na konci roku 1505 papež Julius II. Situace na italském území je tehdy velice nepřehledná. Proti sobě tu bojuje a intrikuje hned několik různých malých království, vévodství a republik. Ani sám Svatý otec si nemůže být jistý, zda mu někdo neusiluje o život…

Julius II. (1443–1513), muž, který byl zvolen na Petrův stolec, však nesedí jen tak s rukama v klíně. Dokáže se o sebe postarat. Na svoji ochranu povolává švýcarské žoldnéře.

150 nájemných vojáků vstoupí 22. ledna 1506 na území Papežského státu. Sám Julius jim žehná. Teď se konečně bude cítit o něco bezpečněji.

Vždyť je to pouhých 12 let, co do oblasti spravované Svatým otcem vtrhl se svými vojsky francouzský král Karel VIII. (1470–1498). Hlava církve nechce připustit, aby se něco podobného ještě někdy opakovalo.

Proč ale papež povolal právě švýcarské vojáky? Hornatá švýcarská krajina je sice skutečně malebná, ale svým obyvatelům již ve středověku nenabízí moc úrodné půdy. Lidé tedy musejí hledat různé způsoby obživy.

Mladí, silní a zdraví muži proto velmi často volí vojenskou kariéru v cizích službách a brzy si gardy jejich vojáků získají výbornou pověst. „Jsou stateční, odvážní a také věrní,“ šíří se o Švýcarech šeptanda mezi evropskými vojevůdci.

Stávají se proto velice žádaným zbožím. Ve Švýcarsku se rodí snad nejuniverzálnější vojáci na celém kontinentu.

Žádané zboží pro vojevůdce

Navíc nemají ve zvyku měnit strany, za které bojují, jenom kvůli tomu, že někde spadne do kapsy o pár mincí víc. Výše žoldu je samozřejmě důležitá, ale zradit kvůli ní? To není jejich zvykem.

Už v 15. století navíc ovládají obrannou taktiku, s níž si nepřátelé nevědí rady. „Vytvoříme čtverec,“ letí od úst k ústům rozkaz.

Švýcaři vyzbrojení halapartnami a píkami se dokážou bleskurychle zformovat do obranného čtverce a porazit je v téhle formaci není pro protivníka snadné.

Není proto divu, že již francouzský král Karel VII. (1403–1461) uzavře v roce 1453 se švýcarskými gardami smlouvu o vojenské pomoci.

Z jeho kroku si vezme příklad i papež Sixtus IV. (1414–1484), který se proslaví hlavně stavbou Sixtinské kaple.

Podobně se na počátku roku 1506 zachová i jeden z jeho následovníků, Julius II. Před římskou branou Porta del Popolo se 22. ledna 1506 ozývají ostré povely kapitána Kaspara von Silenena (asi 1467–1517).

Na „pochodem vchod“ pak vstoupí 150 švýcarských gardistů na území dnešního Vatikánu (vznikl až v roce 1929 jako nástupnický útvar po Papežském státu). Právě toto datum se dodnes považuje za vznik švýcarské papežské gardy.

Žold zaplatí nepřítel

Za nápad nechat se chránit mladými a pečlivě vybranými Švýcary poděkuje svým předchůdcům i papež Klement VII. (1478–1534). Habsburkové chtějí v první polovině 16. století ovládnout Evropu.

Vší silou se o to snaží hlavně římský císař Karel V. (1500–1558). I když je ze začátku na bojišti docela úspěšný a daří se mu porážet síly svého nepřítele, tzv.

Cognacké ligy (existovala v letech 1526–1530 a zahrnovala Francii, Anglii, Milánské vévodství, Benátskou a Florentskou republiku a papeže Klementa VII.), nemá na vyplacení žoldu svým vojákům.

„Vezmeme si ho od nepřítele,“ rozhodnou se proto vojáci před branami Říma. Jejich příští obětí se má stát papež.

Římané tehdy nemají zorganizovánu společnou obranu města a Francesco Guicciardini (1483–1540), který velí papežským jednotkám, nedokáže síle císařských vzdorovat.

Přežije jenom čtvrtina

Hradby Říma zahaluje mlha. Je ráno 6. května 1527. „Děla nemůžeme použít,“ vztekají se velitelé papežského dělostřelectva, umístěného na střeše pevnosti Andělského hradu. Přitom právě na jeho sílu papežští nejvíce spoléhají.

V mlze by ale nevěděli, kam vlastně pálí… Nepřízeň počasí naopak nahraje císařským vojákům, kteří prolomí hradby Říma. „Spas se kdo můžeš,“ vykřikne papež Klement VII. a prchá chodbou na vrchol hradby Borga.

Visutým chodníkem Passetto di Borgo zamíří do Andělského hradu. Aby získal co nejvíce času k útěku a zachránil se, gardisté se snaží zaměstnat nepřítele.

 „Ze 189 gardistů, kteří ten den papeže chránili, přežilo jen 42,“ uvádí současný britský autor a kněz Michael Collins. Císařským bojovníkům ovšem nejde ani tak o dobytí samotného hradu jako spíše o získání co největší válečné kořisti.

Proto rabují město. V bojích umírá asi 20 000 obyvatel Říma.

I když jsou papežské jednotky poraženy a hlava katolické církve musí zaplatit císaři Karlovi výkupné za svůj život, postoupit některá území ve své správě (například Parmu a Modenu) a zrušit různá církevní odsouzení, tresty nebo exkomunikace, statečnost švýcarských gardistů je příkladná.

Papež si je proto ponechává na svoji obranu, kterou Svatému stolci poskytují až do dnešních dnů.

Foto: pinterest.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Zajímavosti
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Zajímavosti
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
reklama
věda a technika
Tajemství alchymie: Jak se měnilo stříbro ve zlato?
Na rozdíl od podvodníka Edwarda Kelleyeho, se Michal Maier v oboru alchymie řadí ke skutečným zasvěcencům. Vystudovaný lékař a filozof propadne pokusům s rozmanitými látkami v baňkách v roce 1599. Němec Michael Maier (1568–1622) přečte obrovské množství odborných spisů. „Roku 1604 začal Maier společně se svým nevlastním bratrem pracovat na univerzálním léku, přičemž částí jejich práce bylo Velké Dílo, […]
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
reklama
zajímavosti
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Granátové jablko: Starověký symbol duality se zdravotními benefity
Toto exotické ovoce pochází z oblasti Středního východu, konkrétně z území dnešního Íránu a severní Indie. Jeho pěstování se datuje přibližně do roku 3000 př. n. l. V průběhu staletí se rozšířilo do celého Středomoří a dalších oblastí s vhodným klimatem, jako je jižní Evropa, severní Afrika a později Latinská Amerika.   Využití v léčitelství […]
S cínovými vojáčky si hrál i Napoleon I. Bonaparte
Oblíbenou hračkou kluků bývali po generace cínoví vojáčci. Svést vítěznou bitvu je lákavá představa. Také ji máte? Není to žádná novinka, jak se společně s námi brzy přesvědčíte. Miniaturní vojáčci vysocí většinou od 15 do 105 mm doprovázeli malé i velké kluky od pradávna. Už v egyptských hrobkách z období kolem roku 2500 př. n. l. narazíte na […]
Remoska: Proč se z ní stal ve Velké Británii hit?
Možná máte doma Remosku a pečete v ní raději než v běžné troubě. Nejspíš ale netušíte, že tenhle zajímavý vynález vznikl v Čechách. Navíc má jeho používání svoje opodstatnění i dnes. Nabízí totiž několik výhod. Třeba v porovnání s běžnou troubou u sporáků má přibližně pětinovou spotřebu. Šikovný elektrický pečící hrnec si také můžete vzít s sebou kamkoliv, třeba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz