Domů     Svět zločinu: Utrpení v drápech Černého pantera
Svět zločinu: Utrpení v drápech Černého pantera
21.1.2022

Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně.

Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže v té době mu matka zemře na rakovinu prsu a od té doby není nikdo, kdo by na něj dohlédl.

A tak je už v následujícím roce poprvé přistižen při vloupání, i když se to tentokrát obejde pouze s policejním varováním.

Nové příjmení pro klid dcery

Zdálo by se, že varování zabralo. Donald vstupuje do armády k lehkému pěšímu pluku v Yorkshire a v dubnu 1955 se také žení. Jeho vyvolenou se stává dvacetiletá Irene Tateová, o dva roky starší než on, a má na něj dobrý vliv.

Kvůli ní dokonce opouští armádu a usazuje se. Když se pak narodí dcera Kathryn a pomalu se chystá do školy, obětavý Donald si kvůli ní dokonce změní příjmení.

Obává se totiž, aby se holčičce spolužáci nesmáli, protože příjmení Nappey až příliš připomíná slovo nappy, které v angličtině znamená plínku. Sám si dobře pamatuje, jak i jeho samotného kvůli tomu šikanovali ve škole i na vojně.

Únosce a jeho oběť FOTO: shropshirestar / Creative Commons / volné dílo
Únosce a jeho oběť FOTO: shropshirestar / Creative Commons / volné dílo

Fantom, král falešných stop

Není úplně jasné, proč si Donald vybral právě příjmení Neilson. Podle některých se mu to jméno zalíbilo na projíždějící zmrzlinářské dodávce, jiní se zapřísahají, že si příjmení ponechal po muži, od něhož koupil taxikářskou licenci.

Jak ke jménu přišel, ale není podstatné. Důležitější je, že se v kriminalistické historii zanedlouho zařadí mezi jména, při kterých naskakuje husí kůže. Taxikaření totiž není hlavním zdrojem Donaldových příjmů.

Během několika let se dopustí nejméně čtyř stovek vloupání. Chytře mění způsoby provedení svých loupeží a rád zanechává falešné stopy. V médiích se dosud nedopadenému lupiči začíná přezdívat Fantom nebo Šikovný Andy.

Černý panter za sebou šíří smrt

Když se jednou mezi kořistí objeví i zbraň a střelivo, rozhodne se jich Donald využít. Začíná přepadat menší poštovní úřady. Mezi roky 1971 a 1974 takhle do zapadlých pošt vtrhne osmnáctkrát. A postupuje přitom stále brutálněji.

V roce 1974 během svých akcí zabije tři lidi. Jedna z přeživších poštovních úřednic později prohlásí, že útočník se pohybovat rychle jako panter.

Když připočteme Donaldovo tmavé oblečení a kuklu přes hlavu, není divu, že média začnou poštovního lupiče označovat jako Černého pantera. Stále to ale ještě není to nejhorší, co Neilson během své zločinecké kariéry spáchá.

Rodinný spor v hledáčku tisku

Už v roce 1970 umírá George Whittle, zakladatel úspěšné cestovní kanceláře Whittle Coach, a zanechává po sobě obrovský majetek. Ten se podle závěti dělí mezi jeho družku Dorothy a jeho dvě děti – Ronalda a Lesley.

Důležité pro další příběh je ovšem to, že z dědictví vynechal svou bývalou ženu Selinu. Ta si to nechce nechat líbit a obrací se na soud. Spor se samozřejmě dočká mohutné mediální sledovanosti, a povšimne si ho tak v roce 1972 i Donald Neilson. Připadá mu, že má ohromnou možnost něco z toho vytřískat.

Dům odříznutý od světa

Tři roky stráví plánováním největšího zločinu své kariéry. Hodlá unést Dorothy a požadovat výkupné z jejího ohromného dědictví.

Do akce se vydává 14. ledna 1975. K domu Whittleových v Highley přijíždí ve svém zeleném Morrisu 1100 kolem druhé ráno a pro jistotu nejprve přeruší telefonní linku, protože se obává, že bude spojena s poplašným zařízením. A pak už přes garáž nikým nepovšimnut vstupuje do domu.

Náhodné setkání uprostřed noci

Dorothy se té noci vrátila domů krátce předtím, vzala si dva prášky na spaní a zmizela ve své ložnici. Když se tak Donald plíží chodbou, narazí na sedmnáctiletou Lesley, která se náhodou vzbudila a jde se napít. Únosce okamžitě mění plán.

I tahle bohatá dědička je přece skvělá kořist. Dívku oblečenou jen v županu a pantoflích rychle přemůže, odvleče ji k autu a svázanou vecpe na zadní sedadlo.

Pak prokáže chladnokrevnost, když se ještě do domu vrátí, aby tam zanechal zprávu o únosu a požadavek na výkupné. Zpráva je napsána na dlouhém lístku ze štítkovače Dymo. Zděšená Dorothy se dozvídá, že únosce požaduje 50 tisíc liber. Rozbíhá se rozsáhlé pátrání, do kterého se postupně zapojí až 400 policistů.

Zpackané předání výkupného

Neilson mezitím unesenou dívku odváží do parku Bathpool nedaleko městečka Kidsgrove, kde ji zatáhne do hluboké větrací šachty, svlékne jí župan a nahou ji přiváže drátem.

Donutí ji nahrát vzkaz o tom, že je v pořádku, a ten pak přehraje Whittleovým do telefonu současně s instrukcemi o předání peněz. Ty veze únosci osobně Lesleyn bratr Ronald, celá akce ale skončí fiaskem.

Nejprve Ronald zabloudí a na místo přijede pozdě, potom kolem projede hlídkový vůz místní policie, kterou nikdo o probíhající akci neinformoval, a únosce vyplaší i dva milenci v zaparkovaném autě, kteří by přece při troše představivosti také mohli být policisty v civilu. Pro výkupné si tak nikdo nepřijde.

Mladé srdce šok nepřežilo

Vyšetřování tedy probíhá dál. Při vyšetřování dalšího zločinu Černého pantera je nalezeno jeho auto, v němž leží magnetofonová kazeta s Lesleyiným hlasem, její pantofle a také štítkovač Dymo.

Další kousek pásky ze štítkovače objeví hrající si děti v Bathpool Parku a 6. března 1975 se policisté dostanou i k větrací šachtě bývalého uhelného dolu.

Musejí překonat nejprve více než šest metrů po žebříku, po dalších 14 metrech sestupu najdou kazetový magnetofon a dalších 16 metrů pak je třeba absolvovat, aby nalezli karimatku, spacák a samotnou Lesley Whittleovou. Té už ale není pomoci.

Visí mrtvá na drátu, 18 centimetrů nad dnem šachty. Nikdy není s dostatečnou přesností stanoveno, zda ji Neilson zabil, nebo zda sama přepadla ve snaze se osvobodit.

Policejní lékař nicméně prohlašuje, že příčinou smrti nebylo uškrcení, ale šok z pádu, při němž se nešťastné dívce zastavilo srdce.

Krmit oběť nestačí

Neilson alias Černý panter se stává nejhledanější osobou Velké Británie. Když je nakonec dopaden a postaven před soud, proces s napětím sleduje celá země.

Marně obhájce připomíná, že se únosce o svou oběť staral a krmil ji kuřecí polévkou, hranolky, špagetami a masovými kuličkami.

V červenci 1976 je Neilson za smrt Lesley Whittleové odsouzen na doživotí, další tři doživotní tresty mu soud vyměřuje vzápětí za tři vraždy poštovních úředníků. Počet doživotních trestů je ale nepodstatný. Donald Neilson umírá ve vězení na sklonku roku 2011.

Foto: Full Sutton Prison / Creative Commons / volné dílo, shropshirestar / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
lifestyle
Životní styl Františka Josefa I.: Ve spěchu mu stačil k jídlu párek
Vybíravý v jídle rakousko-uherský císař František Josef I. rozhodně není. Druhou snídani v čase běžného oběda si sní přímo ve své pracovně. Sloužící mu ji naservíruje na tácu k vedlejšímu stolku. A co si dá nejraději? V oblibě má císař František Josef I. (1830–1916) kousek hovězího nebo přírodní řízek, který někdy vystřídá třeba guláš. Pokud spěchá, spokojí se s párkem. […]
Národní sport USA: Baseball Američanům pomáhal zapomenout na válku
Baseball je synonymem USA. Kdy a kde se poprvé hrál? Odpověď na tuto otázku je složitější. Pálkovací sporty mají velmi dlouhou historii, v nějaké formě se hrály už ve starověkém Egyptě.   O podobné hře existují zprávy také ze středověku, a to například z Anglie ve 14. století. Vznik moderního baseballu se přisuzuje americkému důstojníkovi a pozdějšímu […]
Jak zmírnit bolest? Jednou z cest je cvičení
Že cvičení a vůbec pohyb jsou pro lidský organismus prospěšné, není žádným objevem. Nejde přitom jen o fyzickou a psychickou kondici. Cvičení posiluje srdce a cévy, zvyšuje srdeční výkon a zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na metabolismus i na imunitní systém. Poslední výzkumy ukazují, že lidé, kteří cvičí, jsou i odolnější vůči bolesti.   […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
reklama
záhady a tajemství
Kdo objevil Velikonoční ostrov?
Do všudypřítomného štěbetání ptáků v subtropickém pralese se prvně ozvou lidské hlasy. A tak, zatímco u nás vládne přemyslovský kníže Spytihněv I. (asi 875–915), začíná kolem roku 1200 daleko v Pacifiku pozvolná kolonizace ostrůvku o rozloze 163 km².   Připomíná ráj na zemi. Stabilní klima, teplota slabě nad 20 stupňů Celsia, o chlup méně srážek, […]
Záhadní jezuité v Čechách: Nelegální majetek se v Klementinu nenašel, ale provázela je špatná pověst
Muž v černém hábitu zaklepe na dveře malého zednického domku kousek od Vltavy. Když se z nitra ozve rozpačitá pobídka ke vstupu, vezme za kliku. Cizinec sáhne do kapsy, vytáhne z ní kovově lesklý peníz a přisune ho zedníkovi před oči. „Nechtěl bys další?“ zeptá se. Když zedník kývne, muž ho pobídne, aby si vzal své nástroje a […]
Tajemné megality: Dávné stavby sloužily k obřadům i věštění
Megalitických staveb zhotovených z hrubě opracovaných kamenů se po světě vyskytuje spousta. Jde o první částečně zachovalé budovy pocházející z období paleolitu (do 11 000 př. n. l.), neolitu (do 5200 př. n. l.), a starší doby bronzové (do 1550 př. n. l.). Za úplně nejstarší se považuje maltský, pocházející z období cca 6500 let př. n. l. […]
Mytologický zrod run: O jejich šíření se měl postarat Bůh Ódin
„Tu se mi dobře začalo dařit, magické jsem moudrosti nabyl, slovo za slovem hledalo slovo,“ popisuje Ódinův stav vytržení Starší Edda, sbírka severských mytologických a hrdinských písní, jejíž opis objevili roku 1645 v islandské vesnici Skálholt. Kdy a kde tyto písně vznikly, ale není jasné. Autorem některých veršů, zvaných Výroky Vysokého (Hávamál), je však údajně sám […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čokoláda pro chuť i zdraví
panidomu.cz
Čokoláda pro chuť i zdraví
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho
Že by vznikl milostný trojúhelník?
nasehvezdy.cz
Že by vznikl milostný trojúhelník?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Slunečná Eva Decastelo (45) bezmezně miluje fotografa Tomáše Třeštíka (45). Jenže ten ještě ani zdaleka nemá vyřešenou svou minulost, a to v mnoha ohledech. Nejenom
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
iluxus.cz
V jednoduchosti je krása: Dveře IDEA od JAP FUTURE
Minimalismus už není jako dříve jen doménou umění, filozofie nebo architektury, ale stal se z něj vyhledávaný životní styl. Interiér a design jsou další oblasti, do kterých minimalismus postupně proni
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
skutecnepribehy.cz
Zachránil mě před neštěstím skutečný čert?
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes
Květiny ve folkloru a mytologii
21stoleti.cz
Květiny ve folkloru a mytologii
Květiny nás provází už od nepaměti, život bez nich si většinou nedovedeme představit. Jsou zdrojem radosti, využíváme je jako prostředek, kterým vylíčíme radost i smutek, slouží i jako omluvenka. Kde
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
epochalnisvet.cz
Kyberzločincům naletí i technologicky zběhlí lidé
Pozor, s Ježíškem letos chodí kyberzločinci. Jen v prvním letošním pololetí provedli podle dat z bank přes 31 tisíc útoků, z nichž bylo nahlášeno více než 10 tisíc na policii. Policejní statistiky hov
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
enigmaplus.cz
Případ Shanti Devi: Vzpomněla si na svou smrt při porodu?
Zatímco některé případy reinkarnace doplácejí na nedostatek důkazů a svědectví, u jiných takový problém rozhodně nehrozí. To je i případ indické dívky jménem Shanti Devi. Děvčátka, které si údajně vzp
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
epochanacestach.cz
Za krásami Švýcarska: Poznejte zemi hor, sýrů a čokolády
Která místa navštívit ve Švýcarsku? Není nic snazšího než si přečíst naše doporučení. Máte chuť na pravý alpský sýr z horských pastvin? Jste na správném místě. Jenom je lepší si ho koupit na trhu. A čokoláda hořká i mléčná také patří k této zvláštní horské zemi. Můžete se i projet čokoládovým expresem až do firmy
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
enigmaplus.cz
Léčivý tichý zvon sv. Mury: Přinesli ho na Zemi andělé?
S jasně zelenými stébly trávy na irských lukách si pohrává vítr. Čechrá listy v korunách stromů a také vlasy dlouhé fronty čekajících lidí. Většina z nich je bledá, nemocná, a sem tam si všimnete i tě
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
21stoleti.cz
Slimule americká: Ryba s nemrznoucí krví
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule