Skip to content
reklama

Svedl císař Josef II. snoubenku svého přítele?

Na vídeňském dvoře se šušká leccos. Třeba i to, že mezi Josefem II. a šlechtičnou Marií Josefou Dittrichsteinovou propukly vzájemné sympatie. Může být na těchto klevetách alespoň zrnko pravdy?

Nemůžeme vyloučit, že rakouský císař Josef II. (1741–1790) s touto ženou skutečně „něco měl“. Marie Josefa z Dietrichsteinu (1768–1822) byla snoubenkou Filipa Kinského (1742–1827), který patřil mezi Josefovy dobré přátele.

Krátce před svatbou pozval zamilovaný Filip Terezii na své Rychmburské panství ležící na Chrudimsku.

Josef II. se měl do půvabné šlechtičny údajně zakoukat při setkání na vojenských manévrech. FOTO: Josef Kriehuber (1800-1876)/Creative Commons/Public domain

Bere si zneuctěnou

Tehdy (přesné datum se nám bohužel zjistit nepodařilo) nedaleko odtud probíhají vojenské manévry, na nichž nechyběl ani Josef II. V pohledné Terezii najde císař zalíbení. Údajně ji svede a poníženého snoubence následně nutí, aby si Terezii přece jenom vzal.

Ten to skutečně udělá, nicméně později požádá o rozvod kvůli dalšímu podezření z manželčiny nevěry.

blank
Filip Kinský má prudkou povahu. FOTO: Joseph Müller/Creative Commons/Public domain

Cholerik dělal dusno

Zůstává ale otázkou, jestli všechno nebylo ve skutečnosti jinak. Filip měl totiž velmi cholerickou povahu a k výbuchu mu mohl stačit jen pouhý pocit, že se jeho vyvolená s někým baví důvěrněji, než by se na tehdejší mravy slušelo.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Carl von Sales/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články