Vyobrazení ženských ňader v dějinách se svým týmem analyzovala v roce 2018 onkoložka Raffaella Bianucciová z univerzity v anglickém Warwicku. Chtěla odhalit případné důkazy o rakovině prsu v minulosti.
Jak doložila její rozsáhlá studie, publikovaná v časopise Lancet Oncology, s kolegy opravdu našla rozmanité známky, které výskyt rakoviny prsu potvrzují. Pozoruhodné je, že se umělci nebáli takto postižené ženy zobrazovat ve svých dílech.
Nápadně menší ňadro
Svědectví o zákeřné chorobě podává například olejomalba zvaná Noc, jejímž autorem je italský malíř Michele Tosini (1503–1577) původem z Florencie.
Žena, zachycená na obraze, má nápadně menší levé ňadro i jeho bradavka je svraštělá, což podle Bianucciové dokazuje, že pravděpodobně trpěla rakovinou prsu.
Oteklá tkáň
Nádor nalezli vědci i na obraze Alegorie statečnosti italského malíře Masa da San Friana (1536–1571), na němž je vidět oteklá tkáň a nádor těsně pod kůží. Jde o jednoznačné důkazy, že rakovina prsu není moderní nemocí.
Právě v 16. století, kdy byla díla namalována, se také lékaři poprvé pokoušeli nemocná ňadra operovat. Jedním z průkopníků se stal Francouz Barthélémy Cabrol (1529–1603).