Skip to content

Svědectví archeologie: Polabí tvořilo obchodní srdce střední Evropy už v 7. století

Kdosi se skloní nad mrtvým. „Hele, něco se tu leskne,“ ruka vystřelí a sáhne na mužův krk. Nahmatá řetízek s přívěskem. „Zlatá mince. Víš co by se za to dalo pořídit?“ „Ticho, mrtví se neokrádají,“ okřikne ho druhý. Mince, která sem připutovala až z jihu Evropy, tak navždy zůstane součástí pohřební výbavy.

České země na sklonku starověku a v raném středověku nejsou izolovaným ostrovem odtrženým od zbytku Evropy a sevřeným hustými hvozdy. Už v době , kdy se na našem území pohybují Keltové a poté Germáni, tu obchod jenom kvete.

Jakmile sem ve dvou vlnách ve 30. letech 6. století na přelomu 6. a 7. století dorazí Slované, tradice rozvíjejí. Díky tomu v době přemyslovských Čech v 10. a 11. století naši zemi protíná několik obchodních stezek.

Důkazy o prvních ekonomických a kulturních stycích přinášejí archeologické nálezy.

Staré římské mince. Na podobné archeologové narazili i u nás. FOTO: pixabay

Číle kontakty s Římem

Archeolog opatrně čistí kulatý plíšek zalepený hlínou. „Je to římská mince,“ zajásá, když je mravenčí práce konečně hotová. Do roku 2012 mezi Ladnou a Lanžhotem badatelé najdou asi 170 mincí. I když většina je domácích a pochází z období od konce 10.

do počátku 13. století, takto datovány a určeny nejsou všechny. „Dvě římské antické mince z období pozdního císařství, pocházející ze souboru získaného povrchovou prospekcí, s raně středověkým osídlením bezprostředně nesouvisí.

Jejich výskyt na území, které bylo trvale v kontaktu s kulturními a obchodními vlivy z Podunají, není ničím výjimečný,“ poznamenávají současný numismatik Jan Videman a archeolog Jiří Macháček.

blank
Polabí je tradičně úrodnou krajinou, málokdo ale tuší, že patřilo už v raném středověku k důležitým ekonomickým centrům. FOTO: Juan de Vojníkov/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nejenom o platidlo

Mince nemusely nutně cinknout o stůl po úspěšně uzavřeném obchodu. „Odpověď na otázku, jestli byly mince v barbariku (oblasti, kde žijí Barbaři-pozn. red.) užívány jako platidla nebo pouze jako surovina drahých (a barevných) kovů určená k dalšímu zpracování anebo jako součást osobní prezentace je nesmírně složitá,“ píše současný archeolog a numismatik Jiří Militký, který zároveň potvrzuje, že nečastější a nepravděpodobnější způsob, jak se sem římské mince dostávaly, byly kontakty s římskými obchodníky.

O jejich přítomnosti u nás se zmiňuje už římský historik Tacitus (55‒120/124), vydávali se sem až do zániku Římské říše.

blank
O tom, že římští obchodníci pronikla až na naše území podává zprávy už římský historik Tacitus. FOTO: Pe-Jo/Creative Commons/Public domain

Velký ekonomický význam

Římané se ale nespokojí jenom s průnikem na jih Moravy. Dostanou se mnohem dále, což potvrzuje neuvěřitelných 122 římských platidel objevených na Kolínsku a dalších 70 u Nymburka. „Nálezová situace mincí v Čechách naznačuje, že hlavní kontaktní oblastí mohlo být Polabí v širokém okolí Kolína,“ vysvětluje Militký a dodává, že nálezy pocházejí z 1.-7. století.

Proč si oblíbili právě tohle území? I k tomu se vyjadřuje Militký: „Jednoznačné vysvětlení tohoto dlouhodobého jevu neznáme, ale je velmi pravděpodobné, že po celou dobu římskou a dobu stěhování národů šlo o jakési obchodní „srdce Čech“ a tato oblast byla zřejmě z nějakého důvodu cílovým územím římského mincovního importu.

“ Množství nalezených mincí napovídá, že polabská sídla měla tehdy velký ekonomický význam. V pomyslném žebříčku objevů římských mincí se totiž co do počtu na třetí místo vyšvihlo další z nich – Litoměřicko se 49 kusy.

Foto: Creative Commons, pixabay, Úvodní fotografie: Zdeněk Fiedler, edited by Pavel Hrdlička (Packa)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čtyři roky GDPR: Bez ochrany dat by Češi přišli o úspory v bankách
21stoleti.cz

Čtyři roky GDPR: Bez ochrany dat...

Před čtyřmi lety, 25. května 2018, začalo platit v...
Navrženo pro relaxaci a odpočinek
rezidenceonline.cz

Navrženo pro relaxaci a...

Výrazné změny nemusejí nést vždy stopy...
Teleportace Wellesleyho Pole: Přenesl se domů, aby stihl důležitý hovor?
enigmaplus.cz

Teleportace Wellesleyho Pole:...

Vědci se již desetiletí pokoušejí najít...
Bouřlivá válka ještě neskončila
nasehvezdy.cz

Bouřlivá válka ještě...

Pořád není klid! Ani po...
Miniaturní zenová zahrada
panidomu.cz

Miniaturní zenová zahrada

Prodávají se už hotové a mají sloužit jako dekorace i...
Středočeský kraj: Léto? Cestování a kultura!
epochanacestach.cz

Středočeský kraj: Léto?...

Obojí k létu neodmyslitelně...
Špenátový salát s kuřecím masem
tisicereceptu.cz

Špenátový salát s kuřecím...

Baby špenát ve spojení s grilovaným kuřecím je opravdu...
Brutální mord v chatce č. 28 není dodnes vyřešen!
epochalnisvet.cz

Brutální mord v chatce č. 28...

Klidné sobotní ráno v kalifornské osadě Keddie...
Zničí slavnější kolegyni kariéru?
nasehvezdy.cz

Zničí slavnější kolegyni...

Negativních rolí se obě umí...
Extravagantní hodinky Hublot ze spolupráce se Samuelem Rossem
iluxus.cz

Extravagantní hodinky Hublot...

I když ambasadorem značky Hublot je již...
Obojživelník Kaspického moře: Doprovází rybářské lodě podivný mutant?
enigmaplus.cz

Obojživelník Kaspického moře:...

Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží...
Správnou cestu mi našel dobrý duch Kališník
skutecnepribehy.cz

Správnou cestu mi našel dobrý...

Když se člověk dostane do...