Skip to content
reklama

Svědectví archeologie: Polabí tvořilo obchodní srdce střední Evropy už v 7. století

Kdosi se skloní nad mrtvým. „Hele, něco se tu leskne,“ ruka vystřelí a sáhne na mužův krk. Nahmatá řetízek s přívěskem. „Zlatá mince. Víš co by se za to dalo pořídit?“ „Ticho, mrtví se neokrádají,“ okřikne ho druhý. Mince, která sem připutovala až z jihu Evropy, tak navždy zůstane součástí pohřební výbavy.

České země na sklonku starověku a v raném středověku nejsou izolovaným ostrovem odtrženým od zbytku Evropy a sevřeným hustými hvozdy. Už v době , kdy se na našem území pohybují Keltové a poté Germáni, tu obchod jenom kvete.

Jakmile sem ve dvou vlnách ve 30. letech 6. století na přelomu 6. a 7. století dorazí Slované, tradice rozvíjejí. Díky tomu v době přemyslovských Čech v 10. a 11. století naši zemi protíná několik obchodních stezek.

Důkazy o prvních ekonomických a kulturních stycích přinášejí archeologické nálezy.

Staré římské mince. Na podobné archeologové narazili i u nás. FOTO: pixabay

Číle kontakty s Římem

Archeolog opatrně čistí kulatý plíšek zalepený hlínou. „Je to římská mince,“ zajásá, když je mravenčí práce konečně hotová. Do roku 2012 mezi Ladnou a Lanžhotem badatelé najdou asi 170 mincí. I když většina je domácích a pochází z období od konce 10.

do počátku 13. století, takto datovány a určeny nejsou všechny. „Dvě římské antické mince z období pozdního císařství, pocházející ze souboru získaného povrchovou prospekcí, s raně středověkým osídlením bezprostředně nesouvisí.

Jejich výskyt na území, které bylo trvale v kontaktu s kulturními a obchodními vlivy z Podunají, není ničím výjimečný,“ poznamenávají současný numismatik Jan Videman a archeolog Jiří Macháček.

blank
Polabí je tradičně úrodnou krajinou, málokdo ale tuší, že patřilo už v raném středověku k důležitým ekonomickým centrům. FOTO: Juan de Vojníkov/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Nejenom o platidlo

Mince nemusely nutně cinknout o stůl po úspěšně uzavřeném obchodu. „Odpověď na otázku, jestli byly mince v barbariku (oblasti, kde žijí Barbaři-pozn. red.) užívány jako platidla nebo pouze jako surovina drahých (a barevných) kovů určená k dalšímu zpracování anebo jako součást osobní prezentace je nesmírně složitá,“ píše současný archeolog a numismatik Jiří Militký, který zároveň potvrzuje, že nečastější a nepravděpodobnější způsob, jak se sem římské mince dostávaly, byly kontakty s římskými obchodníky.

O jejich přítomnosti u nás se zmiňuje už římský historik Tacitus (55‒120/124), vydávali se sem až do zániku Římské říše.

blank
O tom, že římští obchodníci pronikla až na naše území podává zprávy už římský historik Tacitus. FOTO: Pe-Jo/Creative Commons/Public domain

Velký ekonomický význam

Římané se ale nespokojí jenom s průnikem na jih Moravy. Dostanou se mnohem dále, což potvrzuje neuvěřitelných 122 římských platidel objevených na Kolínsku a dalších 70 u Nymburka. „Nálezová situace mincí v Čechách naznačuje, že hlavní kontaktní oblastí mohlo být Polabí v širokém okolí Kolína,“ vysvětluje Militký a dodává, že nálezy pocházejí z 1.-7. století.

Proč si oblíbili právě tohle území? I k tomu se vyjadřuje Militký: „Jednoznačné vysvětlení tohoto dlouhodobého jevu neznáme, ale je velmi pravděpodobné, že po celou dobu římskou a dobu stěhování národů šlo o jakési obchodní „srdce Čech“ a tato oblast byla zřejmě z nějakého důvodu cílovým územím římského mincovního importu.

“ Množství nalezených mincí napovídá, že polabská sídla měla tehdy velký ekonomický význam. V pomyslném žebříčku objevů římských mincí se totiž co do počtu na třetí místo vyšvihlo další z nich – Litoměřicko se 49 kusy.

Foto: Creative Commons, pixabay, Úvodní fotografie: Zdeněk Fiedler, edited by Pavel Hrdlička (Packa)/Creative Commons/CC BY-SA 3.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Seychely, malý velký ráj
epochanacestach.cz

Seychely, malý velký ráj

Někdy je dobré se zasnít...
Záhada římského „nerozbitného skla“
enigmaplus.cz

Záhada římského „nerozbitného...

Antický svět byl místem překotného rozvoje...
Cloumají s vámi hormony?
panidomu.cz

Cloumají s vámi hormony?

Není to vyloučeno a možná o tom ani nevíte....
Oslovil mě cizí muž, budoucí tchán
skutecnepribehy.cz

Oslovil mě cizí muž, budoucí...

Byl pochmurný podzim...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Bude se ještě někdy schopna zamilovat?
nasehvezdy.cz

Bude se ještě někdy schopna...

Když přišla ILONA...
Vědci se pokusili vychýlit trasu asteroidu. Dokáží ochránit Zemi před možnou kolizí?
epochalnisvet.cz

Vědci se pokusili vychýlit trasu...

Ničivá srážka s asteroidem je oblíbeným...
Našla americká armáda na Krétě tajné minojské technologie?
enigmaplus.cz

Našla americká armáda na...

Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a...
Jaké Gottovo tajemství chce Dominika ještě odhalit?
nasehvezdy.cz

Jaké Gottovo tajemství chce...

Tohle se nikdo neměl...
Perrelet opět partnerem Globe Soccer Awards v Dubaji
iluxus.cz

Perrelet opět partnerem...

Švýcarská hodinářská značka Perrelet se stala již...
Nejúspěšnější české firmy v roce 2022
21stoleti.cz

Nejúspěšnější české firmy v...

Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích...