Domů     Svatby Viléma z Rožmberka: Házeli mu císaři klacky pod nohy?
Svatby Viléma z Rožmberka: Házeli mu císaři klacky pod nohy?
21.12.2021

Za svojí nastávající pojedu,“ rozhodne se Vilém z Rožmberka. Panovník, jakkoli ho uznává a ctí, mu přece nebude předepisovat, kterou ženu si má vybrat za svoji budoucí choť! Vyznání jiné víry podle Rožmberka není na překážku. Od chystané cesty do Berlína za jeho vyvolenou Žofií ho nikdo a nic neodradí…

Mladý šlechtic Vilém z Rožmberka (1535–1592)se spřátelí s brunšvickým vévodou Erichem II. (1528–1584) a zakouká se do jeho nejmladší sestry Kateřiny (1534–1559).

Spojí tak příjemné s užitečným. Vezme si dívku, která se mu líbí a navíc posílí kontakty s německou říšskou šlechtou. Má to ale jeden háček. Zatímco Vilém je katolického vyznání, Kateřina je stoupenkyní luteránství.

Přesto Rožmberk v únoru 1557 zamíří na zásnuby do dolnosaského Mündenu. 20. února 1557 od něj Erich dostává jako dar dva koně s aksamitovými přehozy. Na svou snoubenku pamatuje bohatý Rožmberk množstvím stříbrných a zlatých šperků.

Svatba proběhne o osm dní později. Mladý šlechtic se zaváže, že novomanželku nebude nutit do změny víry, a dokonce prohlásí, že na svůj dvůr kvůli ní klidně pozve luteránského kněze.

Anna Marie Bádenská umírá v mladém věku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain
Anna Marie Bádenská umírá v mladém věku. FOTO: Neznámý autor/Creative Commons/Public domain

Prasatům vstup zakázán!

Kateřina za Vilémem přijíždí do Českého Krumlova v říjnu 1557 a dočká se velkolepého uvítání. Všechno musí být v nejvyšším lesku a mladý Rožmberk na to osobně dohlíží.

Ze dvora zámku dokonce vyžene prasata, když přikáže, aby „svině žádné se do dvora nepouštěly, neb jich tam veliký zástup bývá“. Novomanželce se v novém domově zalíbí a manželství je šťastné.

Kateřina má nakonec v Čechách hned dva kněze své víry a v rožmberském paláci na Pražském hradě pořádá evangelické bohoslužby. Samozřejmě, že to není po chuti přísnému katolíku Ferdinandovi I. Jenže Vilémovi jsou jeho námitky jedno.

Manželské štěstí bohužel netrvá dlouho. Kateřina při pobytu v Karlových Varech onemocní. Zdá se, že jí zdejší koupele, které navštěvovala ve snaze počít potomka, spíše uškodily, než pomohly. 10. května 1559 umírá.

Vilém truchlí podle svých slov „zármutkem velikým“. Potřebuje ale dědice, a tak se brzy začne poohlížet po Kateřinině nástupkyni.

Vilémova poslední manželka Polyxena z Pernštejna svého chotě přežije. FOTO: Přidělený Rolan de Mois/Creative Commons/Public domain
Vilémova poslední manželka Polyxena z Pernštejna svého chotě přežije. FOTO: Přidělený Rolan de Mois/Creative Commons/Public domain

Pomsta, která nevyšla

Patří mezi žádané partie. Je nesmírně bohatý a navíc ho v roce 1560 potkává další postup v kariéře. Je jmenován nejvyšším komorníkem Českého království.

Když se jednoho dne setká s Žofii Braniborskou z Hohenzollernu (1541–1564), dcerou braniborského kurfiřta Jáchyma II. (1505–1571), zálibně si dívku prohlédne.

19letá šlechtična se mu líbí a volba nevěsty proto padne na ni. Už v srpnu 1561 Vilém spěchá s budoucím tchánem sjednat svatební smlouvu. Naštve tím ovšem císaře. Ferdinandovi I. vadí, jak Rožmberkova moc i bohatství rostou.

„Hledáte si nevěsty jiné než pravé víry,“ předhazuje mu. I Žofie totiž pochází z luteránského rodu. Se svými výtkami ale císař neuspěje. Vilém je tvrdohlavý. Panovník se proto uchýlí k pomstě.

Když se Vilém chystá na cestu do Berlína za svou budoucí ženou, žádá některé šlechtice, aby ho kvůli větší prestiži doprovázeli. Ferdinand I. dotyčným ale mazaně zakáže v inkriminovanou dobu opustit Čechy. Cestu mají povolenou jenom ti méně významní.

Vilém si ovšem z císařova trucpodniku nic nedělá. 14. prosince 1561 si Žofii vezme za svoji zákonitou choť. Ona ale onemocní a umírá v pouhých 23 letech. Vilém chce nejdříve už zůstat sám, ale zvítězí touha po zplození dědice.

Rudolf II. se zúčastní Rožmberkovy poslední svatby. FOTO: Martino Rota/Creative Commons/Public domain
Rudolf II. se zúčastní Rožmberkovy poslední svatby. FOTO: Martino Rota/Creative Commons/Public domain

Vadí jim příbuzní

Už jako nejvyšší purkrabí Českého království si vybírá za ženu Annu Marii Bádenskou (1562–1583), dceru markraběte Filiberta Bádenského. Anna Marie je sirotkem. Vychovali ji v Mnichově na dvoře přísných katolíků Wittelsbachů.

Když Vilém plánuje další svatbu, věří proto, že tentokrát budou katoličtí Habsburkové spokojeni. Jenže vládnoucí rod, tehdy v čele s císařem Maxmiliánem II. (1527–1576), se opět vůči Rožmberkovu sňatku staví odměřeně.

„Vadilo jim blízké příbuzenství bádenských markrabat a bavorských vévodů, kteří se najednou – sňatkem Anny Marie a Viléma – stali příbuznými Rožmberků,“ píše současná historička Jiřina Doležalová.

Habsburkové mají vztek, že vliv Rožmberků tím zase posílí a rozšiřuje se za hranice Českého království. Anna Marie s Vilémem se navzdory nepřízni Habsburků v lednu 1578 berou v Českém Krumlově.

Nepodaří se jim ale počít potomka a jeho třetí žena umírá na zhoubný zánět ženských orgánů. V létě 1586 se Vilém zasnubuje s Polyxenou z Pernštejna (1566–1642). Ortodoxní katolička nevadí nikomu.

Při zahájení svatebního veselí proto ve Vilémově pražském paláci nechybí ani sám císař Rudolf II. (1552–1612).

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Mistr pánů z Rožmberka/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Historie
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Historie
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
svět zločinu
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
reklama
zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml