Domů     Surikaty: Hraví architekti podzemních paláců
Surikaty: Hraví architekti podzemních paláců

Roztomilá zvířata, známá hlavně svým typickým postojem na zadních nohou mají skvěle organizované gangy. Dělají všechno společně, dokážou se rozpoznat po hlase a jsou imunní vůči jedům různých živočichů. Nejsou ale tak něžná, jak by se mohlo zdát. Patří k druhům, které holdují vraždění neviňátek!

Je jen málo zvířat na naší planetě, které by byly srovnatelné se surikatami (Suricata suricatta), ať už se to vezme z jakéhokoliv pohledu.

Tito roztomilí šibalové jsou totiž neuvěřitelní pracanti, jejich obydlí připomínají rozlehlá podzemní království a mají mimořádně dobře organizovanou komunitu.

Žijí ve skupinách o několika desítkách jedinců a všichni členové se podílejí na shánění potravy, dávají pozor na dravce a starají se o potomstvo.

Okouzlující šelmy

Vzhled těchto malých šelem je nezaměnitelný a okouzlující. Charakteristický je pro ně obličej s dlouhým, špičatým čumákem a velké oči s bystrým pohledem. Kolem nich mají surikaty tmavé skvrny kruhového tvaru.

Jejich srst může mít hnědý, stříbřitý, oranžový nebo nazlátlý odstín s tmavšími pruhy na hřbetě. Měří okolo 30 centimetrů a jejich ocasy přidávají k této délce ještě zhruba asi 20 až 25 centimetrů.

Ty používají k udržování rovnováhy, pokud stojí vzpřímeně anebo k signalizaci nebezpečí ostatním členům skupiny. Surikaty váží kolem 1 kilogramu. Jsou imunní vůči mnoha druhům jedů včetně velmi silného jedu škorpionů z pouště Kalahari. V zajetí se dožívají 12 až 14 let, ve volné přírodě je to zhruba polovina.

Téměř rodinná fotografie: surikaty drží spolu!
Téměř rodinná fotografie: surikaty drží spolu!

Podzemní království

Žijí v pouštních a travnatých oblastech jižní Afriky, hlavně v Botswaně, Namibii a Jihoafrické republice. Objevují se také v jihozápadních oblastech Angoly a nížinách Lesotha.

Skupiny těchto zvířat čítají obvykle do 30 členů, ale existují také „superklany“, které mohou mít i přes 50 členů. Jejich nory vytvářejí důmyslný podzemní systém, vinoucí se obvykle až v hloubce 2 metrů.

Nora má podobu dlouhého tunelu s mnoha místnostmi a disponuje až několika desítkami vchodů a východů. Svá obydlí si surikaty vyhloubí za pomoci ostrých drápů. Jindy využívají soustavy podzemních nor po jiných zvířatech.

Pod dozorem stráží

Denní program těchto afrických šelem je jasně daný. Každé ráno skupina opustí své nory, polehávají nebo posedávají na slunci a pak se vydávají hledat potravu do okolí. Mezi oblíbené součásti jídelníčku patří brouci, housenky, pavouci nebo štíři.

Pochutnají si také na malých plazech, ptácích, vejcích, ovoci či rostlinách. Skupinu hlídají strážní, kteří se odeberou na vyvýšené místo, odkud ve vzpřímeném postoji na zadních nohou pozorně sledují okolí.

Zajímají je především dravci, jako jsou orli, jestřábi nebo šakali. Pokud hlídka ucítí nebezpečí, začne hvízdat nebo vydávat zvláštní štěkavý zvuk a upozorní tak ostatní, že je třeba rychle se přemístit do bezpečí podzemního úkrytu.

Strážní se pravidelně střídají. Surikaty také hlídají mláďata ve skupině, při výskytu nebezpečí vezme hlídka mláďata do úkrytu a je připravena je bránit i za cenu ztráty vlastního života.

Hlídka pozorně sleduje okolí.
Hlídka pozorně sleduje okolí.

Jako král Herodes

Po zhruba 11 týdnech březosti se samicím rodí v podzemním doupěti slepá a holá mláďata, může jich být až 5 v jednom vrhu. Hlavní roli v rození mláďat přitom hraje vůdčí samice, která bývá matkou až 80 procent všech odchovaných mláďat v kolonii.

Asi po 3 týdnech poprvé opouštějí noru a ve věku 3 měsíců jsou již plně samostatná. Surikaty si navzdory těsné spolupráci v klanech a svému altruistickému chování někdy navzájem zabíjejí mláďata, aby těm svým zajistily lepší podmínky pro přežití. Dominantní samice také může vyloučit z komunity matky druhých mláďat.

Pohodička na slunci
Pohodička na slunci

Jak rozpoznat nebezpečí

Surikaty se mezi sebou dorozumívají širokou škálou různých zvuků. Mohou takto dokonce označit konkrétní druh predátora, který skupinu ohrožuje. V závislosti na okolnostech cvrlikají, vrčí, hvízdají nebo štěkají.

Akustické charakteristiky takových varovných signálů se navíc mění s naléhavostí dané situace. Bylo identifikováno šest různých hlasových alarmů:

signalizace vzdušného dravce s nízkým, středním a vysokým stupněm naléhavosti a stejně odstupňované hlášení pozemského predátora. Surikaty reagují odlišně po zaznamenání poplachu, týkajícího se vzdušného anebo pozemského nebezpečí.

Například pokud uslyší vysoce naléhavé zvuky, ohlašující blízkost nebezpečí na zemi, obvykle hledají útočiště v noře a při přemisťování bedlivě sledují okolí.

Naopak když identifikují signály, které hlásí predátora ve vzduchu, většinou se nejprve přikrčí a také se dívají směrem vzhůru.

Foto: www.houstonzoo.org, www.sunnyskyz.com, www.cutestpaw.com, www.lattitudesafety.co.uk, www.goodfon.com,
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
zajímavosti
Jaroslav Marvan: Vacátko ve slepičárně
Člun s Helenou Vondráčkovou (*1947) a Václavem Neckářem (*1943) se pomalu vzdaluje od břehu. Za zády hereckého dua se rýsuje nádherný zámek Blatná. Tipnete si, o jakém filmu je řeč? Kromě Blatné je natáčený i na Bojnickém zámku. Těm, kdo stále tápou, ještě napovíme, že královského otce Jindřicha si tu na jedničku střihne žižkovský rodák […]
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz