Zdravých a výživných potravin je v přírodě víc než dost a bez nadsázky by se každá z nich dala označit za pomyslnou „superpotravinu”. Velké množství potravin, ať už se nám zdají jakkoliv obyčejné, v sobě totiž ukrývá spoustu prospěšných živin.
Existují však některé, které přece jen svým složením a hlavně přínosem vynikají nad ostatní, a to i v případě, že bychom je nenazývali tak honosně s předponou „super”.
Superpotraviny jsou už delší dobu populární i u nás. Ale co jsou vlastně zač? Přesná definice sice neexistuje, jejich charakteristika je však poměrně snadná: potraviny rostlinného původu v přírodním stavu, které obsahují značné množství cenných živin.
Jsou nabité vitamíny, minerály, proteiny, prospěšnými mastnými kyselinami a antioxidanty. A nejedná se jen o exotické bobule z jižní Ameriky, najdete je všude na světě, i u nás v Česku. K těm nejzdravějším patří například rakytník, lněné semínko nebo kadeřávek.
Energie pro buňky
Ne nadarmo jsou superpotraviny považovány téměř za zázračné. Svým obsahem mikroživin totiž podporují nejen imunitní systém, ale i ostatní tělesné funkce. Organismus je navíc lehce přijímá a velmi dobře zužitkovává.
Pomáhají také při snižování hmotnosti, zlepšují stav pleti, navozují dobrou náladu, zvyšují sílu a energii, zlepšují soustředění a zpomalují proces stárnutí. Na světě jich existují stovky.
Poznejte několik nejzdravějších a zároveň nám nejdostupnějších a naučte se s nimi experimentovat.
ARONIE, přírodní vitamínová bomba
Tato tmavá bobule zdraví nejen udržuje, ale pomáhá i při léčení četných nemocí. Její cennou předností je neobyčejně vysoký obsah červených barviv, které působí vysoce antioxidačně a chrání naše buňky.
Těchto látek je v aronii obsaženo mnohem víc než ve většině jiných bobulí. Přibližně pětinásobně proti stejnému množství modrých hroznů a zhruba dvacetinásobně proti malinám nebo jahodám.
Použití
Aronii si můžete opatřit v mnoha podobách. Často jsou to sušené plody, které se dají rovnou konzumovat. K dostání je i nektar, šťáva, víno, čaj, pomazánka, marmeláda nebo sirup.
V syrovém stavu mají bobule kvůli vysokému obsahu tříslovin natrpklou sladkokyselou chuť, asi jako nezralé borůvky. Pokud je necháte zmrznout, zesládnou a zčásti svoji trpkou chuť ztratí.
CHIA SEMÍNKA, superovoce Aztéků
Chia semínka zvyšují sílu a vytrvalost, na dlouhou dobu zasytí a poskytují nejdůležitější živiny – především velké množství bílkovin, vápník, hodně železa a spoustu antioxidantů. Jsou rovněž významným zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin.
Podobají se lněnému semínku, ale mají výrazně delší trvanlivost. Chuťově jsou neutrální, ale výborně se kombinují s jinými potravinami, ať už v salátech nebo müsli.
Použití
Nejznámější jsou tato semínka jako tzv. chia gel, jsou totiž bohatá na vlákninu a po ponoření do vody značně nabobtnají.
Na přípravu této rosolovité hmoty smíchejte třetinu šálku chia semínek se dvěma šálky vody nebo neslazeného ořechového mléka, přelijte do uzavíratelné nádoby a postavte do chladu. V chladničce můžete rosol uchovávat zhruba týden.
GRANÁTOVÉ JABLKO, Afroditino ovoce
Vysoký obsah polyfenolů povýšil granátové jablko na superhrdinu. Tyto rostlinné látky působí jako antioxidanty: posilují imunitní systém a zpomalují proces stárnutí buněk. V tomto ovoci se navíc ukrývá velké množství životně důležitých vitamínů a minerálů.
Použití
Konzumují se zrníčka plodů, ale doporučuje se zužitkovat i šťávu. Lisuje se z celých plodů a lze ji pít jen tak, případně přimíchat do smoothie či smíchat s jinými šťávami.
Zrníčka jsou perfektní na chroupání, výborně se hodí do salátů a pikantních rýžových pokrmů, do müsli nebo jako ozdoba dezertů a koláčů.
KADEŘÁVEK, zelený elixír života
Kadeřávek má za sebou úctyhodnou kariéru. V Německu byl tento tamní oblíbenec dlouho rozšířený pouze na severu, dnes se však bez něj neobejde žádná trendy restaurace. Není divu, kadeřávek spolu s potočnicí patří k nejvýživnějším druhům zeleniny.
Má značný antioxidační účinek, urychluje metabolismus tuků a působí antibakteriálně. Právem je považován za zázračný prostředek proti stárnutí.
Použití
Účinek kadeřávku ještě zintenzivníte rozmixováním nebo nasekáním nadrobno. Perfektně se hodí do smoothie a šťáv, výborný je v salátech nebo sušený, v podobě chipsů. Uchovávejte ho v chladničce, zabalený do vlhké utěrky, a spotřebujte maximálně do dvou dnů.
KAKAOVÉ BOBY, potrava bohů
Tento multitalent mezi superpotravinami je nabitý biokativními živinami. Kakao navíc navozuje pocit štěstí. Obsahuje látky, které způsobují uvolňování endorfinů, tzv. hormonů štěstí. Zázračnými účinky však disponuje pouze nepražené kakao. Pokud se boby zahřejí na teplotu 42 °C, většina účinných látek se zničí.
Použití
Raw kakao je k dostání jako celé kakaové boby, drcené kakaové boby nebo jemně mletý prášek z bobů. Drcené boby jsou výtečné jen tak na zobání nebo jako přísada do smoothie, dezertů či nepečených dortů a koláčů.
MORINGA OLEJODÁRNÁ, zázračný strom
Kdyby na světě neexistovala žádná jiná potravina, mohli bychom se živit jen moringou. Už tři stromy stačí na to, aby pokryly roční spotřebu živin průměrné rodiny. Moringa si tedy skutečně označení “zázračný strom” nebo “strom života” zaslouží.
Je neobyčejně bohatá na nejrůznější antioxidanty, působí proti bakteriím, plísním a virům, brzdí růst nádorů, dokáže zpomalit proces stárnutí a omlazovat, má i četné další léčebné účinky.
Použití
Moringa je u nás nejčastěji k dostání ve formě prášku. Ten se může přimíchat do jídla nebo tekutin. V řezané formě je moringa vhodná k přípravě čaje. Kromě toho existuje v podobě ajurvédské moringové pasty, která se může přidávat do mléka nebo čaje. Koupit můžete i olej (behen), šťávu, med a celé listy.
GOJI, kouzelné bobule z Asie
V Tibetu tyto bobule nazývají také bobulemi štěstí, známý je i název vlčí bobule. Tajemství goji tkví ve skupině určitých řetězců cukrů a aminokyselin, které se nevyskytují v žádné jiné rostlině. Posilují imunitní systém a působí proti oxidativnímu stresu. Goji rovněž zlepšuje odolnost vůči fyzické i psychické zátěži.
Použití
Goji si je možné opatřit jako čerstvé ovoce i sušené plody, v prášku, jako šťávu, čaj, ovocnou pomazánku, příměs v čokoládě. Rostlinu můžete pěstovat i na zahradě. Bobule mají podobnou chuť jako rozinky, jen jsou méně sladké.
SPIRULINA, vitalita z modrozelené řasy
Spirulina je řasou superlativů, a to jak co do obsahu cenných látek, tak co do jejich účinnosti.
Chrání buňky a tkáně, zvyšuje energii, posiluje imunitní systém, působí antivirálně, protizánětlivě a protinádorově, snižuje krevní tlak, reguluje hladinu cholesterolu a cukru, napomáhá regeneraci svalů, chrání játra a ulevuje při anémii.
Složení jejích živin je skutečně rekordní, obsahuje všech osm esenciálních aminikyselin a je bohatá na lehce stravitelné bílkoviny – obsahuje jich 20x víc než sója a 200x víc než hovězí maso.
Použití
Spirulinu si lze opatřit ve formě tablet nebo prášku. K dostání je asi 55 druhů této řasy, nejčastěji se jako doplňek stravy používají Spirulina platensis a Spirulina maxima.
Při koupi si ale všímejte zbarvení, jakostní spirulina má tmavou modrozelenou barvu, bledě zelené tablety nebo tablety s bílými flíčky jsou obvykle něčím nastavené.