„Šťastný nový rok!“ Jemné cinknutí skleniček šampaňského oznamuje, že je tu půlnoc. O chvíli později již přátelé vytahují whisky. „Tak ať je ten další lepší, než tenhle!“ Přípitek následuje přípitek a zábava nebere konce. Ale to ráno, ach ouvej…
Jsme jako mátohy, kamsi do nitra hlavy jakoby nám někdo zarazil skleněný střep, chce se nám zvracet a střeva se chovají, jakoby chytila přinejmenším úplavici. Někomu navíc vystoupá teplota a těla se zmocní nekontrolovatelný třas.
Nejlepší by bylo spát, ale často to jako naschvál nejde. Tak to je kocovina. U každého vypadá o chlup jinak, a největší smůlu mají ti, jejichž tělo pro odbourávání alkoholu zkrátka není stvořené. Mimochodem, věděli jste, že to je případ až dvou třetin Japonců?
Proč nás stíhá bolehlav?
Proč je nám vlastně tak hrozně? Na vině jsou tělní tekutiny, ve kterých nám alkohol udělá pořádný zmatek. Tělní buňky se vlivem alkoholu stávají vodnatějšími, tudíž i většími. A na to například hlava není připravena.
Dohromady s celkovou dehydratací organismu a narušením rovnovážného centra v mozku vznikne pořádný motohlav snoubený s bolehlavem. A když se už celý svět motá, neudělá to dobře ani žaludku. Za jeho bolest ale může něco jiného:
Ostrý alkohol potrápí sliznici neboli mukózu, která tvoří vnitřní výstelku trávicí trubice. A alkohol opravdu nemá ráda…
Hlavním aktérem v odbourávání alkoholu jsou játra. Je to proces na dlouhou trať, kdy se nejdřív změní etanol na acetaldehyd. Ten známe třeba z hodně zralého ovoce. Jde o bezbarvou hořlavinu, která štiplavě páchne. A samozřejmě je toxická.
Není divu, že má na naší kocovině zásadní podíl. Teprve, když játra dokončí svou namáhavou práci a přeměnu finišují octanem, může náš prohřešek tělo vyloučit ven.
Pokud by vás zajímalo, s kterými z běžně konzumovaných alkoholických nápojů máme největší kocovinový problém, jde o whisky, rum, brandy, bourbon a kupodivu i červené víno.
Jak minimalizovat kocovinu?
Nepodceňte přípravu a nadopujte tělo dostatkem vitaminu C. Osvědčená je i tučnější večeře. Pokud máte kachní žaludek, vypijte sklenici mléka, to zpomaluje vstřebávání alkoholu. Až přijde „akce“, prokládejte drinky nealkoholickými nápoji – třeba minerálkou.
A ráno je tu. Máte kocovinu? Doplňte co nejdříve tekutiny, mnoha lidem se osvědčil ředěný fresh džus, ale stačí i voda s vymačkaným citronem. Funguje také rajčatové smoothie. Opravdovým a vědecky potvrzeným zázrakem je ovšem med.
Kouzlo tkví ve fruktóze, která pomáhá acetaldehyd měnit na kyselinu octovou. A s tou už si tělo hravě poradí. A navíc vás med nadopuje proteiny, vitamíny a aminokyselinami.
Proč se říká zrovna „kocovina“?
Píše se rok 1848. V Kalifornii vypuká zlatá horečka a během Pražského červnového povstání umírá několik desítek lidí. Tou dobou se vzedme protest proti příslušníkovi prastarého šlechtického rodu Koců z Dobrše, což je ves dnes spadající pod okres Strakonice.
Mladoboleslavský hejtman Kristián Koc je totiž zapřisáhlým odpůrcem národního obrození a jeho aktéry neváhá pozavírat či na ně alespoň, lidově řečeno „bonzovat“. Právě kvůli němu se dostane do centra zájmu také Karel Havlíček Borovský (1821–1856).
S poopileckým stavem to ale zatím mnoho společného nemá. Kocovina či dříve hlavně kočičina je původně výtržnost.
K dnešnímu významu se překloní až v 2. polovině 19. století, a to díky podobnosti s německým Katzenjammer, což ve své době značí blíže neurčený neduh, ze kterého si budete naříkat.
Existuje i teorie, která hejtmana a němčinu zcela vynechává a tvrdí, že kocovina je z polského kociokwik, tedy žalostného mňoukání kočky.