Domů     Šumivé víno v číslech: Víte, kolik bublin máte ve skleničce?
Šumivé víno v číslech: Víte, kolik bublin máte ve skleničce?
27.12.2023

Opatrně našlapuje sklepením. Výhled mu značně omezuje těžká železná maska. Kdepak, nejsme v románu Alexandra Dumase, ani v nějakém laciném hororu.

Toto je každodenní realita pracovníků s šampaňským v 18. století. To občas exploduje – a následná řetězová reakce může zničit až 90 % láhví. Následky na přítomných lidech mohou být fatální…

50 000 000

Kolik bublin tak asi je v jedné láhvi šampusu? Možná vás nepřekvapí, že nejsme první, kdo si tuto bizarní otázku pokládá. A naštěstí na ni existuje i odpověď: Až 50 milionů. Ovšem najdou se i menšinové názory, že jde až o 250 milionů!

Pokud si lahodný šumivý mok nalijeme do skleničky, můžeme se potěšit až 5 000 000 bublinkami stoupajícími vzhůru. Za tento jev můžeme poděkovat jednak miniaturním vláknům celulózy, jednak elektrostatice.

A samozřejmě, přiznejme si, že žádná sklenice není přes veškerou snahu dokonale čistá. Na efekt bublinek budou mít vliv i mikroskopické nečistoty.

6

Až na tolik atmosfér je vyčíslen tlak u vín vyráběných druhotným kvašením. Není se co divit, šampaňské obsahuje pořádnou nálož oxidu uhličitého. Ovšem takové Prosecco se pohybuje s tlakem jen mezi dvěma až čtyřmi atmosférami.

Nespočet bublin? Inu, spočítat se přibližně dají. Foto: Pixabay
Nespočet bublin? Inu, spočítat se přibližně dají. Foto: Pixabay

45

Pokud si chcete svých až 50 milionů bublin užít na nejvyšší míru, nalévejte šampaňské v úhlu 45 stupňů, a to ideálně do skleniček ve tvaru rozkvétajícího tulipánu.

1662

Anglický lékař a vědec Christopher Merret (1614/1615–1695) předkládá dne 17. prosince 1662 Královské společnosti svá pozorování týkající se vína. Jako vůbec první hovoří o cukru a šumivých vínech s porozuměním procesu.

V podstatě popíše dnes již tradiční proces výroby šampaňského vína, tak jak vzniká ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne.

1

Jak dlouho se dá šumivé víno, tedy sekt, bez následků skladovat? Pokud to bude ve tmě a alespoň relativním chladu, pak se doporučuje maximálně jeden rok. Víno bývá „pitné“ i měsíce poté, ale kvalita jde pozvolna dolů.

1812

Roku 1812 se stane pořádná řádka událostí, na které bude historie pamatovat. 18. června vyhlásí Spojené státy americké válku Spojenému království a o pouhých šest dní později začne Napoleonovo (1769–1821) ruské tažení.

A právě během něj získá prý nehynoucí slávu unikátní způsob otvírání láhví šampaňského: Odseknutím hrdla láhve! Důstojníci si sabráž zamilují a ta se brzy rozšíří do světa.

Jakmile šavle oddělí hrdlo, zapůsobí rána v kombinaci s vnitřním tlakem a hrdlo i se špuntem dekadentně odlétá až 10 metrů daleko.

1,8

Tolik centimetrů činí průměr hrdla láhve. Pokud se zamyslíme nad tím, co již víme o tlaku uvnitř skleněné nádoby, vyjde nám, že na nenápadný špunt působí síla přibližně 16 kilogramů!

1868

Píše se rok 1868 a veřejnost se poprvé na světové výstavě v Paříži seznamuje se španělským šumivým vínem Cava. Název má dle stejnojmenného regionu.

Výroba španělského šumivého vína je ovšem doložena již v roce 1851. V roce 1972 je ve Španělsku ustanovena Regulační rada pro šumivá vína (Consejo Regulador de los Vinos Espumosos), která pro tento nápoj schválí pojmenování vino de cava, čímž se krásně vyhne sporům o termín „šampaňské“, které později vypuknou.

8

Jakou teplotu má mít ideálně rozlévané šumivé víno? Názory se liší, ale vejdou se do rozmezí 4 až 8 stupňů Celsia. Taková teplota nejlépe uchovává aroma a svěžest – a samozřejmě také bublinky.

A co dělat, když láhev nedopijete a chcete si ji nechat třeba na zítra? Obyčejný korek ani vakuovací špunt nejsou dobrá volba. Bublinky nezůstanou – a v případě pumpičky je dokonce vytáhnete ven i se vzduchem. Pořiďte si raději stopper. Jde o speciální špunt, který vzduchotěsně uzavře láhev pro věci budoucí.

3

Pouhé tři gramy na litr. Tolik cukru, tedy nejméně ze všech sektů, obsahuje přírodně tvrdé šumivé víno brut nature. Rozdíly ve sladkosti jsou značné.

Vždyť klasický brut má v sobě do 15 gramů cukru a extra suchý sekt do 20. A naopak, demi sec má již do 50 gramů. Naprostým rekordmanem sladkosti je ovšem doux. Obsahuje více, než 50 gramů na litr vína.

85

Víte, z jaké odrůdy se vyrábí Prosecco? Že je to chyták, protože se přeci vyrábí ze stejnojmenné bílé odrůdy vinné révy? Ta dostane název podle vesnice spadající pod severoitalský Terst. Má to ale jedno velké ALE. Z Prosecca se Prosecco už nevyrábí.

Pijeme v něm odrůdu Glera, které musí být obsaženo minimálně 85 %. U Prosecca si můžeme vybírat z šumivého spumante, perlivého frizzante a málokdo ví, že se smí vyrábět i jako tiché víno, tedy tranquillo. Jak se výroba liší od „šampusu“?

Třeba tím, že druhotně kvasí v uzavřených ocelových tancích, kdežto šampaňské v láhvích.

Tak na zdraví! A hodně štěstí do dalšího roku. Foto: Pixabay
Tak na zdraví! A hodně štěstí do dalšího roku. Foto: Pixabay

7

K Silvestru bublinky zkrátka patří. A nemusí být jen v sektu. Pokud vás honí mlsná na koktejl, nabízí se třeba dnes tak populární Aperol Spritz. Namícháte ho ze dvou dílů Aperolu, tří dílů Prosecca, dílu sody a ozdobíte plátkem pomeranče.

Za hořkosladkou chutí Aperolu stojí bratři Luigi a Silvio Barbieri, kteří jej představí roku 1919 na veletrhu v Padově, a to po sedmi letech usilovného vývoje a experimentování.

A pokud hodláte Silvestra oslavit na horách, třeba v italských Alpách, neváhejte si po lyžování dopřát chvíli pohody a vychutnat si pravou italskou atmosféru. Není divu, že odpolední chvíle „après-ski“ bývá jedním z nejhezčích momentů zimní dovolené.

Poradíme vám k ní i drink: Do vinné sklenice plné ledu nalijete 3 díly prosecca nebo speciálně pro tento drink vyrobeného perlivého Cinzano To Spritz, přidejte 2 díly Aperolu a 1 díl perlivé vody. Nakonec doplňte plátkem pomeranče a unikátní italský drink je na světě.

1908

Právě od tohoto roku je šampaňské chráněno obchodní značkou. Pokud se má sekt nazvat šampaňským, musí pocházet z francouzské oblasti Champagne a být vyrobené tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi.

326 000 000

Koupili jste si na loňský Silvestr šampaňské? Tak to byla jedna (či více) ze zhruba 326 000 000 prodaných lahví za rok 2022.

Foto / zdroj: Pixabay a CC, www.warehouse1.cz
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
historie
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a