Domů     Šumivé víno v číslech: Víte, kolik bublin máte ve skleničce?
Šumivé víno v číslech: Víte, kolik bublin máte ve skleničce?
27.12.2023

Opatrně našlapuje sklepením. Výhled mu značně omezuje těžká železná maska. Kdepak, nejsme v románu Alexandra Dumase, ani v nějakém laciném hororu.

Toto je každodenní realita pracovníků s šampaňským v 18. století. To občas exploduje – a následná řetězová reakce může zničit až 90 % láhví. Následky na přítomných lidech mohou být fatální…

50 000 000

Kolik bublin tak asi je v jedné láhvi šampusu? Možná vás nepřekvapí, že nejsme první, kdo si tuto bizarní otázku pokládá. A naštěstí na ni existuje i odpověď: Až 50 milionů. Ovšem najdou se i menšinové názory, že jde až o 250 milionů!

Pokud si lahodný šumivý mok nalijeme do skleničky, můžeme se potěšit až 5 000 000 bublinkami stoupajícími vzhůru. Za tento jev můžeme poděkovat jednak miniaturním vláknům celulózy, jednak elektrostatice.

A samozřejmě, přiznejme si, že žádná sklenice není přes veškerou snahu dokonale čistá. Na efekt bublinek budou mít vliv i mikroskopické nečistoty.

6

Až na tolik atmosfér je vyčíslen tlak u vín vyráběných druhotným kvašením. Není se co divit, šampaňské obsahuje pořádnou nálož oxidu uhličitého. Ovšem takové Prosecco se pohybuje s tlakem jen mezi dvěma až čtyřmi atmosférami.

Nespočet bublin? Inu, spočítat se přibližně dají. Foto: Pixabay
Nespočet bublin? Inu, spočítat se přibližně dají. Foto: Pixabay

45

Pokud si chcete svých až 50 milionů bublin užít na nejvyšší míru, nalévejte šampaňské v úhlu 45 stupňů, a to ideálně do skleniček ve tvaru rozkvétajícího tulipánu.

1662

Anglický lékař a vědec Christopher Merret (1614/1615–1695) předkládá dne 17. prosince 1662 Královské společnosti svá pozorování týkající se vína. Jako vůbec první hovoří o cukru a šumivých vínech s porozuměním procesu.

V podstatě popíše dnes již tradiční proces výroby šampaňského vína, tak jak vzniká ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne.

1

Jak dlouho se dá šumivé víno, tedy sekt, bez následků skladovat? Pokud to bude ve tmě a alespoň relativním chladu, pak se doporučuje maximálně jeden rok. Víno bývá „pitné“ i měsíce poté, ale kvalita jde pozvolna dolů.

1812

Roku 1812 se stane pořádná řádka událostí, na které bude historie pamatovat. 18. června vyhlásí Spojené státy americké válku Spojenému království a o pouhých šest dní později začne Napoleonovo (1769–1821) ruské tažení.

A právě během něj získá prý nehynoucí slávu unikátní způsob otvírání láhví šampaňského: Odseknutím hrdla láhve! Důstojníci si sabráž zamilují a ta se brzy rozšíří do světa.

Jakmile šavle oddělí hrdlo, zapůsobí rána v kombinaci s vnitřním tlakem a hrdlo i se špuntem dekadentně odlétá až 10 metrů daleko.

1,8

Tolik centimetrů činí průměr hrdla láhve. Pokud se zamyslíme nad tím, co již víme o tlaku uvnitř skleněné nádoby, vyjde nám, že na nenápadný špunt působí síla přibližně 16 kilogramů!

1868

Píše se rok 1868 a veřejnost se poprvé na světové výstavě v Paříži seznamuje se španělským šumivým vínem Cava. Název má dle stejnojmenného regionu.

Výroba španělského šumivého vína je ovšem doložena již v roce 1851. V roce 1972 je ve Španělsku ustanovena Regulační rada pro šumivá vína (Consejo Regulador de los Vinos Espumosos), která pro tento nápoj schválí pojmenování vino de cava, čímž se krásně vyhne sporům o termín „šampaňské“, které později vypuknou.

8

Jakou teplotu má mít ideálně rozlévané šumivé víno? Názory se liší, ale vejdou se do rozmezí 4 až 8 stupňů Celsia. Taková teplota nejlépe uchovává aroma a svěžest – a samozřejmě také bublinky.

A co dělat, když láhev nedopijete a chcete si ji nechat třeba na zítra? Obyčejný korek ani vakuovací špunt nejsou dobrá volba. Bublinky nezůstanou – a v případě pumpičky je dokonce vytáhnete ven i se vzduchem. Pořiďte si raději stopper. Jde o speciální špunt, který vzduchotěsně uzavře láhev pro věci budoucí.

3

Pouhé tři gramy na litr. Tolik cukru, tedy nejméně ze všech sektů, obsahuje přírodně tvrdé šumivé víno brut nature. Rozdíly ve sladkosti jsou značné.

Vždyť klasický brut má v sobě do 15 gramů cukru a extra suchý sekt do 20. A naopak, demi sec má již do 50 gramů. Naprostým rekordmanem sladkosti je ovšem doux. Obsahuje více, než 50 gramů na litr vína.

85

Víte, z jaké odrůdy se vyrábí Prosecco? Že je to chyták, protože se přeci vyrábí ze stejnojmenné bílé odrůdy vinné révy? Ta dostane název podle vesnice spadající pod severoitalský Terst. Má to ale jedno velké ALE. Z Prosecca se Prosecco už nevyrábí.

Pijeme v něm odrůdu Glera, které musí být obsaženo minimálně 85 %. U Prosecca si můžeme vybírat z šumivého spumante, perlivého frizzante a málokdo ví, že se smí vyrábět i jako tiché víno, tedy tranquillo. Jak se výroba liší od „šampusu“?

Třeba tím, že druhotně kvasí v uzavřených ocelových tancích, kdežto šampaňské v láhvích.

Tak na zdraví! A hodně štěstí do dalšího roku. Foto: Pixabay
Tak na zdraví! A hodně štěstí do dalšího roku. Foto: Pixabay

7

K Silvestru bublinky zkrátka patří. A nemusí být jen v sektu. Pokud vás honí mlsná na koktejl, nabízí se třeba dnes tak populární Aperol Spritz. Namícháte ho ze dvou dílů Aperolu, tří dílů Prosecca, dílu sody a ozdobíte plátkem pomeranče.

Za hořkosladkou chutí Aperolu stojí bratři Luigi a Silvio Barbieri, kteří jej představí roku 1919 na veletrhu v Padově, a to po sedmi letech usilovného vývoje a experimentování.

A pokud hodláte Silvestra oslavit na horách, třeba v italských Alpách, neváhejte si po lyžování dopřát chvíli pohody a vychutnat si pravou italskou atmosféru. Není divu, že odpolední chvíle „après-ski“ bývá jedním z nejhezčích momentů zimní dovolené.

Poradíme vám k ní i drink: Do vinné sklenice plné ledu nalijete 3 díly prosecca nebo speciálně pro tento drink vyrobeného perlivého Cinzano To Spritz, přidejte 2 díly Aperolu a 1 díl perlivé vody. Nakonec doplňte plátkem pomeranče a unikátní italský drink je na světě.

1908

Právě od tohoto roku je šampaňské chráněno obchodní značkou. Pokud se má sekt nazvat šampaňským, musí pocházet z francouzské oblasti Champagne a být vyrobené tradiční metodou druhotného kvašení v láhvi.

326 000 000

Koupili jste si na loňský Silvestr šampaňské? Tak to byla jedna (či více) ze zhruba 326 000 000 prodaných lahví za rok 2022.

Foto / zdroj: Pixabay a CC, www.warehouse1.cz
Související články
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
reklama
zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
záhady a tajemství
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Ekologická domácnost se vyplatí
panidomu.cz
Ekologická domácnost se vyplatí
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř