Nejslavnější a nejmocnější lidé tohoto světa disponují nepředstavitelnými majetky. Někteří o ně ovšem mohou snadno přijít. Pokud se totiž najde někdo, kdo je o ně dokáže šikovně připravit.
Od 70. let je mezi význačnými americkými osobnostmi oplývajícími nejtučnějšími konty známkou vybraného vkusu, pokud si nechávají spravovat své finance společností nejrespektovanějšího odborníka.
Tím je Bernard Lawrence Madoff (1938–2021), investiční bankéř s téměř zázračnými výsledky.
Legendární zakladatel elektronické burzy NASDAQ a jeden z největších obchodníků Wall Streetu spravuje desítky miliard dolarů k naprosté spokojenosti svých klientů, jimž zaručuje stabilní výnosy z jejich vkladů.
Až po dlouhých letech se ukáže, že pohádkové zisky existovaly vlastně jenom na papíře.
Když jedni financují druhé
Bernie Madoff začíná svou investiční kariéru jako mnoho jiných, když v roce 1960 ukončí studia politických věd a založí vlastní společnost Bernard L. Madoff Investment Securities. Na počátku kariéry nejspíš opravdu zúročuje svůj talent legálním způsobem.
Patří k průkopníkům moderních technologií a dbá na rozvoj elektronického obchodování.
Když ale v roce 1987 nastane takzvané Černé pondělí, při němž se hroutí finanční trhy a řada investorů utrpí nenahraditelné ztráty, rozhodne se zachránit svou společnost na úkor klientů.
„Myslel jsem, že se s danou situací dokážu vypořádat, nechtěl jsem páchat zločin. Jenže to bylo stále horší a horší a já neměl odvahu připustit si, co jsem udělal,“ konstatuje o mnoho let později.
A tak se výnosy pro nejvýznamnější investory začínají tajně brát z vkladů dalších klientů. Rodí se systém, kterému se říká Ponziho schéma nebo také letadlo.
Trochu pohodlí si přece zaslouží!
Madoff vše řídí ze 17. patra mrakodrapu Lipstick Building na newyorském Manhattanu – z místa, kam většina zaměstnanců jeho firmy nesmí vstoupit. Prozatím nikdo nemá žádné podezření.
Šéf si samozřejmě nežije špatně, ale jen málokomu to připadá jako nadměrný přepych. Proč by jeden z nejvýznamnějších finančníků světa nemohl mít rezidenci na Manhattanu za sedm milionů dolarů a další vily na Floridě, na Long Islandu nebo ve Francii?
Proč by nemohl trávit odpočinek na některé ze svých luxusních jachet? A pokud snad někdo přesto zapochybuje, rozsáhlé konexe finančnické legendy ho rychle přesvědčí, že taková veličina si důvěru zaslouží.
Ostatně sám Madoff je členem hned několika regulačních komisí dohlížejících na obchodování na burze a mnozí ho obdivují i pro jeho filantropii. Jeho štědré dary oceňují nemocnice, školy či divadla.
Kam se poděly naše peníze?
Přichází však rok 2008 a s ním další celosvětová finanční krize. Mnoho klientů najednou zatouží vybrat si pro jistotu prostředky, svěřené do Madoffových rukou. A najednou se ukáže, že pro ně v těch rukou vlastně vůbec nic není.
11. prosince 2008 zabuší policisté na Madoffovy dveře a od té doby už všechno nezadržitelně spěje k šokujícímu odhalení.
Vyšetřovatelům se nakonec podaří zjistit, že Bernie Madoff připravil celkem 1341 klientů o neuvěřitelných 65 miliard dolarů, což v přepočtu představuje téměř 1,2 bilionu korun.
Někdo by mohl chtít vystřelit
Mezi finančníkovy oběti se řadí i celebrity včetně režiséra Stevena Spíelberga nebo herce Kevina Bacona. Mnoha lidem podvod naprosto zničí život, někteří dokonce spáchají sebevraždu.
Postiženi nejsou jen milionáři, investiční fondy či banky, ale třeba i charitativní organizace, které Madoffovi také svěřily svůj majetek. Není divu, že když podvodník předstupuje před soud, musí na sobě pro jistotu mít neprůstřelnou vestu. „Okradl bohaté.
Okradl chudé. Okradl i ty mezi nimi. Neměl žádné hodnoty,“ prohlašuje například jeden z podvedených, investor Tom Fitzmaurice.
Dlouhé čekání na vězení
Sám Madoff přizná, že vlastně vůbec nechápe, jak mu to všechno mohlo tak dlouho procházet. „Věděl jsem, že tento den i vězení jednou nevyhnutelně přijdou,“ prohlašuje před soudem.
Finančník je uznán vinným v jedenácti různých obviněních, je odsouzen k trestu 150 let vězení a k propadnutí majetku v astronomické výši 170 miliard dolarů.
V té souvislosti působí až poněkud nemístně rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry, podle kterého Madoff už nikdy nesmí pracovat v burzovním nebo investičním sektoru.
Nezbyl už ani jediný dolar
Král světových finančníků se mění na vězně číslo 61727-054 a trest mu má vypršet v červnu roku 2139. Kdybychom Bernieho Madoffa ve věznici potkali, asi bychom nevěřili, že právě tenhle nenápadný muž býval jednou z největších postav světového byznysu.
V nápravném zařízení v Severní Karolíně seká dobrotu.
„Pečuji zde o počítačové systémy, což ovšem spočívá v pouhé kontrole, že fungují a jsou udržovány v čistotě, nevyžaduje to žádnou technickou dovednost,“ přiznává v roce 2013 v telefonickém rozhovoru pro televizní stanici CNN. Reportéři musejí muži kdysi oplývajícímu závratným bohatstvím zavolat. On sám sice telefonovat smí, ale nemá ani dolar.
Potrestán sebevraždou syna
Celý případ s sebou nese ještě jednu tragédii, a to přímo ve finančníkově rodině. V roce 2010, přesně v den druhého výročí Madoffova zatčení, spáchá sebevraždu jeho syn Mark, který spolu se svým bratrem Andrewem na otcův podvod jako první upozornil.
„Za smrt syna jsem zodpovědný a je velmi obtížné s tím žít,“ přiznává Madoff. Vysvobození pro vězně trpícího výčitkami svědomí přichází letos v dubnu, kdy Bernie Madoff, trpící vážným onemocněním ledvin, ve věku 82 let ve vězení vydechne naposled.