Domů     Strašidelný hotel: Duchové bydlí v pokoji 418
Strašidelný hotel: Duchové bydlí v pokoji 418
13.4.2023

Na počátku celého příběhu je jeden nemocný učitel. Nebýt jeho, proslulý strašidelný hotel v coloradských horách by nikdy nevznikl. A světoznámý spisovatel by nepřišel na námět svého zřejmě nejznámějšího románu.

Pedagogickou kariéru Freelana Oscara Stanleyho (1849–1940) z Maine v roce 1881 násilně přerušuje tuberkulóza. Stanley má nařízeno se šetřit. Ze školy sice poslušně odejde, ale vzápětí se vrhá do nejrůznějších nových aktivit.

Stává se vyhledávaným houslařem, konstruuje automobil, zajímá se o novinky ve stavebnictví. A pak se vydává na ozdravný pobyt do coloradských hor.

Hotel je nejlepší terapie

S manželkou Florou přijíždí Stanley do městečka Estes Park v pohoří Rocky Mountains na počátku léta 1903. Okamžitě si zdejší krajinu zamiluje. Jeho zdravotní stav se rychle zlepší natolik, že už opět spřádá smělé plány.

Když se kochá úžasným výhledem na jezero Estes, uzraje v něm rozhodnutí: Tady postavím nezapomenutelný hotel! Své předsevzetí skutečně splní. Hotel postaví. A nezapomenutelný rozhodně bude.

Na zimu se hotel Stanley zavírá. FOTO: Sgerbic / Creative Commons / CC0
Na zimu se hotel Stanley zavírá. FOTO: Sgerbic / Creative Commons / CC0

Když je zima, zavíráme!

Budova hotelu je dokončena v roce 1909 a na svou dobu nabízí veškeré možné technické vymoženosti. Je tady hydraulický výtah, elektrické i plynové osvětlení, tekoucí voda i telefon v každém pokoji.

Jen topení luxusní hotel Stanley postrádá, a tak se na zimu prostě zavírá. Když Freelan Stanley roku 1940 v požehnaném věku 91 let umírá, zanechává za sebou prosperující podnik, do kterého se náročná klientela jen hrne.

Tehdy jsou ještě zprávy o výskytu podivných úkazů v pokojích i na chodbách spíše výjimkou.

Neviditelná klavíristka koncertuje

Teprve od 70. let minulého století jako by paranormální síly nasbíraly dostatek energie.

Hosté si stále častěji stěžují na dveře, které se samy od sebe otevírají, na nevysvětlitelně blikající světla či na závany chladného vzduchu v místnostech s pečlivě uzavřenými okny.

Ti pozornější zaslechnou i kroky v prázdných chodbách či šílený smích uprostřed noci. Nezřídka se některý z hostů znenadání probudí a spatří nad svou postelí stát stín neznámého muže.

Podle některých názorů je to sám zakladatel hotelu F. O. Stanley, který přichází zkontrolovat, zda jeho hostům nic nechybí. Poté schází do haly v přízemí a zastaví se v baru nebo ve svém oblíbeném kulečníkovém sále.

Personál si také vypráví o klavíru v tanečním sále, který čas od času začne sám od sebe hrát, ačkoliv u něj nikdo nesedí. Zaměstnanci by přísahali, že se tímto způsobem připomíná duch Stanleyovy manželky Flory, která byla vynikající pianistkou.

Procházka zmrzlého ducha

Podivné zvuky přivolaní experti vysvětlují změnami tlaku v potrubí, blikající světla přičítají zastaralé elektroinstalaci a průvan je prostě průvan.

Co se dá objasnit hůř, to je tajemný neviditelný klavírista, nenadále vykřikující hlasy nebo smích hrajících si dětí a koneckonců ani přízrak štíhlé ženy toulající se chodbami nenabízí žádné logické zdůvodnění.

Je to jen optický klam, nebo se skutečně jedná o ducha ženy, která prý kdysi umrzla ve sklepě?

Lord Dunraven hotel stále ještě neopustil. FOTO: homeoint / Creative Commons / volné dílo
Lord Dunraven hotel stále ještě neopustil. FOTO: homeoint / Creative Commons / volné dílo

Pokoj neklidných oběšenců

Nejděsivější pověst si postupně získává čtvrté patro. V pokoji číslo 401 se občas objevuje mlžná postava Stanleyho obchodního společníka, anglického lorda Dunravena.

Apartmá 407 je zase známé tím, že se z jeho okna občas dívá ven přízračná tvář, a to v době, kdy pokoj není obsazen. Především je tu však pokoj číslo 418. Hosté se v něm ráno probouzejí vyčerpaní a bez energie.

Není divu, když je celou noc budí vrzání podlahy a pod dveřmi z koupelny je vidět, že tam kdosi neustále zapíná a rozsvěcuje světlo.

Pokud si někdo dá tu práci a zjistí si něco o historii hotelu, dozví se, že právě v koupelně pokoje číslo 418 se kdysi oběsila manželka jistého boháče, když se dozvěděla, že ji muž podvedl s místní pokojskou.

Horor na vlastní kůži

Hotel během jeho existence poctila návštěvou řada význačných hostů. Přespal tu bývalý prezident Theodore Roosevelt (1858–1919) či japonský císař Hirohito (1901–1989).

V říjnu 1974 se k těmto osobnostem přiřadí i spisovatel Stephen King (*1947). Je mu právě 27 let a teprve před rokem se díky fenomenálnímu úspěchu své prvotiny Carrie mohl stát spisovatelem na plný úvazek.

Do hotelu Stanley si přijíždí odpočinout s manželkou Tabithou (*1949). Pár se usazuje v pokoji číslo 217 a budoucí autor mnoha napínavých hororů netuší, že právě tady najde inspiraci pro ten nejděsivější.

Náladová pokojská v akci

Ze všeho nejdříve Kinga zarazí skutečnost, že během chvilky, kdy si po příjezdu odskočil z pokoje, mu kdosi vybalil zavazadlo. Nikdo z personálu se k tomu však nehlásí.

Teprve později se King dozví o tom, že právě v jeho pokoji údajně přebývá duch pokojské Elizabeth Wilsonové, vážně zraněné při výbuchu plynové lampy krátce po otevření hotelu.

Říká se, že pokud se jí host v pokoji zamlouvá, stará se o jeho šaty. Pokud je jí nesympatický, oblečení mu vztekle rozhází.

Spisovatel Stephen King tu našel inspiraci pro svůj román Osvícení. FOTO: flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Spisovatel Stephen King tu našel inspiraci pro svůj román Osvícení. FOTO: flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Ponuré bydlení? Výborně!

V době Kingovy návštěvy tu živých zaměstnanců moc není. „Hotel se zrovna chystal zavřít na zimu a my jsme byli jedinými hosty,“ vzpomíná Stephen King. „Když jsme večeřeli v jídelně, všechny židle kolem už byly vzhůru nohama na stolech,“ vybavuje si spisovatel.

Právě ponurá atmosféra dlouhých prázdných chodeb je však pro autora hororů skvělou a vítanou inspirací.

Před čím prchá malé dítě?

Největší zážitek však na spisovatele ještě čeká. Vyděsí ho noční můra o tříletém chlapci s vytřeštěnýma očima zoufale před čímsi prchajícím hotelovou chodbou. Je to jen sen, nebo King na okamžik nahlédl do minulosti hotelu?

„Třásl jsem se tak, že jsem málem spadnul z postele. Vstal jsem, zapálil si cigaretu a zíral z okna na hory. Než cigareta dohořela, měl jsem pohromadě kostru dalšího románu,“ líčí spisovatel noc ve strašidelném hotelu.

Tím románem je Osvícení, které dobude svět a stane se předlohou pro slavný stejnojmenný film s nepřekonatelným Jackem Nicholsonem (*1937) v hlavní roli.

Strašidla za mírný poplatek

Strašidelný hotel Stanley je dnes vyhledávaným turistickým střediskem. Topení už dávno má, a tak své služby může hostům nabízet celoročně. Některé pokoje ovšem jen tak snadno nedostanete.

Kingovo apartmá 217 je nutné si rezervovat nejméně 7 měsíců dopředu a noc v něm přijde nejméně na 500 dolarů.

Za pouhých 25 dolarů se však můžete zúčastnit noční procházky hotelem, která vás zavede na všechna místa výskytu podivných úkazů včetně sklepení, koncertního sálu nebo podzemního tunelu.

Na 60 dolarů pak přijde pětihodinová exkurze s odborným doprovodem experta na paranormální jevy.

Foto: Carol M. Hingsmith / Creative Commons / volné dílo, homeoint / Creative Commons / volné dílo, Sgerbic / Creative Commons / CC0, flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Související články
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Záhady a tajemství
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Záhady a tajemství
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
reklama
svět zločinu
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
Před pedofilními bestiemi se dítě neschová
Nejsme před nimi v bezpečí v třešňovém sadu, na ulici za bílého dne ani na nemocničním lůžku. Pedofilové jsou nevyzpytatelní, třebaže mají nízké IQ jako Zdeněk Moré nebo pět tříd základní školy jako Vojtěch Běloch. Spravedlnost si s nimi naštěstí ví většinou rady. Kdo není popraven, dostává dlouholetý trest a ještě nařízenou léčbu v ústavu. […]
Boháči, oblíbený cíl únosců
Někoho unést není jen tak, vyžaduje to většinou dlouhodobé plánování včetně sledování oběti a přihlédnutí k jejím návykům. Aby se něco takového vyplatilo, je třeba si vyhlédnout někoho, za jehož únos budou jeho blízcí ochotni zaplatit hodně, hodně peněz. Proto se v hledáčku únosců tak často ocitají opravdoví boháči. John R. Thompson, prezident společnosti Firestone Kdy unesen: […]
reklama
záhady a tajemství
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Kde se narodil Ježíš Kristus? A měl bratry a ženu?
Místo narození křesťanského proroka není jasné. Existují nějaké podklady pro tvrzení, že Ježíš Kristus měl bratry. A co jestli měl také manželku?   Je možné, že město Betlém, považované za místo narození Ježíše Krista, leželo trochu někde jinde, než si všichni dosud mysleli. Izraelský archeolog Aviram Ošri roku 2012 prohláasil: „Betlém v Galileji byl v době Ježíšova […]
Astrologické znamení Skopce a oslavy svátků jara
Okolo doby jarní rovnodennosti, kdy na obloze vládne znamení Berana neboli Skopce a začíná kypět nový život, slavíme Velikonoce. Samotný svátek byl převzat od židů a nazývají ho ,,Pesach“. V němčině se Velikonoce nazývají ,,Ostern“, což je odvozeno od starogermánské bohyně jara Ostary, jejíž jméno souvisí se slovem ,,Osten“, východ – a má tudíž spojitost […]
Čí jsou lidské ostatky nalezené na Vildštejně v hradním komíně?
Hrad Vildštejn v obci Skalná najdeme nedaleko Františkových Lázní. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1224, kdy je jako majitel hradu uváděn Gerold z Vildštejna. Na hradě se však v průběhu staletí vystřídalo mnoho majitelů. V majetku krutého rodu… Například roku 1531 hrad získali Viršperkové. Členové tohoto rodu byli známi svou prchlivostí a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív