Domů     Strašidelný hotel: Duchové bydlí v pokoji 418
Strašidelný hotel: Duchové bydlí v pokoji 418
13.4.2023

Na počátku celého příběhu je jeden nemocný učitel. Nebýt jeho, proslulý strašidelný hotel v coloradských horách by nikdy nevznikl. A světoznámý spisovatel by nepřišel na námět svého zřejmě nejznámějšího románu.

Pedagogickou kariéru Freelana Oscara Stanleyho (1849–1940) z Maine v roce 1881 násilně přerušuje tuberkulóza. Stanley má nařízeno se šetřit. Ze školy sice poslušně odejde, ale vzápětí se vrhá do nejrůznějších nových aktivit.

Stává se vyhledávaným houslařem, konstruuje automobil, zajímá se o novinky ve stavebnictví. A pak se vydává na ozdravný pobyt do coloradských hor.

Hotel je nejlepší terapie

S manželkou Florou přijíždí Stanley do městečka Estes Park v pohoří Rocky Mountains na počátku léta 1903. Okamžitě si zdejší krajinu zamiluje. Jeho zdravotní stav se rychle zlepší natolik, že už opět spřádá smělé plány.

Když se kochá úžasným výhledem na jezero Estes, uzraje v něm rozhodnutí: Tady postavím nezapomenutelný hotel! Své předsevzetí skutečně splní. Hotel postaví. A nezapomenutelný rozhodně bude.

Na zimu se hotel Stanley zavírá. FOTO: Sgerbic / Creative Commons / CC0
Na zimu se hotel Stanley zavírá. FOTO: Sgerbic / Creative Commons / CC0

Když je zima, zavíráme!

Budova hotelu je dokončena v roce 1909 a na svou dobu nabízí veškeré možné technické vymoženosti. Je tady hydraulický výtah, elektrické i plynové osvětlení, tekoucí voda i telefon v každém pokoji.

Jen topení luxusní hotel Stanley postrádá, a tak se na zimu prostě zavírá. Když Freelan Stanley roku 1940 v požehnaném věku 91 let umírá, zanechává za sebou prosperující podnik, do kterého se náročná klientela jen hrne.

Tehdy jsou ještě zprávy o výskytu podivných úkazů v pokojích i na chodbách spíše výjimkou.

Neviditelná klavíristka koncertuje

Teprve od 70. let minulého století jako by paranormální síly nasbíraly dostatek energie.

Hosté si stále častěji stěžují na dveře, které se samy od sebe otevírají, na nevysvětlitelně blikající světla či na závany chladného vzduchu v místnostech s pečlivě uzavřenými okny.

Ti pozornější zaslechnou i kroky v prázdných chodbách či šílený smích uprostřed noci. Nezřídka se některý z hostů znenadání probudí a spatří nad svou postelí stát stín neznámého muže.

Podle některých názorů je to sám zakladatel hotelu F. O. Stanley, který přichází zkontrolovat, zda jeho hostům nic nechybí. Poté schází do haly v přízemí a zastaví se v baru nebo ve svém oblíbeném kulečníkovém sále.

Personál si také vypráví o klavíru v tanečním sále, který čas od času začne sám od sebe hrát, ačkoliv u něj nikdo nesedí. Zaměstnanci by přísahali, že se tímto způsobem připomíná duch Stanleyovy manželky Flory, která byla vynikající pianistkou.

Procházka zmrzlého ducha

Podivné zvuky přivolaní experti vysvětlují změnami tlaku v potrubí, blikající světla přičítají zastaralé elektroinstalaci a průvan je prostě průvan.

Co se dá objasnit hůř, to je tajemný neviditelný klavírista, nenadále vykřikující hlasy nebo smích hrajících si dětí a koneckonců ani přízrak štíhlé ženy toulající se chodbami nenabízí žádné logické zdůvodnění.

Je to jen optický klam, nebo se skutečně jedná o ducha ženy, která prý kdysi umrzla ve sklepě?

Lord Dunraven hotel stále ještě neopustil. FOTO: homeoint / Creative Commons / volné dílo
Lord Dunraven hotel stále ještě neopustil. FOTO: homeoint / Creative Commons / volné dílo

Pokoj neklidných oběšenců

Nejděsivější pověst si postupně získává čtvrté patro. V pokoji číslo 401 se občas objevuje mlžná postava Stanleyho obchodního společníka, anglického lorda Dunravena.

Apartmá 407 je zase známé tím, že se z jeho okna občas dívá ven přízračná tvář, a to v době, kdy pokoj není obsazen. Především je tu však pokoj číslo 418. Hosté se v něm ráno probouzejí vyčerpaní a bez energie.

Není divu, když je celou noc budí vrzání podlahy a pod dveřmi z koupelny je vidět, že tam kdosi neustále zapíná a rozsvěcuje světlo.

Pokud si někdo dá tu práci a zjistí si něco o historii hotelu, dozví se, že právě v koupelně pokoje číslo 418 se kdysi oběsila manželka jistého boháče, když se dozvěděla, že ji muž podvedl s místní pokojskou.

Horor na vlastní kůži

Hotel během jeho existence poctila návštěvou řada význačných hostů. Přespal tu bývalý prezident Theodore Roosevelt (1858–1919) či japonský císař Hirohito (1901–1989).

V říjnu 1974 se k těmto osobnostem přiřadí i spisovatel Stephen King (*1947). Je mu právě 27 let a teprve před rokem se díky fenomenálnímu úspěchu své prvotiny Carrie mohl stát spisovatelem na plný úvazek.

Do hotelu Stanley si přijíždí odpočinout s manželkou Tabithou (*1949). Pár se usazuje v pokoji číslo 217 a budoucí autor mnoha napínavých hororů netuší, že právě tady najde inspiraci pro ten nejděsivější.

Náladová pokojská v akci

Ze všeho nejdříve Kinga zarazí skutečnost, že během chvilky, kdy si po příjezdu odskočil z pokoje, mu kdosi vybalil zavazadlo. Nikdo z personálu se k tomu však nehlásí.

Teprve později se King dozví o tom, že právě v jeho pokoji údajně přebývá duch pokojské Elizabeth Wilsonové, vážně zraněné při výbuchu plynové lampy krátce po otevření hotelu.

Říká se, že pokud se jí host v pokoji zamlouvá, stará se o jeho šaty. Pokud je jí nesympatický, oblečení mu vztekle rozhází.

Spisovatel Stephen King tu našel inspiraci pro svůj román Osvícení. FOTO: flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Spisovatel Stephen King tu našel inspiraci pro svůj román Osvícení. FOTO: flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Ponuré bydlení? Výborně!

V době Kingovy návštěvy tu živých zaměstnanců moc není. „Hotel se zrovna chystal zavřít na zimu a my jsme byli jedinými hosty,“ vzpomíná Stephen King. „Když jsme večeřeli v jídelně, všechny židle kolem už byly vzhůru nohama na stolech,“ vybavuje si spisovatel.

Právě ponurá atmosféra dlouhých prázdných chodeb je však pro autora hororů skvělou a vítanou inspirací.

Před čím prchá malé dítě?

Největší zážitek však na spisovatele ještě čeká. Vyděsí ho noční můra o tříletém chlapci s vytřeštěnýma očima zoufale před čímsi prchajícím hotelovou chodbou. Je to jen sen, nebo King na okamžik nahlédl do minulosti hotelu?

„Třásl jsem se tak, že jsem málem spadnul z postele. Vstal jsem, zapálil si cigaretu a zíral z okna na hory. Než cigareta dohořela, měl jsem pohromadě kostru dalšího románu,“ líčí spisovatel noc ve strašidelném hotelu.

Tím románem je Osvícení, které dobude svět a stane se předlohou pro slavný stejnojmenný film s nepřekonatelným Jackem Nicholsonem (*1937) v hlavní roli.

Strašidla za mírný poplatek

Strašidelný hotel Stanley je dnes vyhledávaným turistickým střediskem. Topení už dávno má, a tak své služby může hostům nabízet celoročně. Některé pokoje ovšem jen tak snadno nedostanete.

Kingovo apartmá 217 je nutné si rezervovat nejméně 7 měsíců dopředu a noc v něm přijde nejméně na 500 dolarů.

Za pouhých 25 dolarů se však můžete zúčastnit noční procházky hotelem, která vás zavede na všechna místa výskytu podivných úkazů včetně sklepení, koncertního sálu nebo podzemního tunelu.

Na 60 dolarů pak přijde pětihodinová exkurze s odborným doprovodem experta na paranormální jevy.

Foto: Carol M. Hingsmith / Creative Commons / volné dílo, homeoint / Creative Commons / volné dílo, Sgerbic / Creative Commons / CC0, flickr / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Záhady kolem krále Artuše: Kým vlastně byl, kde ležel bájný hrad Camelot a kde se vzala kouzelník Merlin?
„Zítra nás čeká boj,“ prohlašuje Artuš a přehlédne svoje rytíře. Usedá s nimi u kulatého stolu, kde nikdo nemůže být v čele. Kde se jejich legendární setkání mohla odehrávat? A jak to bylo se samtoným Artušem? Po téměř čtyřech staletích vlády Římanů nad Anglií zůstává na ostrovech spousta římských staveb včetně amfiteátrů. Jeden z nich se nachází […]
Záhady a tajemství
Posvátný oltář na hoře Ebal: Je dobývání Kanaánu Izraelity jenom mýtus?
„Až tedy přejdete Jordán, postavíte na hoře Ébalu ony kameny, jak vám dnes přikazuji, a obílíš je vápnem. Vybuduješ tam oltář Hospodinu, svému Bohu, oltář z kamenů, ale nebudeš je opracovávat železem,“ přikazuje Mojžíš (1394/1393–1274/1273 př. n. l.) vojevůdci Jozuovi (†1245 př. n. l.). Ten poslechne a skutečně oltář vybuduje a provádí na něm oběti Hospodinu. […]
Záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Záhady a tajemství
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
reklama
věda a technika
Cesta k proslulým motorkám začala u ručních granátů
Jak se zrodila Jawa? Každý si pod tímto slovem představí motocykly, ale tak jednoduché to nebylo. Možná vás tolik nepřekvapí, že na začátku byla zbrojní výroba. Podnikatel František Janeček (1878–1941) vyrábí v roce 1922 ve své pražské zbrojovce ruční granáty. Autorem jejich konstrukce je přitom on sám. Kromě toho se soustředí také na produkci kulometů. Brzy […]
Měsíc: Ráj pro těžaře!
Dlouhou dobu byl Měsíc pro lidstvo jen na míle vzdálenou stříbrnou koulí na obloze. Jenže pak Neil Armstrong 21. července 1969 udělá „malý krok pro člověka, ale velký skok pro lidstvo“ a od té chvíle začne být tato jediná známá přirozená družice Země vcelku lákavou destinací. K tomu, aby se na Měsíc přestěhoval člověk natrvalo, vede […]
Podzimní rovnodennost: Nejmagičtější okamžik roku!
Poznačte si datum 23. září, čas 8:50. Tehdy dojte k výjimečné chvíli! Slunce se dostane do takové pozice vůči Zemi, že severní i jižní polokouli bude osvěcovat naprosto stejně. Den i noc také obdaří stejnou dobou vlády. Spravedlivý den se jmenuje… podzimní rovnodennost! Když strážce podsvětí Hádes unese krásnou Persefonu, její matka Déméter to neunese. […]
Zabijáci plazí říše: 5 nejjedovatějších hadů světa
Jací hadi jsou nejjedovatější – a jak je možné, že mají na svědomí relativně málo životů? Co se děje s člověkem po uštknutí? A vážně dokáže had jediným kousancem zabít slona?   Zmije paví: Největší zabiják lidí? Na iráckou část Arabské pouště padla noc. Čtveřice mužů se vrací domů, na hlavách mají tradiční kostkovanou tkaninu […]
záhady a tajemství
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Kde leží biblická Sodoma? Americký archeolog má tip
„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy. V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
epochalnisvet.cz
České Lurdy: Docházelo v nich k zázračnému uzdravování?
K potemnělému svatostánku se blíží další poutníci. Od úst jim přitom stoupají obláčky páry. V kalendáři je totiž 13. leden a venku mrzne, jako když praští. Ve čtyři hodiny ráno je přesto bazilika v se
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Tipy na výlety pro všechny!
Pokud by vás náhodou v tomto krásném kraji nezlákal hrad na Kunětické hoře (viz úvodní foto), máme tu pro vás řadu dalších tipů! Jako první tip na výlet je tento – zkuste navštívit nový židovský hřbitov v Pardubicích.  Je součástí Centrálního hřbitova, který naleznete v ulici K Židovskému hřbitovu. Ačkoli k založení došlo již roku 1883, je
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
21stoleti.cz
Co si dal trilobit ke své poslední večeři?
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Ta
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
enigmaplus.cz
Záhadné kubánské útoky opět v akci: Neznámá zbraň udeřila přímo v Bílém domě!
Federální úřady vyšetřují nové případy tzv. havanského syndromu. Záhadné onemocnění způsobuje řadu závažných příznaků včetně poškození mozku. Má se za to, že jej způsobuje dosud neznámá zřejmě akustic
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
enigmaplus.cz
Horor na irském venkově: Ďábla odhalili, když hráli karty!
Říká se, že ten, kdo chce neznámého člověka správně odhadnout, podívá  se mu na boty. Jejich kvalita, čistota o každém mnohé napovídá. Zároveň si můžete i zkontrolovat, zda před vámi náhodou nestojí-n
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
iluxus.cz
Emirates slaví Mezinárodní den kávy
Mezinárodnímu dni kávy, který připadá na 1. října věnuje velkou pozornost i společnost Emirates. Na palubách svých letadel i v saloncích Emirates vytvořila širokou nabídku kvalitních káv, jíž se každo
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
21stoleti.cz
Orly bělohlavé zabíjí sinice, jejichž toxin by však mohl léčit lidi
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie,
4 talenty kakaa
panidomu.cz
4 talenty kakaa
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
nasehvezdy.cz
Vyhlédla si snad za Forejta náhradu?
Rozchod na spadnutí. Alespoň tak se mluví o vztahu EVY BUREŠOVÉ (30) a PŘEMKA FOREJTA (36). Říká se, že je za tím její nevěra! Hvězda seriálu ZOO si podle všeho velmi přeje svatbu. Eva Burešová (30)
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Za všechno může sestřin manžel
skutecnepribehy.cz
Za všechno může sestřin manžel
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás