Domů     Šílený Mel: Když je v afektu, nejde pro ránu daleko
Šílený Mel: Když je v afektu, nejde pro ránu daleko
13.4.2023

Ve filmu Statečné srdce učaruje celému světu jako zosobnění čestného hrdiny, ve Smrtonosné zbrani zase odbourává svou odvahou proloženou vtipnými hláškami. Filmové tváře ale mají do reality daleko. Mel Gibson je ve skutečnosti problémový násilník.

Když z filmových pláten zazářily na přelomu 70. a 80. let pomněnkové oči amerického herce Mela Gibsona (*1956), fanynky šly do kolen.

Tehdy se mohl herec v roli Šíleného Maxe vyřádit coby v kůži oblečený strážce pořádku, který jde po krku bandě nebezpečných motorkářů. Z Šíleného Maxe se stává trhák a z Mela Gibsona populární sympaťák, který si časem vydobude image bojovníka za spravedlnost. Svými excesy si ale zavaří.

Útěk před válkou

Přestože kolují zvěsti, že Mel Gibson pochází z Austrálie, není tomu tak. Narodil se v americkém státě New York do velké rodiny jako šesté dítě z jedenácti! Vyrůstá mezi římskými katolíky a tělem mu koluje i nemalá část irské krve.

Světem začne brzy otřásat rozjíždějící se válka ve Vietnamu. Melovi je 12 let, ale jeho starší bratr je v ohrožení, mohl by být povolán do služby. Proto se rodina rozhodne přesunout za svými příbuznými za velkou louži – do Austrálie.

Kuchař, nebo novinář?

Také v novém domově nezapomíná chlapec na dobré vychování a navštěvuje chlapeckou katolickou střední školu. Po jejím dokončení řeší první zásadní otázku – má se stát kuchařem, nebo novinářem?

Jeho sestra však již dlouho pozoruje bratrův dramatický talent a nehodlá dopustit, aby ho Mel promrhal. Rozhodne se podat Melovým jménem přihlášku na Národní institut divadelního umění v Sydney. A udělá dobře.

Statečné srdce patří k nejúspěšnějším filmům mela Gibsona. FOTO: impawards / Creative Commons / volné dílo
Statečné srdce patří k nejúspěšnějším filmům mela Gibsona. FOTO: impawards / Creative Commons / volné dílo

Přirozený talent

Konkurz dopadne na jedničku a Mel Gibson může rozjet svou hereckou kariéru. Bez jakýchkoliv předešlých zkušeností začíná zcela od nuly, na jeho studijních výsledcích i prvních vystoupeních to však není znát.

Hned po studiích se mu podaří ovládnout australská divadelní prkna a přicházejí i první filmové nabídky. Sláva se dostaví brzy. Vždyť postapokalyptický Šílený Max dává Gibsonovi šanci už v 23 letech.

Americké úspěchy

Také druhé pokračování Maxe má úspěch, dokonce o mnoho větší než první díl. Díky němu shlíží Gibson už i z amerických filmových pláten a okamžitě se stane miláčkem publika. Ženy ho chtějí, muži zase touží být jako on. Jeho herecká hvězda strmě stoupá.

Již v roce 1984 slaví jeho americký debut Řeka obrovský úspěch. Snímek je nominován rovnou na čtyři Oscary!

Statečné sexy srdce

Nejvíc sexy muž podle časopisu People? Mel Gibson! Hercova tvář obletí celý svět a jeho modré oči si podmaní Hollywood i miliony lidí. Přichází jedna velká role za druhou.

Série Smrtonosných zbraní nasadí herci masku svérázného sympaťáka, která vytvoří iluzi skutečnosti. Vždyť Mel Gibson musí být takový správný chlap i v reálu! Navíc jeho teprve druhý režijní pokus dopadne nad očekávání. Statečné srdce si vyslouží pět Oscarů.

Příběh odvážného Williama Wallace bojujícího za nezávislost Skotska i Mel Gibson samotný získá srdce diváků po celém světě.

Manželství a sedm dětí

Tou dobou však mají fanynky smůlu. Mel Gibson je již od roku 1980 ženatý s Robyn Denise Moorovou, která je v době natáčení Šíleného Maxe asistentkou zubaře.

Zatímco herec točí jeden film za druhým, jeho žena stejným tempem přivádí na svět jejich potomky. Vždyť za dobu jejich manželství počali jednu dceru a šest synů! Manželství se zdá pevné jako skála. Dokud neprojeví oscarový filmový tvůrce svou stinnou tvář.

Omluva, nebo výmluva?

Usměvavý muž totiž skrývá svou temnotu již velmi dlouho. „Začal jsem pít už ve 13,“ připouští Gibson v rozhovoru z roku 2002. „Byl jsem na tom vážně hodně dobře, ale taky moc moc špatně,“ vzpomíná na svá mladá léta a záhy se přizná k nedávnému zjištění:

„Jsem maniodepresivní.“ Může hercova diagnóza stát za skandály, které se začnou objevovat v novém miléniu? Nebo jde jen o výmluvu?

Opilý za volantem

Mel Gibson je totiž pořádný cholerik. To ukazuje v roce 2006, kdy opět povolí uzdu své lásce k alkoholu a pak bez rozmyšlení sedne za volant. Tolik nadávek si policejní hlídka v Miami, která jej zastavila, asi už dlouho nevyslechla.

Herec navíc jednoho policistu při zatýkání počastuje nevybíravými rasistickými urážkami a přilije olej do plamene svého prvního velkého hollywoodského skandálu. Následky na sebe nenechají dlouho čekat.

Konec pevného vztahu

Právě tento incident zřejmě odstartuje natolik závažné problémy v manželství, že i přes hercovu silnou katolickou víru dojde k rozvodu. Nakolik je však Gibson zarputilým křesťanem, lze pochybovat.

Vždyť za rozvodem nestojí jen jeho agresivní sklony a alkoholismus, ale i nevěra.

Mel Gibson se zaplete během natáčení filmu Na hraně temnoty s ruskou zpěvačkou Oksanou Pochepou (*1984) a nechá se fotografy nachytat při společných hrátkách na pláži.

Oxana Pochepa slavnému herci učarovala. FOTO: Darhangelsky / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Oxana Pochepa slavnému herci učarovala. FOTO: Darhangelsky / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Oksana za Oksanou

Která z hercových milostných afér je posledním hřebíčkem do rakve dlouholetého manželství s Robyn, není zcela jasné. Bulvární plátky se totiž záhy začaly zaplňovat zvěstmi o Gibsonově posedlosti Ruskami.

Měl mít poměr se čtyřmi po sobě, navíc se zdá, že se všechny ruské divy jmenují Oksana! Jedna z Oksan se však stává důležitější než všechny ostatní. Nosí v sobě totiž hercovo dítě.

Osminásobným otcem

Za rozvodem po 28 letech svazku stojí nejpravděpodobněji Oksana Grigorieva (*1970), ruská herečka a skladatelka. Že by však hercovým rozvodem vyhrála, se říct nedá.

Gibson sice okamžitě kupuje své těhotné milence sídlo v Kalifornii, idylický vztah ale nevydrží dlouho. Dcerka Lucia se narodí počátkem listopadu 2009, ale již pět měsíců nato oznámuje pár rozchod. Tím však válka teprve začíná.

Rekordně drahý rozvod

„Oba dva tvrdě pracují na svojí kariéře a pokoušejí se vychovat krásné dítě. Stále jsou přáteli,“ svěřuje tisku jeden společný známý. Gibson se svou bývalou milenkou však rozhodně kamarády nezůstávají.

Herec naplno projevuje své násilnické sklony, snad podpořené i frustrací z rozvodu, který ho stojí v přepočtu rekordních 8 miliard korun! Katolík Gibson si však své vztahy ničí sám, když všechny své partnerky podvádí. I vztah s Oksanou končí kvůli nevěře, tentokrát s jistou pornoproducentkou.

Od desíti k pěti

Není divu, že jednání o opatrovnictví dcery neprobíhá zrovna v přátelském duchu. Gibson se dokonce obrací na losangeleský soud se žádostí o zákaz styku s ex-přítelkyní!

Spory o dceru Luciu se náhle proměňují ve špinavou hru, jejíž průběh pomalu ale jistě mění hercův obrázek bojovníka za spravedlnost v agresivního násilníka, který nejde pro sprosté urážky daleko. Množí se i jeho útoky na fotografy a pořvávání po sousedech.

Nadávky a facky

Křik a drsné hádky jsou prý však již součástí vztahu Mela Gibsona a Oksany, matky jeho osmého dítěte. Společným hnízdečkem lásky se údajně často linou nadávky a občas přiletí i facka.

Oksana začíná mít strach o sebe i své dítě, a tak si začne divoké Gibsonovy výlevy nahrávat. „V těhle šatech vypadáš jako děvka, tak se nediv, až tě někde znásilní banda negrů!“ zní z honosné vily, jejíž luxusní fasáda skrývá ošklivou pravdu.

Zasloužila si to!

Roztržky vyvrcholí ve chvíli, kdy Gibson vyrazí své bývalé přítelkyni dva zuby! „Může si za to sama,“ tvrdí herec během vyšetřování policií z domácího násilí a přiznává, že Oksanu uhodil. Ovšem i bez přiznání by byla hercova vina jasná.

Nahrávky hádek totiž postupně zveřejňuje server RadarOnline.com. Také incident s vyraženými zuby zachytila Oksana na svůj mobil a doufá, že jí nahrávky pomohou vyhrát péči o dceru.

Co je Gibson za člověka?

„Co jsi to za člověka?“ zní Oksanin hlas z nahrávky. „Uhodit ženu, když drží v náručí dítě? Vyrazit jí dva zuby! Co jsi to za člověka?“ Gibsonův charismatický hlas získává rázem temný a zlověstný podtón.

„Jsi teď hodně rozčilená,“ odpovídá, „víš co, ty děvko, zasloužila sis to.“ Celá hádka je navíc podkreslena Luciiným nářkem. Ostatně pláč malé dcerky je v pozadí sprostých roztržek slyšet často.

Alkohol má v rodině

Také rasistický skandál a řízení v opilosti z roku 2006 není zdaleka prvním případem, kdy Mel Gibson usedá za volant v alkoholovém opojení.

Tři měsíce zákazu řízení dostává již v roce 1984 v kanadském Ontariu, a ačkoliv se pak snaží sekat latinu, od alkoholu se dál držet nedokáže. „Snídám pět piv,“ vytahuje se herec během natáčení Smrtonosné zbraně a šokuje tak své kolegy.

Nastoupí dokonce i do protialkoholní léčebny. „Chlast máme v rodině,“ vysvětluje herec. V té době si ještě drží svou pověst profesionála a skvělého herce. Rok 2006 ale všechno změní.

Uklidní se slavný bouřlivák s věkem? FOTO: Georges Biard / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Uklidní se slavný bouřlivák s věkem? FOTO: Georges Biard / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Život u konce

„Podělaní Židi. Židi jsou zodpovědní za všechny války na světě. Jste Žid?“ souká ze sebe opilý Gibson tváří v tvář policistovi v Miami. Když ho hlídka zastaví, slavný herec ví, že se jeho život od základu změní.

„Můj život je u konce,“ skučí Gibson během zatčení. A nemýlí se. Od osudové chyby se z idolu stává opovrženíhodná vyhaslá hvězda. Od jeho zatím posledního režijního počinu Apocalypto z roku 2006 se noviny plní spíš Gibsonovými průšvihy než profesními úspěchy.

Myšlenky na sebevraždu

Ve své podstatě byla jen otázka času, kdy bomba jménem Mel Gibson vybuchne. „Když mi bylo přes 30, uvažoval jsem o sebevraždě,“ svěřuje se a dodává, že musel vyhledat odbornou pomoc.

Na radu svého agenta se za rasistické nadávky omluvil, Hollywood od Gibsona dává však na pár let ruce pryč. Jeho osoba rozděluje osobnosti červeného koberce na dva tábory – ty, kteří se kolegy zastávají, a ty, kteří mu nemohou přijít na jméno.

Foto: Alan Light / Creative Commons / CC BY 2.0, mpawards / Creative Commons / volné dílo, Darhangelsky / Creative Commons / CC BY-SA 3.0, Georges Biard / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
reklama
Související články
Lifestyle
Život na vídeňském dvoře: Císař složil 230 hudebních skladeb
Císař Leopold I. se zaposlouchá do tónů skladby a nevnímá okolí. Sám hraje skvěle na cembalo, flétnu i další nástroje. Učí se hrát také u dvou varhaníků. „Jeho sluch byl tak ostrý, že mezi padesáti hudebníky rozeznal toho, kdo zahrál falešný tón,“ tvrdí o něm jeho životopisec Gottlieb Eucharist Rinck. Skládání hudby věnuje Leopold I. […]
Lifestyle
Osmihodinová pracovní doba? Ještě v 18. století lidé makali dvojnásobný čas
Kdy byla v Československu uzákoněna osmihodinová pracovní doba a jak dlouho pracovali lidé dříve? Kdybyste se narodili v 18. století a přišli do práce v osm ráno, ve čtyři odpoledne byste si padla rozhodně užívat nemohli. Z pohledu dějin je pracovní doba trvající osm hodin moderní vymožeností. V minulosti byla pracovní doba mnohem delší. Začátkem 18. století není výjimkou, když […]
Lifestyle
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší…   Mikroplasty jsou úlomky plastů o velikosti 100 nanometrů až 5 milimetrů, nanoplasty jsou pak menší než 20 mikrometrů. Podle posledních závěrů […]
Lifestyle
3 svatební pověry: Černá kočka se dávala jako dar!
Na který den je nejlepší naplánovat svatbu? V anglosaském folkloru je to středa, židé zase věří, že je to úterý. A pokud budeme pověrčiví, který den naopak nepadá v úvahu? Podle Angličanů je zatracovaným dnem sobota. A teď nastane zmatek: Španělé a velká část Latinské Ameriky se odmítají brát v úterý! Svateb je v tento […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemný Ötzi: Z Itala kočovným zemědělcem?
Byl urostlý, svalnatý, měl dlouhé vlasy a tmavou pleť… I přestože se kvůli „zubu času“  poněkud scvrkl a i jeho kštice vzala za své, patří k nejatraktivnějším vědeckým artefaktům. Řeč je o nejslavnější evropské mumii, jejíž tělo odkryl ledovec v Ötztalských Alpách 19. září 1991. Ötzi, jak se ledovému muži dnes přezdívá, přitom nebyl žádným […]
Louis Le Prince: Vynálezce filmu zmizel beze stopy
Vynalezne film dlouho před Edisonem i bratry Lumiérovými. Dva dny předtím, než ho může představit světu, záhadně zmizí. Jak a proč dodnes zůstává záhadou. Francouzský vynálezce Louis Aimé Augustin Prince (1841-??) je sice označován za „skutečného otce kinematografie“, přesto je pro mnohé zcela neznámý. Jak je to možné? Fotí královnu K zachyceným obrázkům má blízko […]
Záhady Velikonočního ostrova: Umíme hýbat sochami, víme, jak dostaly čepice, ale co písmo?
Velikonoční ostrov je stále plný záhad, a proto se téměř nepřetržitě ocitá v ohnisku zájmu vědců. Ti se snaží odpovědět na spoustu otázek. Některé už se jim povedlo odhalit, jiné na svoje rozluštění dosud trpělivě čekají. Kdo byli dávní stavitelé majestátních soch? Tento oříšek rozlouskl současný švédský genetik Pontus Skoglund, když zkoumal DNA potomků původních ostrovanů […]
Vrak parníku Karlsruhe jantarovou komnatu neskrývá
Parník Karlsruhe nabere 11. dubna 1945 na svoji palubu v dnešním Baltyisku celkem 1083 uprchlíků. Vydává se na cestu a o den později se řadí do konvoje s dalšími plavidly. Společně míří do Kodaně. Zaostává ale za zbytkem formace, a to se mu stává osudným.   Sovětská letadla po něm začnou nemilosrdně pálit. Loď zasáhne torpédo a poté […]
záhady a tajemství
Spekulace o vraždě: Otrávil někdo maličkého synka Karla IV.?
Konečně vytoužený mužský potomek a dědic trůnu. Karel IV. plný radosti už spřádá velkolepé plány. Narodil se budoucí český král! Kdyby jenom tušil, že malý synek v kolébce se nedožije ani dvou let. Druhá manželka Karla IV. Anna Falcká (1329–1353), dcera rýnského falckraběte Rudolfa II. (1306–1353), svému muži porodí syna Václava (1350–1351), který pořádně zamíchá nástupnictvím […]
Kde leží biblická Sodoma? Americký archeolog má tip
„Začal jsem číst text v knize Genesis 13-19 a uvědomil jsem si, že se tradiční místo neshoduje s geografickým profilem popsaným v textu,“ vysvětluje Steven Collins, ředitel Archeologické školy Veritas International University v kalifornské Santa Anně, okamžik, kdy začal v roce 1996 pátrat po skutečném umístění biblické Sodomy. V roce 2013 dospěl k názoru, že jde o město Tall el-Hammam […]
Patří Žižkovy kosti opravdu Žižkovi?
Ráno 21. listopadu 1910 objeví zedníci v čáslavském kostele kostru vojevůdce Jana Žižky. Už tehdy však přivolaní odborníci naznačují, že jde o podvrh. A jak jsme na tom o 100 let později? Bylo tělo husitského vojevůdce Jana Žižky (1360–1424)pohřbeno v kostele svatého Ducha v Hradci Králové a později přeneseno do Čáslavi? Nebo tam zůstalo? Nebo […]
Dinosauři vymřeli na jaře!
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony let. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se odehrálo zhruba […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dotlačila ho manželka k oltáři?
nasehvezdy.cz
Dotlačila ho manželka k oltáři?
Do svatby se herec Filip Blažek (50) z Jedné rodiny moc nehrnul. Trvalo mu dlouhých 18 let, než došel s krásnou partnerkou a matkou svých dvou dcer Jolanou (43) k oltáři. A i když už jsou to tři rok
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
enigmaplus.cz
Tajné kostely v Amsterdamu: Uchovávaly svědectví o velkém zázraku
Ačkoli má nyní Nizozemsko pověst velmi tolerantní země, nebylo tomu tak vždy. Hnutí reformace v 16. století způsobilo hluboký rozkol v katolické církvi a následně vznik církví protestantských. Katolic
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
enigmaplus.cz
Příběh Bludného Holanďana se opakuje?
Tajemných zmizení v tzv. Bermudském trojúhelníku bylo popsáno již mnoho. Některá z nich se už stala téměř legendárními. Je však rovněž znám také i případ potopené lodi, jež ale následně opět vyplula n
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
21stoleti.cz
Přichází podzimní rovnodennost. Je pravda, že den bude stejně dlouhý jako noc?
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Pa
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
panidomu.cz
Také vás bolí záda? Zkuste tyto cviky
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Bylo to za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Bylo to za všechny peníze
Já to mám, a vždycky měla, tak trochu zamotané. Nevím proč se to vždycky nějak zašmodrchalo a já pak koukala, co se to děje. A za všechno platila. S Robertem jsme se poznali, když mi bylo třiatřicet. Vlastně byl stejně starý, a to se mojí mámě tenkrát nelíbilo. Prý má být chlap starší, tak jako
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
epochalnisvet.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
21stoleti.cz
Kde je pravda o indiánech a kovbojích?
"Kovbojové na koních v záři zapadajícího slunce, drsní muži s vůlí dobývat a přežít. Na druhé straně indiáni, tajemní a zvláštní obyvatelé divočiny s mystickými rituály." To jsou obrazy, které nás fas