Na počátku celého příběhu je jeden nemocný učitel. Nebýt jeho, proslulý strašidelný hotel v coloradských horách by nikdy nevznikl. A světoznámý spisovatel by nepřišel na námět svého zřejmě nejznámějšího románu.
Pedagogickou kariéru Freelana Oscara Stanleyho (1849–1940) z Maine v roce 1881 násilně přerušuje tuberkulóza. Stanley má nařízeno se šetřit. Ze školy sice poslušně odejde, ale vzápětí se vrhá do nejrůznějších nových aktivit.
Stává se vyhledávaným houslařem, konstruuje automobil, zajímá se o novinky ve stavebnictví. A pak se vydává na ozdravný pobyt do coloradských hor.
Hotel je nejlepší terapie
S manželkou Florou přijíždí Stanley do městečka Estes Park v pohoří Rocky Mountains na počátku léta 1903. Okamžitě si zdejší krajinu zamiluje. Jeho zdravotní stav se rychle zlepší natolik, že už opět spřádá smělé plány.
Když se kochá úžasným výhledem na jezero Estes, uzraje v něm rozhodnutí: Tady postavím nezapomenutelný hotel! Své předsevzetí skutečně splní. Hotel postaví. A nezapomenutelný rozhodně bude.
Když je zima, zavíráme!
Budova hotelu je dokončena v roce 1909 a na svou dobu nabízí veškeré možné technické vymoženosti. Je tady hydraulický výtah, elektrické i plynové osvětlení, tekoucí voda i telefon v každém pokoji.
Jen topení luxusní hotel Stanley postrádá, a tak se na zimu prostě zavírá. Když Freelan Stanley roku 1940 v požehnaném věku 91 let umírá, zanechává za sebou prosperující podnik, do kterého se náročná klientela jen hrne.
Tehdy jsou ještě zprávy o výskytu podivných úkazů v pokojích i na chodbách spíše výjimkou.
Neviditelná klavíristka koncertuje
Teprve od 70. let minulého století jako by paranormální síly nasbíraly dostatek energie.
Hosté si stále častěji stěžují na dveře, které se samy od sebe otevírají, na nevysvětlitelně blikající světla či na závany chladného vzduchu v místnostech s pečlivě uzavřenými okny.
Ti pozornější zaslechnou i kroky v prázdných chodbách či šílený smích uprostřed noci. Nezřídka se některý z hostů znenadání probudí a spatří nad svou postelí stát stín neznámého muže.
Podle některých názorů je to sám zakladatel hotelu F. O. Stanley, který přichází zkontrolovat, zda jeho hostům nic nechybí. Poté schází do haly v přízemí a zastaví se v baru nebo ve svém oblíbeném kulečníkovém sále.
Personál si také vypráví o klavíru v tanečním sále, který čas od času začne sám od sebe hrát, ačkoliv u něj nikdo nesedí. Zaměstnanci by přísahali, že se tímto způsobem připomíná duch Stanleyovy manželky Flory, která byla vynikající pianistkou.
Procházka zmrzlého ducha
Podivné zvuky přivolaní experti vysvětlují změnami tlaku v potrubí, blikající světla přičítají zastaralé elektroinstalaci a průvan je prostě průvan.
Co se dá objasnit hůř, to je tajemný neviditelný klavírista, nenadále vykřikující hlasy nebo smích hrajících si dětí a koneckonců ani přízrak štíhlé ženy toulající se chodbami nenabízí žádné logické zdůvodnění.
Je to jen optický klam, nebo se skutečně jedná o ducha ženy, která prý kdysi umrzla ve sklepě?
Pokoj neklidných oběšenců
Nejděsivější pověst si postupně získává čtvrté patro. V pokoji číslo 401 se občas objevuje mlžná postava Stanleyho obchodního společníka, anglického lorda Dunravena.
Apartmá 407 je zase známé tím, že se z jeho okna občas dívá ven přízračná tvář, a to v době, kdy pokoj není obsazen. Především je tu však pokoj číslo 418. Hosté se v něm ráno probouzejí vyčerpaní a bez energie.
Není divu, když je celou noc budí vrzání podlahy a pod dveřmi z koupelny je vidět, že tam kdosi neustále zapíná a rozsvěcuje světlo.
Pokud si někdo dá tu práci a zjistí si něco o historii hotelu, dozví se, že právě v koupelně pokoje číslo 418 se kdysi oběsila manželka jistého boháče, když se dozvěděla, že ji muž podvedl s místní pokojskou.
Horor na vlastní kůži
Hotel během jeho existence poctila návštěvou řada význačných hostů. Přespal tu bývalý prezident Theodore Roosevelt (1858–1919) či japonský císař Hirohito (1901–1989).
V říjnu 1974 se k těmto osobnostem přiřadí i spisovatel Stephen King (*1947). Je mu právě 27 let a teprve před rokem se díky fenomenálnímu úspěchu své prvotiny Carrie mohl stát spisovatelem na plný úvazek.
Do hotelu Stanley si přijíždí odpočinout s manželkou Tabithou (*1949). Pár se usazuje v pokoji číslo 217 a budoucí autor mnoha napínavých hororů netuší, že právě tady najde inspiraci pro ten nejděsivější.
Náladová pokojská v akci
Ze všeho nejdříve Kinga zarazí skutečnost, že během chvilky, kdy si po příjezdu odskočil z pokoje, mu kdosi vybalil zavazadlo. Nikdo z personálu se k tomu však nehlásí.
Teprve později se King dozví o tom, že právě v jeho pokoji údajně přebývá duch pokojské Elizabeth Wilsonové, vážně zraněné při výbuchu plynové lampy krátce po otevření hotelu.
Říká se, že pokud se jí host v pokoji zamlouvá, stará se o jeho šaty. Pokud je jí nesympatický, oblečení mu vztekle rozhází.
Ponuré bydlení? Výborně!
V době Kingovy návštěvy tu živých zaměstnanců moc není. „Hotel se zrovna chystal zavřít na zimu a my jsme byli jedinými hosty,“ vzpomíná Stephen King. „Když jsme večeřeli v jídelně, všechny židle kolem už byly vzhůru nohama na stolech,“ vybavuje si spisovatel.
Právě ponurá atmosféra dlouhých prázdných chodeb je však pro autora hororů skvělou a vítanou inspirací.
Před čím prchá malé dítě?
Největší zážitek však na spisovatele ještě čeká. Vyděsí ho noční můra o tříletém chlapci s vytřeštěnýma očima zoufale před čímsi prchajícím hotelovou chodbou. Je to jen sen, nebo King na okamžik nahlédl do minulosti hotelu?
„Třásl jsem se tak, že jsem málem spadnul z postele. Vstal jsem, zapálil si cigaretu a zíral z okna na hory. Než cigareta dohořela, měl jsem pohromadě kostru dalšího románu,“ líčí spisovatel noc ve strašidelném hotelu.
Tím románem je Osvícení, které dobude svět a stane se předlohou pro slavný stejnojmenný film s nepřekonatelným Jackem Nicholsonem (*1937) v hlavní roli.
Strašidla za mírný poplatek
Strašidelný hotel Stanley je dnes vyhledávaným turistickým střediskem. Topení už dávno má, a tak své služby může hostům nabízet celoročně. Některé pokoje ovšem jen tak snadno nedostanete.
Kingovo apartmá 217 je nutné si rezervovat nejméně 7 měsíců dopředu a noc v něm přijde nejméně na 500 dolarů.
Za pouhých 25 dolarů se však můžete zúčastnit noční procházky hotelem, která vás zavede na všechna místa výskytu podivných úkazů včetně sklepení, koncertního sálu nebo podzemního tunelu.
Na 60 dolarů pak přijde pětihodinová exkurze s odborným doprovodem experta na paranormální jevy.