Počítače, mobilní telefony, tablety, ale i animované filmy! Za tím vším stojí jeden člověk. Steve Jobs, kterého mnozí považují za Edisona minulého století. Co jste o tomto technologickém průkopníkovi ještě nevěděli?
Steve Jobs se narodil 25. února 1955 v San Franciscu. Už jeho příchod na svět provázely problémy, protože ho jeho matka, americká vysokoškolačka, a otec, syrský student politologie, hned po narození opustili.
Měl štěstí, protože ještě ten samý den našel domov u Paula a Clary Jobsových, kteří se ho ujali.
V sedmnácti letech nastoupil na kvalitní školu, Reed College v Oregonu. Jeho rodiče neměli příliš peněz a stálo je to velkou část úspor. Mladý Steve však se školou skončil již po prvním semestru. Na jídlo si v té době vydělával vracením láhví od coly.
Jobs hippiesákem
Ze školy odešel hlavně kvůli hnutí hippies a nebylo mu vzdálené ani experimentování s drogami. V té době si vysnil, že odjede na spirituální cestu do Indie. K vytouženému cíli mu scházel pouze dostatek finančních prostředků.
Proto začal pracovat ve společnosti Atari, jež působila v oblasti herního průmyslu. Z Indie se pak vrátil jako buddhista s oholenou hlavou a v tradičním tamním oděvu.
Osudové setkání
Následně se vrátil do společnosti Atari, ve které pracoval se Stevem Wozniakem, se kterým se seznámil už během brigády v Hewlett-Packard.
Tato dvojice spolupracovala od roku 1975, nejprve v pokoji Jobsovy sestry, poté se přesunuli do otcovy garáže, kde začali vyvíjet nový prototyp počítače.
Oba toužili po tom dostat tehdejší obří stroje k běžným uživatelům. Výsledkem se stal model Apple I. Ten se skládal jen ze základní desky a sloužil spíše hlavně nadšencům do elektroniky.
Vznik nakousnutého jablka
I přesto se jim podařilo prodat přibližně dvě stovky přístrojů a dvojice mohla založit firmu Apple. Finance získali prodejem Jobsova mikrobusu a Wozniakovy vědecké kalkulačky. První logo nakreslil v roce 1976 Ronald Wayne.
Ukazovalo Isaaca Newtona sedícího pod jabloní, přičemž celý obraz byl ovinutý stuhou a bylo na něm napsáno Apple Computer Co. Jobs ho však chtěl upravit a vznikla podoba nakousnutého jablka, vyplněného barevnými pruhy. Od té doby jako jedna z mála firmě neuvádí nikde svůj název.
Reklama útočí
Když přišel na řadu nový počítač Macintosh, dostalo se mu obrovské reklamy, a to v roce 1984 během vysílání Super Bowlu. Reklama se inspirovala románem George Orwella s názvem 1984. Na jejím úspěchu se podílel známý režisér Ridley Scott.
O propagaci se postaral sám Jobs i Steve Wozniak, když ji zaplatili. Druhý den se Macintoshe prodaly v hodnotě asi 3,5 milionu dolarů.
Vyhozen z vlastní firmy
Zásadní okamžik pro Jobse nastal v roce 1985, když společnost Apple přetáhla šéfa Pepsi, Johna Sculleyho. Ten si s Jobsem ovšem vůbec neseděl a došlo k bizarní situaci, že Jobse společně s představenstvem vyhodil. Jako důvod uvedl jeho neekonomické jednání.
Jobs totiž raději upřednostňoval drahé inovace a vzhled výrobků a nehleděl na finance.
Cesta do světa filmu
Jenže zakladatel Apple nelenil a okamžitě si založil novou firmu s názvem NeXT computer. Ta se zaměřovala na vývoj technicky vyspělých strojů.
V roce 1986 odkoupil od režiséra George Lucase za 10 milionů dolarů filmovou společnost a udělal z ní počítačové studio Pixar.
První počítačově animovaný film „Příběh hraček“, v němž Jobs působil jako výkonný producent, se stal kasovním trhákem a studio se pod jeho vedením vyhouplo vzhůru raketovou rychlostí.
Když pak v roce 2006 byl Pixar koupen studiem Disney za 7,4 miliardy dolarů, Jobs získal 7 % akcií Disney a místo v představenstvu společnosti.
Zpátky na scéně
Jobsovi se dařilo i dále. V roce 1996 Apple odkoupil za 400 milionů firmu NeXT a Jobs se vrátil do čela společnosti. V té době firma bojovala s konkurenčním IBM. A Jobs chtěl samozřejmě Apple vrátit zpátky na výsluní.
To se mu podařilo uvedením nového modelu iMac a použitím některých technologií z NeXT, jako byl třeba operační systém NeXTSTEP, základ systému Mac OS X. Obchod začal vzkvétat a svou pozici si ještě více upevnil uvedením novinek, jako byl hudební přehrávač iPod, telefon iPhone nebo tabled iPad.
Nesnesitelný nadřízený
Jobs byl skvělým řečníkem a dokázal o své vizi přesvědčit i ostatní. Za jeho úspěchem stálo především to, že dokázal vycítit aktuální potřeby trhu a kladl důraz hlavně na jednoduché používání přístrojů.
Velmi dbal i na design výrobků, za které si zákazníci rádi připlatí, když budou mít pocit výjimečnosti. Ale o jeho manažerských schopnostech by se dalo pochybovat.
Často si zaměstnanci stěžovali na to, že je Jobs terorizuje a že chce mít pod kontrolou každý firemní proces.
Podcenění situace
V roce 2004 přišel další zásadní okamžik s krutým ortelem. Lékaři Steveu Jobsovi diagnostikovali rakovinu slinivky břišní. I když se jednalo o vzácnou neagresivní formu, Jobs nemoc podcenil a chirurgický zákrok téměř tři čtvrtě roku odkládal. Bojoval s ní pomocí alternativní medicíny.
Poté, co se jeho stav zhoršil, ale svého rozhodnutí litoval a v roce 2009 ze zdravotních důvodů pozastavil funkci ředitele společnosti. Ještě tentýž rok absolvoval transplantaci jater, jenže rakovina se již rozšířila dál. Steve Jobs zemřel v říjnu 2011.