Co se stane, když se poodhalí rouška tajemství budoucnosti? Mytologie Řecka, Říma i Indie vypráví příběhy o těch, kteří se pokoušejí přesně strefit do pestrých uliček své budoucnosti.
Ovšem čím více se hlavní mytologičtí aktéři snaží svému osudu uniknout, tím pevněji je drží ve svých spárech.
„Podrobíte si veliké město.“ Tak zní proroctví určené dvojčatům Romulovi a Removi, synům boha války Marta a pozemské ženy Rhei Silvie.
Její strýc Amulius zabije syna svého bratra Numitora, vládce Alby Longy (starověké město ve střední Itálii), a usadí se neprávem na trůn. I on se dočká předpovědi šité na míru – zabít jej mají pro změnu Silviiny děti.
Proto nechává dvojčata hodit do řeky Tibery a mne si ruce, jak dobře si svou vládu pojistil. Nepočítá ale s tím, že Romulus a Remus jsou děti štěstěny a osud s nimi má jiné plány.
Z nedobrovolné plavby po Tibeře chlapce vysvobodí až slavná vlčice Lupa.
Za odměnu vlastní město
Vlčice se o dvojčata stará a odchová je. Když povyrostou, natrefí na ně pastýř a přijme je za své syny. Ve chvíli, kdy se dva mladí muži dozví přímo od svého děda, bývalého krále Numitora, pravdu o svém původu i krutém prastrýci, berou osud do svých rukou.
Amulia zabijí a pomohou dědečkovi zpět na trůn. „Nechceme se stát dědici Alby Longy. Založíme si vlastní město,“ říkají bratří jednomyslně a pamatují přitom na svou věštbu.
Vražda kvůli jménu
Na návrší Palatinu, kde se o ně Lupa starala, hloubí přerušovanou brázdu jako symbol obranného příkopu, hradeb a brány – vstupu do města, jehož název se stane pro jednoho z bratrů osudným. Stále rostoucí spory o jméno nového sídla vyvrcholí bratrovraždou.
Je to nakonec Romulus, kdo zabije Rema, a město tak získává jméno Roma, tedy Řím. Historikové však hledají důkazy o Romulově vraždě zatím marně.