Domů     Goethovy lásky: Zlomené děvče s plavými copy i herečka píšící básně
Goethovy lásky: Zlomené děvče s plavými copy i herečka píšící básně

Se svojí první velkou láskou, dcerou hostinského Annou Katharinou Schönkopfovou (1746–1810) se Goethe potkává už na studiích v Lipsku v roce 1766. Do jejich hospody chodívá pravidelně obědvat a jídlo mu servíruje právě Katharina.

Jeho lásky Christianu Vulpiusovou a Ulriku von Levetzow zná snad každý. Ale co ostatní ženy, které miloval?

Do příjemné dívky se začínající německý básník Johanna Wolfganga Goetha (1749–1832). okamžitě zakouká. „Najdeme zde už všechny typické momenty, provázející milostné historie mladého Goetha:

intenzivní láska na počátku známosti, která se současně projevuje i básnicky (vztah ke Katharině oslavuje kniha Annette), pak rozkolísané období, v němž se Goethe přirovnává ke korouhvičce ve větru, a konečně útěk,“ uvádí současná německá historička Astrid Seeleová ke Goethově přelétavosti.

O poznání hůř ale dopadne další dívka v Goethově životě. Během studií ve Štrasburku v roce 1770 uvede student medicíny Friedrich Leopold Weyland (1750–1785) svého přítele Goetha do rodiny faráře Briona z alsaského Sessenheimu.

Potkávají tam farářovu krásnou dceru Frederiku. „A tu vzcházela na tomto venkovském nebi opravdu nejroztomilejší hvězda…,“ poeticky líčí básník jejich setkání. Zamilovaný mladík nemůže od štíhlého děvčete s plavými copy a modrýma očima odtrhnout zrak.

Frederice věnuje své Sessenheimské písně, ale stráví s ní jenom pár měsíců. Farářovu dceru opouští už v srpnu 1771, aby se znovu setkali až o osm let později, kdy má Goethe přes Sessenheim zrovna cestu do Švýcarska.

Nocleh na faře mu tehdy přijde vhod. Zhrzená Frederika se nikdy nevdá a dožívá jako oblíbená teta svých neteří a synovců.

S Charlottou von Steinovou známého milovníka pojí jenom přátelství. FOTO: picryl
S Charlottou von Steinovou známého milovníka pojí jenom přátelství. FOTO: picryl

Rázná snoubenka a okouzlení u klavíru

V létě 1772 Goethe praktikuje u říšského soudu v německém Wetzlaru a hodně volného času tráví s Charlottou Buffovou (1753–1828), snoubenkou svého přítele. Ta ho ale drží zkrátka a dává mu rázně najevo, že pro ni není ničím víc než přítelem.

Když se básník v roce 1774 setkává s výmarskou dvorní dámou Charlottou von Steinovou (1742–1827), zrodí se přátelství trvající asi 12 let.

Charlotta ovlivňuje Goethovo dílo i život a básník dokonce bere do svého domu jejího syna a vyučuje ho.„Vlastně jsem nikdy nebyl tak blízek skutečnému štěstí jako v dobách oné lásky k Lili,“ vzpomíná básník v roce 1830 na další ze svých múz, která prošla jeho životem.

„Byla vlastně první, koho jsem miloval hluboce a opravdově. Také mohu říci, že byla poslední, neboť všecky ty drobné náklonnosti, které se mne dotkly později v životě, byly ve srovnání s touto první jen lehké a povrchní,“ nalhává si.

Lili Schönemannovou (1758–1817) se potkává poprvé v lednu 1775, kdy v domě jejího otce ve Frankfurtu nad Mohanem poslouchá její hru na klavír. Je z ní u vytržení.

Tentokrát se poprvé zamiluje do ženy, která není nižšího společenského postavení než on. S Lili se kolem 20. dubna 1775 dokonce zasnubuje.

S Lili Schönemannovou se Goethe dokonce zasnoubí. FOTO: Divers/Creative Commons/Public domain
S Lili Schönemannovou se Goethe dokonce zasnoubí. FOTO: Divers/Creative Commons/Public domain

Nahradí ho bankéř

Zasnoubení ovšem, jak také jinak, nevydrží dlouho. Goethemu sňatek tentokrát žárlivě rozmlouvá jeho nešťastně provdaná sestra Kornélie (1750–1777) a on nakonec ze vztahu opět utíká.

Lili se v roce 1778 vdává za bankéře Bernharda Friedricha von Türckheim (1752–1831) a Goethe se s ní osobně setkává znovu ve stejnou dobu, kdy navštěvuje i Frederiku Brionovou. Lili nachází ve Štrasburku už jako vdanou paní a matku.

„Šel jsem k Lili a našel jsem krásnou opičku, jak si hraje se sedmitýdenní panenkou, a její matka u ní… Takže jsem ke svému pobavení shledal, že to dobré stvoření je opravdu šťastně provdané,“ líčí své tehdejší přítelkyni.

Možná nechce, aby další ze zástupu žen v jeho blízkosti žárlila, a tak ze své bývalé snoubenky raději udělá domácí puťku…

Marianna von Willemerová má jako jediná tu čest, stát se spoluautorkou básníkova díla. FOTO: Johann Jakob de Lose/Creative Commons/Public domain
Marianna von Willemerová má jako jediná tu čest, stát se spoluautorkou básníkova díla. FOTO: Johann Jakob de Lose/Creative Commons/Public domain

Učaruje mu i císařovna

Na přelomu let 1807 a 1808 věnuje Goethe přízeň Wilhelmině Herzliebové (1789–1865), schovance v domě jednoho svého přítele. Ačkoli se jeho láska později vdá, manželství se jí nevydaří.

Nešťastná Wilhelmina se nervově zhroutí a dožije v psychiatrické léčebně.

Německá kněžna Marianna von Eybenberg (1770–1812) se v létě 1808 osvědčuje jako pozorná posluchačka a rádkyně, které Goethe předčítá svá literární díla a napjatě očekává její úsudek. Konkrétně ten u ní oceňuje mnohem více než její vnější půvab.

Během léta roku 1808 se Goethe na večerní slavnosti v Karlových Varech seznamuje s rakouskou císařovnou Marií Ludovikou (1787–1816), chotí Františka I. Panovnice mu učaruje natolik, že pro ni a také o ní píše básně a celý jejich soubor hned nechává na vlastní náklady vytisknout.

Rakouská herečka Marianna von Willemerová (1784–1860) se jako jediná z básníkových múz stává spoluautorkou jednoho z jeho děl. V letech 1814–1819 vznikají sbírky perské poezie s názvem Západovýchodní Divan. Několik básní pochází právě od ní.

Foto: Creative Commons, picryl, Úvodní fotografie: Georg Oswald May/Creative Commons/Public domain
reklama
Související články
Historie
Pomohlo Čingischánovi v budování ohromné říše počasí?
Čingischánova armáda dobývá nová území. Dostává se do Gruzie, Ruska a na Krym a jeho říše se tak rozkládá od Černého moře až k Tichému oceánu. Osudným se obávanému Mongolovi nakonec v roce 1227 stává pád z koně v průběhu tažení proti severočínské dynastii Ťin. Poté umírá. Jak vlastně dokázal mongolský vládce Čingischán (1162–1227) vybudovat tak obrovskou říši? Bylo […]
Historie
Horor za bílého dne: Jatka přeživších z lodi Batavia
Je to skalisko, nebo jde jen o odlesky měsíce na vlnách moře? Zatímco muž ve vraním hnízdě pod vrcholkem hlavního stěžně vidí nebezpečí, kapitán se přikloní k druhé variantě. Téměř 57metrovou plachetnicí Batavia otřese náraz. Poklady naložené v podpalubí nervózně zacinkají. Ani hlavní aktéři v tu chvíli netuší, v jaké hrůzy se zvrhnou následující dva […]
Historie
Mongolský vládce miloval ženy a syrové maso
Válečná vítězství si mongolský vládce užívá plnými doušky.  „Shromážděte všechny ženy z města,“ nařídí vždy po úspěšném tažení svého vojska. Mezi nimi si pak vybírá ty nejhezčí, které mu mají být po vůli. Čingischánovi nestačí, že má kromě Burtaj ještě tři další oficiální manželky. Milenky si Čingischán (1162–1227) volí především z žen a dcer vysoce postavených mužů, […]
Historie
Jak Marie Terezie pomáhala svobodným matkám?
Za porod nemanželského dítěte čeká ženy v habsburské monarchii během první poloviny 18. století smrt. Ještě v roce 1743 se mohou podle platného zákona dočkat stětí hlavy. Ovšem Marie Terezie tuto praxi změní. Ačkoliv je Marie Terezie (1717–1780) velmi silně věřící katolička a katolíci považují početí a porod nemanželského dítěte za hřích, panovnice chápe, že […]
reklama
zajímavosti
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
Na první pohled jsou to jen dva muži, sedící nad 64 černobílými čtvercovými poli. Jenže v sázce je mnohem víc. Nejde jen o to, kdo bude nejlepší šachista světa. Je to souboj mezi demokracií a komunismem. Mezi Spojenými státy americkými a Sovětským svazem. S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se […]
Boříme mýty o antikoncepci: Zabrání citron či kojení početí?
Je kolébkou medicíny civilizace Řecka a Říma ve 4. století před naším letopočtem? Zčásti. Teprve v druhé polovině 19. století se ukáže, jak vyspělá je medicína ve Starém Egyptě.   Německý egyptolog Georg Ebers (1837–1898) kupuje roku 1873 papyrus, který ponese jeho jméno. A hlavně – až jej přeloží, zboří zažité představy o egyptské kultuře. […]
Zuby moudrosti: Proč se nám proříznou až v dospělosti?
Teplota, bolest, otoky. V horším případě i cysty nebo dokonce zlomenina zánětem oslabené čelisti. Všechny tyhle lahůdky nás mohou potkat, pokud se dens serotinus neboli třetí stoličky rozhodnou vydrat ven. Tenhle proces začíná v dospělosti a může trvat roky. Vědci přišli na to, proč si u lidí dávají zuby moudrosti tak na čas.     […]
Kult známého světce: Komunistům se svatý Václav nelíbil
Už od konce 10. století se v českých zemích začíná šířit kult svatého Václava (asi 907–935). Nejdříve se český kníže stal symbolem panovnické dynastie a poté i patronem národa. Velký význam získává svatováclavský svátek za první republiky, ale nejde to jednoduše. První republika se totiž hodně orientuje směrem na husitské tradice a svatý Václav tak zůstává […]
historie
Méšova stéla popisuje vítězství Moabitů nad Židy
Území Izraele tvoří jedno velké archeologické naleziště, téměř při každém kopnutí do země tu dostávají biblické příběhy reálné obrysy a tajemné postavy z Písma svatého se vynořují z hlubin starověku. Potvrzuje se, že skutečně existovaly. „Můžeme přečíst jedno písmeno a to B, o čemž si ostatní myslí, že by mohlo být začátkem slova Balak,“ říká například Ronald Hendel, profesor […]
Malíř Alfons Mucha v Praze čelil závisti
Nabídka, která se neodmítá. Právě tu dostává Alfons Mucha v létě 1909 v Čechách, kam se na skok vrací. Jde o malířskou výzdobu interiérů čerstvě dostavěného Reprezentačního domu hlavního města Prahy (dnešní Obecní dům). Mucha o tuto práci přitom projeví zájem už v roce 1905. Tehdy malíře Alfonse Muchu (1860–1939) navštíví starosta Prahy Vladimír Srb. (1856–1916), aby mu […]
Podnikání Františka Štěpána Lotrinského zaplatilo dluh v rakouské státní kase
Františka Štěpána Lotrinského láká armáda. K vojenské kariéře však nemá schopnosti a jeho žena Marie Terezie to naštěstí brzy pochopí. Snaží se ho proto přesvědčit, aby neodjížděl k vojsku, a užívá k tomu typicky ženské zbraně. „Uchýlila jsem se k našim obvyklým prostředkům, polibkům a slzám, ale co ty u manžela po devítiletém manželství zmohou? Také jsem ničeho […]
Leopold I. Habsburský omezil robotu na tři dny
Ač flegmatik, rozhodně není lhostejný k tomu, co se v jeho zemi děje. Když v roce 1679 vypuká v celé zemi epidemie moru, šířící se z Uher, bojí se i on. Na jeho příkaz mají úředníci mají vytvořit protimorová opatření na ochranu hlavního města říše. To se jim ale nepodaří. Černá smrt proniká i do Vídně a kosí zdejší chudinu, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
panidomu.cz
Jak vybrat a využít chytrou technologii na zápěstí
Také jste si všimli, že stále více lidí nosí na zápěstí chytré hodinky nebo fitness náramek? Pokud byste se i vy rádi nechali pohltit tímto trendem, ale nevíte, k čemu jsou taková zařízení dobrá a jak vybírat, jste na správné adrese. S obojím vám totiž poradíme. Jak vybrat chytré zařízení na zápěstí? Při výběru chytrého zařízení na
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
enigmaplus.cz
Prokletí zámku Miramare: Jeho vlastníci neumírají doma v posteli!
Italský Terst je považován za jedno z hlavních evropských měst okultismu. Vděčí za to dlouhé zednářské tradici i spiritualitě, která je pečlivě ukrytá za fasádou oficiální historie. Řada míst v Terstu
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
21stoleti.cz
Kapsle se vzorky z asteroidu úspěšně přistála v Utahu
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopr
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Duch psa běhal domem
skutecnepribehy.cz
Duch psa běhal domem
Jela jsem s přítelem na návštěvu k jeho pratetě. Petr mě varoval, že je teta trochu šílená, protože tvrdí, že po nocích v jejím domě běhá černý pes. Před lety jsem zažila něco hodně zvláštního. S přítelem jsme navštívili jeho tetu z pátého kolene. Petr mi dopředu říkal, že je teta trochu vyšinutá, tak ať její slova neberu vážně. Tvrdila
Oceán na Europě obsahuje uhlík
21stoleti.cz
Oceán na Europě obsahuje uhlík
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
nasehvezdy.cz
Podaří se mu teď vysekat z dluhů?
Populární Marek Taclík (50) si snad už oddychne. Pokud soud vydá konečné rozhodnutí, zavře za jeho dluhy dveře. V roce 2018 vyhlásil osobní bankrot poté, co měl nepravidelné příjmy a nebyl schopen
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
enigmaplus.cz
Zřícenina Lichnice: Obchází tu duch krvavé Milady?
Vyrazit za středověkou atmosférou je v České republice poměrně snadné. Není však moc hradů a jejich zřícenin, které by člověka vtáhly do minulosti takovým způsobem, jako to umí východočeská Lichnice.
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je