Domů     Goethovy lásky: Zlomené děvče s plavými copy i herečka píšící básně
Goethovy lásky: Zlomené děvče s plavými copy i herečka píšící básně

Se svojí první velkou láskou, dcerou hostinského Annou Katharinou Schönkopfovou (1746–1810) se Goethe potkává už na studiích v Lipsku v roce 1766. Do jejich hospody chodívá pravidelně obědvat a jídlo mu servíruje právě Katharina.

Jeho lásky Christianu Vulpiusovou a Ulriku von Levetzow zná snad každý. Ale co ostatní ženy, které miloval?

Do příjemné dívky se začínající německý básník Johanna Wolfganga Goetha (1749–1832). okamžitě zakouká. „Najdeme zde už všechny typické momenty, provázející milostné historie mladého Goetha:

intenzivní láska na počátku známosti, která se současně projevuje i básnicky (vztah ke Katharině oslavuje kniha Annette), pak rozkolísané období, v němž se Goethe přirovnává ke korouhvičce ve větru, a konečně útěk,“ uvádí současná německá historička Astrid Seeleová ke Goethově přelétavosti.

O poznání hůř ale dopadne další dívka v Goethově životě. Během studií ve Štrasburku v roce 1770 uvede student medicíny Friedrich Leopold Weyland (1750–1785) svého přítele Goetha do rodiny faráře Briona z alsaského Sessenheimu.

Potkávají tam farářovu krásnou dceru Frederiku. „A tu vzcházela na tomto venkovském nebi opravdu nejroztomilejší hvězda…,“ poeticky líčí básník jejich setkání. Zamilovaný mladík nemůže od štíhlého děvčete s plavými copy a modrýma očima odtrhnout zrak.

Frederice věnuje své Sessenheimské písně, ale stráví s ní jenom pár měsíců. Farářovu dceru opouští už v srpnu 1771, aby se znovu setkali až o osm let později, kdy má Goethe přes Sessenheim zrovna cestu do Švýcarska.

Nocleh na faře mu tehdy přijde vhod. Zhrzená Frederika se nikdy nevdá a dožívá jako oblíbená teta svých neteří a synovců.

S Charlottou von Steinovou známého milovníka pojí jenom přátelství. FOTO: picryl
S Charlottou von Steinovou známého milovníka pojí jenom přátelství. FOTO: picryl

Rázná snoubenka a okouzlení u klavíru

V létě 1772 Goethe praktikuje u říšského soudu v německém Wetzlaru a hodně volného času tráví s Charlottou Buffovou (1753–1828), snoubenkou svého přítele. Ta ho ale drží zkrátka a dává mu rázně najevo, že pro ni není ničím víc než přítelem.

Když se básník v roce 1774 setkává s výmarskou dvorní dámou Charlottou von Steinovou (1742–1827), zrodí se přátelství trvající asi 12 let.

Charlotta ovlivňuje Goethovo dílo i život a básník dokonce bere do svého domu jejího syna a vyučuje ho.„Vlastně jsem nikdy nebyl tak blízek skutečnému štěstí jako v dobách oné lásky k Lili,“ vzpomíná básník v roce 1830 na další ze svých múz, která prošla jeho životem.

„Byla vlastně první, koho jsem miloval hluboce a opravdově. Také mohu říci, že byla poslední, neboť všecky ty drobné náklonnosti, které se mne dotkly později v životě, byly ve srovnání s touto první jen lehké a povrchní,“ nalhává si.

Lili Schönemannovou (1758–1817) se potkává poprvé v lednu 1775, kdy v domě jejího otce ve Frankfurtu nad Mohanem poslouchá její hru na klavír. Je z ní u vytržení.

Tentokrát se poprvé zamiluje do ženy, která není nižšího společenského postavení než on. S Lili se kolem 20. dubna 1775 dokonce zasnubuje.

S Lili Schönemannovou se Goethe dokonce zasnoubí. FOTO: Divers/Creative Commons/Public domain
S Lili Schönemannovou se Goethe dokonce zasnoubí. FOTO: Divers/Creative Commons/Public domain

Nahradí ho bankéř

Zasnoubení ovšem, jak také jinak, nevydrží dlouho. Goethemu sňatek tentokrát žárlivě rozmlouvá jeho nešťastně provdaná sestra Kornélie (1750–1777) a on nakonec ze vztahu opět utíká.

Lili se v roce 1778 vdává za bankéře Bernharda Friedricha von Türckheim (1752–1831) a Goethe se s ní osobně setkává znovu ve stejnou dobu, kdy navštěvuje i Frederiku Brionovou. Lili nachází ve Štrasburku už jako vdanou paní a matku.

„Šel jsem k Lili a našel jsem krásnou opičku, jak si hraje se sedmitýdenní panenkou, a její matka u ní… Takže jsem ke svému pobavení shledal, že to dobré stvoření je opravdu šťastně provdané,“ líčí své tehdejší přítelkyni.

Možná nechce, aby další ze zástupu žen v jeho blízkosti žárlila, a tak ze své bývalé snoubenky raději udělá domácí puťku…

Marianna von Willemerová má jako jediná tu čest, stát se spoluautorkou básníkova díla. FOTO: Johann Jakob de Lose/Creative Commons/Public domain
Marianna von Willemerová má jako jediná tu čest, stát se spoluautorkou básníkova díla. FOTO: Johann Jakob de Lose/Creative Commons/Public domain

Učaruje mu i císařovna

Na přelomu let 1807 a 1808 věnuje Goethe přízeň Wilhelmině Herzliebové (1789–1865), schovance v domě jednoho svého přítele. Ačkoli se jeho láska později vdá, manželství se jí nevydaří.

Nešťastná Wilhelmina se nervově zhroutí a dožije v psychiatrické léčebně.

Německá kněžna Marianna von Eybenberg (1770–1812) se v létě 1808 osvědčuje jako pozorná posluchačka a rádkyně, které Goethe předčítá svá literární díla a napjatě očekává její úsudek. Konkrétně ten u ní oceňuje mnohem více než její vnější půvab.

Během léta roku 1808 se Goethe na večerní slavnosti v Karlových Varech seznamuje s rakouskou císařovnou Marií Ludovikou (1787–1816), chotí Františka I. Panovnice mu učaruje natolik, že pro ni a také o ní píše básně a celý jejich soubor hned nechává na vlastní náklady vytisknout.

Rakouská herečka Marianna von Willemerová (1784–1860) se jako jediná z básníkových múz stává spoluautorkou jednoho z jeho děl. V letech 1814–1819 vznikají sbírky perské poezie s názvem Západovýchodní Divan. Několik básní pochází právě od ní.

Foto: Creative Commons, picryl, Úvodní fotografie: Georg Oswald May/Creative Commons/Public domain
Související články
Historie
Odkud pocházeli Hunové a proč se vydali na západ?
V roce 375 našeho letopočtu se před Evropou objevila hrozivá síla – Hunové, kteří svou zuřivostí a brutálností otřásli civilizací a vyvolali strach v srdcích lidí mnoha národů. Vpád Hunů byl jedním z nejvýznamnějších a nejpozoruhodnějších vojenských událostí v historii starověkého světa. Útok Hunů na Evropu je jednou z velkých hádanek v historii západní civilizace. […]
Historie
Vražda Johna Lennona: Nejdřív si přišel pro podpis, pak na něj namířil zbraň!
Jedna z největších legend hudebního nebe se stala obětí chladnokrevné vraždy. Hudebníka a spoluzakladatele skupiny The Beatles Johna Lennona zastřelil jeho fanatický fanoušek Mark David Chapman. Dne 24. srpna 1981 za to byl odsouzen k doživotnímu vězení. Co ho vedlo k hrůznému činu? Osmého prosince 1980 má přes sebou John Lennon náročný den. V jeho newyorském bytě ve slavném […]
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
reklama
lifestyle
Coober Pedy: Město, kde se žije pod zemí
Uvnitř australského vnitrozemí leží městečko, které na první pohled nevypadá nijak zvláštně, jen denní teploty tu dosahují až 50 °C a k vodě je to daleko. Tak proč žít zrovna tady? Byly zde objeveny velké zásoby opálu, které sem přilákaly tisíce nadšených hledačů. Aby ale vydrželi v tak nehostinných podmínkách, které zde během roku panují, přesunuli svá […]
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem […]
Iveta Bartošová: Dostali ji na dno osudoví muži?
Bartošová spáchala sebevraždu tím nejdrastičtějším způsobem. V Uhříněvsi u Prahy skočila pod vlak. Svému manželovi Josefu Rychtářovi a jedinému synovi Arturovi nechala dopisy na rozloučenou. Ani oni ji nemohli zachránit? Iveta Bartošová (1966–2014) byla talentovaná, ale naivní a trochu prostá. Tak vzpomínají Ivetini známí na její začátky. A jak je vidět, od doby, kdy Bartošová […]
Falco: Rakouský hudební fenomén s tragickým osudem
Tento článek popisuje životní cestu rakouského zpěváka a skladatele Falca, od jeho neobvyklého talentu v dětství, přes bouřlivou kariéru plnou hitů jako „Der Kommissar“ a „Rock Me Amadeus“, až po tragickou smrt při automobilové nehodě v roce 1998.   Falco, vlastím jménem Johann „Hans“ Hölzel (1957–1998), je rakouský hudebník, zpěvák a skladatel. Stal se jediným […]
reklama
zajímavosti
Hod tuňákem i extrémní žehlení. Představujeme nejšílenější sporty světa!
Fotbal, hokej, box nebo tenis jsou sporty, které všichni známe a čas od času se na některé možná i podíváme nebo se jim dokonce věnujeme. Prostě jde o aktivity, které nikoho asi nepřekvapí. Jenže svět je ve skutečnosti plný mnohem bizarnějších sportů, u kterých budete vrtět hlavou. Tady jsou některé z nich!   DÝŇOVÉ ZÁVODY Vzhůru […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
nejsemsama.cz
Za mořem do země faraonů a skvělých zážitků
Chcete zažít dokonalou exotiku jen za cca 4 hodiny letu z Česka? Vydejte se do Egypta! Je magickou kolébkou starověké historie, protéká tu životodárný Nil, a navíc se na břehy Rudého moře dostanete jen za několik tisíc. Egypt je díky poloze na severu Afriky vyhlášený mírnou zimou a horkým létem. Mezi dnem a nocí sice mohou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
epochalnisvet.cz
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
nasehvezdy.cz
Čerstvá manDarinka je prý téměř k nepoznání
Své ctitele šokovala  zpěvačka Dara Rolins (51), když se nazvala čerstvou mandarinkou. Ačkoli patří k těm nejudržovanějším ženám v českém a slovenském rybníčku, s vráskami se nehodlala smířit a došl
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
enigmaplus.cz
Děsivá univerzita v Ohiu: Jaké síly ovládají pokoj číslo 428?
Noční klid na univerzitní koleji ve městě Athens v americkém státě Ohio náhle protrhne pronikavý dívčí křik! Mladá studentka s hrůzou v očích vybíhá jen ve spodním prádle z budovy a hystericky volá o
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
epochanacestach.cz
Klášter Porta coeli: Brána do nebes leží na Moravě
Ojedinělý gotický portál není jedinou chloubou kláštera Porta coeli. Klášterní komplex s bohatou a slavnou historií nás při prohlídce přesvědčí, že tato stavba si své výjimečné místo v našich dějinách opravdu zaslouží. Založit klášter cisterciaček se rozhodl na počátku 13. století už král Přemysl Otakar I., za svého života však už nestačil učinit rozhodující krok. Postarala se
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
21stoleti.cz
Svět ohrožuje nedostatek vody, čeká lidstvo boj o tento symbol života?
Světu začíná docházet pitná voda. Jejím nedostatkem trpí asi čtvrtina lidí na planetě, do konce roku 2050 jich přibude další miliarda. V průběhu 20. století přitom množství vody využívané lidmi rostlo
Letní comeback nadčasových perel
iluxus.cz
Letní comeback nadčasových perel
Příběh české značky Olivie začal v roce 2017, kdy Martina Sluková a její syn Lukáš Sluka, založili společnými silami internetové klenotnictví OLIVIE.cz, které prodává velmi kvalitní a prověřené stříbr
Nikdy se už nevzpamatuju…
skutecnepribehy.cz
Nikdy se už nevzpamatuju…
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali
Kimchi: Salát plný vitaminů
panidomu.cz
Kimchi: Salát plný vitaminů
Všichni jsme o něm už slyšeli, ovšem málokdo z nás může říct, že ho ochutnal, nebo je dokonce jeho pravidelným jedlíkem. Škoda. Kimchi totiž patří mezi pět nejzdravějších pokrmů světa. V korejských restauracích se miska kimchi automaticky podává ke každému jídlu zdarma. Přitom by se mohlo vyvažovat zlatem: výrazně snižuje špatný cholesterol, bojuje proti volným
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
historyplus.cz
Jak Vikingové vařili nápoj bohů?
„Je mi zima, “ drkotá zuby mladý Viking Erik. „Napij se, nápoj bohů tě zahřeje,“ podává mu otec pohár s horkou vonící tekutinou. Mladík si přihne. Za chvíli se mu po celém těle rozlije příjemné teplo.   Brzy je pohár prázdný. Erik sáhne po dalším a také ho vyprázdní. Opilý už sotva mluví a jeho