Domů     Stál za obřím požárem Londýna náboženský terorismus?
Stál za obřím požárem Londýna náboženský terorismus?
26.8.2019

Je to už více než 350 let, kdy Londýn, na tehdejší dobu světové velkoměsto, smazal obří požár téměř z povrchu Země. V roce 1666 v plamenech skončilo na 80% města, shořelo 87 kostelů a 13 200 domů bylo zničeno, 70 000 až 80 000 lidí skončilo bez domova.

Požár, který začal malým ohněm v jednom pekařství a končil smrtícími pogromy na cizince a zejména katolíky, se stal rozbuškou velkých náboženských nepokojů.

Rychle rostoucí město Londýn se v roce 1666 vzpamatovává z morové rány, jíž podlehlo v předcházejícím roce na 15% obyvatel.

V časných ranních hodinách v pondělí 2. září probouzí majitele pekařství Thomase Farrinera na Pudding Lane jeho sluha s tím, že v domě hoří. Kouř se rychle šíří stejně jako oheň a Farriner s celou rodinou jen tak tak uniknou plamenům.

Oheň zpočátku nikoho příliš neznepokojuje, protože požár byly v té době v Londýně téměř na denním pořádku. Přeplněné město se spoustou dřevěných domů, kde se svítilo svíčkami a stále plápolaly ohně v krbech, na ně bylo zvyklé. Nikdo zatím netuší, jaká zkáza bude následovat.

Požáry byly v té době na denním pořádku, nikdo netušil, že se tento požár rozšíří po celém městě.
Požáry byly v té době na denním pořádku, nikdo netušil, že se tento požár rozšíří po celém městě.

Oheň se šířil jako lavina

K rozšíření požáru přispěje řada okolností. Když požár vypukl, mnoho obyvatel spalo a po probuzení reagují velmi pomalu, než jim dojde, že oheň ohrožuje i je samotné. Suché léto způsobilo, že Londýn je vyprahlý a dřevěné budovy vysušené jako dřevo na podpal.

Navíc jsou stavby tehdy tak blízko u sebe, že si lidé na obou stranách ulice mohou potřást vzájemně rukou. A navíc je tehdy Londýn obchodním centrem, jehož skladiště jsou přeplněna hořlavým zbožím, jako lany, smůlou, vlnou, moukou či brandy.

Náhoda nebo úmysl

Požár se šíří neuvěřitelným tempem a už k večeru se šíří zvěsti, že nejde o náhodu. Samotný oheň se chová podivně. Na jednom místě se jej podaří uhasit a náhle vypukne o pár desítek metrů dál v plné síle.

To vede lidi k domněnkám, že se ve městě pohybují žháři, zapalující stále nové a nové požáry. Skutečnou příčinou je však nezvykle silný vítr, který roznáší žhavé uhlíky po celém městě.

Jak plamenům podléhají další a další budovy, Londýňané hledají viníky a také je nacházejí.

Město bylo plné hořlavých materiálů.
Město bylo plné hořlavých materiálů.

Fámy se nedaří zastavit

S postupujícím požárem se zvětšují i nepřátelské emoce vůči všem cizincům. Dezinformace se šíří snad rychleji než oheň a v podezření jsou náhle i katolíci či židé. Fámy se nedaří zastavit.

Jediná tiskárna novin podléhá ohni a po městě se ústně šíří tisíce nejrůznějších verzí o vzniku požáru. Lidé hovoří o spiknutí papeženců a dokonce se objevují fámy, že město přepadly francouzské lodě a založily tak požár.

Ten se podaří zastavit až ve středu ráno. Škody na majetku jsou obrovské, ale i přesto, že shořelo na 80% městských budov, hovoří dobové záznamy pouze o 10 mrtvých.

Vyrojily se také spekulace, že byl požár založen úmyslně.
Vyrojily se také spekulace, že byl požár založen úmyslně.

Nepokoje zasahují celé město

Středa je kritickým dnem. Po celém Londýně vypukají hony na přistěhovalce a všechny lidi katolického vyznání. Jejich domy i ochody jsou vypleněny bandami fanatiků, kteří by nejraději viděli krev. Král Karel II, vydává příkaz, šířený pomocí veřejných vyhlášek.

Ukládá v něm všem podílet se na uhašení zbylých požárů a výslovně v něm uvádí, že šlo o Boží čin, nikoliv o spiknutí papeženců. Zda mu někdo věřil, nebo ne, je otázkou.

Jsou za požárem katolíci?

Vládní komise, která je zřízena za účelem vyšetření příčin požáru, dospívá o 14 dní později k závěru, že za požárem nestáli Francouzi či Holanďané. Lid však chce za každou cenu najít viníka.

Šíří se i tak fantastické zvěsti, že šlo o připravené katolické spiknutí, které mělo tím teroristickým činem donutit protestantskou většinu v Londýně přejít na katolickou víru. Tomu by nasvědčovala některá svědectví, plynoucí z výpovědí svědků při výsleších.

Korunu všemu nasadí hodinářský učeň Robert Hubert, který se přiznává ke žhářství, protože nenávidí protestanty.

Přestože se objeví svědectví v jeho prospěch tvrdící, že byl vždy protestant a francouzský hugenot a přiznání bylo jen výplodem chorého mozku, je odsouzen k smrti a pověšen v říjnu 1666.

Podle některých stálo za požárem katolické spiknutí.
Podle některých stálo za požárem katolické spiknutí.

Londýn nezapomíná

Bezprostředně po požáru je Londýn jen kouřícím polem trosek. Ve městě doznívají poslední pogromy na katolíky, ale většina Londýňanů už začíná s obnovou města. Ta se podaří do tří let.

Nicméně nenávist ke všem přistěhovalcům, zejména katolíkům přetrvává celá léta a při každém dalším neštěstí jsou hledáni viníci právě u nich. Při patnáctém výročí požáru je na místě, kde stála v Pudding Lane ona osudná pekárna, odkryta pamětní deska s nápisem:

„Zde se rozpoutalo peklo v tomto městě protestantů a to papeženci, jejichž rukou byl agent Hubert“.

Foto: Shuttertock.com, wikimedia.org
reklama
Související články
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
Svět zločinu
Mistři falzifikátoři na českém písečku: Pozor na Zrzavého i Schikanedera!
Učí se o nich v dějinách umění, kdo si v posledních letech koupil jejich pravé dílo, zaplatil miliony. Není se co divit, že u nás i ve světě koluje řada falzifikátů slavných českých malířů.   Ne nadarmo se o něm už v jeho 24 letech mluví jako o „nejnadanějším z akademiků“. Pražský rodák Jakub Schikaneder […]
Svět zločinu
Alfredo Ballí Treviño: Milence naporcuje do krabice
Má ne zrovna zdařile operovaný rozštěp patra, zjizvenou hlavu a splňuje vše, co 23letý začínající novinář Thomas Harris od vraha čeká. Dykes Askew Simmons (1931–1969) je bývalý psychiatrický pacient, který zavraždí tři mladé lidi a skončí ve věznici Topo Chico v mexickém státě Nuevo León.   Dykes se pokusí o útěk, ale přesně mířená kulka […]
reklama
lifestyle
Tajemství gastronomie: Jak se zrodilo carpaccio, sendvič a pizza Margherita?
Co je vlastně carpaccio? Dnes tak můžeme v podstatě nazvat všechno, co nakrájíme na tenké plátky a za syrova podáváme ochucené nebo se studenou omáčkou. Od hovězího masa se název s časem posune i na ryby – konkrétně lososa a tuňáka – a dokonce i na ovoce či zeleninu. Majonézy často nahradí olivový olej nebo […]
Diktát životního stylu: Délku špičky bot určuje král
Boty na tzv. platformě nejsou výstřelkem 20. století. Poprvé se objevily už na konci středověku. Říkalo se jim „chopine“ střevíce s vysokou podrážkou a staly se velmi populárními. Na rozdíl od běžných bot totiž chránily před bahnem a mokrem. První platformy mají korkovou nebo dřevěnou podrážku a vrchní část ze sametu. Jejich výrobě už na […]
Počátky toaletního papíru: Evropa ho dlouho považuje za luxus
První toaletní papír znali už Číňané od 6. stol. n. l. Pro jeho výrobu sloužil nejlevnější papír a rýžová sláma. Císařská dílna vyprodukovala ročně cca 750 000 listů. Na denní spotřebu tedy připadá 2056 listů. Většinu z nich patrně použily dámy, které tvořily větší část dvora. Ostatní národy se s mytím následujícím po tělesné potřebě vypořádávaly různě. Starověcí […]
Bageta a croissant: Francouzské mňamky, které nejsou francouzské
Pokud byste měli vyjmenovat jídla typická pro Francii, určitě by mezi nimi nechyběla bageta a croissant. Jenže ani jedno jedno z těch dvou není tak úplně francouzské. Bageta Někdy až metr dlouhé pečivo z bílé mouky je symbolem Francie stejně jako třeba Eiffelovka. Prezident Emmanuel Macron (*1977) ji považuje za národní poklad a chce ji […]
reklama
zajímavosti
Černá smrt: Morová rána přinesla nejen chaos, ale také pokrok
Pandemie bubonického moru, které se říká černá smrt, se z jižního Ruska rozšířila do Evropy v roce 1346, aby končila v roce 1353 opět v Rusku. Během pandemie černé smrti zemřelo 30 až 40 % populace, dle některých odhadů až 60 % populace, což by znamenalo 50 milionů lidí. Ani „černá smrt“ ale nebyla černobílá.   Morová rána měla […]
Chcete být milionářem? Legendární soutěž stvoří boháče i podvodníky
„Takže chcete béčko? A jste si jistý? Nemůže to být třeba áčko?“ pozvedává Vladimír Čech své husté obočí. „Jsem si jistý. Dejte bé,“ kývne soutěžící naproti němu. Snaha ho zviklat tentokrát moderátorovi nevyšla. Třeba příště. Je to tehdy velká událost, když v roce 2000 do České republiky dorazí soutěž Chcete být milionářem? s hlavní výhrou […]
Je Ferda Mravenec dělnice? A co je zač Brouk Pytlík?
Cvičí přesnou mušku, řeší politiku… To je Ferda Mravenec tak, jak by si ho mohly pamatovat naše (pra)babičky. Od konce 30. let udělá velký posun. Plní pětiletku, bojuje proti škůdcům a nadšeně se účastní brigád. Až později se zaplete s nafrněnou Beruškou. Celý Sekorův příběh má ale několik drobných háčků. Například, že Ferda není „ten“ […]
Když je v kuchyni vymeteno: Jak se zrodí nachos nebo sacher?
Co zcela typického si dát při výletu do Vídně? Sacherův dort! Kdo by ho neznal? Skvělá směs, marmeláda a čokoládová poleva. Vyrobit sacher si můžete i doma. Receptů na něj koluje po internetu nebo je k nalistování v kuchařkách požehnaně. Ale… Je to ten pravý?   Stát se to může, ale spíš náhodou. Original Sacher-Torte, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
21stoleti.cz
Černá smrt: Jak El Niño pomohlo rozsévat mor?
Choroby jako je malárie, cholera, mor a influenza patří z historického úhlu pohledu mezi čtyři největší epidemiologické zabijáky. Právě podmínky doprovázející horkou fázi ENSO mimořádně nahrávají jeji
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
epochalnisvet.cz
Zářivě bílá: Jak původně vypadaly egyptské pyramidy?
Jsou důkazem lidské vynalézavosti a umu. Stojí už tisíce let a stále budí obdiv i řadu otázek. Jednou z nich je ta, jak vlastně pyramidy vypadaly v době svého postavení. O které rozdíly oproti dnešku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Zakázaná horoucí láska
skutecnepribehy.cz
Zakázaná horoucí láska
Věděli jsme, že jsme pro sebe stvoření. Kdo by však čekal, že nás dožene osud a provalí se nevěra mého otce? Zamilovala jsem se do svého sourozence! S Davidem jsme se znali od plenek. Celý život jsme vyrůstali vedle sebe coby sousedé. Byli jsme nejlepší přátelé na život a na smrt a neudělali bychom bez
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
iluxus.cz
VIPLUXURY: Druhý život luxusního zboží
Exkluzivní bazar VIPLuxury byl založen už v roce 2017, a od té doby zprostředkovává prodej nákupu luxusního zboží světových značek. Postupem času se z jednoho obchodu staly hned tři, přičemž dva bazar
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
enigmaplus.cz
Svatý Jan pod Skalou: Dochází zde k zázračným uzdravením?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology. My se vydáme do blízkosti tajemné jeskyně ve středočeské obci Svatý Jan pod Skalou, ve které měl v  minulosti žít poustevník svatý
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
21stoleti.cz
Jak Darwinova evoluční teorie rozdělila svět…
Psal se listopad 1859, když se na pultech objevila na pohled nevinná publikace s názvem „O původu druhů“. Netrvalo však dlouho, a pro svůj obsah rozdělila vědeckou obec na dva nesmiřitelné tábory, kte
4x Moravskoslezský kraj dětem
epochanacestach.cz
4x Moravskoslezský kraj dětem
Moravskoslezský kraj je krajem Beskyd, skvělého jídla a pití, ale nezapomíná se zde samozřejmě ani na dětičky. Kam je zde můžete vzít na parádní rodinný výlet? Malá ZOO V místech, kde kdysi stávala konírna Larischů, se nachází menší zookoutek Karviná-Fryštát (viz úvodní foto). Konkrétně ji naleznete v zámeckém parku Boženy Němcové. Obora se vzácnými dřevinami
Balanční deska pro rovnováhu
panidomu.cz
Balanční deska pro rovnováhu
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
enigmaplus.cz
Samuraj Masakado: Jeho duch prý stále ovlivňuje dění v Tokiu
V dlouhé historii japonského hlavního města se údajně některé události nestaly nahodile, ale ovlivnil je duch legendárního samuraje z klanu Taira. Byl jím Masakado, jehož činy se výrazně zapsaly do dě
Proč tají nového přítele?
nasehvezdy.cz
Proč tají nového přítele?
O novém příteli mluví modelka a vítězka Miss Word 2006 Taťána Kuchařová (35) celou dobu v hádankách. Od loňského podzimu po troškách prozrazuje, že je po rozvodu s hudebníkem Ondřejem Brzobohatým (